Web sitenize gelen potansiyel müşteriyi kaçırmamanın yolları

Bu aralar sizlere çok sayıda para kazanma, gelir elde etme ve kendi işinizi kurma ile ilgili yazılar yazmaya başladım. Öte yandan web tasarım ve grafik hizmetleri verdiğim şirketim FozDigital’de, çeşitli sektörlerki müşterilerimle de her geçen gün farklı deneyimler kazanıyorum. Ve tabi onların da kazanmasını sağlayacak güncel trendleri araştırıp; kendi işlerini büyütme konusunda, çalışma sürecimiz boyunca danışmanlık sağlıyorum.

Daha önceleri kendi işinizi kurmanız ya da kendi web sitenizi açmanızla ilgili konulardan bahsetmiştim. Bu yazılara gelen yoğun ilgiden dolayı, bu konular hakkında bildiklerimi size aktarmaya devam edeceğim 🙂

Bu kez de işletmenizi kurduktan sonra açtığınız web sitesinde potansiyel müşteriyi kaçırmamanız için bildiğim bazı tricklerden ve kullanabileceğiniz toollardan bahsetmek istiyorum.

Mobil uyumluluğunu sağlama

image 13
Fotoğraf: freestocks – Unsplash

Teknolojinin hızlıca ilerlemesiyle masaüstü bilgisayarlar yerini dizüstüne, dizüstüler de tablet ve mobil telefonlara bırakmaya devam ediyor. Bu geçişler tüm hızıyla sürerken yapacağınız web sitesinin de mobil uyumlu olması, olmazsa olmaz bir durum. “Responsive” adı verilen ve erişilen cihaza göre uyumluluk sağlayan web sitesi temalarını seçmeniz bu konuda sizleri bir adım ileri götürecektir.

“Benim web sitem zaten mobil uyumlu” diyorsanız, o kadar da emin olmayın. Çünkü mobil uyumluluğu sadece responsive tasarım koymakla bitmiyor. Bu konuda dünya standartlarına da uymanız gerekiyor. Bu standartı belirleyen en büyük oyunculardan biri de elbette Google.

Web sitenizi Google’ın mobil web sitesi uyumluluk aracında sorgulatabilirsiniz: https://www.thinkwithgoogle.com/intl/tr-tr/feature/testmysite/ — Tabi burada yazılı her kuralı da uygulamak zorunda hissetmeyin kendinizi. Google bazen kendi reklam servisinin kodunun bile web sitenizi yavaşlattığını söyleyerek puan kırabiliyor. En azından bu kuralların mümkün olanlarını uygulamanızda yarar var.

Web sitenizin hız performansını geliştirme

image 14
Fotoğraf: Pankaj Patel – Unsplash

Bir diğer önemli konu da elbetteki hız. Sitenizin hızlı açılması oldukça önemli. Burada ilk başlamanız gereken nokta hosting şirketiniz. Hepsi aynı demeyin, hosting şirketleri arasında ciddi fiyat-performans farklılıkları bulunuyor. Bu nedenle seçtiğiniz şirketin evrenselliğine mutlaka dikkat edin, ama her evrensel de iyi olacak diye bir kaide yok. Ben Namecheap‘ı kullanıyorum, oldukça memnunum. Godaddy de oldukça iyidir.

Sitenizin potansiyeline göre hosting paketi seçmeniz de önemli. Kaliteli bir hosting alsanız bile sitenizde yapmanız gereken bazı performans ayarları da bulunuyor. “Yaa ben zaten cache eklentisi kurdum, benim bilgisayarımda hızlı da açılıyor, daha ne ki?” diyorsanız, rakiplerinizden çok şey kaybediyorsunuz demektir. Bir uzmana görünmekte fayda var 🙂

Yavaş ya da boyutu yüksek bir web sitesi, rekabetin bu denli kuvvetli olduğu ortamda sizi geriye atabilir. Kendinizi düşünün; bir ürün almak istiyorsunuz ve Trendyola girdiniz, ama site bir türlü açılmıyor. Bu durumda oradan çıkıp hemen başka bir rakibe bakarsınız diye düşünüyorum. Orda da daha uygun fiyata bulduysanız, işte size çok basit bir case 🙂 O nedenle sitenizin %100 uptime özelliğine sahip olması önemli.

Site haritasının akışını planlama ve basitlik

image 15
Fotoğraf: Scott Graham – Unsplash

Sitemiz yeterince hızlı, ayarlarını yaptık, SEO ayarlarını da yaptık diyelim. Google ‘dan biri arattı ve sitenize geldi. Şimdi ne olacak? Onu nasıl karşılıyoruz. Vitrinimiz kuvvetli mi?

Bunun net bir cevabı yok. Her sektöre göre değişen bir durum. Ama benim tavsiyem Mahmutpaşa Çarşısı’nda “Ne alırsan 1 TL” konseptini internet sitenize taşımamanız. Yani uzmanlığınız neyse ona odaklanın ve basit olun. Markanıza aşık olmayın, onu basit anlatın. Bırakın ne kadar iyi olup olmadığına ziyaretçiniz karar versin. Yani asla “Türkiye’nin en iyi e-ticaret sitesi” gibi bir iddiada bulunmayın. Kimse en iyi değildir, herkesin en iyi anlayışı farklıdır.

Karmaşık siteleri kimse sevmez, rahat dolaşmak ister. O nedenle sitenizi planlarken kendinizi ziyaretçinin yerine koyun ya da bu konuda yüklü miktarlarda para harcayan rakiplerinizin sitelerinden feyz alın, ama kopyalamayın 🙂

Canlı destek hattı hizmeti sunma

image 16
Fotoğraf: Austin Distel – Unsplash

Sitenize gelen ziyaretçiye sitenizde yazan yazılardan fazlasını sunabilirsiniz. Mesela kendinize bir telefon hattı alıp Whatsapp Business numaranızı paylaşın ya da Facebook Messenger hizmetini entegre edin.

Ama unutmayın ki bu servisler yine tek başına ziyaretçiyi müşteriye dönüştürmeye yetmeyebilir. Bazı insanlar çekingendir, telefon konuşması yapmak istemez. Bazıları da mail üzerinden yazışmayı bilmez vs. Her türlü müşteriye yönelik en basit çözümü sunmanızda yarar var.

Ben genelde Jivochati kullanıyorum. Siteme giren ziyaretçiyi bir pencere ile karşılıyorum ve çevrimiçi olarak benimle anında konuşup aklındakileri danışabiliyor. Ben de bu mesajlara kendi cep telefonumdan ya da bilgisayarımdaki uygulama üzerinden cevap veriyorum. Hatta bir başka iyi özelliği de siteme ziyaretçi girdiğinde ona anlık mesaj atarak benimle konuşmasını sağlayabiliyorum.

Jivochat’i denemek istiyorsanız adresinden 15 günlük denemenizi başlatabilirsiniz. Premium üyeliklerinizde geçerli %15 indirim kazanmak için de Kuponigo’nun sağladığı “ KUPONIGO “ promosyon kodunu kullanabilirsiniz.

Mouse hareketlerini izleme ve aksiyon alma

image 17
Fotoğraf: Stephen Phillips – Unsplash

Sitenize gelen kullanıcıyı sadece Google Analytics kodu ekleyerek izlemek yetmez. Ziyaretçinizi iyi anlamak için web sitenizde onları takip etmeye yönelik bazı toollar kullanabilirsiniz. Mesela tamamen ücretsiz olan Yandex Metrica, ziyaretçilerinizin web sitenizdeki mouse hareketlerini anonim olarak kayda alıyor. Böylelikle gelen ziyaretçiniz sitenizde nereye dikkat ediyor, nereye önce tıklıyor ya da nereyi anlamakta zorlanıyor görebilirsiniz. Buna göre bir plan yapıp doğru konuma yönlendirme yapabilirsiniz, ya onların en çok tıkladığı alana önemli bulduğunuz içeriğinizi yerleştirebilirsiniz. Bunun dışında Hotjar gibi bazı freemium çözümler de mevcut.

Önemli indirimleri kaçırmayın!

İndirim ve kampanyaları kaçırmamak için e-posta bültenimize abone olmak ister misiniz?

Mahallenize 1000 Mbps fiber internet geldi!

TurkNet, yeni altyapı hamlesi ile tüm Türkiye'ye fiber internet getirmeye başladı. Siz de altyapınızı sorgulayın ve Türkiye'nin en hızlı internetinin tadını çıkarmaya başlayın. Üstelik kotasız, taahhütsüz ve ayda sadece 99,90 TL!

İnternetinizi ilk ay ücretsiz kullanmak için başvuru formuna UQQ57TG74RJT davet kodunu girebilirsiniz.

Bu Fırsatı Paylaşın
Default image
Fatih Özdemir
Merhaba, ben Fatih Özdemir. Blog yazıyor, arada fotoğraf-video çekiyor, her fırsatta geziyor ve freelance dijital projeler tasarlıyorum.
Articles: 18

Leave a Reply