Menu

Abone Olun & Tasarruf Edin

Çok fazla ödemenizi istemiyoruz, çünkü sebebi var! Her bütçeye uygun en iyi kampanyalar, kuponlar ve indirim kodları, üstelik ücretsiz! Yüzlerce markanın en son fırsatlarını almak için Kuponigo Tasarruf Rehberi E-posta Bülteni'mize kaydolun.

Japonya Kyoto Gezilecek Yerler Listesi ve Gezi Rehberi (40 Mekan)

Kyoto'da gezilecek yerlerin derlenmiş listesiyle Japonya'nın Kyoto kentinin gizli mücevherlerini keşfedin. İkonik simge yapılardan sıra dışı hazinelere kadar Kyoto'da herkes için bir şeyler var.
0 / 5 Puan: 4.75

Puan:

Kyoto gezilecek yerleri arıyorsanız, sizler de bu muhteşem kültür abidesini keşfetmiş olmalısınız. Fakat farkındayız, bu güzide şehir için Türkçe içerik bulmak biraz zor. Hatta bırakın Türkçe’yi İngilizce içerikler bile biraz kısıtlı. Mevcutlar ise çok karışık çünkü Kyoto’da gerçekten yüzlerce tapınak ve türbe bulunuyor. Japonca’nızın da çok iyi olmadığını tahmin ederekten sizlere doğru bilgilerden oluşan çok güzel bir Kyoto gezilecek yerler listesi hazırladık. Ama öncesinde Kyoto hakkında bilgilerle Kyoto‘yu biraz tanıyalım:

Honshu adasında bulunan Kyoto, Japonya’nın en büyük şehri ve en önemli turistik yerlerinden biridir. Şehir, çeşitli ilginç müzelere, galerilere ev sahipliği yapmaktadır ve şehirde yapılacak çok şey vardır. Kyoto aynı zamanda bir zamanlar Japonya’nın başkentiydi.

Şehir, çok sayıda klasik Budist tapınağı, bahçesi, imparatorluk sarayı, Şinto mabedi ve geleneksel ahşap evleriyle ünlüdür. Ayrıca resmi gelenekleri, özel yemekleri ve geyşa olarak bilinen Gion bölgesinde sıklıkla bulunan ve eğlendirme sanatıyla tanınan kadın şovmenleriyle de bir üne sahiptir.

Müzeler, galeriler ve türbelerin yanı sıra göller ve göller, Kyoto’daki cazibe merkezlerinden bazılarıdır. Nishi-Oguro Park ve Ueno Park’a ek olarak, yürüyüş, bisiklet, paten, golf ve balık tutma gibi çeşitli eğlence aktiviteleri sunan birkaç park vardır.

Tokyo’daki toplu taşıma sistemi, otobüsler, trenler, metrolar ve taksiler dahil olmak üzere son derece kapsamlıdır ve bu da etrafta dolaşmayı son derece kolaylaştırır. Ziyaretçilerin şehri kendi başlarına keşfetmeleri veya rehberli tur rezervasyonu yaptırmaları için birçok fırsat da vardır.

Listemizdeki en yaygın tapınak terimlerinden bazılarının -ji, -dera ve -in gibi terimleri içerdiğini fark edeceksiniz. -ji (veya tsuijiji), bir Japon Budist tapınağındaki ana binanın adıdır. Ayrıca, tüm binaları ve arazileri dahil olmak üzere tüm kompleksi ifade edebilir. -dera, Japon Budist tapınakları için kullanılan başka bir terimdir. Bir ibadet yeri veya Budist öğretilerinin öğretildiği bir yer anlamına gelir. -In (veya hingo), Japon Şinto tapınakları için kullanılan bir terimdir. Bu ibadethaneler, belirli doğal veya doğaüstü varlıklara adanmıştır ve genellikle iwakura adı verilen sekizgen bir yapıyla işaretlenir.

Abone Olun & Tasarruf Edin

Çok fazla ödemenizi istemiyoruz, çünkü sebebi var! Her bütçeye uygun en iyi kampanyalar, kuponlar ve indirim kodları, üstelik ücretsiz! Yüzlerce markanın en son fırsatlarını almak için Kuponigo Tasarruf Rehberi E-posta Bülteni‘mize kaydolun.

O zaman hazırsanız, sizlerin bu şehirdeki serüveninizi kolaylaştırmak adına hazırladığımız kapsamlı Kyoto gezilecek yerler gezi rehberi için detaylara girmeye başlayalım. Dilerseniz listedeki tüm yerlere aşağıdaki Kyoto gezilecek yerler haritası üzerinden de ulaşabilir ve telefonunuza kaydedebilirsiniz.

İndirimleri Yakala
Bütçenize Uygun Tatil & Seyahat Kampanyaları ve İndirim Kodları

Sıkı bir bütçenin sizi dünyayı keşfetmekten alıkoymasına izin vermeyin. İndirim kodlarımız, bütçe bilincine sahip gezginler için en iyi seyahat ve tatil fırsatlarını sunar.

Şimdi Keşfedin

Fushimi-Inari-Taisha Şinto Tapınağı

Kyoto Fushimi-Inari-Taisha Şinto Tapınağı
Kyoto Fushimi-Inari-Taisha Şinto Tapınağı – © Fotoğraf: Chantal Lim / Unsplash

Sadece Kyoto gezilecek yerlerin değil aynı zamanda Japonya Gezilecek Yerler‘in de başında gelen Fushimi Inari Taisha Tapınağı (備前市内神社), Kyoto’nun Fushimi bölgesinde bulunan bir tapınaktır. Japonya’nın en popüler turistik yerlerinden biridir ve güzel koi göletleri ve torii kapıları ile ünlüdür. Tapınak, 1996 yılında UNESCO tarafından bir Dünya Mirası Alanı olarak belirlendi.

Tapınağın kökenleri belirsizdir, ancak geleneksel olarak pirinç tanrısı Inari’nin 712’de çiftçi Kushiwara no Mokichi’nin yardım duasını kabul ettiğine inanılır. Kushiwara, tanrının çatal ayak izini bulduğu noktada Inari için bir tapınak inşa eder. Zamanla, türbe orta Japonya’daki insanlar için önemli bir ibadet merkezi haline gelir.

Tapınak kompleksi, büyük bir torii kapısı, bir Inari heykelini barındıran bir iç kutsal alan ve diğer birkaç türbe dahil olmak üzere bir dizi binadan oluşur. Hacıların kalması için zaman içinde inşa edilmiş düzinelerce pavyon da vardır. Tapınağın ana cazibe merkezleri, Haziran ayında Kumano Sanzan Festivali ve Eylül ayında Heian-Kyo Festivali de dahil olmak üzere her yıl burada düzenlenen birçok festivaldir.

Yasaka-jinja Şinto Tapınağı

Kyoto Yasaka-Jinja Şinto Tapınağı
Kyoto Yasaka-Jinja Şinto Tapınağı – © Fotoğraf: Jj Ying / Unsplash

Yasaka-jinja Şinto Tapınağı, Kyoto şehrinde yerel halk için popüler bir ibadet yeridir. Tapınak, marangozluk ve ağaç işçiliğinin koruyucu azizi olduğuna inanılan tanrı Yasaka’ya adanmıştır.

Tapınak, marangozluk ve ağaç işçiliği sahnelerinin yanı sıra diğer ilgili konuları tasvir eden çok sayıda heykel ve tabloya sahiptir. Ayrıca, hem turistler hem de yerel halk arasında popüler olan marangozluk sergileri ve kimono defileleri gibi düzenli etkinlikler düzenlemektedir.

Kyoto İmparatorluk Sarayı

Kyoto İmparatorluk Sarayı
Kyoto İmparatorluk Sarayı – © Fotoğraf:&Nbsp;Adda83 / Shutterstock.com&Nbsp;

MS 794 yılında İmparator Kammu tarafından kurulan Kyoto İmparatorluk Sarayı, Japonya’nın en ünlü ve popüler turistik yerlerinden biridir. Yüzyıllar boyunca imparator ve ailesinin ikametgahı olan saray, bugün çok sayıda müzeye ev sahipliği yapıyor. Bunların en ünlüsü, Japonya’nın her yerinden kapsamlı bir sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Japonya Ulusal Müzesi’dir.

Saray ayrıca birçok kiraz ağacıyla ünlü Okunoin Bahçeleri de dahil olmak üzere bir dizi güzel bahçeye sahiptir. 1.600 hektarlık (4.000 dönüm) bir alanı kaplayan, ülkenin en büyük ve en önemli tarihi yerlerinden biridir. Mevcut saray, 993 yılında çıkan yangında yıkılan eski bir sarayın yerine inşa edilmiştir.

Matsumoto Kalesi (Fushimi-Karasu-jō)

Kyoto Matsumoto Kalesi (Fushimi-Karasu-Jō)
Kyoto Matsumoto Kalesi (Fushimi-Karasu-Jō) – © Fotoğraf: Claire Chang / Unsplash

Matsumoto Kalesi, Japonya’nın en ünlü kalelerinden biridir ve Fushimi-Karasu-jō olarak da bilinir. Kale, Nagano vilayetinin Matsumoto şehrinde bulunur ve ilk olarak 1457 yılında Azuchi-Momoyama dönemi daimyō Ieyasu tarafından inşa edilmiştir.

Kale, Sengoku döneminde Toyotomi klanı tarafından ele geçirilene kadar Ieyasu ailesi tarafından kullanılmıştır. Matsumoto Kalesi, Ieyasu ailesi tarafından geri alındıktan sonra Japonya’nın Tokugawa Shogunate altında birleşmesi sırasında önemli bir rol oynamış.

Kale ayrıca Sekigahara Savaşı sırasında askeri bir kale olarak kullanılmış ve bu savaştan sonra birçok savaş suçlusu için hapishane görevi görmüştür. 1923’te II. Dünya Savaşı’nın ardından kale Nagano Eyaletine bağışlandı ve şimdi bir turistik cazibe merkezi olarak hizmet veriyor.

Pontocho Caddesi

Kyoto Pontocho Sokağı
Kyoto Pontocho Sokağı – © Fotoğraf: Elisha Terada / Unsplash

Pontocho Caddesi, Japonya’nın Kyoto kentindeki en popüler caddelerden biridir. Tarihi önemi Heian dönemine (794-1185) kadar uzanan dar ve dolambaçlı bir caddedir. Pontocho Caddesi, Kyoto’nun en güzel caddelerinden biri olarak kabul edilir ve butikler, kafeler, restoranlar ve sanat galerileri ile doludur. Cadde, hareketli gece hayatıyla da ünlüdür.

Shijō Caddesi

Kyoto Shijō Caddesi 
Kyoto Shijō Caddesi – © Fotoğraf: Alex Wolfe / Unsplash

Shijō Caddesi, Kyoto’nun en popüler alışveriş caddelerinden biridir ve şehri ziyaret eden herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir. Cadde güneyden kuzeye uzanır ve lüks ürünlerden hediyelik eşyalara kadar her şeyi satan dükkanlarla çevrilidir. Dar, dolambaçlı sokaklar kaybolmayı kolaylaştırır, bu yüzden orada çok zaman geçirmeyi planlıyorsanız bir harita veya rehber kitap getirdiğinizden emin olun.

Belirli bir şey arıyorsanız, onu Shijō Caddesi’nde bulma şansınız yüksektir. Modadan antikalara kadar her şeyde uzmanlaşmış son moda butikler ve küçük dükkanlar eksik değildir. Ne alacağınıza karar veremiyorsanız, taze ürünler ve unlu mamuller satan birçok tezgaha gidebilirsiniz.

Ayrıca Shijō Caddesi’nde pek çok yemek yenecek yer vardır. Canınız suşi, ramen veya okonomiyaki (bir tür Japon gözleme) yemek istiyorsa, yakınlarda damak tadınıza uygun bir restoran mutlaka vardır. Tatlı ve dondurma satan birçok stantta sunulan lezzetli ikramları da unutmayın.

İster hediyelik eşyalar için alışveriş yapıyor, ister sadece Kyoto’nun ünlü caddesinin güzel manzaralarını ve seslerini dinliyor olun, Shijō Caddesi kesinlikle görülmeye değer!

Nijo-jo Kalesi

Kyoto Nijo-Jo Kalesi
Kyoto Nijo-Jo Kalesi – © Fotoğraf: Eleonora Albasi / Unsplash

Ikenoyama Kalesi veya Ujina Kalesi olarak da bilinen Nijo-jo Kalesi, Japonya’nın Aichi Eyaleti, Nijo kasabasında yer almaktadır. Kale, 1452 yılında yerel savaş ağası Saya no Kageyasu tarafından inşa edilmiş ve onun ikametgahı olarak hizmet vermiştir.

Orijinal yapı, çevreleyen bir hendek ve 8 taret ile tek bir dış avludan oluşuyordu. 1587’de kale, Toyotomi Hideyoshi tarafından iki dış avlu ve 20 taret daha eklenerek genişletildi. Kale, Japonya’yı birleştirme çabaları sırasında Meiji hükümeti tarafından ele geçirildiği 1868 yılına kadar Toyotomi ailesinin elinde kaldı.

2. Dünya Savaşı sırasında Nijo-jo Kalesi, 1 Nisan 1945’te Amerikan kuvvetleri tarafından işgal edildi ve 1948’de hizmet dışı bırakılıncaya kadar askeri kışla olarak kullanıldı. Bugün, kale turlar için halka açık.

Daigo-ji Budist Tapınağı

Kyoto Daigo-Ji Budist Tapınağı 
Kyoto Daigo-Ji Budist Tapınağı – © Fotoğraf: Peera_Stockfoto / Shutterstock.com

Daigo-ji Budist Tapınağı, Kyoto şehrinde bulunan tarihi bir tapınak kompleksidir. Tapınak, MS 645 yılında Prens Daigo tarafından kuruldu ve bugün Japonya’nın en önemli Budist tapınaklarından biri olmaya devam ediyor.

Daigo-ji, birçok güzel bahçesi ve heykelinin yanı sıra 10.000’den fazla cilt içeren geniş kütüphanesiyle ünlüdür. Tapınak ayrıca, Kojiki’nin (bir Japon tarihi) bir kopyası ve Bronz Buda olarak bilinen bir dizi bronz çan da dahil olmak üzere bir dizi nadir tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır.

Arashiyama Bambu Korusu

Kyoto Arashiyama Bambu Korusu
Kyoto Arashiyama Bambu Korusu – © Fotoğraf: Walter Mario Stein / Unsplash

Arashiyama Bambu Korusu, batı Kyoto Eyaletindeki Arashiyama kasabasında bulunan güzel bir bambu ormanıdır. Orman, 2.000’den fazla bambu türüne ev sahipliği yapar ve iyi bilinen bir turizm merkezidir.

Orman, yoğun bambu bahçeleri boyunca dolambaçlı patikalara sahiptir ve ziyaretçilere bu ikonik Japon bitki örtüsü ile yakınlaşma ve kişiselleşme şansı verir. Bölgede, bir çay evinin içinden ormanın ilginç bir manzarasını sunan Arashiyama Bamboo Grove Çay Odası da dahil olmak üzere bir dizi ilgi çekici yer mevcuttur.

Gion Bölgesi

Kyoto Gion 
Kyoto Gion – © Fotoğraf: Guitar Photographer / Shutterstock.com&Nbsp;

Gion, Kyoto’daki geyşa kültürüyle ünlü bir semttir. Bölge, bir zamanlar çay ticaretinden zenginleşen küçük bir balıkçı köyüydü. Bugün Gion, birçok ziyaretçinin geleneksel Japon sanatını ve kültürünü deneyimlemeye gelmesiyle Kyoto’daki en popüler turistik yerlerden biri olmaya devam ediyor.

Gion’un geyşa kültürü özellikle iyi bilinir ve saygı görür. Geyşalar geleneksel olarak hayatlarını dans, şarkı söyleme ve şiir gibi geleneksel sanatları icra etmeye adamış kadınlardır. Genellikle “geyşa kulüpleri” adı verilen özel evlerde yaşarlar ve burada konuklara alkol ikram ederler ve onları geleneksel danslar ve şarkılar söyleyerek eğlendirirler.

Bugün, orijinal geyşa kültürünün çoğu, modernleşme ve diğer ülkelerin etkisi nedeniyle ortadan kayboldu. Bununla birlikte, bugün Gion’da faaliyet gösteren ve ziyaretçilere Japon kültürünün bu eşsiz yönünü deneyimleme fırsatı sunan birçok geyşa kulübü bulunmaktadır.

Kyoto Kulesi

Kyoto Kulesi 
Kyoto Kulesi – © Fotoğraf: Sean Pavone / Shutterstock.com

Kyoto Kulesi, Kyoto’daki 1.049,4 metre yüksekliğinde bir kuledir. Ülkenin en yüksek beşinci binası ve dünyadaki en yüksek on birinci bağımsız yapısıdır. Kule, İsviçreli mimar Peter Zumthor tarafından tasarlandı ve 1998 ile 2001 yılları arasında 570 milyon dolara inşa edildi.

Kule, keskin sivri tepeleri ve Fuji Dağı’na benzeyen sırtları ile “yapay bir dağ” olarak tanımlandı. 68. kattaki ana gözlem güvertesi, Hiei Dağı, Koya Dağı, Kyushu ve Shikoku dahil olmak üzere çevredeki şehir manzarasının ve orta Japonya’nın manzaralarının 360 derecelik manzarasını sunuyor.

Hokan-ji Budist Tapınağı (Yasaka-no-Tou)

Kyoto Hokan-Ji Budist Tapınağı (Yasaka-No-Tou) 
Kyoto Hokan-Ji Budist Tapınağı (Yasaka-No-Tou) – © Fotoğraf: Sorasak / Unsplash

Hokan-ji Budist Tapınağı (Yasaka-no-Tou), Kyoto’da bulunan asırlık bir tapınaktır. Tapınak, 1253 yılında rahip Nichiren tarafından kuruldu ve o zamandan beri Kyoto’nun en popüler turistik yerlerinden biri haline geldi.

Tapınak, her ikisi de Kyoto’nun ünlü yerlerinden olan etkileyici bir pagoda ve bahçeye sahiptir. Tapınak ayrıca bir dizi farklı Budist heykel ve tablonun yanı sıra birçok nadir el yazmasına ev sahipliği yapan bir kütüphaneye ev sahipliği yapmaktadır.

Kiyomizu-dera Budist Tapınağı

Kyoto Kiyomizu-Dera Budist Tapınağı
Kyoto Kiyomizu-Dera Budist Tapınağı – © Fotoğraf: Akarapong / Shutterstock.com

Kiyomizu-Dera Tapınağı, Kyoto’da bulunan bir Budist tapınağıdır. Efsaneye göre tapınak, Hintli keşiş Dharmakirti’nin öğrencisi Kiyomizudera tarafından kurulmuştur. Tapınak kompleksi, bir pagoda ve Abbot’s Quarters dahil olmak üzere çeşitli yapıları kapsar.

Tapınak arazisinde çok sayıda bahçe ve köşk bulunur. Tapınağın içindeki binalar arasında büyük bir Kannon heykelinin bulunduğu Kiyomizu-dera Mabedi ve en ünlü Japon Budist tapınaklarından biri olan Dainichi-ji Salonu bulunmaktadır. Tapınak kompleksinin dışında, Nishiki bahçesi olarak bilinen geniş bir bahçe vardır.

Kifune-jinja Şinto Tapınağı

Kyoto Kifune-Jinja Şinto Tapınağı 
Kyoto Kifune-Jinja Şinto Tapınağı – © Fotoğraf: Yoshie Yokouchi / Unsplash

Kifune-jinja Tapınağı, Japonya’nın Aichi Eyaleti, Kifune şehrinde bulunan bir Şinto tapınağıdır. Tapınak, kami Kōjinbō’ya adanmıştır ve bölgedeki en eski tapınaklardan biridir. Türbenin mevcut yapısı, 1696 yılında Tokugawa Ieyasu’nun emriyle inşa edilmiştir.

Ana sunak, bölgeye yapılan bir imparatorluk ziyareti sırasında kökünden sökülen bir ağaçtan yapıldığına inanılan bir torii kapısına sahiptir. Tapınak ayrıca Kōjinbō ve eşi Fukurokujo’nun iki taş heykeline ev sahipliği yapıyor.

Kifune-jinja Mabedi’nde düzenlenen ana festival, her yıl 15 Mayıs’ta gerçekleşen Ōmisai Festivali’dir. Festival hem kami Kōjinbō’yu hem de eşi Fukurokujo’yu kutluyor.

Kinkaku-ji Budist Tapınağı (Altın Köşk)

Kyoto Kinkaku-Ji Budist Tapınağı (Altın Köşk)
Kyoto Kinkaku-Ji Budist Tapınağı (Altın Köşk) – © Fotoğraf: Sean Pavone / Shutterstock.com

“Altın Köşk” olarak da bilinen Kinkaku-ji Budist Tapınağı, Japonya’nın Kyoto kentinde ikonik bir yapıdır. Tapınak, İmparator Ashikaga Yoshimitsu tarafından 1493 yılında yaptırılmıştır ve geleneksel Japon mimarisinin en ünlü örneklerinden biridir. Tapınak, bir dizi verandayla birbirine bağlanan bir dizi binadan oluşuyor.

Kinkaku-ji Budist Tapınağı, dünyanın en ünlü bronz heykellerinden biri olarak kabul edilen “Maymun Kral” heykeli de dahil olmak üzere bir dizi önemli Budist heykeline ev sahipliği yapmaktadır. Tapınak ayrıca, André Le Nôtre tarafından tasarlanan bir bahçe de dahil olmak üzere bir dizi güzel bahçeye sahiptir.

Tenryu-ji Budist Tapınağı

Kyoto Tenryu-Ji Budist Tapınağı
Kyoto Tenryu-Ji Budist Tapınağı – © Fotoğraf: Masaaki Komori / Unsplash

Tenryu-ji Budist Tapınağı, Japonya’nın Nara şehrinin Tenryuji bölgesinde yer almaktadır. 853 yılında keşiş Jizo tarafından kurulan Tenryu-ji, Japonya’nın en önemli tapınaklarından biri olarak uzun ve şanlı bir tarihe sahiptir.

Bugün tapınak 1.500’den fazla keşiş ve rahibeye ev sahipliği yapıyor ve kapsamlı bir eğitim sistemi işletiyor. Tapınağın öne çıkan özellikleri arasında bir Jizo heykelinin bulunduğu Jizo Salonu; Savaş Tanrısı Hachiman’a adanmış Tsurugaoka Hachiman-gū Mabedi; ve 2.000’den fazla Budist heykelinin bulunduğu bir bahçeye sahip Kaede Bahçesidir.

Nanzen-ji Budist Tapınağı

Kyoto Nanzen-Ji Budist Tapınağı 
Kyoto Nanzen-Ji Budist Tapınağı – © Fotoğraf: Sean Pavone / Shutterstock.com

Nanzen-ji Budist Tapınağı, Kyoto’daki en eski ve en popüler tapınaklardan biridir. Tapınak, 794 yılında Japonya’yı dolaşan ve ünlü bir öğretmen olan bir bilgin olan Eisai tarafından kuruldu.

Tapınağın “Gohonzon” olarak adlandırılan ana salonunun mucizevi güçlere sahip olduğu söylenir ve tapınak kompleksinin merkezinde yer alır. Tapınağın ayrıca bir pagoda ve sütunlu bir salon da dahil olmak üzere bir dizi başka önemli binası vardır.

Nanzen-ji, ilkbaharda kiraz çiçeği ağaçlarıyla dolu olan güzel bahçeleriyle ünlüdür. Tapınakta ayrıca çok sayıda keşiş ve rahibe vardır, bu da onu Japon Budizmini deneyimlemek isteyen ziyaretçiler için popüler bir destinasyon haline getirir.

Ryoan-ji Tapınağı

Kyoto Ryoan-Ji Tapınağı 
Kyoto Ryoan-Ji Tapınağı – © Fotoğraf: Serg Zastavkin / Shutterstock.com

Ryoan-ji Tapınağı, Japonya’nın Kyoto kentindeki en ünlü Budist tapınaklarından biridir. Tapınak, 814 yılında İmparator Saga tarafından kuruldu ve bodhisattva Kannon’a adanmıştır. Ryoan-ji, “Beyaz Kaplan Tapınağı” anlamına gelir.

Tapınak, şehre bakan bir tepenin üzerinde yer alır ve yürüyerek kolayca erişilebilir. Ayrıca bahçeler, göletler ve Buda heykelleri ile bezenmiştir. Tapınağın mimarisi Çin, Hint ve Japon stillerinin bir karışımından oluşuyor.

Tapınak kompleksinin içinde, 1297’de inşa edilen Ana Salon da dahil olmak üzere bir dizi etkileyici yapı bulacaksınız. Salon, Buda’nın hayatından sahneleri tasvir eden detaylı oymalar ve resimlerle dekore edilmiştir. Kyoto dışında ilginç bir günlük gezi arıyorsanız, o zaman Ryoan-ji kesinlikle listenizde olmalı!

Chion-in Budist Tapınağı

Kyoto Chion-In Budist Tapınağı
Kyoto Chion-In Budist Tapınağı – © Fotoğraf: Mtaira / Shutterstock.com&Nbsp;

Chion-in Budist Tapınağı, 1920 yılında kurulmuş bir tapınaktır. Tapınak, Kyoto şehrinde yer alır ve toplam on üç binadan oluşur. Tapınağın ana binası, 1958 yılında inşa edilen Kannon Salonu’dur. Salon, güzel vitray pencereleriyle ünlüdür. Bitişik bina, yine 1958’de inşa edilen Honen-in Salonu’dur. Honen-in Salonu, güzel vitray pencereleriyle de bilinir.

Tapınağın ayrıca bir dizi heykel ve bitki içeren bir bahçesi, bahçede balık ve diğer hayvanların bulunduğu çok sayıda gölet de ve Buda Sakyamuni’nin bir heykelinin bulunduğu küçük bir köşk vardır.

Tapınağın ana cazibe merkezi, 1947’de İmparator Hirohito tarafından bağışlanan Kannon heykelidir. Heykel yaklaşık altı metre boyunda ve bin kilogramın üzerinde bir ağırlığa sahiptir.

Sanbo-in Budist Tapınağı

Kyoto Sanbo-In Budist Tapınağı
Kyoto Sanbo-In Budist Tapınağı – © Fotoğraf: David Emrich / Unsplash

Sanbo-in Budist Tapınağı, Japonya’nın Kyoto kentindeki Hiei Dağı’nda bulunan bir Budist tapınağıdır. Tapınak, 852 yılında İmparator Heizei’nin kızı ve Fujiwara no Mototsune’nin karısı Prenses Himematsu tarafından kuruldu. 1293’teki bir depremin ardından yeniden inşa edildikten sonra Japonya’nın en önemli tapınaklarından biri haline geldi.

Bugün Sanbo-in, çok sayıda Budist heykeline, resmine ve diğer kutsal emanetlere ev sahipliği yapıyor. Sanbo-in Tapınağı kompleksi, 1264 yılında inşa edilen ana salonu ve diğer beş tapınağı içerir: Kōfukuji Tapınağı, Shishinden Tapınağı, Yakushi-no-ma (Tıp Buda) Tapınağı, Tsurugaoka Hachimangū (Altın Parçaları Hazinesi) Tapınaklar) ve Daitoku-ji Tapınağı.

Tapınakta toplamda 1.200’den fazla heykel var ve bu da onu Japonya’daki en büyük bronz heykel koleksiyonlarından biri yapıyor.

Daikaku-ji Budist Tapınağı

Kyoto Daikaku-Ji Budist Tapınağı
Kyoto Daikaku-Ji Budist Tapınağı – © Fotoğraf: Amstk / Shutterstock.com

Daikaku-ji Budist Tapınağı, Kyoto’daki en eski ve en popüler tapınaklardan biridir. Tapınak, MS 744’te, daha sonra bir aziz olarak kanonlaştırılan keşiş Daikan tarafından kuruldu. Bugün tapınak, hem Budistler hem de turistler için Japonya’nın en önemli hac yerlerinden biri olmaya devam ediyor.

Daikaku-ji, dünyanın en uzun ahşap heykellerinden bazıları olan birkaç Buda heykeli de dahil olmak üzere çok sayıda güzel sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır. Tapınak ayrıca etkileyici bir dizi bahçeye ve pagodaya sahiptir. Ziyaretçiler, bahçelerde dolaşmak veya tapınak binalarının içindeki sanat eserlerini hayranlıkla izlemek gibi çeşitli etkinliklerin keyfini çıkarabilirler.

Kyoto Botanik Bahçeleri

Kyoto Botanik Bahçeleri Kyoto
Kyoto Botanik Bahçeleri – © Fotoğraf: Kit Leong / Shutterstock.com

Kyoto Botanik Bahçeleri, Kyoto şehrinde bulunan dünyaca ünlü bir bahçedir. Bahçeler 100 hektardan fazla bir alanı kaplar ve 9.000’den fazla bitki türünü içerir, bu da onu Japonya’nın en büyük ve en çeşitli botanik bahçelerinden biri yapar. Bahçeler 1877’de kuruldu ve bugün Kyoto’nun en popüler turistik yerlerinden biri olmaya devam ediyor.

İlkbaharda 500’den fazla kiraz ağacı güzelce çiçek açar ve sonbaharda akçaağaç rengi gibi yaprak dökerler. Yılın diğer zamanlarında yemyeşil yeşilliklerin yanı sıra çok çeşitli ağaç ve çiçeklerin tadını çıkarabilirsiniz. Kyoto Botanik Bahçeleri hem eğitim, hem de kafa dinlemek için fırsatlar sunan bitkilerden oluşan canlı bir müzedir.

Felsefe Yolu (Tetsugaku no michi)

Kyoto Filozof'Un Yolu (Tetsugaku No Michi)
Kyoto Filozof’Un Yolu (Tetsugaku No Michi) – © Fotoğraf: Mypixeldiaries / Shutterstock.com

Tetsugaku no Michi (Felsefe Yolu), Kyoto, Japon kültürünün kalbine giden bir yoldur. Kyoto’nun tarihi merkezi Arashiyama’da başlar ve Japonya’nın en güzel yerlerinden bazılarına doğru yol alır. Yol boyunca tapınaklar, bahçeler, gizem yüklü ormanlar ve göllerle karşılaşacaksınız.

Her durakta, yer ve Japon kültüründe neyi temsil ettiği hakkında kısa bir tarih dersi alacaksınız. Ayrıca, geleneksel el sanatları ve mutfağı deneyimlemenin yanı sıra, bu büyüleyici şehrin bazı manzaralarını ve seslerini de deneyimleyebileceksiniz.

Japonya’nın eski kültürü hakkında daha fazla şey öğrenmekle ilgileniyorsanız veya Japonya’nın en popüler turistik yerlerinden birini keşfetmek istiyorsanız, Tetsugaku no michi sizin için mükemmel bir yol.

Maruyama Parkı

Kyoto Maruyama Parkı 
Kyoto&Nbsp;Maruyama Parkı – © Fotoğraf: Sean Pavone / Shutterstock.com

Maruyama Park, Tokyo, Sumida’da bulunan büyük bir şehir parkıdır. Şehrin ortasında, Sumida Nehri’nin Yaesu tarafında yer almaktadır. Park 1924 yılında halka açıldı. Başlangıçta Higashi Maruyama (kuzey Maruyama) olarak adlandırılıyordu ve 9 hektardan oluşuyordu.

1959’da, o zamanki Eğitim ve Kültür Bakanı Kōtoku Satō’dan sonra Maruyama Parkı olarak yeniden adlandırıldı. Park o zamandan beri 30 hektarın üzerine çıktı ve göl, bahçeler, hayvanat bahçesi, oyun alanı ve spor sahası gibi çeşitli ilgi çekici yerleri içeriyor.

Biwa Gölü

Kyoto Biwa Gölü
Kyoto Biwa Gölü – © Fotoğraf: Takuya.a / Shutterstock.com

Biwa Gölü, Japonya’nın Nagano Eyaletinde bulunan berrak bir göldür. Göl, çok sayıda alabalık ve diğer balıkların yanı sıra birçok farklı kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Çevredeki dağlar yürüyüş ve kayak için doğal bir ortam sağlar.

Göl, yaklaşık 10.000 yıl önce, son buzul çağında oluşmuştur. Zamanla, Nagano vilayetindeki en popüler turistik yerlerden biri haline geldi. Biwa Gölü, ünlü Japon müzisyenlerin performanslarının yer aldığı yıllık Biwa Müzik Festivali’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Biwa Gölü Müzesi

Kyoto Biwa Gölü Müzesi  
Kyoto Biwa Gölü Müzesi&Nbsp;&Nbsp;

Biwa Gölü Müzesi, Japonya’nın Aichi Eyaleti, Utsunomiya kasabasında bulunan bir müzedir. Müze 1951’de kuruldu ve doğa bilimleri, arkeoloji, tarih ve sanatla ilgili koleksiyonlara sahip. Müzenin toplam alanı 5.500 metrekaredir.

Müze, dünyadaki en büyük tatlı su kereviti (Orconectes spp.) koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Örnekler Japonya’nın her yerinden ve Biwa Gölü’nden geliyor. Göl ayrıca çok sayıda balık türüne ev sahipliği yapıyor ve bu da onu balık ekolojisi çalışmaları için ideal bir yer yapıyor.

Müze ayrıca MS 8. yüzyıla kadar uzanan bir Japon seramik koleksiyonuna sahiptir. Kano Eitoku ve Tosa Mitsunari gibi birçok ünlü sanatçı müze için çömlek üretti.

Katsura İmparatorluk Sarayı

Kyoto Katsura İmparatorluk Köşkü
Kyoto Katsura İmparatorluk Köşkü – © Fotoğraf: Alon Adika / Shutterstock.com

Kyoto’da bulunan Katsura Imperial Villa, Japonya’nın en ünlü saraylarından biridir. Villa aslen 1800’lerin başında İmparator Kōmei tarafından hareketli şehir hayatından bir sığınak olarak inşa edilmiştir. Yıllar boyunca, askeri karargah ve hapishane de dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılmıştır.

Günümüzde müze olarak ziyarete açıktır. Villanın içinde, bir imparatorluk seyirci odası ve İmparator Meiji’nin yabancı ileri gelenleri kabul ettiği bir salon da dahil olmak üzere birkaç etkileyici oda vardır. Ayrıca birkaç bahçe ve bir koi göleti vardır.

Ziyaretçiler, villanın çok sayıdaki çay evlerinden birinde çay seremonilerinin keyfini çıkarabilir veya bahçelerden birinde geleneksel enstrümanlarla çalınan müzikleri dinleyerek rahatlayabilirler.

Shugaku-in Rikyu İmparatorluk Köşkü

Kyoto Shugaku-In Rikyu İmparatorluk Köşkü
Kyoto Shugaku-In Rikyu İmparatorluk Köşkü – © Fotoğraf: Chen Min Chun / Shutterstock.com

Shugaku-in Rikyu İmparatorluk Köşkü, tarihteki en ünlü ve ünlü kabuki aktörlerinden biri olan Shugaku-in Rikyu’nun eski bir konutudur. Villa, 1656 yılında bizzat Rikyu tarafından inşa edilmiş ve 1736’daki ölümüne kadar onun evi olarak hizmet vermiştir. Villa, hükümete satıldığı 1876 yılına kadar Rikyu ailesinin mülkiyetinde kalmıştır. O zamandan beri bir müze olarak halka açılmıştır.

Shugaku-in Rikyu, kariyeri boyunca Japon tiyatrosu üzerinde derin bir etki yaratan üretken bir aktör ve oyun yazarıydı. Kabuki’nin kurucularından biri olarak kabul edilir ve genellikle Japonya’nın en büyük sanatçılarından biri olarak anılır. Oyunları gerçekçiliği, mizahı ve dramatik yoğunluğuyla tanınır.

KYOCERA Sanat Müzesi

Kyoto Kyocera Sanat Müzesi
Kyoto Kyocera Sanat Müzesi – © Fotoğraf: Kyocera Sanat Müzesi Resmi Web Sitesi

KYOCERA Sanat Müzesi, 1 Şubat 1995’te Kyoto’da bulunan bir müzedir ve asıl amacı Kyocera Corporation tarafından yapılan sanat eserlerini toplamak, korumak ve sergilemektir. 1 Ekim 2007 tarihi itibariyle müzede 26.000’den fazla eser bulunmaktadır. Koleksiyon, eski Çin bronzlarından çağdaş Japon sanatına kadar uzanıyor.

Kyoto El Sanatları ve Tasarım Müzesi (MOCAD)

Kyoto El Sanatları Ve Tasarım Müzesi (Mocad)
Kyoto El Sanatları Ve Tasarım Müzesi (Mocad) – © Fotoğraf: Mocad Resmi Web Sitesi&Nbsp;

Kyoto El Sanatları ve Tasarım Müzesi (MOCAD), geleneksel Japon el sanatlarının ve tasarımının korunmasına adanmıştır. Müze, Japonya’nın her yerinden geniş bir tekstil, seramik, metal, lake eşya ve diğer el sanatlarından oluşan bir koleksiyona sahiptir. Müzede ayrıca çağdaş Japon işçiliğine ayrılmış bir galeri de bulunmaktadır.

Sergiler iyi organize edilmiştir ve galeriler geniştir, böylece ziyaretçiler boş zamanlarında keşfedebilirler. Tesis bünyesinde ayrıca sergilere göz atarken bir fincan çay veya kahvenin tadını çıkarabileceğiniz bir kafe de bulunmaktadır. MOCAD’a giriş tüm ziyaretçiler için ücretsizdir

Kyoto Ulusal Müzesi

Kyoto Ulusal Müzesi
Kyoto Ulusal Müzesi – © Fotoğraf: Sanga Park / Shutterstock.com

Kyoto Ulusal Müzesi, Japonya’daki en eski ve en büyük müzelerden biridir. 1871’de kuruldu ve bu da onu ada ulusundaki en yeni müzelerden biri yapıyor. Müzede sanat, arkeoloji ve doğa tarihi gibi çok çeşitli eserler bulunmaktadır.

Giriş tüm ziyaretçiler için ücretsizdir, bu da Japon kültürünü bankayı bozmadan keşfetmek istiyorsanız burayı ziyaret etmek için harika bir yer yapar.

Ulusal Modern Sanat Müzesi (MOMA)

Kyoto Ulusal Modern Sanat Müzesi (Moma)
Kyoto Ulusal Modern Sanat Müzesi (Moma) – © Fotoğraf: Cowardlion / Shutterstock.com

Kyoto’daki Ulusal Modern Sanat Müzesi (MOMA), türünün dünyadaki en ünlü müzelerinden biridir. Müze 10 Kasım 1986’da açıldı ve o zamandan beri dünyanın her yerinden modern ve çağdaş sanatı keşfeden sergilere ev sahipliği yapıyor. MOMA koleksiyonu, Pablo Picasso, Wassily Kandinsky ve Andy Warhol gibi ünlü sanatçıların eserlerinin sergilendiği yüzyıllara yayılıyor.

Müzede ayrıca Takashi Murakami ve Kōbun Shūsaku’nun eserleri de dahil olmak üzere Japon sanatına adanmış geniş bir bölüm var. Kalıcı koleksiyonuna ek olarak, MOMA genellikle belirli bir temaya veya sanatçıya ayrılmış özel sergiler düzenlemektedir.

İster yeni sanat trendlerini keşfetmekle, ister Japonya’nın zengin sanat tarihi hakkında daha fazla şey öğrenmekle ilgileniyorsanız, Kyoto’daki MOMA kesinlikle görülmeye değer!

Kyoto Demiryolu Müzesi

Kyoto Demiryolu Müzesi
Kyoto Demiryolu Müzesi

Kyoto Demiryolu Müzesi, Kyoto şehrinde bulunan bir demiryolu müzesidir. Müze, dünyanın dört bir yanından bir demiryolu ekipmanı ve hatıra koleksiyonuna sahiptir. Koleksiyon, Avrupa, Asya, Amerika ve Avustralya’daki demiryollarından lokomotifler, vagonlar, tren istasyonları ve diğer eserleri içerir.

Müze ayrıca Japonya’daki demiryolu taşımacılığının tarihi hakkında kapsamlı bir sergiye sahiptir. Müze, Kyoto’daki demiryollarının tarihine adanmıştır ve eski lokomotifler ve vagonlar, istasyon binaları, demiryolu haritaları ve daha fazlasını içeren çeşitli sergilere sahiptir.

Arashiyama Maymun Parkı Iwatayama

Kyoto Arashiyama Maymun Parkı Iwatayama
Kyoto Arashiyama Maymun Parkı Iwatayama – © Fotoğraf: Mahdi Bchetnia / Unsplash

Arashiyama Maymun Parkı Iwatayama, Kyoto’daki eski bir dağ kasabası olan Arashiyama’nın kalbinde yer alan küçük bir maymun parkıdır. Toplam alanı yaklaşık 1 hektar olan park, 300’den fazla Japon makağına (Macaca fuscata) ve şempanze, goril ve orangutan gibi diğer primatlara ev sahipliği yapıyor.

Arashiyama Maymun Parkı Iwatayama’daki maymunların son derece arkadaş canlısı ve uyumlu olduğu söylenir ve ziyaretçiler genellikle onlarla yakın ve kişisel olabilir. Ayrıca, parkta düzenli olarak düzenlenen çeşitli zenginleştirme etkinlikleri sırasında gözlemlenebilen yaratıcı problem çözme yetenekleriyle de tanınırlar.

Kyoto Akvaryumu

Kyoto Akvaryumu 
Kyoto Akvaryumu – © Fotoğraf: Isaac Mok / Shutterstock.com

Kyoto Akvaryumu, keşfedilecek çok çeşitli deniz ve tatlı su canlıları ile Japonya’nın en iyi akvaryumlarından biridir. 1988’de açılan akvaryum, o zamandan beri dünyanın dört bir yanından 4.000’den fazla hayvan içerecek şekilde büyüyerek onu Japonya’daki en kapsamlı ve çeşitli koleksiyonlardan biri haline getirdi.

Ziyaretçiler, akvaryumun 87 tankında köpekbalıkları ve yunuslardan penguenlere ve denizanalarına kadar her şeyi bulabilirler. Akvaryum aynı zamanda bir yağmur ormanı, bir mercan resifi ve bir su altı gözlemevi barındırır, bu da onu çevre ve sakinleri hakkında bilgi edinmek için harika bir yer yapar.

Ryukoku Müzesi

Kyoto Ryukoku Müzesi 
Kyoto Ryukoku Müzesi&Nbsp;

Ryukoku Müzesi, Japonya’nın en büyük özel müzesidir ve resim, heykel, kaligrafi ve kılıç dahil olmak üzere Edo Dönemi’nin sanat ve kültürüne adanmıştır. Müze, Hayashi Sanchōnin ve Kanō Eitoku gibi ünlü sanatçıların sanat eserleri de dahil olmak üzere 2 milyondan fazla eserden oluşan bir koleksiyona sahiptir.

Müze, 1879 yılında Meiji İmparatoru tarafından yeni birleşmiş Japonya’dan sanat ve eserler için bir depo olarak kuruldu. Koleksiyon o zamandan beri Asya, Avrupa ve Amerika’nın her yerinden çok çeşitli sanat eserlerini içerecek şekilde büyüdü. Tarihi, sanatı ve kültürü seviyorsanız, Ryukoku Müzesi kesinlikle görülmeye değer!

Kyoto Uluslararası Manga Müzesi

Kyoto Uluslararası Manga Müzesi
Kyoto Uluslararası Manga Müzesi

Kyoto Uluslararası Manga Müzesi, genel olarak Japon çizgi romanlarının yanı sıra manganın tarihi ve gelişimi hakkında genel bir bakış sunmaya adanmış bir müzedir. Müze, hem geleneksel hem de modern manga stillerini kapsayan geniş bir sergi yelpazesine sahiptir ve Japonya, Çin, Kore, Tayvan ve diğer ülkelerden örnekler içerir. Müze ayrıca her seviyeden ziyaretçi için manga sanatı ve kültürü üzerine dersler sunmaktadır.

Toei Kyoto Studio Park

Toei Kyoto Studio Park 
Toei Kyoto Studio Park – © Fotoğraf: Twokim Studio / Shutterstock

Toei Kyoto Studio Park, Şubat 2017’nin sonlarında açılan bir tema parkıdır. Park, Kyoto’nun merkezindeki Shijo-ku bölgesinde yer alır ve Toei Animation, Aniplex ve dahil olmak üzere popüler Japon animasyon stüdyolarının eserlerinden ilgi çekici yerleri barındırır. Parkta ayrıca hem yerli hem de ithal filmlerin yer aldığı bir sinema kompleksi yer alıyor.

Nishiki Pazarı

Kyoto Nishiki Pazarı
Kyoto Nishiki Pazarı – © Fotoğraf: Manuel Kan / Unsplash

Nishiki Market, Kyoto’nun merkezinde bulunan canlı ve hareketli bir gıda pazarıdır. Kyoto’nun en popüler turistik yerlerinden biridir ve özellikle taze ürünleri ve deniz ürünleri ile popülerdir.

Pazar her gün 7:00 – 19:00 saatleri arasında açılır ve her zaman bakkaliye, yiyecek hediyelik eşya ve taze suşi için alışveriş yapan insanlarla doludur. Ayrıca çarşı içinde çok sayıda restoran ve kafe bulunduğundan öğle veya akşam yemeği yemek için harika bir yerdir.

Kansai Uluslararası Havalimanı (KIX)

Kyoto Japonya Kansai Uluslararası Havalimanı (Kix)
Kyoto Japonya Kansai Uluslararası Havalimanı (Kix) – © Fotoğraf: Hiroshi H / Shutterstock

Kansai Uluslararası Havalimanı (KIX), Osaka şehrinde bulunur ve Tokyo Uluslararası Havalimanı’ndan sonra Japonya’nın en işlek ikinci havalimanıdır. Havalimanının toplam alanı 12 milyon metrekare olan iki terminali bulunuyor.

KIX, 60’tan fazla ülkeye uluslararası uçuşlar sunmaktadır ve 100’den fazla uçaktan oluşan bir filoya sahiptir. Havaalanı, Skytrax tarafından dört yıl üst üste Asya Pasifik’in Müşteri Hizmetleri için En İyi Havaalanı seçildi.

Özet

Kyoto, kültür, güzellik ve benzersiz deneyimlerle dolu harika bir şehirdir. İster dinlenmek için mükemmel bir yer, ister Japonya’nın tarihini keşfetmek için en iyi yer arıyor olun, Kyoto’da ziyaret edilecek pek çok yer var.

Geleneksel tapınaklardan ve türbelerden modern sanat galerilerine ve yemyeşil bahçelere kadar bu liste, Kyoto’yu ziyaret ederken radarınızda olması gereken en önemli cazibe merkezlerinden bazılarını sergiliyor. Rehberiniz olarak Kyoto gezilecek yerler listemizle, herkese hitap eden bir şeyler bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kiyomizu-dera ve Fushimi Inari Taisha Mabedi’nin antik tapınaklarından Nijo Kalesi ve Arashiyama Bambu Korusu gibi daha modern cazibe merkezlerine kadar, bu büyülü şehirde yapılacak çok şey var.

Şehirdeki her yerin, bu muhteşem şehirde geçirdiğiniz zamanın unutulmaz olmasını sağlayacak kendine has bir cazibesi vardır!

Fatih Ozdemir
Fatih Ozdemir

Kuponigo by BudgetFitter'in Kurucusu ♥️ #Eurovision Fanı 🎤 Londra Sakini 🇬🇧 Web Designer & Developer, SEO/Affiliate Marketing Expert 👨‍💻🚀

Yanıtlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir