En Popüler Kategoriler Markalar Yazılar

Merhaba!

Ücretsiz Kuponigo Türkiye E-Posta Bülteni'ni almak için lütfen aşağıya e-posta adresinizi bırakın. Spam yapmadan sizleri en son kampanyalardan haberdar edeceğiz.


Kredi Notu Nedir ve Kredi Notu Öğrenme Yolları Nelerdir?

Kredi kartı veya kredi gibi belirli bir güvence gerektiren ürünlerin kullanımında kredi notu artık büyük önem taşıyor. Kredi notu öğrenme işlemi ise özellikle bu ürünlere başvuru yapılmadan önce yapılması gereken temel işlemlerden biri olarak tüketicilerin karşılarına çıkıyor.

Kredi notunun önemi, özellikle bu ürünlere dair yapılan başvurularda alınan ret cevabı ile daha çok anlaşılıyor. Kredi notunuzun yüksek olması, bankalar nezdinde sizi güvenilir bir tüketici olarak gösterirken, kredi kartı veya kredi borçlarının düzenli ödenmesi, kredi notunun seyrini ciddi ölçüde etkiliyor. Hatta kredi veya kredi kartı başvurusu konusunda ısrarcı olup, bu başvurulardan ret sonucu almak dahi kredi notunda etkilere yol açabiliyor. Haliyle kredi notu öğrenme işlemi, kredi veya kredi kartı başvurularında ret sonucuyla karşılaşmamak ya da ret sonucuyla karşılaşmayacak duruma gelene kadar doğru zamanı beklemek gibi detaylar başta olmak üzere, tüketicilere diğer birçok konuda avantaj sağlıyor.

Bizler de bu ihtiyaçlarınızdan yola çıkarak sizler için Kredi notumu nasıl öğrenebilirim? Benim kredi notum kaç? Kredi risk raporu ve kredi notu aynı mı? gibi sorularınıza yanıt bulacağınız bir içerik hazırladık.

Kredi Notu Nedir?

Gerçek veya tüzel bir kişinin; bankalar ve çeşitli finansal kurumlara dair borçları konusunda sorumluluklarını yerine ne derecede getirdiğini belirleyen puanlama sistemine kredi notu veya kredi sicili gibi isimler veriliyor. Yapacağınız kredi veya kredi kartı başvurularda bu puanlama sisteminin size kaç puan verdiği, aynı zamanda banka veya finans kurumlarına ödeme potansiyeliniz hakkında bilgi veriyor. “Geçmiş, geleceğin aynasıdır” sözüne benzer bir mantık olan bu sistemde, geçmiş dönemlerdeki borç sorumluluklarını yerine getirmeniz, gelecekte de sorumluluklarınızı yerine getirip getiremeyeceğiniz konusunda bankalara temel bir ön bilgi sunuyor. 

Kredi notunuz, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulan ortak bir veri sisteminde bankalara sunuluyor. Bu verilerde sadece kredi notunuz değil; aynı zamanda kredi risk raporunuz, ödemelerinize olan bağlılığınız ve bankaları ilgilendiren birçok finansal detayınız da yer almaktadır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim? gibi bir soruyu sormanız, bankaların kredi vb. ürünleriyle yolunuzun kesişmesi durumuna son derece doğaldır. Kredi notu öğrenme konusunda ise birçok yöntem öne çıkıyor. Direkt olarak Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı olan Findeks sistemi başta olmak üzere, diğer birçok seçenek vasıtasıyla kredi notunuzu öğrenebilir ya da kredi risk raporunuzu alabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks kredi notu öğrenme, kredi notu nasıl sorgulanır? sorusuna yanıt arıyorsanız, büyük ihtimalle Findeks sistemiyle tanışmış olmalısınız. Bankalara ve finans kurumlarına kredi siciliniz hakkında detaylı bilgiler veren Kredi Kayıt Bürosu’nun sunduğu kredi notu verileri, Findeks adındaki özel kredi notu sisteminden de sorgulanabilir. Findeks üzerinden kredi notuna nasıl bakılır? konusu için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Öncelikle Findeks’e üye olmanız ve sizden istenen üyelik bilgilerini tamamlayıp, ardından cep telefonu ile hesabınızı doğrulamanız gerekiyor.
  • Doğrulama işlemlerini tamamladıktan sonra ise sisteme giriş yaparsanız, Findeks ana menüsünde sizi “Risk Raporu” seçeneği karşılıyor.
  • Risk Raporu” seçeneğine doğru ilerlemeniz durumunda ise hemen ekranın sol kısmında bir menü bulunuyor.
  • Bu menüde ise “Findeks Kredi Notu” seçeneğine tıklamanızla birlikte karşınıza bir seçim ekranı geliyor.
  • Seçim ekranında ise “Rapor Tercihleri” bölümü bulunuyor ve raporunuzla birlikte risk raporu almak isteyip istemediğiniz, düzenli olarak kredi notu raporu talimatı oluşturmak isteyip istemediğiniz soruluyor. Seçim ekranında herhangi bir seçeneği tercih etmek gerekmiyor.
  • Seçim ekranını geçmenizle birlikte ödeme ekranı geliyor ve ödem yapmak istediğiniz seçeneği tercih etmeniz, ödeme bilgilerinizi girmeniz ve ödemeyi başarıyla tamamlamanızın ardından kredi notu öğrenme işlemi başarıyla tamamlanmış oluyor.

Findeks vasıtasıyla kredi notu sorgulaması yapmak isteyen tüketiciler, zaman zaman yanlışlıkla risk raporu sorgulaması yaparak risk raporunda kredi notu nerede yazıyor? gibi bir konuda kafa karışıklığı yaşayabiliyorlar. Kredi notu sorgulama işlemi sırasında risk raporu sorgulaması sonucunda tarafınıza iletilen raporda kredi notu yer almıyor. Bu nedenle risk raporundan ziyade, kredi notu sorgulama işlemi yapmanız gerekiyor.

E-Devlet Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu öğrenme veya daha doğru bir deyişle kredi risk raporu alma işlemi e-Devlet aracılığıyla da yapılabiliyor. Birçok tüketici kredi notu öğrenme e-Devlet üzerinden yapılabildiğini düşünüyor veya bu konuda yanlış bilgiler alabiliyor ancak e-Devlet sadece kredi risk rapor sağlıyor. Yapılan e-Devlet Risk Merkezi Raporu Başvurusu ile bankalar nezdindeki kredi, kredi kartı borçlarınız, yasal takipteki borçlarınız ve daha birçok finansal detayı görüntülenebiliyor.

Bu sorgulama türü ile direkt olarak kredi notunuzu öğrenmeniz söz konusu olmuyor. E-devlete giriş yapıp, arama kısmına “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” yazıp, ilk çıkan sonucuna tıklamanızla birlikte raporunuz oluşturuluyor. Ardından cep telefonunuza şifre talep etmeniz gerekiyor ve cep telefonunuza talep ettiğiniz şifre sayesinde raporunuz görüntülenebiliyor veya direkt olarak indirilebiliyor. Haliyle e-Devlet’ten kredi notu nasıl öğrenilir? sorusu özelinde yanıt arayan tüketiciler sadece rapor alabiliyor ancak doğrudan kredi notuna dair bilgi alamıyorlar. 

Bankalardan Kredi Notu Öğrenme

Kredi notuna nasıl bakılır? konusu sadece e-devlet ya da Findeks gibi seçeneklerle sınırlı değil. Müşterisi olduğunuz bankaların mobil şubeleri vasıtasıyla da kredi notu öğrenme işlemi yapmanız söz konusu. İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık ile ana menüde bulunan “Başvurular” menüsünde yer alan, “Kredi Risk Raporu/Findeks Kredi Notu” seçenekleri sayesinde güncel kredi notunuz saniyeler içerisinde tarafınıza bildiriliyor.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu öğrenme ücretsiz bir şekilde ve tek seferliğe mahsus olarak Findeks mobil uygulaması vasıtasıyla gerçekleştirilebiliyor. Findeks, bünyesinde ilk defa hesap oluşturan her tüketiciye bir defaya mahsus kredi notu öğrenme imkanı tanıyor. Eğer daha önce Findeks hesabınız bulunmuyorsa, telefonunuza Findeks mobil uygulamasını indirmeniz ve üye olmanız durumunda sizlere tek seferlik bir ücretsiz sorgulama hakkı tanımlanıyor.


E devletten kredi notu nasıl öğrenilir?

e-Devlet Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayfası üzerinden bankalar nezdindeki kredi, kredi kartı borçlarınız, yasal takipteki borçlarınız ve daha birçok finansal detayı sorgulayabilirsiniz.

Benim kredi notum kaç?

Direkt olarak Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı olan Findeks sistemi başta olmak üzere, diğer birçok seçenek vasıtasıyla kredi notunuzu öğrenebilir ya da kredi risk raporunuzu alabilirsiniz.

Kredi notuna nasıl bakılır?

Direkt olarak Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı olan Findeks sistemi başta olmak üzere, diğer birçok seçenek vasıtasıyla kredi notunuzu öğrenebilir ya da kredi risk raporunuzu alabilirsiniz.

Risk raporunda kredi notu nerede yazıyor?

Kredi notu sorgulama işlemi sırasında risk raporu sorgulaması sonucunda tarafınıza iletilen raporda kredi notu yer almıyor. Bu nedenle risk raporundan ziyade, kredi notu sorgulama işlemi yapmanız gerekiyor.

E-Posta Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz Kuponigo Türkiye E-Posta Bülteni'ni almak için lütfen aşağıya e-posta adresinizi bırakın. Spam yapmadan sizleri en son kampanyalardan haberdar edeceğiz.Yorumunuzu Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Sözleşmesi'ni kabul ediyorum.