WordPress’i neden tercih etmeliyim? Onunla her siteyi yapmak mümkün mü?

Dünyanın en çok kullanılan CMS yazılımı WordPress ve onun e-ticaret bağlantısı WooCommerce, günümüzde bir internet sitesi kurarken tercih edilen en iyi yazılımlardan biri, hatta bence en iyisi. Yazılımın ilk çıkış amacı blog siteleri üzerine olsa da, bu durum zaman geçtikçe yerini her çeşit web sitesi yapabilme kapasitesine sahip olmaya karar evrildi.

Günümüzde web sitesi yaptırmak isteyen çoğu kişi, her şeyiyle sıfırdan bir yazılımcıya yazdırmak yerine, sürekli güncellenen ve çok köklü bir ekip tarafından yazılan bu yazılımı tercih ediyor. Bu tercih; zaman ve maliyet tasarrufu sağlarken, web sitenizin de sürekli güncel kalarak yeni tehditlere karşı sürekli korunmasını sağlıyor. Ayrıca devamlı olarak değişen teknoloji trendlerine de ayak uyduran bir web siteniz olmuş oluyor. Yani eğer bir mobil uygulama ya da proje değilseniz; bugün sıfırdan bir web sitesi yazdırmanız, hem kurumsal hem de e-ticaret için oldukça gereksiz olabilir (Yaptığınız işe bağlı olarak).

WordPress ile her türlü siteyi yapabilir miyim?

image
Fotoğraf: Domenico Loia – Unsplash

Uluslararası kabul görmüş web tasarım standartlarına uygun olduğu sürece neredeyse evet. Peki bu ne demek?

İlk internet siteleri kurulduğunda hayatımızda kullanıcı deneyimi, kullanıcı arayüzü kavramları neredeyse yoktu. Web sitelerine içerikler gelişi güzel yerleştiriliyordu. Zamanda ilerleyen sektör artık bu kavramları ortaya çıkardı. Teknoloji geliştikçe, cihazlar da gelişti ve günümüzde artık çok farklı çözünürlüklerde ve özelliklerde internete bağlanabilen yüzlerce teknolojik ürün var. Bu yüzden hepsine birden adapte olacak bir web sitesi yapmanız, doğru bir iş çıkmasını sağlayacaktır. Bu da uluslararası standartlara uymanızla mümkün.

Responsive tasarım tarzının hayatımıza girmesiyle birlikte artık web siteleri kodlanırken her cihazla uyumlu çalışabilecek çeşitli kombinasyonlarda yazılıyor. Yani bir buton koydunuz diyelim; bu buton için bilgisayarda şöyle, televizyonda şöyle, cep telefonunda şöyle görünmeli diye tek tek komut yazıyor ve hepsinde test ediyorsunuz.

Bir web sitesini cep telefonunuzdan ziyaret ettiğinizi varsayalım. Sitelerin ana navigasyon menüleri genellikle en üst sağ ya da en üst solda yer alıyor. Siz telefonu tek elinizle kullanmak istediğinizde eğer sağ elinizi kullanıyorsanız, sol üst menüye basmanız tam bir çileye dönüşebiliyor. O nedenle sağ tarafa almanız çoğu zaman mantıklı olabiliyor. Ama siz derseniz ki bunu ben sitenin en ortasına almak istiyorum, işte bu test edilmiş alışılmış standartların dışına çıkmak demek oluyor. Bu deneyim hem kullanıcının kafasını karıştırıyor hem de günümüzde daha da akıllanan arama motorları standartların dışına çıktığınız için puanınızı kırıyor. Bu da müşteri ya da ziyaretçi kaybına yol açıyor.

İşte standartlara uyma konusu kabaca böyle. Günümüzde WordPress sistemine bağımsız ekiplerin yazdığı premium şablon temalar bu standartlara uygun yazılıyor. Eğer bu standartların dışına çıkmadan, kendi kurumsal kimliğinizi bu şablonlara giydirmeyi başarırsanız, harika bir WordPress sitesine kavuşmuş olursunuz. Bu da az da olsa web sitesini yaparken HTML ve CSS web dillerini de bilmenizle mümkün olabiliyor. Ek olarak elzem olmasa da biraz daha PHP ve Javascript.

Biraz da ortaya çıkan sonuçlar üzerinde konuşalım. Mesela Beyaz Saray’ın web sitesi dahi WordPress tabanlı hizmet veriyor: https://www.whitehouse.gov — Bu durum bile WordPress’in güvenlik açısından ne denli başarılı olduğunu kanıtlar nitelikte.

WordPress kurmak kolay mı?

image
Fotoğraf: Shahadat Rahman – Unsplash

WordPress sistemi her ne kadar başlangıç seviyesindeki kullanıcıların da web sitesi yapma ihtiyacını karşılamak adına sürükle-bırak teknolojilerini barındırsa da, web sitesi yapmak o kadar da basit bir şey değil. O zaman dünyadaki ünlü siteler hiç yazılım ekibi kurmakla uğraşmayıp, WordPress tema alıp düzenleyebilirlerdi 🙂

Web sitenizin amacına uygun hizmet etmesi için gördüğünüz kısmı kadar görmediğiniz arkaplandaki kısmını da iyi bilmeniz gerekiyor. Sunucunuzun performansı, web sitenizin dosyalarının boyutları ve formatları, açılma hızı, SSL ve güvenlik önlemleri, cache ve CDN çözümleri, schema.org standartlarında teknik SEO altyapısı, arama motoru dostu site haritaları ve daha bir yığın şey. Üstelik en komplike olanı ise bunların her gün yenilenmesi ve üstüne konularak daha da geliştirilmesi.

Yani WordPress sitesini yaptım ve bitti diyemiyoruz, çünkü dinamik olduğu için devamlı güncelleme alan bir platform. Mesela en son jQuery Migrate kütüphanesinin siteleri gereksiz yavaşlattığını düşünerek varsayılan olarak yüklenmesini durdurdular. Bu da yeni standartlara uyum testi yapılmadan WordPress 5.6‘ya güncellenen tüm sitelerin işleyişini bozdu. Yedeklemeleri olan siteler bunu ucuz atlatırken, olmayan siteler ne yazık ki o problemleri yaşamaya devam ediyor ya da farkında bile değiller. İşte tüm bunlar her ne kadar harika bir ekosistem oluşmasına vesile olsa da ilgi ve alakalı olmayı da gerektiriyor. Ancak bu seviyede olan bir WordPress uzmanı ile çalıştığınızda başınız ağrımamış olur; yani eli mouse tutan her “yeğenle” bu iş olmayabilir.

WordPress’e hala çekimser yaklaşıyorsanız, bir de şunu düşünün: WordPress bu trendleri anında uygulayıp sektöre öncülük ederken, siz Tasarımcı, Front-End Ve Back-End yazılımcılardan kurduğunuz çekirdek ekibinizle sıfırdan yazdığınız web sitenizi, devamlı olarak bu trendlere de adapte etmeye sermaye ayırmanız gerekiyor. İşte WordPress’in ayrıcalığı da burada başlıyor.

WordPress web sitesi yaparken ihtiyacınız olabilecek eklentilerle ilgili indirim kodları ve fırsatlar için Kuponigo’daki “Web Yazılım & Araçlar” kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

envato logo
Kodsuz Kampanya
Envato Elements sınırsız üyeliklerinde % 30 oranında indirim fırsatı

2006 yılında kurulan Envato Elements, 200 ülkede faaliyet gösteren 6 milyonu aşkın tasarımcı, geliştirici, fotoğrafçı, illüstratör ve video...Devamını Gör

2006 yılında kurulan Envato Elements, 200 ülkede faaliyet gösteren 6 milyonu aşkın tasarımcı, geliştirici, fotoğrafçı, illüstratör ve video üreticisinden oluşan küresel bir topluluktan 8 milyondan fazla dijital ürünle yaratıcı projelerde kullanılmak üzere dijital varlıklar sunuyor. Envato Market etkileyici 11.000’den fazla WordPress teması sunuyor - bu temaya diğer büyük tema pazarlarının çoğundan daha avantajlı bir fiyat aralığı sunuyor!

Daha Az Göster
Parallels Toolbox’u 3 ay ücretsiz kullandıran arkadaş davet kodu
İndirim Kodu - Kupon Kodu
Parallels Toolbox’u 3 ay ücretsiz kullandıran arkadaş davet kodu

Parallels® Toolbox, macOS® ve Windows 10 için 30'dan fazla araç içeren muhteşem bir uygulamadır. Yaratıcı bireyler, öğrenciler, küçük işletme sahipleri, IT...Devamını Gör

Parallels® Toolbox, macOS® ve Windows 10 için 30'dan fazla araç içeren muhteşem bir uygulamadır. Yaratıcı bireyler, öğrenciler, küçük işletme sahipleri, IT yöneticileri ve diğer herkes için tasarlanmıştır. Parallels Toolbox, karmaşık sistem ayarlarını öğrenmeden herkesin Mac veya PC'sinden en iyi şekilde yararlanmasını sağlar. 3 aylık ücretsiz kullanım fırsatı Kuponigo'da!

Daha Az Göster
adobe logo
Kodsuz Kampanya
Adobe Creative Cloud’da % 60’ın üzerinde tasarruf etme fırsatı

Adobe Photoshop ve 20’den fazla uygulama dahil olmak üzere en iyi çalışmanızı oluşturmak için doğru uygulamaları edinin

Adobe Photoshop ve 20’den fazla uygulama dahil olmak üzere en iyi çalışmanızı oluşturmak için doğru uygulamaları edinin

Daha Az Göster
Para Kazanın
freelancercom
Davet Kodu
Freelancer.comda kullanabileceğiniz 15 Pound kazanın!

En iyi freelancerları, web geliştiricileri ve tasarımcıları uygun fiyatla bulun ve işe alın. 47 milyon kullanıcıdan oluşan dünyanın en büyük pazarı. Başlaması...Devamını Gör

En iyi freelancerları, web geliştiricileri ve tasarımcıları uygun fiyatla bulun ve işe alın. 47 milyon kullanıcıdan oluşan dünyanın en büyük pazarı. Başlaması ücretsizdir. Saniyeler içinde fiyatlar alın. İşinizi şimdi çevrimiçi ilan edin.

Daha Az Göster

Önemli indirimleri kaçırmayın!

İndirim ve kampanyaları kaçırmamak için e-posta bültenimize abone olmak ister misiniz?

Mahallenize 1000 Mbps fiber internet geldi!

TurkNet, yeni altyapı hamlesi ile tüm Türkiye'ye fiber internet getirmeye başladı. Siz de altyapınızı sorgulayın ve Türkiye'nin en hızlı internetinin tadını çıkarmaya başlayın. Üstelik kotasız, taahhütsüz ve ayda sadece 99,90 TL!

İnternetinizi ilk ay ücretsiz kullanmak için başvuru formuna UQQ57TG74RJT davet kodunu girebilirsiniz.

Bu Fırsatı Paylaşın
Default image
Fatih Özdemir
Merhaba, ben Fatih Özdemir. Blog yazıyor, arada fotoğraf-video çekiyor, her fırsatta geziyor ve freelance dijital projeler tasarlıyorum.
Articles: 18

Leave a Reply