Abone Olun & Tasarruf Edin

Trabzon Yapılacak Şeyler

Trabzon’da Gezilecek Yerler Listesi ve Gezi Rehberi (35+ Mekan)

Mutlaka ziyaret edilmesi gereken 35 yer listemizle Trabzon'da gezilecek yerlere yönelik en iyi seyahat rehberini keşfedin. Seyahatinizi güvenle planlayın ve bu muhteşem varış noktasını keşfedin.


Doğu Karadeniz Bölgesi’nde hem tarihi güzellikleri hem de doğasıyla öne çıkan Trabzon’da gezilecek yerler saymakla bitmiyor. Türkiye’nin en önemli doğa ve kültür miraslarını bünyesinde barındıran bir büyükşehir olan Trabzon, son on yılda turistik anlamda popülerliğini ciddi oranda artmıştır. Wikipedia’ya göre toplamda 800.000’in üzerinde kişi yaşamaktadır. Bu durum turistik aylarda milyonları bulmaktadır.

İsviçre’nin Alp’lerini aratmayan doğası; tarih sahnesinde oynadığı önemli rollerinden dolayı günümüze kadar ulaşan tarihi güzellikleriyle birleşince bir turist için inanılmaz değerler sunuyor. Şehre gelen turistler son yıllarda sadece gezmekle kalmayıp, şehrin emlak piyasasını da oldukça dinamik tutuyorlar. Gelecekte daha çok popüler olacağını düşünen kişiler şimdiden ciddi yatırımlar yapmaya devam ediyor. Fakat bu durum öyle hızlı ilerliyor ki; artık kontrolden çıkıp, şehrin geleceğini de riske atıyor. İlerleyen yıllarda çok ciddi nüfus ve kültür çatışması problemleri yaşanacağı aşikar.

Trabzon Gezi Rehberi‘mizde sizlere Trabzon’da gezilecek yerleri tanıtmadan önce şehrin genel özelliklerinden biraz bahsetmek istiyoruz.

Trabzon, Türkiye’nin kuzeydoğusunda, Doğu Karadeniz olarak bildiğimiz bölgede yer alıyor. Gürcistan sınırına 2 saatlik bir sürüş mesafesinde (190 Kilometre) yer alan Trabzon’a doğuda Rize, batıda Giresun, güneyde ise Gümüşhane ve Bayburt illeri komşuluk ediyor.

Trabzon’un iklimi, Türkiye’nin diğer bölgelerinden oldukça farklıdır. Kasım‘dan Mart‘a kadar çok miktarda yağmur ve hatta kar yağar, bu da Uzungöl gibi belli başlı turistik yerleri ziyaret etmeyi zorlaştırabilir. En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos‘tur.

Trabzon, Karadeniz’in eşsiz yöresel mutfağına katkılarda bulunan en önemli oyunculardan biridir. Bu nedenle “Trabzon’da ne yenir” sorusunun cevabı saymakla bitmiyor. Birbirinden lezzetli yemekleri denemeye fazlasıyla değer. Denize kıyısı olmasından kaynaklı balıkçılığın yaygın olması sayesinde, Hamsi balığı Trabzon mutfağının vazgeçilmez deniz canlısıdır. Genellikle Hamsi’den yapılan; Hamsi Pilavı, Hamsi Kızartması, Hamsi Böreği, Hamsi Turşusu ve hatta Hamsi Reçeli gibi çok sayıda farklı lezzetleri bulunuyor.

Ayrıca şehrin en büyük ilçelerinden biri olan Akçaabat’ın köftesi de meşhurdur. Tereyağı, peynir ve mısır unu ile yapılan Muhlama (diğer adıyla kuymak) da en önemli lezzetlerinin başında geliyor. Hamsiköy Sütlacı, Vakfıkebir Ekmeği ve Mısır Ekmeği de oldukça popülerdir. Kara lahana da Trabzon‘da bolca yetişir ve genellikle salatası ve çorbası yapılır. Kat kat yufka ile yapılan Laz Böreği‘ni ve yumurtalı Trabzon Pidesi‘ni de mutlaka denemelisiniz.

Trabzon aynı zamanda Giresun ve Ordu ile birlikte Türkiye’nin önde gelen fındık üreticisi ve ihracatçısı şehirlerinden biri olarak anılır. Trabzonspor gibi şampiyonlukları olan bir futbol takımına sahiptir.

Tarihte çok sayıda uygarlığın başkentliğini yapmıştır. Hatta Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman‘ın da doğum yeri olarak kabul ediliyor. Bu özellikleri nedeniyle şehirde çok sayıda ünlü tarihi eser ve kalıntı bulunmaktadır. Ayrıca Horon ve Kolbastı gibi folklorik yerel dansları da tüm Türkiye’de benimsenmiştir.

Verdiğimiz bu hap bilgilerden sonra artık hazırsak bu muhteşem şehrin güzelliklerini tanıyalım. Hazırladığımız Trabzon’da gezilecek yerler ve gezi rehberi ile şehri keşfetmeye hazır olun. Dilerseniz listedeki tüm yerlere aşağıdaki Trabzon’da gezilecek yerler haritası üzerinden de ulaşabilir ve telefonunuza kaydedebilirsiniz.

[lasso ref=”btenize-uygun-tatil-seyahat-kampanyalar-ve-ndirim-kodu” id=”50861″ link_id=”3402″]

Trabzon Ayasofya Camii

Trabzon Ayasofya Camii
Trabzon Ayasofya Camii – © Fotoğraf: Fatih Özdemir

Trabzon şehir merkezinin en batısında yer alan ve Trabzon’da Gezilecek Yerler’in başında gelen Ayasofya, Trabzon’un Bizans dönemine ait ayakta kalabilmiş en önemli yapılardan biridir. 1238 ve 1263 yılları arasında Bizans tarzı inşa edilen ve aktif olarak kullanılan manastır, Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethetmesinden sonra camiye çevrilmiştir. I. Dünya Savaşı sırasında Trabzon’u işgal eden Rus ordusu tarafından bir dönem depo ve askeri hastane olarak kullanılan yapı; 1964 yılından 2013 yılına kadar çeşitli restorasyonlardan geçerek Trabzon Ayasofya Müzesi adıyla müze statüsüyle ziyaretçilerini ağırlamıştır.

28 Haziran 2013 günü alınan bir karar sonrası ise müze statüsünden tekrar çıkarılıp camiye çevrilerek Trabzon Ayasofya Camii adını almış ve T.C. Kültür Bakanlığı‘ndan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilmiştir. Yapının öne çıkan simgesi tarihi “Çan Kulesi” ise günümüzde cami minaresi olarak kullanılmaktadır. Yapının içerisindeki tarihi öneme sahip Hristiyanlık dininin kültürüne ait freskler ve sanat eserleri beyaz brandalar ile kapatılmıştır. Avludaki mezar taşları, süs havuzu, asırlık ağaçlar ve tarihi eserler kaldırılmış; yerine beton kaldırımlar ve yürüyüş yolları inşa edilmiştir. Yaşanan bu gelişme, yapının UNESCO dünya kültür mirasından çıkarılmasını gündeme getirse de bu konuda henüz bir adım atılmamıştır.

Trabzon Ayasofya Camii, ibadet saatleri dışında yerli yabancı herkesin ziyaretine açıktır.

Atatürk Köşkü Müzesi

Trabzon Atatürk Köşkü Müzesi
Trabzon Atatürk Köşkü Müzesi – © Fotoğraf: Ortahisar Belediyesi

Atatürk Köşkü olarak bilinen bu pavyon, Trabzon’un zenginlerinden olan bankacı Konstantin Kabayanidis tarafından 19. yüzyılın başlarında bir yazlık konut olarak inşa edilmiştir. Avrupa ve Batı Rönesans mimarisinin izlerini de taşıyan köşk, Trabzon’un en bilinen mimari varlıklarından biri olarak bilinmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk, 15 Eylül 1924’te Trabzon’u ilk ziyaretinde bu köşkü çok beğendiğinden 1930 yılında konuklarını ağırlaması ve resmi işlerini yürütmesi adına Trabzon İl Özel İdaresi’nce kendisine devredilmiştir. Tarihi köşk, 1942 yılında Atatürk Köşkü Müzesi olarak müze statüsünde ziyarete açılmıştır ve içinde Atatürk’e ait eşyalar ve varlıklar sergilenmektedir. Bu özellikleri nedeniyle Trabzon’da gezilecek yerler arasında önemli bir yer tutuyor.

Atatürk Alanı

Trabzon Atatürk Alanı 
Trabzon Atatürk Alanı – © Fotoğraf: Kayihan Bolukbasi / Shutterstock

Trabzon şehir merkezinin kalbinin attığı yer olan Atatürk Alanı, şehrin en merkezi yeridir. Meydandaki Trabzon Meydan Parkı, geniş bir alan tutmaktadır ve adı 2017 yılında “15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı” olarak değiştirilmiştir. Boztepe’nin tam eteğinde yer alan bu geniş meydana çıkan Uzun Sokak ve Kahramanmaraş Caddesi gibi yollar, aynı zamanda şehrin en işlek caddelerini oluşturmaktadır. Trabzon’a eğer özel arabanız olmadan geldiyseniz, Trabzon’da gezilecek yerlere gitmek için genellikle bu meydana yakın olan otobüs ya da minibüs duraklarını kullanmanız gerekir.

Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi 
Trabzon Kalesi – © Fotoğraf: Nina Alizada / Shutterstock

Bir kısmı hala ayakta kalabilmiş olan ve Ortahisar Mahallesi’nde Tabakhane ile Zağnos Vadisi arasında şehrin surlarını oluşturan Trabzon Kalesi‘nin M.Ö. 4. yüzyılda moloz taş malzeme ile inşa edildiği söylenmektedir. Roma Dönemi’nden kalma tarihi kalenin surları Yukarı Hisar, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olarak üç bölüme ayrılmaktadır.

Trabzon Boztepe

Trabzon Boztepe
Trabzon Boztepe – © Fotoğraf: OguzhanHacisalihoglu / Shutterstock

Trabzon şehir merkezini ayaklarınızın altına seren Boztepe, Trabzon’un en popüler mesire alanlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Tepede tarihi eser olarak savaş dönemlerinden kalma bazı toplar sergilenmektedir. Şehir merkezinden toplu taşıma araçlarıyla da ulaşabileceğiniz bu tepeyi, Trabzon’u geniş perspektiften görmek adına mutlaka Trabzon’da gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Ortahisar

Trabzon Ortahisar
Trabzon Ortahisar – © Fotoğraf: Kayihan Bolukbasi / Shutterstock

Trabzon şehir merkezinde geçmişten günümüze kadar bir kısmı korunabilmiş olan Ortahisar’da; çok sayıda tarihi ev ve tarihi sur kalıntıları bulunuyor. Şehrin en turistik mahallelerinden biri olan bu bölge, aynı zamanda ticari açıdan da öneme sahiptir. Bir Trabzon ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken Trabzon’da gezilecek yerler arasındadır. Zaten istemeseniz bile yolunuzun muhakkak düşeceği bir mahalledir.

Uzun Sokak

Trabzon Uzun Sokak
Trabzon Uzun Sokak – © Fotoğraf: Aykut Alakoc / Shutterstock

Trabzon’un şehir merkezinin çarşısını oluşturan Uzun Sokak, adını nispeten dar, bir hayli uzun olmasından dolayı alıyor. Trabzon’un kalbinin attığı yer olan bu cadde araç trafiğine kapalıdır. Tarihi Ortahisar Bölgesi’nden şehrin ana meydanı Atatürk Alanı’na kadar uzanmaktadır.

Zağnos Paşa Köprüsü

Trabzon Zağnos Paşa Köprüsü
Trabzon Zağnos Paşa Köprüsü – © Fotoğraf: Kayihan Bolukbasi / Shutterstock

Trabzon’un şehir merkezindeki Roma döneminden kalma tarihi köprülerden biri olan ve 15. yüzyılda Zağnos Mehmet Paşa tarafından restore ettirilen bu köprü, 1888 yılında tekrar bir genişletme çalışması görmüş ve günümüze kadar ulaşmıştır. Her ne kadar özgünlüğünü kaybetmiş olsa da hala görülmeye değer bir eserdir. Köprünün üzerinden Ortahisar’ın görkemli vadilerini gözlemleyebilirsiniz.

Trabzon Şehir Müzesi

Trabzon Şehir Müzesi 
Trabzon Şehir Müzesi – © Fotoğraf: Home of Trabzon

Trabzon Şehir Müzesi; Trabzon’un coğrafi yapısını, mimari ve kentsel dokusunu, kültürünü, ekonomik yapısını, geleneksel sanatlarını ve turizmini, iki ve üç boyutlu sunumlarda görebileceğiniz modern bir etnografya müzesidir.

Trabzon Tarih Müzesi

Trabzon Tarih Müzesi
Trabzon Tarih Müzesi – © Fotoğraf: Home of Trabzon

2016 yılında Ortahisar Belediyesi tarafından açılan Trabzon Tarih Müzesi; 7.800 belge ve 2.200 adet fotoğraf ile Trabzon tarihine ışık tutmaktadır. Müzede ayrıca tarihi değeri olan etnografik eşyalar da sergileniyor. Aynı zamanda müzedeki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yazılı ve imzalı belgeleri de Trabzon’un yakın tarihine ışık tutacak görsel ve yazılı metinler arasındadır.

Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)

Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)
Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) – © Fotoğraf: Home of Trabzon

Trabzon Müzesi’ne ev sahipliği yapan Kostaki Konağı; konumu ve mimarisi ile 19. yüzyıl Trabzon ihtişamını yansıtan en önemli kentsel mimari eserlerden biridir. 19. yüzyılın sonlarında, tıpkı Atatürk Köşkü‘nde olduğu gibi Trabzon’un zenginlerinden bir bankacı olan Kostakis Teohyplaktos tarafından yaptırılmıştır ve binada kullanılan Avrupa mimari özelliklerini yansıtan birçok malzeme İtalya’dan getirilmiştir.

Uzun yıllar süren yenileme çalışmalarından sonra 22 Nisan 2001’de Trabzon Müzesi olarak yeniden açılmıştır. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk de 15-17 Eylül 1924’te Trabzon’a yaptığı ziyarette burada eşi Latife Hanım ile birlikte kalmıştır.

Gülbahar Hatun Camii

Trabzon Gülbahar Hatun Camii
Trabzon Gülbahar Hatun Camii – © Fotoğraf: Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim’in, annesi Gülbahar Hatun’un anısına 1514 yılında Trabzon’un tarihi semti Ortahisar’da yaptırdığı bu tarihi cami, özel mimarisiyle dikkat çekmiş ve şehrin en önemli tarihi eserlerinden biri haline gelmiştir.

Zağnos Vadisi Parkı

Trabzon Zağnos Vadisi Parkı
Trabzon Zağnos Vadisi Parkı – © Fotoğraf: Kayihan Bolukbasi / Shutterstock

Trabzon’un tarihi Ortahisar bölgesinin içinde yer alan bu yeşil alan, şehrin tam merkezinde piknik ve yürüyüş yapabileceğiniz bir şehir parkıdır. Tarihi Zağnos Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Bulvarı’na ait olan bir viyadüğe kadar uzanan bu park oldukça uzundur. Havuzlar ve yapay şelalelerinde de yer aldığı parkta; suda yüzen ördeklere ek olarak, etrafta gezinen sevimli tavşanlara da rastlayabilirsiniz.

Kızlar Manastırı

Trabzon Kızlar Manastırı 
Trabzon Kızlar Manastırı – © Fotoğraf: Home of Trabzon

Trabzon Boztepe’de bir yamaçta yer alan Kızlar Manastırı, yüksek koruma duvarlarıyla çevrili ve Pontus Kralı III. Alexios döneminde inşa edildiği bilinen tarihi bir manastırdır. Şapel ve birkaç hücrenin bulunduğu manastırdaki kaya kilisesinin içerisinde kitabeler ve III. Alexios’un eşi Theodora ve annesi Eirene’nın portreleri yer alıyor. Günümüzde restore edilerek tekrar ziyarete açılmıştır.

Alacahan

Trabzon Alacahan
Trabzon Alacahan – © Fotoğraf: Turkey Photo / Shutterstock

Doğu ve Batı ticaret yollarının, özellikle İpek Yolu’nun önemli güzergahından biri olan Trabzon’da konaklama ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bir çok tarihi han bulunuyor. Bu hanlardan en ünlü olanlarından biri de Bakırcılar Çarşısı’ndaki bu Alacahan’dır. Günümüzde restore edilerek el sanatları merkezi olarak hizmet vermektedir.

Bakırcılar Çarşısı

Trabzon Bakırcılar Çarşısı
Trabzon Bakırcılar Çarşısı – © Fotoğraf: Alizada Studios / Shutterstock

Çoğu Karadeniz şehrinde olduğu gibi Trabzon için de önemli bir sanat kollarından biri olan Bakırcılık, tarih boyunca çok sayıda atölyenin ortaya çıkmasına sebep olmuş. Günümüzde bu gelenek hala Bakırcılar Çarşısı’nda yaşatılmaktadır.

Tabakhane Köprüsü

Trabzon Tabakhane Köprüsü 
Trabzon Tabakhane Köprüsü – © Fotoğraf: vlas2000 / Shutterstock

Trabzon’un tarihi mahallesi Ortahisar’ın doğusunda, Kuzgun Dere’de bulunan bu tarihi köprünün ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Eski Trabzon Valisi Emin Muhsin Paşa tarafından 1833 yılında onarılmış ve günümüze kadar korunmuştur.

Trabzon Tarihi Bedesten

Trabzon Tarihi Bedesten 
Trabzon Tarihi Bedesten – © Fotoğraf: Turkey Photo / Shutterstock

Tarihi Trabzon Çarşısı’nın merkezinde yer alan bu bedesten, çarşının içindeki en önemli yapıdır. 15. yüzyılda inşa edildiği söylenmektedir ve şehrin en eski ticaret yapısı olarak bilinmektedir. Türk Bedestenleri içerisinde tek kubbesi olan tek bedesten örneğidir.

Sümela Manastırı

Trabzon Sümela Manastırı 
Trabzon Sümela Manastırı – © Fotoğraf: Fatih Özdemir / Wirestock

Meryem Ana adına kurulan ve adını “siyah” anlamına gelen “melas” kelimesinden türetilerek “Soumela” kelimesini aldığı söylenen Sümela Manastırı; Trabzon’un Bizans döneminden kalma en önemli ve en popüler turizm merkezlerinden biridir.

Rivayete göre; Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında (375 – 395) Atina’dan gelen Barnabas ve Sophranios isimli iki rahip tarafından kurulduğu söylenmektedir. İçi fresklerle bezeli olan Sümela Manastırı’nın ana bölümleri; Ana kaya kilisesi, birkaç şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ve kutsal ayazmadır. Oldukça dik bir vadide yer aldığından ziyaret edebilmek için patika bir yolu yaya olarak yürümeniz gerekir. Olası bir Trabzon ziyaretinizde görmeden dönmemeniz gereken yerlerin başında geldiğinden Trabzon’da gezilecek yerler listenize kesinlikle eklemelisiniz.

Yapılan en güncel restorasyonun ardından tekrar ibadete açılan yapının tarihi kalıntıları yıllar boyunca ciddi boyutta vandalizme uğradığından ağır tahribatlar almıştır.

Uzungöl

Trabzon Uzungöl
Trabzon Uzungöl – © Fotoğraf: environmentalistt / Shutterstock

Trabzon’un Çaykara ilçesinde yer alan ve doğal güzelliğiyle görenleri büyüleyen Uzungöl, yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla doğal olarak oluşmuştur. Fakat son 10 yılda geçirdiği restorasyonlar sonrası gölün çevresindeki doğal set, betonla kaplanmıştır. Bu durum tüm canlıların doğal habitatını ve gölün silüetini bozmuştur.

Yılın her mevsimi yoğun bir şekilde ziyaretçi ağırlayan ve şehrin en önemli simgelerinden biri haline gelmiş olan bu göl; son yıllarda sadece yapılan yanlış restorasyon uygulamalarından dolayı değil, çevresinde gerçekleşen plansız yapılaşma nedeniyle de doğallığını günden güne kaybetmektedir. Çok fazla sayıda turist çeken bölge, gelen turistlerin yarattığı tahribat nedeniyle de her geçen gün derin yaralar alıyor. Yine de Trabzon ziyaretinizde mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır ve Trabzon’da gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Maçka Altındere Vadisi Milli Parkı

Trabzon Maçka Altındere Vadisi Milli Parkı 
Trabzon Maçka Altındere Vadisi Milli Parkı – © Fotoğraf: Heracles Kritikos / Shutterstock

Trabzon ve doğal güzelliklerini düşündüğümüzde, belki de tarihi ve doğallıyla öne çıkan en önemli yer olan Maçka ilçesindeki Altındere Vadisi, 1987 yılında milli park ilan edilmiştir. Vadide Sümela Manastırı ve Maçka Deresi oldukça öne çıkmaktadır. Trabzon’da gezilecek yerlerin önemli bir kısmı bu vadide yer alıyor.

Sera Gölü

Trabzon Sera Gölü
Trabzon Sera Gölü – © Fotoğraf: M Selcuk Oner / Shutterstock

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde yer alan Sera Gölü, son yıllarda Uzungöl’ün yoğunluğundan kaçarak doğallık arayanların odak noktası haline geldiğinden Trabzon’da gezilecek yerler listelerinde yer bulmaya ve popüler olmaya başlamıştır. 2010’da Tabiat Parkı olarak ilan edilen göl çevresinde yürüyüş, kamp, manzara seyri, amatör balıkçılık, kayık gezintisi, piknik, fotoğraf çekimi ve benzeri faaliyetler yapılabilmektedir.

Fakat bu popülerliği nedeniyle Uzungöl ile aynı kaderi paylaşmasına ramak kalmış durumdadır. Gölü gören yamaçlarda yükselen toplu konut ve otel projeleri bu duruma sebep oluyor.

Çal Mağarası

Trabzon Çal Mağarası 
Trabzon Çal Mağarası – © Fotoğraf: Home of Trabzon

Dünyanın en uzun mağaralarından biri olarak kabul edilen Trabzon’un Düzköy ilçesindeki Çal Mağarası, içinden akan deresinin kazandırdığı doğal güzelliği ile diğerlerinden ayrışıyor. Bünyesinde dere, şelale, göl, su bacaları, sarkıt, dikitler ve travertenler bulunan mağarayı yılda 30-50 bin turist ziyaret ediyor. Bu özellikleri nedeniyle Trabzon’da gezilecek yerlerin başında geliyor.

Trabzon Botanik Parkı

Trabzon Botanik Parkı
Trabzon Botanik Parkı – © Fotoğraf: Trabzon Büyükşehir Belediyesi

Son yıllarda Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Trabzon’un Çamoba mevkiindeki 103 dönümlük arazi üzerine inşa edilen Trabzon Botanik Parkı’nda 13 bin’e yakın bitki bulunuyor. Botanik Bahçe olmasının yanı sıra mesire alanı olarak da öne çıkmaktadır.

Vazelon Manastırı

Trabzon Vazelon Manastırı
Trabzon Vazelon Manastırı – © Fotoğraf: Efkan Sinan / Shutterstock

270 yılında inşa edildiği tahmin edilen Vazelon Manastırı, Maçka bölgesinde Kiremitli Köyü’nün 7 km batısındaki Çam Ormanı’nda yer alır ve Maçka’ya 14 km uzaklıktadır. Bu manastırın bölgedeki dini, kültürel ve ekonomik açıdan önemi oldukça büyük olduğu söylenir ve hatta Sümela Manastırı’nın bu Vazelon Manastırı’nın gelirlerinden bütçelendiği dahi söylenir. Kilisenin kuzeyindeki dış duvarlarda Cennet, Cehennem ve Mahşer Günü ile ilgili freskleri görebilirsiniz.

Trabzon Şahinkaya

Trabzon Şahinkaya
Trabzon Şahinkaya – © Fotoğraf: Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Tırmanış tutkunlarının gözdesi haline gelmiş olan Trabzon’un Düzköy ilçesindeki Şahinkaya, adını ilginç kaya yapısından dolayı alıyor ve ziyaretçilerine aynı zamanda harika bir doğal yaşam ortamı sunuyor.

Kuştul Manastırı

Trabzon Kuştul Manastırı
Trabzon Kuştul Manastırı – © Fotoğraf: Suleyman ALKAN / Shutterstock

Peristera olarak da bilinen Kuştul Manastırı, 8. yüzyılın ortalarında Maçka’nın Şimşirli-Kuştul Köyü bölgesinde ulaşılması zor olan bir kayanın üzerinde inşa edilmiştir. 1923’te nüfus mübadelesi ile boşaltılan manastırdan günümüze sadece ana gövdesi ve yıkılmış duvarları ulaşabilmiştir.

Hıdırnebi Yaylası

Trabzon Hıdırnebi Yaylası 
Trabzon Hıdırnebi Yaylası – © Fotoğraf: AliFatihAkcay / Shutterstock

Hıdırnebi Yaylası, Trabzon’un Akçaabat ilçesinde, 1450-1500 m yüksekliğinde bulunan şehrin en önemli yaylalarından biridir. Her yıl temmuz aylarında Argalos Çimeni olarak bilinen alanda bir yayla festivali de düzenlenmektedir.

Hamsiköy

Trabzon Hamsiköy
Trabzon Hamsiköy – © Fotoğraf: emasali stock / Shutterstock

Trabzon’un Maçka ilçesinde harika bir tada sahip fırın sütlacı ile ünlenmiş olan bu köy, aynı zamanda doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerini ağırlıyor.

İpekyolu Müzesi

Trabzon İpekyolu Müzesi
Trabzon İpekyolu Müzesi – © Fotoğraf: Trabzon Ticaret Borsası

16. ve 18. yüzyıl dönemlerinden kalma 136 adet tarihi eserle ziyaretçilerini ağırlayan Trabzon İpekyolu Müzesi, ağırlıklı olarak Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait klasik eserler barındırıyor.

Trabzonspor Şamil Ekinci Müzesi

Trabzonspor Şamil Ekinci Müzesi
Trabzonspor Şamil Ekinci Müzesi – © Fotoğraf: Home of Trabzon

23 Eylül 1996’da açılan Trabzonspor Şamil Ekinci Müzesi’nde; Trabzonspor’un kupalarına ek olarak, Avrupa’daki rakip takımların verdiği eski üniformalar, futbol ayakkabıları, lisanslar, hediyeler de sergileniyor.

Cephanelik

Trabzon Cephanelik
Trabzon Cephanelik – © Fotoğraf: Home of Trabzon

Trabzon’un yapıları arasında belki de en çok dikkat çekenlerinden biri olan bu tarihi yapının 1887/1888 yıllarında Sultan Abdulhamit döneminde yaptırıldığı ve 1916–1918 yıllarında, Rusların Trabzon’u işgali sırasında cephanelik olarak kullanıldığı söylenmektedir.

9 Temmuz 1919’da maruz kaldığı büyük bir patlamadan dolayı yapısı bozulsa da sonraları restora edilmiş ve günümüzde restoran ve otel olarak hizmet vermektedir.

Ortamahalle Evleri

Trabzon Ortamahalle Evleri
Trabzon Ortamahalle Evleri – © Fotoğraf: AliFatihAkcay / Shutterstock

1988’de büyük bölümü kentsel sit alanı olarak ilan edilen Trabzon’un Akçaabat ilçesindeki Ortamahalle, Osmanlı mimarisine sahip tarihi evleriyle ünlü kültürel bir mahalledir. Her zaman yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmayı başarmıştır. Anıtsal yapılardan St. Michael Kilisesi, Orta Mahalle Camii, Fevzipaşa İlkokulu ve şapeller dikkat çekmektedir.

Kaledibi Aziz John Kilisesi

Trabzon Kaledibi Aziz John Kilisesi
Trabzon Kaledibi Aziz John Kilisesi – © Fotoğraf: Suleyman ALKAN / Shutterstock

Kaledibi Aziz John Kilisesi, 1306 yılında Theodora Tzanichites ve Gregory Kamachenos tarafından yaptırılmıştır. Trabzon’un fethinden sonra cami olarak kullanılmış ve bir süre sonra askeri bir depo haline getirilmiştir. 1998’deki büyük onarımın ardından günümüzde çok amaçlı bir salon olarak kullanılıyor.

Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı Kültür Evi

Trabzon Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı Kültür Evi
Trabzon Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı Kültür Evi – © Fotoğraf: Kayihan Bolukbasi / Shutterstock

Trabzon’un tarihi Ortahisar Mahallesi’nde yer alan Kanuni Evi, Osmanlı’nın en parlak döneminin padişahı olarak bilinen Kanuni Sultan Süleyman’ın 15 yaşına kadar büyüdüğü ev olarak biliniyor. Günümüzde Trabzon Valiliği tarafından Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı Evi adıyla müze olarak kullanılıyor ve içerisinde Osmanlı padişahlarından Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman’ın balmumu heykellerinin yanı sıra Osmanlı tarihiyle ilgili resimler, Trabzon ve Osmanlı tarihiyle ilgili kitaplar barındırıyor.

Küçük Ayvasıl Aziz Anna Kilisesi

Trabzon Küçük Ayvasıl Aziz Anna Kilisesi
Trabzon Küçük Ayvasıl Aziz Anna Kilisesi

Küçük Ayvasıl St. Anna Kilisesi; 9. yüzyıl Roma döneminde yeniden inşa edilen Trabzon’un en eski kilisesi olarak bilinmektedir.

Trabzon Uluslararası Havalimanı (TZX)

Trabzon Uluslararası Havalimanı (TZX)
Trabzon Uluslararası Havalimanı (TZX)

Trabzon şehir merkezinin doğusunda yer alan Trabzon Uluslararası Havalimanı (TZX), şehre giriş kapınız olmasının yanı sıra bölgenin de en önemli uluslararası havalimanlarından biridir. Karadeniz’e paralel olarak deniz kıyısına inşa edilmiştir. Eğer otobüs yolcusu değilseniz, Trabzon’da gezilecek yerler listenizin doğal olarak başında geliyor :)

[lasso ref=”btenize-uygun-tatil-seyahat-kampanyalar-ve-ndirim-kodu” id=”50861″ link_id=”3402″]

Abone Olun & Tasarruf Edin

Fatih Ozdemir
Fatih Ozdemir

İstanbul'dan Londra'ya gelir gelmez, tasarruf yapmanızı sağlayacak ekonomik ipuçları ve püf noktalarıyla dolu bir web sitesi olan Kuponigo'yu kurdum. Web geliştirme ve tasarım konusundaki yeteneğimle güzel ve işlevsel web siteleri hazırlarken, yazılarımla da insanlara tasarruf etmeleri için güç veriyorum. Klavyeye yapışmadığım zamanlarda, daha az sıradan bir hayata denk geleceksiniz - belki arada sırada şehirden kaçmak ya da söylenen bir iki Eurovision marşı.

Düşüncenizi Paylaşın