Turkcell mi, Vodafone mu?  Numara Taşıma ve Yüksek Cayma Bedeli İadesi Macerası

Hiçbir zaman bitmeyecek bir tartışma: Turkcell mi, Vodafone mu? — İkisini de denedim ve tarafımı seçtim. Numara taşıma sorunlarından, yüksek cayma bedeli iadesi alma sürecine kadar başıma gelenleri anlattım. Eğer okumayı sevmiyorsanız, YouTube Videomu da izleyebilirsiniz.

Cebimizde binlerce liralık telefonlar olsa da operatörlerimiz iyi olmadığı sürece kaliteli bir deneyim yaşamak ne yazık ki mümkün değil. Peki bunca furyanın içerisinde biz hangi operatörü tercih edeceğiz? En iyi operatör hangisi? En yüksek hızı kim veriyor? Müşteri hizmetleri yeterince destek oluyor mu?

Bu yazımda herhangi bir sponsorluk yok. Tamamen kendi deneyimlerimden ötürü sizlere hazırlamak istedim. Çünkü herkes bu aralar operatöründen şikayetçi olabiliyor, ya da çekmediği için yakınabiliyor. Eğer operatörünüzü değiştirmeyi düşünerek bu yazıya geldiyseniz şanslısınız. Çünkü numara taşıma sürecinin bütün problemlerini yaşadım ve en olmaması gereken sorunları deneyimledim 🙂

Bu içerik 12 Mayıs 2021 tarihinde ilk olarak fozdemir.com kişisel blog sitesinde yayınlanmış olup, daha sonra arşivlenmek üzere kuponigo.com’a taşınmıştır.

Maceranın Başlangıcı: Turkcell’in Can Sıkması

Çocukluğumda ilk telefon sahibi olduğum yıllardan beri Turkcell kullanıyorum. Ama son yıllarda sorunlar yaşamaya başladım. Bu sorunlar altyapı sorunları değil tabii ki, bence zaten Turkcell en hızlı operatör ve kapsama alanı konusunda sıkıntı yaşatmıyor. Ama işleyişinde problemler var. Zaten gündemde bazı vakıf yardımı haberleri de ortaya çıkınca, artık numara taşımayı düşünmeye başlamıştım.

Turkcell’de yüksek bir tarife kullanıyordum. Sabit fiyatına rağmen her ay söz verdikleri fiyatın üzerinde fatura gelmeye başlamıştı. Her ay başka bir ücret geliyordu. Bir de bunların üzerine taahhütüm olmasına rağmen tarifeme zam yapmaları bardağı taşırmıştı.

Bunun dışında bir de yurtdışı paketi sorunu yaşadım. Yurtdışından gelen bir çağrıyı yanlışlıkla 1 saniyeliğine cevapladım ve kapadım. Bu nedenle de “beni koruma amacıyla” 25 liralık Platinium Yurtdışı Ek Paket tanımladılar. Yani normalde yurtdışı arama tarifesi olarak tahmini 3–4 TL ödemem gerekirken, daha yüksek bir pakete geçişim sağlanmıştı.

Tüm bunları düşününce dedim ki Turkcell’e veda vakti geldi. Burada Türk Telekom’u hiç hesaba bile katmadım. Bana göre ülkedeki 3. operatör ve ben en fazla 2.ye katlanabilirdim. O nedenle hedefi Vodafone’a kaydırmış oldum.

Numara taşıma fikri: Vodafone’a geçiş

Vodafone internet sitesine girdim. Oldukça iyi hazırlanmıştı ve taahhütsüz cazip kampanyalar yer alıyordu. Bana uygun tarifemi seçtim ve formu doldurdum. Akabinde geçiş işlemlerim başladı.

Benim en büyük takıntım hız ve çekim kalitesi. Bazı kişiler büyükşehirlerde zaten çektiğini, artık sorun kalmadığını söylüyor ama bu beni tatmin eden bir şey değildi. O nedenle Vodafone’da endişelerim vardı. Geçiş yapmadan önce sosyal medya hesaplarımdan bazı anketler düzenledim ve insanlardan memnun olduklarına dair geri bildirimler aldım. Ve sonuç olarak geçiş yapmış oldum.

Vodafone Hız Testi: 40 mbps

vodafone hiz testi

Geçtikten sonra hemen odamda bir hız testi yaptım. Yaklaşık 40 mbps’ye yakın bir hız çıktı. Bu değişen bir rakam tabi ama ortalama hızı bu. Yeterli miydi? Bana göre değil. Çünkü önceden Turkcell’de 200 mbps’yi gördüğüm olmuştu. Bu beni biraz üzse de kendime Vodafone’u sevmeye yönelik sebepler üretmeye başladım. Çünkü Turkcell’den kurtulmak istiyordum.

Vodafone’un Kontrat Yalanı: Daha Zamlı Tarifeye Diretiyor

Başlangıçta fena değildi ama sonradan sorunlar çıkmaya başladı. 3 ay sonra Vodafone’dan deneme kampanyasının bittiğine ve taahhütlü paketlere geçmem gerektiğine dair mesajlar almaya başladım. 75 TL civarı öderken beni birden 125 TL’lik paketlere geçmeye zorlamaya başladılar. Neredeyse rakam Turkcell fiyatına ulaşmıştı ve bana Vodafone’u cazip kılacak bir sebep bırakmadılar.

Turkcell’e Geri Dönüş Hikayesi: Cayma Bedelini Geri Alma

Geçiş yapmadan önce bir yaram daha vardı. Turkcell ben Vodafone’a geçtim diye 447,89 TL’lik cayma bedelli bir fatura çıkartmıştı. Buna katlanıp geçtiğim Vodafone’da işler yolunda gitmeyince Turkcell’in kapısını çalarak bu cayma bedelini iade almayı denedim. Eğer iade alırsam numaramı tekrar geri taşıyacaktım.

Turkcell’in internet sitesinden numara taşıma başvurusu yaparken yaşanan teknik bir sorundan ötürü, butona iki kez tıklamış oldum ve böylelikle iki adet mükerrer başvuru kaydı açılmış oldu.

Daha sonra müşteri hizmetleri başvurumdan ötürü beni aradı ve numara taşıma işlemlerimi başlatma onayı istedi. Bu sırada cayma bedeli iadesi konusunu gündeme getirdim ve arayan temsilciye mümkün olup olmadığını sordum. O da bana 532 müşteri hizmetlerini arayıp kayıt açtırmam gerektiğini söyleyerek böyle bir şey olabileceğine dair olumlu izlenim bıraktı. Ben de dediğini yaparak müşteri hizmetlerini aradım. Ama orda bana böyle bir şeyin mümkün olmadığını söylediler.

Ben de bir önceki müşteri temsilcisinin bunun olabileceğini ifade ettiğini söyledim ve ses kayıtlarının incelenmesi talebinde bulundum. Daha sonraki günlerde beni arayarak bu kayda ulaşamadıklarını söylediler. Birkaç kez daha bu aramalar yapıldı. Arama kaydından dakika bilgisine kadar söyledim ve sonra nasıl olduysa bulmayı başardılar.

İncelemeler yapıldıktan sonra beni tekrar aradılar ve cayma bedeli iadesinin mümkün olmadığını belirttiler. Ama buna rağmen ilk müşteri temsilcisinin olumlu bir izlenim bırakarak beni beklentiye sokmasından dolayı eğer numaramı geri taşırsam bu bedeli bana geri iade edeceklerini belirttiler. İade için numaramı taşıdıktan sonra verdikleri kayıt numarasını onlara bildirmem gerekecekti.

Turkcell’de Mükerrer Başvurular: Numara Taşıma Krizi

Ben numara taşıma başvurusunda bulunurken kuryelerle uğraşmamak için “Sim Kartı Şubeden Teslim Al” seçeneğini seçmiştim. Bu nedenle soluğu ilk olarak İstanbul Akasya AVM Turkcell Şubesi’nde aldım. İşte mükerrer kayıtlar sorunu burda baş gösterdi. İki tane kayıt oluştuğu için bu kayıtların biri iptal olmuş, diğeri de beklemeye alınmış. Bu sorunu çözmek için müşteri hizmetlerini aramam ve yaklaşık 1 hafta sürecek olan bu iptal işlemini başlatmam gerektiği söylendi. Ancak bu şekilde başvuru yapabilecektim. Onların sistemsel sorunları yüzünden ben müşteri hizmetleri, Twitter vs. ulaşarak bu sorunu çözmek için uğraştım.


Şube kaynaklı bir sıkıntı olabileceğini düşünüp bir sonraki gün de Olivium AVM Turkcell Şubesi’ne gittim. Gittikten sonra ordaki kişiyle de sorunlar yaşadım. Bir önceki sorun düzelmesine rağmen numaramı taşıyamadılar çünkü ellerindeki Sim Kart seri numarası ile sistemdeki seri kart numarası girme kısmındaki rakam adetleri uyuşmadığını belirttiler ve bunun için bile müşteri hizmetlerini aramam gerektiği söylendi.

Ve ben yine onların problemleri yüzünden müşteri temsilcileriyle görüşmeler yaptım. Baktım ki bu şubelerle olmayacak, en iyisi “vitrin mağazamız” dedikleri İstiklal Caddesi’ndeki Beyoğlu Pera Turkcell Flagship Mağazası’na gittim.

Burda da diğer sorun ortaya çıktı. Sisteme giriş yaptıklarında devam eden bir başvuru olduğunu gördüler. Yani bir önceki Olivium AVM şubesi başvuruyu yarım bıraktığı için başka bir şube işleme devam edemiyordu. Sorunu çözebilecek kişiler de toplantıda olduğu için “biz sizi ararız” diyerek benden numaramı aldılar. Ve tabii kimse aramadı.

Daha sonra şubelerin bana yaşattıkları bu kötü deneyimlerin incelenmesi için bir şikayet kaydı daha açtırdım. Birkaç gün sonra birisi aradı. Şikayetimi değerlendiğini söyleyerek tamamen şubeyi savunan açıklamalarda bulundu. Yani benim işlemler yine sonuçsuz kaldı.

Hal böyle olunca lanet okuyarak Vodafone’da kalmam gerektiğini düşündüm ve talebimden vazgeçtim. Günler sonra Turkcell cephesinden tekrar arandım ve yaşanan tüm süreçten ötürü özür dilediler. Sorunu kesin çözdüklerini ve en yakın mağazaya giderek sim kartımı almamı söylediler. Şubeye gittiğimde işlem tamamlandı ve sim kartımı aldıktan sonra 3 gün içinde Turkcell’e geçişim sağlandı.

Numara taşıma süreçlerinde de yaşanabilecek en saçma olayı yaşayarak ilginç bir deneyim daha edinmiş oldum.

Turkcell Hız Testi: 257 mbps

turkcell hiz testi 1 566x1024 1

Turkcell’e geçer geçmez aynı odada hız testi yaptım. Vodafone’un 40 mbps verdiği aynı odamda, Turkcell’den 257 mbps hız aldım.

Daha yüksek ve hoşgeldin indirimiyle de daha ucuz bir tarife ile Turkcell ilişkime kaldığım yerden devam ediyorum.

Sonuç Olarak: Turkcell Daha mı İyi?

Türkiye’de dediğim gibi en iyi operatör bence Turkcell. Yurtdışında da daha önce çeşitli operatörleri deneme fırsatım oldu. Mesela İngiltere’de EE ve o2’yu, Almanya’da Vodafone’u deneyimledim. Onlarla karşılaştırdığımda Turkcell’in Türkiye’de 4G ile oldukça iyi hız ve kapsama alanı sunduğunu gözlerimle görmüş oldum. O yüzden 5G’yi de merakla ve heyecanla bekliyorum.

Eğer sorularınız varsa, aşağıdaki yorum bölümüne yazarsanız; tüm süreçlerde edindiğim deneyimler ile cevaplamaya çalışırım.


Şube kaynaklı bir sıkıntı olabileceğini düşünüp bir sonraki gün de Olivium AVM Turkcell Şubesi’ne gittim. Gittikten sonra ordaki kişiyle de sorunlar yaşadım. Bir önceki sorun düzelmesine rağmen numaramı taşıyamadılar çünkü ellerindeki Sim Kart seri numarası ile sistemdeki seri kart numarası girme kısmındaki rakam adetleri uyuşmadığını belirttiler ve bunun için bile müşteri hizmetlerini aramam gerektiği söylendi.

Ve ben yine onların problemleri yüzünden müşteri temsilcileriyle görüşmeler yaptım. Baktım ki bu şubelerle olmayacak, en iyisi “vitrin mağazamız” dedikleri İstiklal Caddesi’ndeki Beyoğlu Pera Turkcell Flagship Mağazası’na gittim.

Burda da diğer sorun ortaya çıktı. Sisteme giriş yaptıklarında devam eden bir başvuru olduğunu gördüler. Yani bir önceki Olivium AVM şubesi başvuruyu yarım bıraktığı için başka bir şube işleme devam edemiyordu. Sorunu çözebilecek kişiler de toplantıda olduğu için “biz sizi ararız” diyerek benden numaramı aldılar. Ve tabii kimse aramadı.

Daha sonra şubelerin bana yaşattıkları bu kötü deneyimlerin incelenmesi için bir şikayet kaydı daha açtırdım. Birkaç gün sonra birisi aradı. Şikayetimi değerlendiğini söyleyerek tamamen şubeyi savunan açıklamalarda bulundu. Yani benim işlemler yine sonuçsuz kaldı.

Hal böyle olunca lanet okuyarak Vodafone’da kalmam gerektiğini düşündüm ve talebimden vazgeçtim. Günler sonra Turkcell cephesinden tekrar arandım ve yaşanan tüm süreçten ötürü özür dilediler. Sorunu kesin çözdüklerini ve en yakın mağazaya giderek sim kartımı almamı söylediler. Şubeye gittiğimde işlem tamamlandı ve sim kartımı aldıktan sonra 3 gün içinde Turkcell’e geçişim sağlandı.

Numara taşıma süreçlerinde de yaşanabilecek en saçma olayı yaşayarak ilginç bir deneyim daha edinmiş oldum.

Turkcell Hız Testi: 257 mbps

Turkcell’e geçer geçmez aynı odada hız testi yaptım. Vodafone’un 40 mbps verdiği aynı odamda, Turkcell’den 257 mbps hız aldım.

Daha yüksek ve hoşgeldin indirimiyle de daha ucuz bir tarife ile Turkcell ilişkime kaldığım yerden devam ediyorum.

Sonuç Olarak: Turkcell Daha mı İyi?

Türkiye’de dediğim gibi en iyi operatör bence Turkcell. Yurtdışında da daha önce çeşitli operatörleri deneme fırsatım oldu. Mesela İngiltere’de EE ve o2’yu, Almanya’da Vodafone’u deneyimledim. Onlarla karşılaştırdığımda Turkcell’in Türkiye’de 4G ile oldukça iyi hız ve kapsama alanı sunduğunu gözlerimle görmüş oldum. O yüzden 5G’yi de merakla ve heyecanla bekliyorum.

Eğer sorularınız varsa, aşağıdaki yorum bölümüne yazarsanız; tüm süreçlerde edindiğim deneyimler ile cevaplamaya çalışırım.

Önemli indirimleri kaçırmayın!

İndirim ve kampanyaları kaçırmamak için e-posta bültenimize abone olmak ister misiniz?

Mahallenize 1000 Mbps fiber internet geldi!

TurkNet, yeni altyapı hamlesi ile tüm Türkiye'ye fiber internet getirmeye başladı. Siz de altyapınızı sorgulayın ve Türkiye'nin en hızlı internetinin tadını çıkarmaya başlayın. Üstelik kotasız, taahhütsüz ve ayda sadece 99,90 TL!

İnternetinizi ilk ay ücretsiz kullanmak için başvuru formuna UQQ57TG74RJT davet kodunu girebilirsiniz.

Bu Fırsatı Paylaşın
Default image
Fatih Özdemir
Merhaba, ben Fatih Özdemir. Blog yazıyor, arada fotoğraf-video çekiyor, her fırsatta geziyor ve freelance dijital projeler tasarlıyorum.
Articles: 18

One comment

  1. Merhaba,
    Bende aynı süreçteyim fakat Turkcell in interneti yetmiyor. Discord + Twitch gibi bir sürü uygulama kullanmaktayım. Vodafone bu uygulamaları bana sınırsız internet ile kullanma şansı sunuyor. Açıkçası 40 mbps çok iyi fakat Vodafone’un müşteri hizmetleri gerçekten çok kötü. Bu da Türkiye ye pek önem vermediklerini gösteriyor. Ben yine de Turkcell e cayma bedelini ödeyip geçmeyi düşünüyorum. Tek korkum şebekenin çekmemesi veya az çekmesi… Umarım böyle bir sorunla karşılaşmam. Bu ay Turkcell e sadece internet yüzünden 510 Türk lirası ödedim.

Leave a Reply