Abone Olun & Tasarruf Edin

En çok mil kazandıran kredi kartları

2024’ün En Çok Mil Kazandıran Kredi Kartları Hangileri?

Hem kendi deneyimlerimizden hem de araştırmalarımızdan yola çıkarak hemen başvurabileceğiniz Türkiye'nin en çok mil kazandıran kredi kartlarını listeledik.


Türkiye’de artık herkesin cebinde mil kazandıran kredi kartları olsun olmasın neredeyse bir adet kredi kartı bulunuyor. Bazı kartlar sundukları avantajlarıyla öne çıkarken, bazıları da sizlere alışveriş yaptıkça kazandırdığı mil puan seçenekleriyle öne çıkıyor.

Bu kampanyalar bazen öyle bir hal alıyor ki kredi kartı kullanmak ciddi anlamda sizlere yük olmaktan çıkıyor. Doğru kullanıldığında ekstra bir kazanç kapısına bile dönüşüyor. Bu tüketim teşviği özellikle Türkiye’deki bankalarda çok yüksek oranda. İlgili rapora BDDK’nın web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere hem kendi deneyimlerimizden yola çıkarak kullanabileceğiniz en iyi mil özellikli kredi kartlarını listelemek istiyoruz. Ama öncesinde gelin en iyi kredi kartını bulma üzerine biraz konuşalım.

Türkiye’de genelde insanların kredi kartlarından beklentisi masrafsız olması, faiz oranlarının makul olması, taksit avantajları ve marka indirimleridir. Fakat büyük bir kısım da maaş kartlarının bağlı olduğu bankanın kredi kartını sorgusuz sualsiz kullanmayı tercih ediyor. Kredi kartını sağlıklı ve hızlı bir ödeme yöntemi olarak gören kullanıcılar avantajlarını fazlasıyla yaşıyor. Ama kredilendirme aracı olarak görenler ise borçların ve faizlerin içerisinde boğuşmak zorunda kalıyor.

[lasso ref=”enpara-kredi-karti-tanitim” id=”11020″ link_id=”3222″]

Örnek vermem gerekirse; benim kredi kartı kullanım alışkanlığım daha çok sağlıklı ve hızlı ödeme yöntemi olarak kullanmak. Bu konuda o kadar çılgınım ki asla nakit para taşımıyorum. POS cihazı kullanmamakta direten esnaftan asla alışveriş yapmıyorum. Hatta su bile alsam karttan geçiriyorum diyebilirim.

Bu nedenle kredi kartının benden aldığı yıllık masrafın kat ve katını aslında geri alıyorum diyebilirim. Bu zamana kadar mil özellikli kredi kartlarından elde ettiğim tasarruf yıllık yaklaşık 2000 TL – 3000 TL civarında. (Ek Düzeltme*2023: Bu istatistik 2021 yılında verilmiştir. Yaşanan ekonomik dalgalanmalar nedeniyle bu kadar kesin bir rakam verebilmek artık mümkün değil).

Bu arada tekrar hatırlıyorum, bu yazımızda sizlere sadece mil veren seyahat özellikli kredi kartlarından bahsedeceğiz. Mil kartı demek yaptığınız her alışverişten seyahat (mil) puanı kazandıran kart demek. Bazı bankalar bu millerin yanı sıra kendi puan kampanyalarından da faydalandırıyor. Kazanılan miller bazı bankalarda sadece uçak bileti alımlarında geçerken, bazılarında da başka şeylerde de kullanılabiliyor.
Mil kazandıran kredi kartları karşılaştırma öncesi belirtelim, bu içeriğimizi sürekli güncel tutuyoruz. Yani bazen bankalar çok avantajlı uçak bileti kazandıran kartlar çıkarsalar bile bu avantajları kendilerine müşteri çekene kadar olabiliyor. Yani en avantajlı kredi kartı bir bakmışsınız hiç kazanç sağlamayan bir kredi kartına dönüşmüş olabilir.

O nedenle sizlere güncel Finans & Banka Kampanyalarını baz alarak bu yılın en iyi mil kazandıran kredi kartlarını listeledik. İçlerinden size göre en çok mil kazandıran kredi kartı hangisiyse başvurabilir ve kazanmaya başlayabilirsiniz.

[lasso ref=”turkiyenin-en-iyi-ogrenci-kredi-karti-hangis” id=”50484″ link_id=”3223″]

GarantiBBVA Shop&Fly

GarantiBBVA Shop&Fly Kredi Kartı
GarantiBBVA Shop&Fly Kredi Kartı

Türk Hava Yolları‘nın Miles&Smiles programı ile yıllardır yaptıkları anlaşmada kurallar değişti. GarantiBBVA en iyi mil kazandıran kredi kartı Shop&Fly kartını çıkararak sektöre ciddi bir giriş yaptı. Kendi kredi kartına rakip olan GarantiBBVA, seyahat severler için en çok mil veren kredi kartını sunmuş gibi.

Başvurduğunuzda gelen Mastercard ve American Express (AMEX) kartları, tek ekstrede ve limitte birleşerek kazancınızı daha da yükseltiyor. Yani bu kartı aldığınızda iki farklı kredi kartını cüzdanınızda taşımak durumundasınız.

Shop and Fly kredi kartı ile nasıl mil kazanılır?

GarantiBBVA‘nın müşterilerine sunduğu mil özellikli Shop&Fly kredi kartı ile;

 • havayolu, duty free ve yurt dışı harcamalarınızda 1 TL’ye 2 mil,
 • yurt içi seyahat, eğlence ve restoran harcamalarınızda 1 TL’ye 0,75 mil,
 • diğer sektörlerdeki harcamalarınıza ise 1 TL’ye 0,35 mil

kazanabilirsiniz. Yani anlaşma olsun olmasın, karttan geçirdiğiniz her kuruştan mil kazanmak mümkün.

Üstelik harcamanızı American Express (AMEX) ile yaparsanız her harcamada %25 daha fazla mil kazanabilirsiniz. Hiç ekstra kampanya olmadan bile sağlanan bu oranın oldukça güzel bir oran olduğunu söylemek mümkün. (Ekleme 2023*: Eskiden bu rakamlar daha iyiydi. 2023 yılı itibariyle ne yazık ki bu kartın mil kazandırma oranı biraz düştü.)

Ayrıca bu sabit oran dönemsel sektör ve marka anlaşmalarıyla zaman zaman artabiliyor. Eğer Bonus Flaş mobil uygulaması üzerinden güncel kampanyaları da takip ederseniz daha da fazla mil kazanabiliyorsunuz.

Ek olarak belirtmekte de fayda var: Shop & Fly ile Bonus özellikli kredi kartlarına sunulan kampanyalardan faydalanamıyorsunuz. Ya da millerinizin üzerine bir de Bonus puan kazanmak mümkün değil. Bu kart ile sadece mil kazanmak mümkün.

Kazandığınız Shop and Fly millerini nasıl harcarsınız?

Kazandığınız milleri harcarken biriktirdiğiniz her 100 miliniz 1 TL değerine geliyor. Örneğin; 10.000 mil biriktirmişseniz, 100 TL değerinde seyahat harcaması yapabiliyorsunuz. Eğer yeterli miliniz yoksa Avans Mil alarak da mil borçlanabiliyorsunuz.

Millerinizi Shop & Fly‘ın Setur ile anlaşmalı resmi internet sitesine girerek zahmetsizce kullanabiliyorsunuz. Üstelik milleri shop and fly mil ile uçak bileti alma dışında da kullanabiliyorsunuz. Aldığınız uçak biletinin iptal ya da iade seçeneğinin olmadığını da söylemekte fayda var. Havayolu şirketiyle kendiniz iletişime geçip ek ücret vererek değişim yaptırabilirsiniz.

Ayrıca millerinizi Migros, MediaMarkt, Beymen, Network, Petrol Ofisi ve Shell gibi markalarda alışveriş yaparken de kullanabilirsiniz. Bu kampanya ne kadar sürer bilemiyoruz ama kazandığınız milleri kullanabilmeniz için çok sayıda alternatif mevcut.

Shop and Fly yıllık kart ücreti ne kadar?

Shop&Fly‘ın en düşük segment Gold kart ücreti Haziran 2023 itibariyle 471.00 TL. Fakat bu karta başvuru yaptığınızda size American Express özellikli kredi kartını da zorla veriyorlar. Onun en düşük segmenti ise yıllık 234.00 TL. Bu nedenle toplam rakam olarak düşününce rakiplerinden kart ücreti olarak biraz yüksek ücret aldıklarını ifade etmek mümkün.

Shop and Fly kredi kartı alınır mı?

Kişisel olarak yorumum şu anda harcadıkça mil kazandıran kredi kartları arasında en çok kazançlı olan kart Shop & Fly. Şubat 2021 tarihinde kartımı alıp kullanmaya başladım. Temel harcamalar yapmama rağmen kampanyaları da takip ederek ilk aydan 250 TL değerinde mil kazandığımı ifade edebilirim.

Ayrıca müşteri hizmetlerimi aradığımda kart ücretimi de 9 ay açık kalma sözüyle iade ettiler. Daha ilk aydan bu kadar kazandıysam yıl sonunda ne kadar kazanırım tahmin bile edemiyorum. Tabii bankanın bu bonkörlüğü ne kadar sürer bilinmez 🙂

Millerimi harcarken de pek zorlanmadım. Satın alım yaptığınız web sitesi gerçekten profesyonel olarak hazırlanmış. Diğer mil kartlarının siteleriyle karşılaştırdığımızda oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Mil kartlarının mil harcama web sitelerinin piyasaya göre daha yüksek fiyatlar sunduğu bir gerçek. Shop & Fly‘da ne yazık ki bu şekilde çalışıyor. Bu nedenle biriktirdiğiniz milleri gerçekten hakkı harcayabilir misiniz tartışılır.

Ek olarak, GarantiBBVA‘nın oldukça övündüğü Bonuş Flaş mobil uygulaması bence o kadar başarılı bir uygulama değil. Umuyorum ki yakında yeni ve modern bir sürümünü yayınlarlar.

Ayrıca biletinizi kendi sitelerinden aldığınızda uçuşunuzda rötar olduğunda havaalanında geçirdiğiniz süre için bile mil kazanırdıklarını söylüyorlar. Bunu deneme fırsatım olmadı ama eğer uygulamada başarılıysa ciddi anlamda önemli bir özellik olduğunu söyleyebilirim.

Kartın avantajını iyice arttıran bir özellik de 2022 yılı itibariyle geldi. Shop&Fly kredi kartı ayda 1 kez İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ücretsiz Fast Track (Hızlı Geçiş) veriyor. Ek olarak Plaza Premium Lounge’dan da indirimli faydalanıyorsunuz.

Ayrıca shop and fly gold ve platinum farkı için de birkaç kelime edeyim. Bence ikisi arasında ölümcül bir fark yok, harcama alışkanlıklarınıza göre ikisinden birini tercih edebilirsiniz. Ek kart olarak da Gold kart kullanıyorum, kampanyalar zaten aynı.

GarantiBBVA Miles&Smiles

GarantiBBVA Miles&Smiles Kredi Kartı
GarantiBBVA Miles&Smiles Kredi Kartı

Miles and Smiles Kredi Kartı, Türkiye’yi mil kartı ile tanıştıran ve ilk akla gelen kart. Uzun yıllardır GarantiBBVA ile işbirliği ile müşterilerine kazandırmaya devam ediyor. Her yıl Türk Hava Yolları ile anlaşmaları bitecek haberleri çıkmasına rağmen, ısrarla her yıl anlaşmalarını yeniliyorlar 🙂

Özellikle son yıllarda GarantiBBVA‘nın kendi Shop&Fly mil kredi kartını çıkarması, Miles & Smiles Kredi kartı için cazip ek kampanyaları azaltması/mil kazanma koşulunu zorlaştırması, GarantiBBVA çağrı merkezi çalışanlarının müşterilerine kartın kapanacağını söylemesiyle Shop&Fly satışlarını artırması ve Türk Hava Yolları‘nın mil programı için QNB Finansbank ve Kuveyt Türk‘e kucak açması bu söylentileri kuvvetlendiriyordu. (Ekleme 2023*: 2023 yılı itibariyle iki şirket bu kredi kartını bir süre daha devam ettirmeye karar verdi ve programın koşullarını tekrar yeniledi). Gelin neler değişti birlikte bakalım.

GarantiBBVA Miles&Smiles Kredi Kartı ile nasıl mil kazanılır?

Eskiden her müşterisine eşit seviyede yaklaşan kart, 2023 yılı itibariyle zenginsen daha fazla veririzci kartların arasına katıldı. Yani artık GarantiBBVA‘daki mevcut varlıklarınıza göre mil hesaplama oranınız değişecek. İşte yeni açıklanan oranlar şu şekilde:

 • 500.000 TL – 1.000.000 TL arasında varlığı bulunan müşteriler THY kanalları hariç alışverişlerinden mevcutta kazandıklarının 2.5 kat
 • 1.000.000 TL – 3.000.000 TL arasındaki varlığı bulunan müşteriler 3 katı
 • 3.000.000 TL ve üzeri varlığı bulunan müşteriler 4.5 katı
 • 3.000.000 TL ve üzeri açık kredisi bulunan müşteriler 2.5 katı

Tüm bunlara ek Miles&Smiles Gold American Express ile ödeme yaptığınızda %15; Miles&Smiles Platinum ve Privé American Express ile ödeme yaptığınızda %25 daha fazla mil kazanabileceksiniz. Diğer önemli avantajı ise Türk Hava Yolları yurt içi satış ofisleri, Türk Hava Yolları mobil uygulaması, 0850 333 0 849 ve thy.com.tr üzerinden satın alacağınız uçak biletlerinde her 3 TL harcamanız için 1 mil kazanıyor olmanız.

Eğer çok uçuş yaptığınız için Türk Hava Yolları’nın gözünde zengin müşteri segmentindeyseniz daha da çok kazanıyorsunuz 🙂 Miles&Smiles statünüz Classic Plus olduğunda alışverişlerinizden en az %25, Elite ve Elite Plus olduğunda en az %50 daha fazla mil kazanırsınız. Yani özetlemek gerekirse artık bu kart zenginlerin özel kulüp kartına dönmüş durumda.

Kazandığınız Miles&Smiles millerini nasıl harcarsınız?

Kazandığınız miller her ayın ekstresiyle birlikte Türk Hava Yolları Miles & Smiles üyelik numaranıza otomatik olarak aktarılıyor. Yani sizin ekstra yapmanız gereken bir şey yok. Biriktirdiğiniz hesabınızdaki millerle ister uçak bileti alabilir, isterseniz de Shop&Miles web sitesinde alışveriş yapabilirsiniz.

Mevcutta İstanbul-Londra arası bir uçuşun 15.000 mil + vergiler olduğunu da belirtmekte fayda var. Buna göre kendi hesabınızı yapabilirsiniz.

GarantiBBVA Miles&Smiles Kredi Kartı yıllık kart ücreti ne kadar?

GarantiBBVA Miles&Smiles Kredi Kartı en düşük segment yıllık Gold kart ücreti Haziran 2023 itibariyle 471 TL. Ama bildiğiniz gibi yanında zorunlu olarak American Express de geldiği için ona da 235,5 TL ödemek zorundasınız. Tabi genel piyasa rekabet koşullarına göre fiyat performans açısından oldukça makul olduğunu söylemek yanlış olmaz.

GarantiBBVA Miles&Smiles kredi kartı alınır mı?

Yukarıda da belirttiğim gibi kart müşteri hedefini biraz daha yükseğe çekmiş durumda. Eğer düşük gelir ya da orta sınıf bir vatandaşsanız, çok fazla Türk Hava Yolları ile uçmuyorsanız, bankada üyelik seviyenizi yükseltecek derecede varlığınız yoksa ve aylık kart harcamanız çok değilse bu kartın sizin için faydadan çok zararı olabilir. Bu nedenle GarantiBBVA’nın Shop&Fly kartını tercih edebilir, ya da yazının devamındaki diğer alternatiflere göz atabilirsiniz.

Akbank Axess Wings

Akbank Axess Wings Kredi Kartı
Akbank Axess Wings Kredi Kartı

Akbank son yıllarda kredi kartlarına yaptığı yatırımlarla sektörde öne çıkma gayreti gösteren en iyi bankalardan biri. Axess Wings ile mil kazandıran kredi kartları listesine giren banka; ödüllü bankacılık uygulaması Akbank Direkt‘in yanı sıra size özel avantaj ve fırsatları bir arada görebildiğiniz kredi kartlarına özel uygulaması Axess Mobil ile oldukça güçlü bir bankacılık deneyimi sunuyor. (Ekleme 2023*: Bu yıl kart programı baştan sona yenilendi. Gelin neler değişti birlikte bakalım.)

Axess Wings kredi kartı ile nasıl mil kazanılır?

Akbank‘ın seyahat tutkunlarına sunduğu Axess Wings kredi kartı artık müşterilerini ClassicBlack ve Black Plus olarak üç ayrı kategoride değerlendiriyor. Yani bankada ne kadar paranız varsa o kadar kazanırsınız furyasına Akbank da katılmış durumda.

Artık 300.000 TL’ye kadar varlığa sahipseniz Classic, 300.000 TL ile 600.000 TL arası varlığa sahipseniz Black, 600.000 TL ve üzeri varlığa sahipseniz Black Plus olarak segmentleniyorsunuz.

En basit segmentte yapacağınız her 1,5 TL‘lik alışverişe 1 Mil Puan kazanıyorsunuz. Yani anlaşma olsun olmasın, karttan geçirdiğiniz her kuruştan mil kazanmak mümkün. Basit bir hesap yaparsak yurt içinde yapacağınız 150 TL’lik bir alışverişten 100 mil puan kazanabilirsiniz.

Bu oranlar müşteri segmentinizin durumuna göre de artıyor. Çok karmaşık bir sistem olduğu için Axess Wings web istesindeki mil puan hesaplama aracını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Mil kazanırken aynı anda Chip-Para da kazanmanız mümkün. Yani her ay sunulan farklı kampanyalarla Chip-Para‘ların yanı sıra 1000 – 30000 arası ekstra mil kazanma fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca bu sabit oranlar dönemsel sektör ve marka anlaşmalarıyla zaman zaman artabiliyor. Eğer Axess Mobil uygulaması üzerinden güncel kampanyaları da takip ederseniz daha da fazla mil kazanabiliyorsunuz.

Ek olarak belirtmekte de fayda var: Axess özellikli bir kredi kartı olduğundan Axess Wings ile Axess özellikli kredi kartlarına özel olarak sunulan tüm kampanyalardan faydalanabiliyorsunuz.

Kazandığınız Axess Wings millerini nasıl harcarsınız?

Wings‘te kazandığınız milleri harcama özgürlüğü, diğer bankalarla olan rekabette onu öne çıkarıyor. Normalde bazı istisnalar dışında çoğu banka bu mil puanlarını sadece kendi platformlarındaki uçak bileti alımlarında kullandırıyor (Bu platformlardaki biletler hem piyasaya göre daha pahalı olabiliyor, hem de kazandığınız millerin çoğunu komisyon ve hizmet bedeli gibi gizli ücretlerle çöp ediyorlar).

Ama Wings‘te 200TL ve üzeri akaryakıt, market, seyahat, konaklama ve internet harcamalarınızı da ekstra bir çaba harcamadan, bankacılık uygulamasında ekstrenizde çıkan “Mil ile öde” seçeneğiyle 40.000 mil vererek ödeyebiliyorsunuz. Yani bu durumdan dolayı kazandığınız 40.000 mil puanın değerinin 200 TL olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer ekstrenizde çıkan “Mil ile öde” özelliğini kullanmak istemiyorsanız gezkanatlan.com adı verdikleri oldukça kötü arayüze sahip bir web sitesi üzerinden güçlükle, geri iade edilemeyen bir uçak bileti satın alabiliyorsunuz. Havayolu şirketiyle kendiniz iletişime geçip ek ücret vererek biletinizde değişim yaptırabilirsiniz.

Piyasaya göre bir tık yukarda olsa da yine de kabul edilebilir fiyatlar sunduklarını söylemek mümkün. Eğer yeterli miliniz yoksa Avans Mil alarak da mil borçlanabiliyorsunuz.

Axess Wings yıllık kart ücreti ne kadar?

Axess Wings ve Axess Wings Black olarak kullanıcı segmentine göre değişkenlik gösteren iki kart sunan Akbank, klasik Axess Wings için Haziran 2023 itibariyle 305.50 TL asıl kart ücreti alıyor.

Axess Wings kredi kartı alınır mı?

2019 ve 2020 yıllarında yaptıkları hamlelerle mil kazandıran kredi kartları arasında oldukça başarılı bir karta dönüşen Wings‘in, geçen süre içinde ne yazık ki bu avantajını kaybettiğini söylemek mümkün. Kişisel deneyimimden ötürü rahatlıkla söyleyebilirim ki bir zamanlar yıllık 1000 TL – 3000 TL arası tasarruf yaptıran bu kart, 2021 yılı itibariyle azalan kampanyalar ve zorlaşan kampanya şartları nedeniyle çok az kazandırmaya başladı. (Ekleme 2023: Kartın yenilenen sisteminden sonraki kazanma tecrübelerinizi yazının sonundaki yorum bölümüne bırakabilirseniz, bizler de öğrenmiş olabiliriz.)

Buna ek olarak karttaki en önemli dezavantajın bence mil puanlarının yanı sıra kazandığınız Chip-Para‘ların belirli bir süre içinde kullanılmadığında otomatik olarak mil puana dönüşmesi. Bu çevirim işlemi sırasında çok ciddi bir maddi kayıp yaşıyorsunuz çünkü tam puanların değerinde mil puana dönüştüğünü söyleyemeyiz.

Ayrıca seyahat tutkunlarını cezbedecek ücretsiz seyahat sigortası gibi hizmetleri de sunmuyorlar. Arada kampanyalı şehirlere çok daha az tutarda mil harcayarak promosyon verdiklerini söyleseler de, kişisel deneyimlerimle rahatlıkla söyleyebilirim ki sundukları kampanyalı mil tutarı hiç kampanyalı görünmüyor.

Diğerlerine göre fark yaratan özelliği kartın gelmesini beklemeden kredi kartı başvurusu onaylandığı an akıllı telefonunuzun temassız özelliği ile kartı kullanmaya başlayabilmeniz.

Türkiye İş Bankası Maximiles

Türkiye İş Bankası Maximiles Kredi Kartı
Türkiye İş Bankası Maximiles Kredi Kartı

Türkiye’nin en köklü bankalarından biri olan Türkiye İş Bankası, mil puan kazandıran kredi kartları konusunda tam anlamıyla liderliğe oturmayı başaramıyor. Özellikle seyahat tutkunlarını kendine çekmek için çıkardığı mil özellikli Maximiles kredi kartı, ne yazık ki tam manasıyla ihtiyaçları karşılamıyor. Ama buna rağmen oldukça başarılı ve teknolojik bir mobil bankacılık uygulamasına olduklarını da söylemek mümkün.

Türkiye İş Bankası Maximiles kredi kartı ile nasıl mil kazanılır?

Türkiye İş Bankası‘nın seyahat tutkunlarına sunduğu Maximiles kredi kartının en öne çıkan özelliği yapacağınız her 200 TL‘lik alışverişe 1 MaxiMil Puan vermesi. Yani anlaşma olsun olmasın, karttan geçirdiğiniz her kuruştan mil kazanmak mümkün. Buna ek olarak Mil kazanırken aynı anda Maxi Puan da kazanabiliyorsunuz.

Eğer Maximum Mobil uygulaması üzerinden güncel kampanyaları da takip ederseniz daha da fazla puan ve mil kazanabiliyorsunuz.

Ek olarak belirtmekte de fayda var: Maximum özellikli bir kredi kartı olduğundan Maximiles ile Maximum özellikli kredi kartlarına özel olarak sunulan tüm kampanyalardan faydalanabiliyorsunuz.

Kazandığınız Maximiles kredi kartı millerini nasıl harcarsınız?

Maximiles ile kazandığınız milleri sadece özel anlaşmalı seyahat acentesi aracılığıyla Türkiye İş Bankası tarafından özel hazırlanmış bir web sitesi, Maximum Mobil uygulaması ya da özel seyahat hattı üzerinden uçak bileti satın alırken kullanabiliyorsunuz. Bunun dışında milinizi harcamanın bir yolu yok.

Harcarken kullandığınız her 1 mil 1 TL değerinde. Yurtdışı biletlerinizde ise her 1 mil 1,5 TL değerinde kullanılabiliyor. Eğer yeterli miliniz yoksa Avans Mil olarak bilinen mil satın alma özelliğiyle mil borçlanabiliyorsunuz.

Maximiles yıllık kart ücreti ne kadar?

Maximiles ve Maximiles Select ile iki farklı segmente ayrılan kartın klasik asıl kart ücreti Haziran 2023 itibariyle yıllık 369,6TL.

Maximiles kredi kartı alınır mı?

Bir zamanlar oldukça kazançlı olan bu kartın ne yazık ki diğer mil kazandıran kredi kartları arasında artık avantajını yitirdiğini söylemek mümkün. Son yıllarda ekstra mil kazandıran kartların kampanyaları oldukça azaldı, hatta ayıp olmasın diye arada koyuyorlar bile denebilir.

Maximiles‘in en kötü özelliği, kazandığınız milleri kullanabileceğiniz tek yerin uçak bileti alımları olması. Aslında daha vahim olan kısmı bu değil, mil puanını seyahat dikeyinde kullandırtmasında bir gariplik yok elbette. Asıl önemli olan kısım bunu nasıl kullandırdığı.

Maximum Mobil uygulaması, Maximiles web sitesi ve çağrı merkezi üzerinden uçak bileti sorgulamasını kolayca yapabiliyorsunuz. Ama dikkatli bakıldığında mevcut fiyatlara göre biraz daha pahalı sunduklarını göreceksiniz. Ödeme aşamasına geldiğinizde ise başka bir sürpriz daha bekliyor, o da biletleme ücreti adı altında ciddi bir para kesintisi daha yapmaları. Yani 100 TL karşılığı mil puanım var diye sevinirken, kendinizi bir anda daha fazla zarara girmiş bir şekilde uçak bileti alırken bulabiliyorsunuz 🙂 Bu kurnazlığı nedeniyle Türkiye İş Bankası‘nı oldukça sevmeme rağmen kullanmayı bıraktığımı ifade edebilirim.

Benim bu kartta gördüğüm güzel avantajlardan biri de seyahatinizden birkaç hafta önce çağrı merkezini aradığınızda size Anadolu Sigorta üzerinden ücretsiz 3 aylık seyahat sigortası yapıyor olmaları. Ayrıca ikamet adresinizde kullanabileceğiniz çilingirlik, boyacı, tamirat vb. hizmetler için concierge hizmeti verip ücretin bir kısmını da karşılıyorlar.

Halkbank Parafly

Halkbank Parafly Kredi Kartı
Halkbank Parafly Kredi Kartı

Uzun yıllardan beri mil özellikli kredi kartını müşterilerine sunmaya devam eden Halkbank ise Parafly kredi kartı ile mil kazandıran kredi kartları arasına girerek seyahat tutkunlarını kendisine çekmeye çalışıyor.

Parafly kredi kartı ile nasıl mil kazanılır?

Parafly da diğer mil kartlarıyla benzer özelliklere sahip. Her alışverişinizden çeşitli oranında mil ParafPara kazanıyorsunuz. Yurtdışı alışverişlerinde 5 kat puan kazandırması ise oldukça dikkat çekici.

Kazandığınız Parafly kredi kartı millerini nasıl harcarsınız?

Kazandığınız milleri ise sadece kendi seyahat platformu web sitelerinde kullanabiliyorsunuz ki Türkiye İş Bankası örneğinde bunun ne demek olduğunu size söylemiştim. O nedenle birkaç seyahat avantajı dışında uçak bileti alımları için ciddi bir rakip sayılmaz.

Parafly yıllık kart ücreti ne kadar?

ParaFly kredi kartının asıl kart ücretleri Haziran 2023 itibariyle yıllık 124,50 TL’den başlıyor.

Parafly kredi kartı alınır mı?

Halkbank, son yıllarda dijital ortama da biraz yatırım yapmış olsa da rakiplerinden sıyrılan olağanüstü bir başarısı yok. Bu kredi kartında da tıpkı diğer mil kazandıran kredi kartları gibi kişisel asistan hizmeti, seyahat hattı ve lounge indirimi gibi bazı özel indirimler de mevcut. Bir devlet bankası olarak oldukça makul avantajları var denebilir.

ING Pegasus BolBol

ING Pegasus BolBol Kredi Kartı
ING Pegasus BolBol Kredi Kartı

Uygun fiyatları ile oldukça rekabetçi bir havayolu şirketi olan Pegasus Havayolları, daha önce farklı bankalarla yaptığı işbirliğini ING‘ye taşıyarak ING Pegasus BolBol Kart‘ı seyahat tutkunlarına sundu ve mil kazandıran kredi kartları denince adından söz ettirmeyi başardı. ING Bank kredi kartı konusunda çok uzman bir banka olmadığı için bu işbirliğinin Pegasus’a zarar verdiğini söylemek mümkün. Mesela ben şahsi olarak kredi notum en üst seviyelerde olmasına rağmen ING’nin sistemsel hatası nedeniyle bu kartı alamıyorum, işin garibi içeride çalışan kimse de çözemiyor.

ING Pegasus BolBol kredi kartı ile nasıl mil kazanılır?

Klasik ve Premium olarak iki segmente sahip olan kartta eğer Klasik müşteriyseniz Her 5 TL’ye 1 BolPuan, Premium müşteriyseniz Her 2 TL’ye 1 BolPuan kazanıyorsunuz.

Ek olarak belirtmekte de fayda var: Bonus özellikli bir kredi kartı olduğundan ING Pegasus BolBol kredi kartı ile Bonus özellikli kredi kartlarına özel olarak sunulan tüm kampanyalardan faydalanabiliyorsunuz.

Kazandığınız ING Pegasus BolBol kredi kartı millerini nasıl harcarsınız?

Türk Hava Yolları‘nın kartına göre daha makul fiyatlandırma ve avantajlarla gelen kartta biriken milleriniz Pegasus hesabınıza BolBol puan olarak aktarılıyor. Bu puanlar seyahat harcaması ve Pegasus uçak bileti alımlarınızda daha da katlanıyor.

ING Pegasus BolBol yıllık kart ücreti ne kadar?

ING Pegasus BolBol kredi kartının yıllık asıl klasik kart ücreti, daha önceleri diğer mil kazandıran kredi kartları arasında oldukça avantajlı olsa da 2022 yılı itibariyle ciddi bir zamma uğramıştı ama Haziran 2023 itibariyle kart ücreti 205 TL olarak biraz daha makul bir seviyeye indi.

ING Pegasus BolBol kredi kartı alınır mı?

Avantajlarına bakılırsa Pegasus’un oldukça tercih edilebilir bir kart programı çıkarttığını söylemek mümkün. Ek olarak ING‘nin mobil bankacılık uygulaması da idare eder bir seviyede kaliteli denebilir. Bu kartın ek olarak Bonus kart özelliklerine sahip olduğunu da ekleyelim.

Söylemeye gerek var mı bilmiyorum ama yine de belirtelim, kazandığınız puanlar Pegasus hesabınıza transfer olduğundan millerinizi sadece Pegasus uçak bileti aldığınızda kullanabiliyorsunuz. Bu belki size diğer mil kazandıran kredi kartları ile karşılaştırıldığında dezavantajlı gelebilir.

Ayrıca bu karta sahip olanlar Pegasus’un merkez üssü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı‘nda hızlı geçiş (Fast Track) özelliği dahil çeşitli ayrıcalıklar da yaşayabiliyorlar.

QNB Finansbank Miles&Smiles

QNB Finansbank Miles&Smiles Kredi Kartı
QNB Finansbank Miles&Smiles Kredi Kartı

Türk Hava Yolları, uçuş programı Miles&Smiles için uzun yıllar süren GarantiBBVA ile olan anlaşmasını tekelleştirmenin doğru olmadığını düşündü ve farklı bankalara da açarak mil puan kazandıran kartlar sektöründe büyüme kararı aldı. Bu noktada ilk anlaşmayı QNB Finansbank ile yaparak QNB Finansbank Miles&Smiles Kredi Kartı‘nı seyahat tutkunlarının hizmetine sundu.

QNB Finansbank Miles and Smiles kredi kartı ile nasıl mil kazanılır?

QNB Finansbank, bu kartta müşterilerini Klasik, QNB First, QNB First Plus ve Private Banking olarak segmentliyor. Statünüze ve harcama yaptığınız sektöre göre daha farklı bir mil kazanım durumu söz konusu. Yani bankada en az 150.000 TL para olması gerekiyor ki QNB First müşterisi olup bu avantajlar işinize yarasın 🙂

1.500.000 TL üzeri parası olanlar da Private Banking müşterisi oluyor. E zaten o kadar paranız varsa burada iki üç mil kazanıcam diye uğraşır mısınız bilinmez 🙂

Kazandığınız QNB Finansbank Miles and Smiles kredi kartı millerini nasıl harcarsınız?

Miles&Smiles‘ın öne çıkan en iyi mil harcama özelliği elbette kazandığınız millerin Türk Hava Yolları Miles&Smiles uçuş programına aktarılması. Orada biriken mevcut puanınızı daha da katlayarak, hedefinizdeki uçuşa çok kolay bir şekilde bilet satın alabiliyorsunuz ya da statüsünü yükseltebiliyorsunuz. Çünkü Miles&Smiles farklı markalarla ve havayollarıyla da işbirlikleri yapıyor. Böylelikle mil havuzunuzu sadece kredi kartı harcamalarınızla kalmayıp çok daha kolay doldurabiliyorsunuz.

Güzel taraflarından birisi kazandığınız millerinizi sadece Türk Hava Yolları uçak bileti alımlarında değil Shop&Miles adlı e-ticaret sitesinde alışveriş yaparken de kullanabiliyorsunuz.

Bu kartın eksi yanı, her ne kadar artıları olsa da Türk Hava Yolları ile olan anlaşması olabilir. Eğer ucuza uçak bileti alma peşindeyseniz Türk Hava Yolları‘nın zaten pahalı bir yolculuk çözümü olduğunu bilirsiniz. O nedenle biriktirdiğiniz mil kadar bir tasarrufu başka bir hava yoluyla uçarak zaten yapabilirsiniz. Bu kadar mil kazandıran kredi kartları ile uğraşmanıza gerek yok 🙂

Zaten tamamını mil ile alamıyorsunuz, her alımda biletinizin vergilerini siz ödüyorsunuz. Ayrıca söylemekte yarar var, her uçağın bir mil yolcusu kapasitesi var. Eğer o uçakta sizden önce mil puan ile bilet alan birileri olmuşsa; ya siz daha fazla mil vererek uçuyor ya da asla mil puanınız ile o uçakta uçamıyorsunuz.

QNB Finansbank Miles and Smiles yıllık kart ücreti ne kadar?

Klasik, QNB First, QNB First Plus ve Private Banking gibi farklı segmentlere ayrılan kartın klasik asıl kart ücretleri Haziran 2023 itibariyle yıllık 712 TL‘den başlıyor. Kazandırma oranını da düşünürsek fiyatı biraz yüksek bulduğumu ifade etmeliyim.

QNB Finansbank Miles and Smiles kredi kartı alınır mı?

QNB Finansbank, Enpara gibi harika dijital bankacılık hizmetlerini Türkiye’ye kazandırmış olsada, konu kendi uygulamalarına geldiğinde çok iç açıcı değil. Bu kartın gelişmemesindeki en büyük etkenlerden biri bankanın sektördeki geri kalmışlığı olabilir. Çünkü QNB Finansbank kredi kartı kampanyaları konusunda da oldukça zayıf bir banka. Bu nedenle mil kazandıran kredi kartları rekabetinde biraz geride kalıyor.

Ayrıca müşterilerini bankadaki mevduatlarına göre segmentlediği için herkese kucak açmadığından çok cazip görünmüyor. Bu nedenle GarantiBBVA için hala sektördeki en iyi Miles&Smiles kredi kartı sağlayıcısı diyebiliriz.

Kuveyt Türk Miles&Smiles

Kuveyt Türk Miles and Smiles Kredi Kartı
Kuveyt Türk Miles and Smiles Kredi Kartı

Bu yazımızda sürekli bahsedeceğimiz Türk Hava Yolları’nın uçuş programı Miles&Smiles’ın kredi kartları için GarantiBBVA dışındaki farklı bankalara da açılma kararının bir diğer meyvesi de Kuveyt Türk Miles and Smiles Kredi Kartı oluyor.

Kuveyt Türk Miles and Smiles kredi kartı ile nasıl mil kazanılır?

Kuveyt Türk de yeni çıkardığı Miles and Smiles kredi kartında mil kazandırmak için müşterileri segmentleme yöntemini tercih ediyor. Yolcu, Gezgin, Seyyah ve Özel olarak ayrılan müşterileri kimlikleri; Miles&Smiles kredi kartı limitine, Türk Hava Yolları Yolcu Programı üyelik statüsüne, bankadaki toplam birikime ve kaç yıllık banka müşterisi olduğunuza göre hesaplanarak atanıyor. Bu üyelik tipine göre de harcamalarınızda ne kadar mil kazanacağınız belirleniyor.

Kuveyt Türk’ü diğer bankalardan ayıran bir özellik ise Kuveyt Türk Miles and Smiles kredi kartının yanında Miles&Smiles Kuveyt Türk Debit kart’ı da çıkarmış olması. Böylelikle bu mil kazandıran banka kartlarını kullanarak, herhangi bir kredi borcuna girmeden % 10 daha fazla mil kazanmanız mümkün.

Bir diğer bilmeniz gereken konu da; vergi ve sigorta ödemeleri, fatura ödemeleri ve fatura talimatları, kuyumcu, hediye kartı ve hediye çeki harcamaları, yurt içi ve yurt dışında yapılan nakit çekim işlemlerinden mil kazanamıyor olmanız.

Kazandığınız Kuveyt Türk Miles and Smiles kredi kartı millerini nasıl harcarsınız?

Bu kartın da diğer Miles and Smiles kredi kartları gibi en iyi özelliği kazandığınız millerin Türk Hava Yolları Miles&Smiles hesabınıza aktarılıyor olması. Fakat Kuveyt Türk burada da yine farklı bir yol izliyor. Debit Kart ile aylık harcama toplamınız 1,000 TL’yi geçtiğinde kazandığınız miller her ayın 5.gününde Türk Hava Yolları üyelik hesabınıza aktarılıyor.

Bu sınır Platinum veya Private kredi kartınız varsa kaldırılmış durumda. Dilerseniz millerinizi Shop&Miles adlı e-ticaret sitesinde alışveriş yaparken de kullanabilirsiniz.

Kuveyt Türk Miles and Smiles yıllık kart ücreti ne kadar?

Yalnızca Miles&Smiles Platinum ve Miles&Smiles Private kartlarını veren Kuveyt Türk’ün Haziran 2023 itibariyle Miles&Smiles yıllık kart ücretleri 400 TL‘den başlıyor.

Kuveyt Türk Miles and Smiles kredi kartı alınır mı?

Her ne kadar arkasında Türk Hava Yolları gücü olan bir kredi kartı olsa da, Kuveyt Türk sektörde mil veren kredi kartları konusunda çok uzman bir banka değil. Bu nedenle çok az sayıda marka anlaşması bulunuyor ve anlaşmalı markaların çoğunluğu da İslami yaşamı tercih eden kitleye hitap ediyor. Bu nedenle GarantiBBVA’da olduğu gibi bol mil kazandıran bir avantajı ne yazık ki yok.

Yapı Kredi Adios

Yapı Kredi Adios Kredi Kartı
Yapı Kredi Adios Kredi Kartı

Bedavaya seyahat ettiren kart mottosuyla seyahat severlerin karşısına çıkan Yapı Kredi Adios Kart, ilk başlarda seyahat tutkunlarına çok iyi avantajlar sağlamış olsa da artık bu özelliğini kaybetmiş durumda. Zaten “mil” kazanımı söz konusu olmadığından tam manasıyla bir mil kredi kartı demek de doğru olmaz. Sadece adında seyahat kelimesi geçiyor diye mil kazandıran kredi kartları listemize aldık bile diyebiliriz.

Adios kredi kartı ile nasıl mil kazanılır?

Adios‘ta tam olarak ne kazandığınızı tam anlamıyla bilemiyorsunuz. Söylediğimiz gibi mil kavramı yok. World kart özelliklerini taşıdığından yaptığınız her harcamada diğer World kartlarda olduğu gibi aynı puanları kazanıyorsunuz.

Puan kazanmak için yaptığınız işlemin Yapı Kredi’nin POS cihazından yapılmış olması zorunluluğunun dışında alışveriş yaptığınız üye iş yerine de puan kazanımı anlaşması olması gerekiyor. Yani puan kazanmamanız için ellerinden gelen ortamı sunmuşlar 🙂

Kampanyaları World Mobil uygulaması üzerinden takip edebiliyor ve katılabiliyorsunuz. Böylelikle daha fazla World Puan kazanabiliyorsunuz. Kazandığınız puanlar kampanyaya göre belirli bir süre sonra silinebiliyor ya da kalıcı olarak kartınızda kalabiliyor.

Kazandığınız Adios kredi kartı millerini nasıl harcarsınız?

Kazanç konusunda cimri davranan Adios, kazandıklarınızı harcatma konusunda da oldukça zayıf. Kazandığınız puanlarla otel, tur, cruise ya da araç kiralama gibi hizmetler alabiliyorsunuz. Bunun için çağrı merkezini aramanız ve Setur üzerinden sağlanan fiyatlarla puanlarınızı kullanmanız gerekiyor.

Bunun için diğer mil kazandıran kredi kartları bankalarında olduğu gibi size sunulan bir web sitesi ya da uygulama ne yazık ki yok. Puanlarınızı seyahat biletleri dışında Allianz Sigorta Akıllı Adım Bireysel Emeklilik Planınıza da aktarırken ya da yıllık kart ücretinizi öderken de kullanabiliyorsunuz.

Seyahat bileti alırken harcadığınız puanlar sektöre göre katlanarak değerleniyor. Bu alanda diğer kartlara göre fark yarattığını söylemek mümkün.

Adios yıllık kart ücreti ne kadar?

Adios ve Adios Premium olarak iki segmentte sunulan mil kazandıran kredi kartları için Haziran 2023 itibariyle yıllık asıl klasik kart ücretleri 287,00 TL‘den başlıyor.

Adios kredi kartı alınır mı?

Yapı Kredi bu arada Akbank’tan sonra mobil uygulamasını en çok beğendiğim banka diyebilirim. Oldukça başarılı bir arayüze sahip ve erişim oldukça kolay. World Mobil uygulaması da kredi kartınızla ilgili işlemleri takip edebilmeniz için başarılı sayılır. Fakat bu kartı mil kazandıran kredi kartları olarak değil, daha çok seyahat avantajı sunan kart olarak değerlendirmelisiniz.

Türkiye’de ve dünyada çeşitli restoran ve otellerde %10’a varan indirim fırsatı sunması oldukça cazip olsa da genel mil kazandıran kredi kartları rekabetinde ne yazık ki sonlarda yer alıyor. Ayrıca karta başvurur başvurmaz sanal kart numaranız oluşuyor ve kartı hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Kişisel deneyimimi aktaracak olursam bu kartı Mart 2021 tarihinde aldım ve (Yapı Kredi POS cihazından yapılanlar da dahil) 10’a yakın farklı harcama yaptım. Kazandığım puan tam olarak 0 oldu. Çağrı merkezini teknik bir sorun olabilir mi acaba diye aradım ama kartın böyle olduğunu söylediler. Bu yüzden kullanmaya başladıktan 2 gün sonra iptal ederek kapattım.

Çoğu kişiden Adios‘un çok kazandırdığına yönelik aldığım duyumlar üzerine denemek için oldukça istekliydim fakat durum karşısında şok oldum. Eğer Adios‘un kazandırdığını düşünüyorsanız başka bir mil veren kredi kartı daha deneyip ondan sonra bu düşüncenizi tekrar değerlendirmenizde fayda var 🙂

Vakıfbank MilPlus

Vakıfbank – MilPlus Kredi Kartı
Vakıfbank – MilPlus Kredi Kartı

Bizim de mil kartımız var diye ortamlarda hava atmak amacıyla çıkartmışlar gibi görünse de Vakıfbank‘ın da bir mil kartı bulunuyor 🙂

Resmi sitelerinde bir iki cümle ile tanıttıkları kartlarının hakkında pek bir bilgiye erişmek mümkün değil. “MilPlus kartlar ile yapacağınız alışverişlerden kazanacağınız Worldpuanları, kartınızın MilPlus özelliği sayesinde kat kat daha değerli kullanarak uçak bileti satın alabilir, otel veya tur rezervasyonu yaptırabilirsiniz” diyerek geçiştirmişler.

Asıl kart ücretinin Haziran 2023 itibariyle 399 TL olduğu MilPlus hakkında iki cümle bilgi almak için Vakıfbank’ın sitesini ziyaret edebilirsiniz 🙂 Kartını bu kadar önemsemeyen başka bir banka daha var mı bilemiyorum doğrusu. Hakkında bilgi almak oldukça güç.

Bu faydalı oldu mu?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!

Abone Olun & Tasarruf Edin

Fatih Ozdemir
Fatih Ozdemir

İstanbul'dan Londra'ya gelir gelmez, tasarruf yapmanızı sağlayacak ekonomik ipuçları ve püf noktalarıyla dolu bir web sitesi olan Kuponigo'yu kurdum. Web geliştirme ve tasarım konusundaki yeteneğimle güzel ve işlevsel web siteleri hazırlarken, yazılarımla da insanlara tasarruf etmeleri için güç veriyorum. Klavyeye yapışmadığım zamanlarda, daha az sıradan bir hayata denk geleceksiniz - belki arada sırada şehirden kaçmak ya da söylenen bir iki Eurovision marşı.

6 Yorum Var

Düşüncenizi Paylaşın

 1. Çok güzel bir çalışma olmuş emeğinize sağlık açıkçası Garanti Miles and Smiles almayı düşünüyordum ama madem anlaşma 2023 de bitecek gerek yok. Bir de kart ücretlerinden dolayı bana çok mantıklı gelmediler. Kart kampanyalarını takip edemeyen biriyim ama ben de suyu bile kredi kartı ile ödüyorum. Bundan dolayı bana en çok uyan her alışverişten mil kazandıran bir kart olabilir ama bunun için de bankadan heaap aç al kullan kart aidatı öde felan filan astarı yüzündlü geçer mi endişem var. En azından maas bankasından aldığım kredi kartına yıllık aidat ödemiyorum.

 2. Arkadaşlar aylık 50 bin TL harcamanız yok ise mil kartları çok da avantajlı değil. Ben shopandfly kullanıyorum. 2022 aidat ödemesi 438 TL . Önceden 1 TL ye 1 mil veriyordu şimdi 1 TL ye 0,5 mil e düşürdüler. Bir örnek vereyim . Diyelim ki ayda 10 bin TL harcıyorsunuz {ki normal bir vadandaş ayda bu paraları harcayamaz } ,yılda 120 bin TL yapar. Yani 60 bin mildir. Bunun TL karşılığı ise 600 TL dir. E zaten 438 TL kart kullanım aidatı var orada kalıyor yaklaşık 200 TL . Yani her ay 10 bin TL para harcayacaksın yıl sonu senin avantajın sadece 200 TL olacak. O yüzden bonus kart almak daha mantıklı hem aidatları çok düşük hatta bazılarında yok hem de her ay market veya akaryakıt harcamalarında ciddi bonuslar veriyor. Ve marketler de bonusları harcayabiliyorsun . Ama ayda 50 binin üzerinde harcama yapıyorsanız o zaman mil kartı alın derim . Bunun da yıllık karşılığı aşağı yukarı 3000 3500 gibi olur o zaman bir işe yarar .tek yön uçak bileti alırsın yada benim gibi akaryakıt alırsın .

  • Kısmen doğru diyebiliriz ama atladığınız bir konu var. Garanti Bankası her ne kadar son aylarda azalmış olsa da çok sayıda ekstra mil kazandıran ara kampanya yapıyor. Bu kampanyalar sayesinde zaten kazanıyorsunuz. Diğer türlü mil puan toplamak elbette zor.

 3. 6-7 aydır Garanti shop and fly kullanıyorum. aylık kulanımım tahmini 20-30 bin TL civarı. dediğiniz gibi mil kazanma oranları iyiydi, fakat geçenlerde yarıya düşürdüler. Sektör sektör de ayırmışlar galiba. Aslında asıl sıkıntı burada değil, bilet almaya kalktığınızda sizi yönlendirdiği sitede 8000 TL’lik bilete neredeyse 12.000 TL fiyat çıkıyor. uğraşıp didinip mil biriktireceğim diye uğraşıyorsunuz. Onu da göz göre göre tek tuşla hüpletiyorlar. Tam bir çakal uygulaması. havayolu şirketinin sitesine bakıyorsunuz 8000 TL, bu arkadaşların ağlarını ördükleri siteye mecburen girip bilet almaya çalışıyorsunuz 12.000 TL. Tam bir ticari zeka (!) örneği. Kendilerine nasıl küfür ettiririz diye düşünmüşler be bu yolu bulmuş akıllı bıdıklar. Kartı verirken veya reklamını yaparken hiç bundan bahsetmiyorlar. Lütfen siz de bu durumu kontrol ettikten sonra yazınıza ekleyin. Büyük sevaba girersiniz. Benim gibi son dakika dumur olmasın millet. Ben de araştırıyorum, başka bir karta geçeceğim

 4. Bu arada QNB Miles and Smiles kartlarının bankada olması gereken para oranları değişmiş sanırım. Siz bu yazıyı yayınlarken Private olan 1.500.000 TL hesapta para istiyorken, şimdi baktım 2.500.000 TL olmuş 🙂 Canım ülkem, arkanı dönmeye gelmiyor :))