Abone Olun & Tasarruf Edin

Üniversite okurken çalışmak mümkün mü? Hangi işlerde çalışabilir?

Üniversite okurken çalışmak için yapılabilecek 9 iş

Öğrencilerin üniversite okurken çalışmak için yapabileceği bu yarı zamanlı işlere göz atın. Özel ders vermekten perakende satış yapmaya kadar, mükemmel işi bulun ve biraz ekstra para kazanın!


Üniversite okurken çalışmak zorunda olabilirsiniz. Bir üniversitede okumak her gencin hayalidir. Gençler lise son sınıf öğrencisiyken sırf bu hayal için günlerce çalışıp, binlerce soru çözerek hayalindeki üniversiteye kavuşmak ister. Ancak üniversite okuyabilmenin zorlukları bununla sınırlı kalmamaktadır. Son dönemlerde artan döviz kuru, enflasyon ve beraberindeki zamlar her kesimdeki insanı zorlamaya başladı.

Geçim derdi insanların en büyük problemi haline geldi. Bu durum üniversite öğrencilerini de etkiledi. Öğrenciler hem okuyup hem geçinmek için üniversite okurken çalışmak zorunda kalmaktadır. Peki hem okuyup hem çalışmak üniversite öğrencileri için mümkün mü? Sizler için öğrencilerin üniversite okurken çalışılabilecek işler listesi oluşturduk.

[lasso ref=”t-rkiye-de-internetten-para-kazanma-ve-tasarruf-etme-yollar” id=”10290″ link_id=”4573″]

Garsonluk yapmak

Garsonluk yapmak
Garsonluk yapmak

Hiç şüphesiz ki herkes tarafından ilk akla gelen meslek olan garsonluğu ilk sıraya yazdık. Üniversite öğrencilerinin çoğunun tercih ettiği meslek garsonluk, üniversitede part time çalışmak, en uygun meslekler arasında yer almaktadır. Bu meslek grubunda iş bulmak oldukça kolaydır. Öğrenciler okuldan kalan vakitlerinde kafe, restoran, bar gibi işletmelerde çalışarak, harçlıklarını çıkarabilmektedir. Fiziksel olarak çok zorlayıcı olabilen bu meslekte, uzu süre ayakta durduğunuz için düz tabanlıların tercih etmemesi gereken bir meslek grubudur. Çalıştığını işletmeye göre iş saatiniz eğlenceli de geçebilir ya da o çalıştığınız süre size işkence de gelebilir. Öte yandan bahşiş kavramı olduğu için mesai ücretinize ek bir gelir sağlayabilmektesiniz. 

Özel ders vermek

Özel ders vermek
Özel ders vermek

Okuduğunuz okulla veya hakim olduğunu bir konuda özel ders vermek öğrenciyken yapılabilecek işler arasında yer almaktadır. Özellikle okuduğunuz bölümle ilgili olursa hem pratik yapmış olursunuz, hem de ileriye dönük tecrübe elde edersiniz. Hakim olduğunuz konuyla ilgili öğrencilere ders anlatabilir, saatlik olarak ücret alabilirsiniz. Günümüzde matematik, İngilizce gibi etkin olan derslere olan talep oldukça fazladır. Bu yüzden bunların saatlik ücreti de daha fazladır. Fiziksel bir yorgunluk olmamakla birlikte konuya hakim olduğunuz derece kadar yorulabilirsiniz. Dersin saatlik ücreti sizin kalitenize göre değişkenlik göstermektedir. Sosyal medya ya da freelancer sitelerinde reklamınızı yaparak müşteri bulabilirsiniz.

[lasso ref=”freelance-ne-demek-freelancer-is-ilanlar” id=”53368″ link_id=”4574″]

Call Center personeli olmak

Call Center personeli olmak
Call Center personeli olmak

Çağrı merkezleri çağımızın en çok personel ihtiyacına sahip olduğu çalışma alanları arasında yer almaktadır. Özellikle çalışma saatlerinin uygunluğundan dolayı üniversite okurken çalışmak için çok uygundur. Wikipedia’ya göre Koronavirüs ile birlikte evden çalışma oranındaki artışın en fazla olduğu sektörlerden birisidir. Vardiyalı olarak sunduğu imkanlar sayesinde üniversite öğrencilerinin çalışabileceği part time işler arasında yer almaktadır. Fiziksel güç isteyen bir çalışma olmadığı için bedenen yorgunluk yaşanmamaktadır. Ancak çağrı merkezlerinde insanlarla yaşanan diyaloglar, çalışanları ruhsal olarak etkilemekte ve beyin yorgunluğunu sebebiyet vermektedir. 

Mağaza ya da markette satış personeli olmak

Mağaza ya da markette satış personeli olmak
Mağaza ya da markette satış personeli olmak

Mağazalar ve marketler öğrencilerin üniversite okurken çalışmak için tercih ettiği başka bir iş koludur. Fiziksel yorgunluğu en yoğun yaşandığı mağaza ve marketlerde aynı zamanda insanlarla uğraştığınız için ruhsal olarak da yorgunluğun yaşandığı iş türüdür. Büyük market ve mağazaların sunduğu çalışma saatlerindeki kolaylık nedeniyle üniversite öğrencilerinin çalışabileceği part time işlerin başında gelmektedir. Çalışılan işletmenin kurumsal olmasına göre çeşitli avantajlarda beraberinde gelmektedir.  

Köpek gezdirmek

Köpek gezdirmek
Köpek gezdirmek

Günümüzde artan evcil hayvan sayısı beraberinde yeni iş kollarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu noktada sürekli işleriyle meşgul olan insanlar evcil hayvanlarına fazla zaman ayıramamaktadır. Bunun sonucunda evcil hayvanların tuvalet, dolaşma gibi ihtiyaçları karşılanamamaktadır. Özellikleri geliri yüksek kesim köpeğini gezdirme noktasında desteğe ihtiyaç duyuyor. Bu durum üniversite öğrencilerine iş yeni bir iş kapısı oluyor. Köpeklerle arası iyi olan öğrenciler için köpek gezdirmek, üniversite okurken çalışmak için çok zevkli bir iş deneyimi olacaktır. 

Anketörlük yapmak

Anketörlük yapmak
Anketörlük yapmak

Anketörlük günümüzde yaygın olan part time meslekler arasında yer almaktadır. Çalışma saatindeki gevşeklik oldukça geniştir. Bu yüzden öğrencilerin sıkça başvurduğu bir iş koludur. Ancak kazancı diğer iş kollarına göre biraz daha azdır. İnsanların bazıları üniversite öğrencilerinin harçlık kazanmak için anket doldurmaya sıcak baksa da, bazılarının tavırları pek hoş değildir.  İkna kabiliyeti yüksek ve ağzı iyi yapan kişilerin kolaylıkla yapabileceği bir iştir.

[lasso ref=”nternetten-anket-doldurarak-para-kazanma-rehberi” id=”52297″ link_id=”4575″]

Turist rehberi olmak

Turist rehberi olmak
Turist rehberi olmak

Üniversiteye İngilizce’ye hakim olarak gelmek çok büyük bir avantajdır. Hele bir de İngilizceyi geliştirme fırsatı olanlar için iş imkanları oldukça fazla olacaktır. Bunlardan biri de turist rehberliğidir. Çalışması en zevkli iş kollarından birisidir. Aynı zamanda yurtdışından gelecek turistlerle çalıştığınız için geliriniz de ona göre yüksek olacaktır. İngilizcesi iyi olup, tarihi yerleri anlatmayı seven öğrencileri için tur rehberliği vazgeçilmez bir iş imkanıdır. Okuldan akalan vakitlerinizde turist rehberliği yaparak gezerek para kazanmanız mümkündür. 

Ürün tanıtım hostesi olmak

Ürün tanıtım hostesi olmak
Ürün tanıtım hostesi olmak

Ürün tanıtımı için genellikle kadın öğrenciler tercih edilmektedir. Bir firma ve  işletmenin ürünün fuarda tanımak için  sorumlu olarak görevlendirilmektedir. Günlük ücret karşılığında ve part time olması öğrenciler için cazip iş imkanı sunmaktadır. Kötü yanları ise ürün tanıtımı yaparken mutlaka sürekli gülmek ve ürün için gelen insanlara nazik, kibar davranmaktır. Sürekli olarak ayakta durduğunuz için fiziksel olarak yorgunluk fazladır. Ancak firmalar bu iş için alacak personelin güzel, bakımlı, iş hayatında söylediği gibi prezantabl olmasını istemektedir. 

Cast oyuncusu olmak

Cast oyuncusu olmak
Cast oyuncusu olmak

Belki geleceğinizi bile etkileyecek bu meslek oyuncu olmak isteyen öğrenciler tarafında da tercih edilmektedir. Karakteristik bir yüz veya güzel olan öğrenciler cast ajanslarına kayıt olarak yardımcı oyunculuk yapıp para kazanabilmektedir.  Dizi setlerinde küçük roller alabilir, hatta yeteneğinizle kendiniz gösterebilirseniz oyuncu bile olabilirsiniz. Ayrıca yarışma programlarına seyirci olarak giderek de para kazanma fırsatı bulunmaktadır.


Üniversite öğrencisi hangi işlerde çalışabilir?

Üniversite öğrencileri okul hayatını aksatmayacak her işte çalışabilmektedir. İş tercihi yapacak öğrencilerin özellikle çalışma saatlerini planlarken, okuldaki ders saatlerini de göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Üniversite okuyan biri sigortalı çalışabilir mi?

Üniversite öğrencileri sigortalı bir işte çalışması mümkündür. Ancak burs alan öğrenciler varsa bu konuda dikkatli olması gerekmektedir. Burs veren bazı kurum ve kuruluşlar, burs verdikleri öğrencileri sigortalı çalışmasına izin vermemektedir. Öğrenciler bu durumda burslarını kaybedebilmektedir. 

Üniversite öğrenciler neden part time çalışmalı?

Üniversite öğrencilerinin işte çalışma saatlerin part time olmasındaki en büyük sebep derslere katılımın sağlayabilmesidir. Okul saatlerine uygun çalışabilecekleri bir iş buldukları zaman hem okuyup hem çalışmak üniversite hayatında mümkün olabilmektedir. 

Bu faydalı oldu mu?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!

Abone Olun & Tasarruf Edin

Fatih Ozdemir
Fatih Ozdemir

İstanbul'dan Londra'ya gelir gelmez, tasarruf yapmanızı sağlayacak ekonomik ipuçları ve püf noktalarıyla dolu bir web sitesi olan Kuponigo'yu kurdum. Web geliştirme ve tasarım konusundaki yeteneğimle güzel ve işlevsel web siteleri hazırlarken, yazılarımla da insanlara tasarruf etmeleri için güç veriyorum. Klavyeye yapışmadığım zamanlarda, daha az sıradan bir hayata denk geleceksiniz - belki arada sırada şehirden kaçmak ya da söylenen bir iki Eurovision marşı.

Düşüncenizi Paylaşın