İndirimleri Keşfedin
QR Code

Abone Olun & Tasarruf Edin

Faturadaki telsiz kullanım ücreti nasıl iptal edilir?

2023 yılında faturadaki telsiz kullanım ücreti nasıl iptal edilir? GSM operatörlerinin aldığı bu vergi ücretinden kurtulmak mümkün mü? Sorularınızın cevabı burada.
Faturadaki telsiz kullanım ücreti nasıl iptal edilir? 2023 yılında faturadaki telsiz kullanım ücreti nasıl iptal edilir? GSM operatörlerinin aldığı bu vergi ücretinden kurtulmak mümkün mü? Sorularınızın cevabı burada.
5 1 5 1
0 / 5 5

Puan:

Telsiz kullanım ücreti nasıl iptal edilir sorusunu sormadan önce bu ücretin hayatımızın birçok alanında vatandaş olarak devlete ödemekle yükümlü olduğumuz vergilerden yalnızca bir tanesi olduğunu bilmemiz gerekir.  Telekomünikasyon vergisi devletin vatandaşlarına sağladığı altyapı hizmetlerinin karşılığı olarak alınmaktadır.  Vatandaşlar ise ay sonu faturalarında telsiz kullanım ücreti adı altında kesilen ücret gördüklerinde şaşırıyorlar. Bu nedenle “telsiz kullanım ücreti nasıl iptal edilir?” gibi sorular soruyorlar. Biz de bu yazımızda bu soruya olabildiğince doğrudan yanıtlar vermek istedik. 

Kredi Kartına 12 Taksit ile Fatura Ödeme Fırsatı FaturaGO'da!

Hızlı Fatura Ödeme ile Telefon, İnternet, Tv, Elektrik, Doğalgaz, Su ve Diğer tüm faturalarınızı FaturaGo üzerinden tek adımda tüm faturalarınızı üyelik gerektirmeden hızlıca ödeyin.

Şimdi Ödeyin
Bağlantı veya kodun süresi dolmuş olabilir, yeni bir tane almak için bizimle Facebook veya Instagram üzerinden iletişime geçin. Bir satın alma işlemi yaparsanız size ek bir ücreti olmadan komisyon kazanabiliriz. Bu web sitemizi geliştirmemize yardımcı olacaktır.

Telsiz kullanım ücreti nedir?

Telsiz kullanım ücretleri her yıl başında devletin sorumlu kurumları tarafından güncellenir ve bu hizmetleri sağlayan telekomünikasyon şirketlerinden üye sayısı ile çarpılarak yılbaşında alınır.

Telsiz kullanım ücreti daha önceki yıllarda operatörler tarafından devletin altyapı sistemlerini kullanmaları dolayısıyla devlet kurumlarına ödenen bir ücretti. Ancak zamanla operatörler yüksek telekomünikasyon hizmetleri ücretlerini sebep göstererek bu ücretleri önce faturalı hatlara sonra da faturasız hatlara aktardılar.

BTK tarafından hesaplanan bu ücret 2017 yılında yıllık bazda 19,68 TL, aylık bazda 1,64 TL, 2018 yılında yıllık bazda 22,52 TL, aylık bazda 1,87, 2019 yılında yıllık bazda 27,86 TL, aylık bazda 2,3 TL, 2020 yılında yıllık bazda 34,2 Tl, aylık bazda 2,6 TL, 2021 yılında yıllık bazda 37,26 TL, aylık bazda 3,1 TL hesaplanmış bu yılda ise yıllık bazda 50,75 TL, aylık bazda ise 4,22 TL hesaplanmıştır. Bu ücretler devletin altyapı için ayırdığı kaynakların maliyetlerine göre hesaplandığından son yıllarda devamlı artış yaşanmış. Bu nedenle de firmalar artık bu ücretleri karşılayamayacağını düşünerek kullanıcıya telsiz kullanım ücreti talebinde bulunmaya başladılar.

Bunun yanında bu firmalar telsiz kullanım ücretlerini farklı yollarla temin ederler. Telekomünikasyon şirketleri, örneğin ; Turkcell bu vergilendirmeyi faturalı tarife üyesi olan müşterilerinden her ay vaat edilen ücretin üzerinden temin etmektedir. Faturasız hatlardan alınan telsiz ücretleri ise şirket politikalarına göre değişmektedir. Bazı şirketler telsiz ücreti almazken bazı şirketler ise numaranızda bulunan para üzerinden her ay bu ücreti tahsil eder.

Telsiz kullanım ücreti iptal edilebilecek veya ertelenebilecek bir ücret değildir. Aynı market ürünleri gibi, telekomünikasyon hizmetlerini de satın alırken ödediğiniz ücretin içerisinde vergi katsayısı olarak değerlendirilir. 2022 yılında yıllık 50,75 TL olarak belirlenen telsiz kullanım ücreti operatörler tarafından aylara bölünerek kullanıcılardan tahsil edilir. Bazı özel kampanyalar ile telekomünikasyon hizmetleri ücretini ödememeniz mümkündür. Bu tür kampanyalar bazen devletin kendi insiyatifi ile yapılırken bazen de firmalar daha çok müşteri çekip daha kar oranını arttırmak için yaparlar.

Telsiz kullanım ücreti ne kadar?

Telsiz kullanım ücreti 2021 yılında 37,26 TL’lik bir ücretlendirmeye sahipti. Yeni yıla girmemizle beraber hemen hemen her şeyde yaşanılan zam dalgası telekominikasyon ücretlerini de etkiledi. 2022 yılı için zamlanmış telsiz kullanım ücreti 50,75 TL olarak belirlenmiştir. Tabi bu ücretlerin aylık taksitlere bölünmesi veya taahhüt öncesi alınması gibi uygulamalar firmalardan firmalara değişebilmektedir. Aylık taksitlere vurulduğunu öngörürsek, telsiz kullanım ücreti 2022 yılında ,aylık 4,22 TL ek ödeme anlamına gelmektedir.

Telsiz kullanım ücreti faturanızda görebileceğiniz ek ücretlerdendir. Ancak iptal edilemez veya ertelenemez. Faturalı hesap kullanıyorsanız aylık olarak sizden temin edilecektir. Faturasız hesap kullanıyorsanız telsiz kullanım ücreti  borcu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Telsiz kullanım ücreti kullandığınız operatöre göre değişmediği gibi genel prosedür de aynı kalmaktadır. Faturasız hesapta eğer hattınızda telsiz kullanım ücretini karşılayacak kadar paranız yoksa , örneğin 2022 aylık telsiz kullanım ücretini 4,22 TL olarak baz aldığımızda hesabınızda 4,21 TL dahi olsa telsiz kullanım borcunuz birikir. Uzun süre hattınıza para yüklemediğiniz durumlarda ise yüksek meblağlarda ücret ödemeleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Telsiz kullanım ücreti nasıl iptal edilir?

Telsiz kullanım ücreti firmaların iradesinin dışında bir ücret olmasına rağmen, bazı özel kampanyalar ile firmalar kullanıcılarına rahatlık sağlayabiliyor. Özel tarifeler dışında firmalar yeni abonelerine, faturasız abonelikten faturalı aboneliğe geçişe, taahhüt verilip verilmemesi gibi durumlarda Telsiz kullanım ücretinde indirime gidebilmekte.

Kısaca söylemek gerekirse Telsiz kullanım ücreti telefon hattı kullanıcısının devlete ödemekle yükümlü olduğu bir vergidir. Bu nedenle telsiz kullanım ücreti nasıl iptal edilir sorusunun cevabı hangi operatörde olursanız olun iptal edemezsiniz olacaktır. Bazı operatörler kampanyalar ile telsiz kullanım ücretini kullanıcıdan almıyor gözükse de açık hesap yapıldığında kampanyalar ile kullanıcılardan hem telsiz kullanım ücretini hem de kar elde etmekteler. Yani faturanızda telsiz kullanım ücreti görmeseniz bile telsiz kullanım ücretini ödüyorsunuz. Telsiz kullanım ücreti telefon hattı bulunduran herkesin ödemesi gereken bir yükümlülük olduğundan operatörler, faturalı veya faturasız fark etmeksizin tüm üyelerinden bu ücreti tahsil ederler.

Eğer faturasız hat kullanıyorsanız düzenli biçimde hattınıza para yüklemediğiniz takdirde hattınızda telsiz kullanım borcu birikebilir. Telsiz kullanım borcuyla karşı karşıya kalmanız durumlarda operatörlerin farklı uygulamaları ile karşılaşabilirsiniz. Kısacası Telsiz kullanım ücreti 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca BTK kararıyla  her yeni yıl başı başlangıç kabul edilerek ilgili operatör tarafından abonelerden aylık taksitler halinde alınan bir vergi kesintisidir.

Telsiz kullanım borcu ödenmezse ne olur?

Telsiz kullanım ücreti hakkındaki prosedürler kişilerden kişilere, firmadan firmaya değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak firmalar  tarafından uygulanan genel prosedür  borcu ödenmemiş aboneliğin iptalidir. Eğer hattı aktif hale getirmek isterseniz hattınızda biriken borcu ödemeniz gerekecektir.  Biriken telsiz kullanım borcunuzu ise hattınıza para yükleyerek kolaylıkla ödeyebilirsiniz. Yüklediğiniz para tutarından telsiz kullanım borcunuz çekilecek ve hattınız tekrar kullanıma alınacaktır. Telsiz kullanım borcunuz hattınızı başka bir operatöre geçirseniz de silinmeyecek ve hattınızla beraber borcunuz da seçtiğiniz operatöre geçecektir.

Kısacası telsiz kullanım ücreti nasıl iptal edilir sorusunun aksine ödenmezse kullanım borcunuz birikecektir. Ancak Turkcell operatöründe faturasız hattan faturalı hatta bir geçiş söz konusuysa Turkcell sizden herhangi bir ücret talep etmeyecektir. Bu durum dışında hazır kart’a geçiş yapılırsa devredilmiş telsiz kullanım ücretini Turkcell aylık olarak taksitlendirerek sizden tahsil edecektir.

Telsiz kullanım ücreti sorgulama

Telsiz kullanım ücreti sorgulama işlemi bazen kullanıcılar için baş ağrısına dönüşebiliyor. Siz hiç farkında olmadan telsiz kullanım ücretiniz oldukça yüksek meblağlara dönüşebiliyor. Bu da sizin de tahmin edebileceğiniz üzere oldukça can sıkıcı bir durum. Bunu önlem için ülkemizdeki operatörler farklı hizmetler sunuyorlar.

Örneğin Türk Telekom telsiz kullanım ücreti 2023 operatöründe biriken telsiz kullanım borcunu öğrenmek istiyorsanız Türk Telekom Mağazalarından, “Telsiz” yazıp 555’e SMS göndererek veya  444 1 444 müşteri hizmetleri hattını arayarak öğrenebilirsiniz.

Aynı şekilde Turkcell Telsiz kullanım ücreti 2023 operatöründen sorgulanmak isteniyorsa telefonunuzda bulunan arama ekranında *100# yazıp arama tuşuna basmalısınız. Karşınıza çıkacak ekrana 4 yazıp göndererek telsiz kullanım borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Diğer bir popüler operatör olan Vodafone için ise işlemler oldukça benzer. Telefonunuzun mesaj ekranına KOLAY BAKİYE yazarak 7000’e göndererek veya Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden kolayca Vodafone telsiz kullanım ücreti 2023 borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Bunun yanında daha az kullanılan ancak ekonomik olması nedeniyle tercih edilen BİMCELL, PTTCELL, 61CELL, Bursa Mobile, FENERCELL, Galatasaray Mobile, VestelCell, TeknosaCell gibi operatörler de farklı numaralar ancak benzer yöntemlerle telsiz kullanım ücreti borcunu sorgulama kolaylığı sunmaktadır. Bu firmalardan birini operatör olarak kullanıyorsanız ve telsiz kullanım ücreti borcunuzu sorgulamak istiyorsanız bunun için operatörlerin internet sayfalarından bilgi alabilirsiniz.Operatör değiştirince Telsiz Kullanım Ücreti silinir mi?

Hayır, telsiz kullanım ücreti her vatandaşın ödemekle yükümlü olduğu bir vergidir. Operatörünüzle alakası yoktur. Bu nedenle telsiz kullanım ücreti borcunuz daima taşınır. Borcunuz yoksa da ödemekle yükümlü olduğunuz tutar sabit kalır.

Turkcell Telsiz kullanım nasıl iptal edilir?

Telsiz kullanım ücreti nasıl iptal edilir diye merak ediyor ve Telsiz kullanım ücretini ödemek istemiyorsanız; bunun en kesin yolu iletişim cihazı kullanmamaktır. Kısacası telsiz kullanım ücreti iptal edilemez veya bu ücrette herhangi bir indirime gidilemez. İletişim altyapısı kullanan her vatandaşın ödemesi bir zorunluluktur.

Aylık Telsiz kullanım ücreti ne kadar?

Telsiz kullanım ücreti 2021 yılında 37,26 TL’lik bir ücretlendirmeye sahipti. Yeni yıla girmemizle beraber hemen hemen her şeyde yaşanılan zam dalgası telekomünikasyon ücretlerini de etkiledi. 2022 yılı için zamlanmış telsiz kullanım ücreti 50,75 TL olarak belirlenmiştir.

Bunu Sevdiklerinizle Paylaşın

8 Comments

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir