Abone Olun & Tasarruf Edin

En İyi Türkiye SIM Kartı Hangisi?

En İyi Türkiye SIM Kartı Hangisi? Tasarruflu Gezginlere Özel

Türkiye'de bir gezi mi planlıyorsunuz? Bağlantıda kalmak için yerel bir Türkiye SIM kartınız olduğundan emin olun. Bu kılavuz, turistler, öğrenciler ve gurbetçiler için mevcut farklı seçenekleri özetlemektedir.


Türkiye’de bir gezi yapmayı planlıyor ve internetle bağlantıda kalma konusunda endişeli misiniz? Daha fazla aramanıza gerek yok! Türkiye SIM kartları için hazırladığımız rehberimiz size eşlik edecek. Yerel bir SIM kart, ister turist ister iş seyahatinde olun, sorunsuz bir şekilde iletişim kurmanıza ve veri hizmetlerine erişmenize olanak tanıyacak.

Türkiye SIM kartları hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu kapsamlı kılavuzda bulacaksınız. İhtiyaçlarınız için doğru olanı seçmek için mevcut farklı SIM kart türlerini anlamaktan, amacımız ihtiyacınız olan bilgileri bulduğunuzdan emin olmaktır. Sadece yanlış SIM kart almadığınızdan emin olun, aksi takdirde anneniz yerine bir Türk kebapçısını arayabilirsiniz 🙂

SIM kartların nereden satın alınacağı, etkinleştirileceği ve kredi yükleneceği konusunda ipuçları vermenin yanı sıra, size uzman tavsiyesi de vereceğiz. Türkiye SIM kartları, konaklamanız boyunca kesintisiz bağlantı sağlar, böylece pahalı dolaşım ücretleri veya düşük internet hızları hakkında endişelenmenize gerek kalmaz. Artık arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantıdayken Kapadokya’daki Hava Balonları ile selfie çekebilirsiniz!

Sizin için doğru SIM kart, arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim kurmanıza, Türkiye’nin güzel şehirlerini keşfetmenize ve seyahat deneyimlerinizi gerçek zamanlı olarak paylaşmanıza olanak tanır. Türkiye’ye seyahat etmek istiyorsanız, dil engelleri veya yüksek maliyetler konusunda endişelenmenize gerek yok – seyahatinizden en iyi şekilde yararlanmak için Türkiye’deki SIM kartlar için nihai kılavuzumuza göz atın.

[lasso ref=”airalo-esim” id=”10298″ link_id=”4608″]

Neden bir Türkiye SIM kartına ihtiyacınız var?

İstanbul Fatih Korusu
İstanbul Fatih Korusu – Fotoğraf: Hueseyin Bas / Shutterstock

Bir Türkiye SIM kart, dolaşım ücreti ödemeden ailenizle bağlantıda kalmanın yanı sıra hücresel veriyi kullanmanıza, telefon görüşmeleri yapmanıza ve yerel tarifelerle kısa mesaj göndermenize olanak tanıyarak paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Veri planlı bir SIM kartın ikinci faydası ise Türkiye’de hızlı ve güvenilir internet servislerine erişmek için kullanılabilmesidir. Bu kartlar, sosyal medyada bağlantıda kalmanızı, şehirde bir harita üzerinde yolunuzu bulmanızı ve yerel cazibe merkezlerini kolayca araştırmanızı sağlar.

Son olarak, bir Türk SIM kartına sahip olmak, yerel halkla etkileşime girmenize ve yerel hizmetleri kullanmanıza olanak tanır. Genel seyahat deneyiminizi geliştirmenin yanı sıra, kendinizi yerel kültüre kaptırmanıza olanak tanır. Turistik yerlere bilet rezervasyonu yapabilir, restoranlar için rezervasyon yapabilir ve yerel haberler ve bilgilerle güncel kalabilirsiniz.

Bir Türkiye SIM kartının birçok avantajı vardır, bu nedenle yakın gelecekte ülkeye seyahat etmeyi planlayan herkes için neredeyse bir zorunluluktur.

Geleneksel Türkiye SIM kartlarına kıyasla uluslararası e-SIM sağlayıcılarını göz önünde bulundurmak

İstanbul Borusan Contemporary (Perili Köşk)
İstanbul Borusan Contemporary (Perili Köşk) – Fotoğraf: Elena Barbaros / Shutterstock

Seyahat ederken bağlantıda kalmak söz konusu olduğunda, iki ana seçeneğiniz vardır: geleneksel SIM kartlar veya e-SIM sağlayıcıları. Geleneksel SIM kartlar, telefonunuza taktığınız fiziksel kartlardır.

Türkiye’de geleneksel olarak mevcut SIM kartlar çok çeşitli veri planları ve fiyatlandırma seçenekleri sunmaktadır. SIM kart, telefonunuzun kilidinin açılmasını gerektirir, ancak çeşitli sağlayıcılar arasından seçim yapabilir ve aramalar, kısa mesajlar veya veriler için olsun, ihtiyaçlarınızı karşılayan bir plan seçebilirsiniz.

Uluslararası bir e-SIM sağlayıcısını e-SIM uyumlu cihazlarla kullanırken fiziksel bir SIM kart kullanmak zorunda kalmadan farklı operatörler arasında geçiş yapmak da mümkündür. Birden fazla ülkeyi ziyaret ediyorsanız veya fiziksel SIM kartlarla uğraşmak istemiyorsanız, bu çok yardımcı olabilir.

Ayrıca, e-SIM’ler esneklik sağlayarak taşıyıcıları istediğiniz zaman değiştirmenize olanak tanır. Aşağıda listelenen en iyi e-sim sağlayıcılarıdır, böylece ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçmek için farklı taşıyıcıların planlarını ve özelliklerini karşılaştırabilirsiniz:

Geleneksel bir Türkiye SIM kartı ile bir e-SIM arasında karar verirken, aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurun: cihazınızın uyumluluğu, Türkiye’deki e-SIM sağlayıcılarının mevcudiyeti ve kişisel tercihleriniz. Artılarına ve eksilerine göre hangi seçeneğin sizin için uygun olduğuna karar vermek size kalmış.

Türkiye SIM kart sağlayıcılarının karşılaştırılması

Trabzon Uzungöl
Trabzon Uzungöl – © Fotoğraf: environmentalistt / Shutterstock

Piyasada çeşitli Türkiye SIM kart sağlayıcıları mevcuttur ve her biri kendi planlarını, kapsamını ve fiyatlandırmasını sunar, bu nedenle bunları karşılaştırmak iyi bir fikirdir. Aşağıda en popüler sağlayıcılardan bazıları verilmiştir:

 • Turkcell: Turkcell, Türkiye’nin en büyük mobil şebeke operatörüdür ve turistler, öğrenciler ve gurbetçiler için çeşitli SIM kart seçenekleri sunmaktadır. Turkcell SIM kartlar 4G LTE internet erişimi, önceden yüklenmiş kredi ve uluslararası arama özelliği ile birlikte gelir. Kurulumu kolaydır ve çevrimiçi olarak veya yerel mağazalardan satın alınabilir. Turkcell’in kapsama alanı gerçekten harika, Türkiye nüfusunun %99’undan fazlasına ulaşıyor. Aynı zamanda rekabetçi fiyatlar sunarak, Türkiye’yi ziyaret eden veya Türkiye’de yaşayan insanlar için mükemmel bir seçimdir. Aynı zamanda hızlı ve güvenilir internet hızları sunan en güvenilir ağlardan biridir.
 • Vodafone: Vodafone, hem yerli halk hem de turistler için bir dizi SIM kart seçeneği sunan, Türkiye’nin önde gelen mobil şebeke operatörlerinden biridir. Ön ödemeli SIM kartları, ülke genelinde kapsamlı kapsama alanına sahip uygun fiyatlı veriler ve arama planları sundukları için gezginler için popüler bir seçimdir. Kullanıcı dostu web sitesi ve müşteri hizmetleri ile Vodafone, ziyaretçilerin Türkiye’nin sunduğu her şeyi keşfederken bağlantıda kalmalarını kolaylaştırıyor.
 • Türk Telekom: Türk Telekom, cep telefonu planları ve SIM kartlar gibi çok çeşitli hizmetler sunan, ülkenin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biridir. Türkiye’ye seyahat ediyorsanız ve telefonunuz için yerel bir SIM karta ihtiyacınız varsa, Türk Telekom ideal bir seçenektir. Şirket, uygun fiyatlarla çok sayıda veri ve uluslararası arama seçeneği içeren çok çeşitli planlar sunmaktadır. Buna ek olarak, ülke çapında geniş ağ kapsama alanı ile, seyahatleriniz sizi nereye götürürse götürsün bağlantıda kalabileceğinizden emin olabilirsiniz.
 • BİMCell: BİMCell, hem yerli halk hem de turistler için uygun fiyatlı ve esnek SIM kart planları sunan Türkiye’de popüler bir mobil şebeke operatörüdür. Kapsama alanı sağlamak için hizmet, Türk Telekom şebekesini kullanmaktadır. BİMCell ile bankayı kırmadan yüksek hızlı internetin, sınırsız arama ve mesajlaşmanın ve daha birçok özelliğin keyfini çıkarabilirsiniz.
 • Pttcell: Pttcell, Türk Telekom şebekesine dayanan ve ülkenin farklı bölgelerini kullanan hem yerli hem de turist müşterilerine çeşitli uygun fiyatlı ve güvenilir sim kart seçenekleri sunan Türkiye’de popüler bir mobil şebeke operatörüdür. SIM kartınızı Türkiye genelinde bulunan PTT ofislerinden satın alabilirsiniz. PTT şirketi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal posta hizmeti şirketidir.
 • Teknosacell: Bir diğer popüler Türk SIM kart sağlayıcısı olan Teknosacell, Türk Telekom şebekesini kullanarak hem yerli halka hem de turistlere kapsama alanı sunan, uygun fiyatlı ve güvenilir mobil hizmetler sunan bir mobil servis sağlayıcısıdır. Teknosacell ile yüksek hızlı internet, sınırsız arama ve kısa mesajın yanı sıra tercihlerinize göre uyarlanmış birçok farklı veri paketi arasından seçim yapabilme imkanı da mümkün. Türkiye’de Teknosacell SIM kart satın almak istiyorsanız, bunu ülkenin önde gelen teknoloji ürünleri satıcılarından biri olan TeknoSA mağazalarından yapabilirsiniz.

Türkiye SIM kartınızı seçmeden önce her bir sağlayıcının sunduğu kapsam, veri hızları ve fiyatlandırma seçeneklerini karşılaştırdığınızdan emin olun.

Türkiye SIM kart nasıl alınır?

İstanbul Büyük Valide Han Kubbesi'nde bir kedi
İstanbul Büyük Valide Han Kubbesi’nde bir kedi – © Fotoğraf: Burak Budak / Shutterstock 

Türkiye’de SIM kart edinmek kolaydır. Tercihinize bağlı olarak aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç seçenek vardır. Aralarından seçim yapabileceğiniz seçeneklerden bazıları şunlardır:

 • Havaalanı kioskları: Bir Türk havaalanına gelirseniz, muhtemelen varışta SIM kart satın alabileceğiniz kiosklar veya mağazalar bulacaksınız. Bu, örneğin, inişten hemen sonra bir SIM kart istiyorsanız kullanışlıdır. Ancak havalimanlarındaki fiyatlar diğer yerlere göre daha yüksek olabilir.
 • Cep telefonu mağazaları: SIM kartlar Türkiye’nin birçok cep telefonu mağazasından satın alınabilir. Bu seçenekle, doğrudan mağaza temsilcileriyle konuşabilir ve SIM kartlarınızla ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Turkcell, Vodafone, Türk Telekom gibi sağlayıcılardan SIM kart satın alabileceğiniz mağazalar bulunmaktadır.
 • Çevrimiçi satın alma: Türkiye SIM kartlarını çeşitli perakendecilerden çevrimiçi olarak satın almak da mümkündür, bu da satın alma işleminizi yapmadan önce fiyatları karşılaştırmanıza ve müşteri yorumlarını okumanıza olanak tanır. Orijinal bir SIM kart aldığınızdan emin olmak için saygın bir satıcı seçin.

SIM kart için kayıt işleminin bir parçası olarak, kaydolmayı seçtiğiniz yöntemden bağımsız olarak pasaportunuzu veya kimlik kartınızı ibraz etmeniz gerekebilir.

Türkiye SIM kartınızı etkinleştirme

İstanbul 15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Boğaziçi Köprüsü) 
İstanbul 15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Boğaziçi Köprüsü) – © Fotoğraf: Osman Köycü / Unsplash 

Türkiye SIM kartınızı kullanmak için önce etkinleştirmeniz gerekir. Etkinleştirme işlemi sağlayıcıya bağlı olarak değişecektir, ancak işte sürece genel bir bakış:

 1. SIM kartı kilidi açılmış cihazınıza takın: SIM kartınızı SIM kart yuvasına takmadan önce cihazınızın kapalı olduğundan emin olun. SIM kartı yavaşça telefonunuzun SIM kart yuvasına takın (genellikle yan veya arkada).
 2. Cihazınızı açın: SIM kartı cihazınıza takar takmaz açmanız gerekir. Yeni SIM kartın cihazınız tarafından tanınması birkaç saniye sürebilir.
 3. Etkinleştirme talimatlarını izleyin: Etkinleştirme talimatlarını içeren bir mesaj size SMS yoluyla gönderilebilir veya ekranda bir istem görünebilir. Daha sonra, bir PIN girmeyi veya bilgilerinizi cihaza kaydetmeyi içerebilecek talimatları izlemeniz gerekecektir.
 4. Etkinleştirme için bekleyin: Etkinleştirme talimatlarında verilen talimatları izledikten sonra, SIM kartınızı etkinleştirebilmeniz gerekir. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız veya herhangi bir sorunuz varsa, müşteri destek departmanına başvurabilirsiniz.

SIM kart ambalajınızla ilgili tüm bilgilerin yanı sıra PIN kodu veya etkinleştirme kodu gibi önemli bilgileri ileride başvurmak üzere saklamanız önemlidir.

Türkiye SIM kartını verimli kullanmak için ipuçları

İstanbul Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi (Ayasofya Müzesi)
İstanbul Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi (Ayasofya Müzesi) – Fotoğraf: Aquila chrysaetos / Shutterstock

Türkiye SIM kartınızdan en iyi şekilde yararlandığınızdan ve her şeyin sorunsuz çalıştığından emin olmak için, kullanırken aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları:

 • Kapsama haritalarını kontrol edin: Seyahatinizden önce yapılacak en iyi şey, ziyaret etmeyi planladığınız bölgede güvenilir kapsama alanı sunan birini seçtiğinizden emin olmak için farklı servis sağlayıcıların kapsama haritalarını kontrol etmektir. Bu, siz uzaktayken herhangi bir bağlantı sorununu önleyecektir.
 • Verileri izleyin: Ek ücretlerden kaçınmak için, SIM kartınızla birlikte gelen veri kotasını aşmadığınızdan emin olun. Tükettiğiniz veri miktarını azaltmak için mümkün olduğunda Wi-Fi kullanarak veri tasarrufu yapabilirsiniz.
 • Kontör yüklemesi: Ön ödemeli SIM kartların tam kapasitede çalışmaya devam edebilmesi için düzenli olarak doldurulmaları gerekir. Bu, hizmetteki kesintileri önlemek için çoğu sağlayıcı tarafından sağlanan uygulamalar veya çevrimiçi platformlar aracılığıyla kolayca yapılabilir.
 • Acil durum numaralarını kaydetme: Yerel acil durum hizmetleri ve kaldığınız otel gibi önemli acil durum numaraları, seyahate çıkıyorsanız telefon kişilerinize kaydedilmelidir.
 • Wi-Fi etkin noktalarını kullanın: Türkiye genelinde, ortak alanlarda, kafelerde ve otellerde kullanılabilen birçok Wi-Fi etkin noktası bulabileceksiniz. Verilerinizi korumak ve internet hızında bir artış elde etmek için bu etkin noktalardan yararlandığınızdan emin olun.

Bu ipuçlarını takip ederek, Türkiye seyahatiniz boyunca kesintisiz bağlantıya sahip olmanızı sağlayabilir, böylece orada geçirdiğiniz zamandan en iyi şekilde yararlanabilecek ve Türkiye SIM kartınızdan en iyi şekilde yararlanabileceksiniz.

Sonuç ve son düşünceler

İstanbul Beyazıt Kulesi Anıt Müzesi
İstanbul Beyazıt Kulesi Anıt Müzesi – Fotoğraf: Nejdet Duzen / Shutterstock

Türkiye’ye seyahat ederken, yanınızda bağlı kalmanızı sağlayacak bir SIM kart getirmeniz önemlidir. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun geleneksel bir SIM kart mı yoksa bir e-SIM sağlayıcısı mı istediğinize karar verin.

SIM kartınızı kullanmadan önce etkinleştirildiğinden emin olmanız ve bir havaalanı kioskundan, cep telefonu mağazasından veya çevrimiçi perakendeciden satın almanız zorunludur. Herhangi bir karar vermeden önce farklı sağlayıcıların kapsamını, veri hızını ve fiyatlandırma seçeneklerini karşılaştırmalısınız. Veri kullanımınızı izlemeli, kredinizi düzenli olarak doldurduğunuzdan emin olmalı ve bağlantınızı en üst düzeye çıkarmak için Wi-Fi etkin noktalarını kullanmalısınız.

Türkiye seyahatinizde pahalı dolaşım ücretleri veya düşük internet hızları hakkında endişelenmenize gerek yok – unutulmaz bir maceraya hazır olun! Bir Türkiye SIM kartından yararlanın ve ülkeyi kolaylıkla gezinin. İyi Yolculuklar!


Türkiye’de SIM kart nasıl satın alınır?

Türk cep telefonundan SIM kart satın almanın birçok farklı yolu vardır. Havalimanlarında, marketlerde, benzin istasyonlarında ve operatör telefonlarının satıldığı diğer yerlerde gerekli bilgilerin sağlanması bu yollardan bazılarıdır.

Türkiye’nin en iyi operatörü hangisi?

Türkiye’de yazımızda da listelediğimiz gibi çok sayıda farklı mobil servis sağlayıcı bulunmaktadır. Ancak bunlardan biriyle sınırlıysanız, güvenilir bir satıcıdan ikinci el SIM kartı da satın alabilirsiniz.

Türkiye SIM kartlarının maliyeti ne kadar?

Türkiye’de ön ödemeli veya faturalı SIM kartlar mevcuttur ve yapmanız gereken ilk şey, ön ödemeli veya faturalı hizmetten hangisine karar vermek ve ardından operatörünüzle tarife hakkında konuşmaktır.

Bu faydalı oldu mu?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!

Abone Olun & Tasarruf Edin

Fatih Ozdemir
Fatih Ozdemir

İstanbul'dan Londra'ya gelir gelmez, tasarruf yapmanızı sağlayacak ekonomik ipuçları ve püf noktalarıyla dolu bir web sitesi olan Kuponigo'yu kurdum. Web geliştirme ve tasarım konusundaki yeteneğimle güzel ve işlevsel web siteleri hazırlarken, yazılarımla da insanlara tasarruf etmeleri için güç veriyorum. Klavyeye yapışmadığım zamanlarda, daha az sıradan bir hayata denk geleceksiniz - belki arada sırada şehirden kaçmak ya da söylenen bir iki Eurovision marşı.

Düşüncenizi Paylaşın