En Popüler Kategoriler Markalar Yazılar

Merhaba!

Ücretsiz Kuponigo Türkiye E-Posta Bülteni'ni almak için lütfen aşağıya e-posta adresinizi bırakın. Spam yapmadan sizleri en son kampanyalardan haberdar edeceğiz.


Kredi kartı borcunu kredi kartıyla ödeme mantıklı mı?

Kredi kartı borcunu kredi kartıyla ödeme, kredi kartı kullanımı konusunda bazı sınırları aştığınızı ve artık borçlarınızın size belirli oranda sorun oluşturduğunu gösteren durumların başında geliyor.

Doğru kullanıldığında avantajları olan kredi kartları müthiş bir harcama kolaylığına sebep oluyor ve cepten direkt olarak nakit çıkmadığı için bazı harcamaların ya da kaçamakların yapılması daha mümkün hale geliyor. Bu durum ise özellikle harcamaları gelirinden fazla tüketicilerin kredi kartı borcunu kredi kartıyla ödemelerine yol açıyor ya da farklı olumsuz senaryoların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. BDDK’ya göre Türkiye’de kredi kartı borçlarıyla yaşayan kişi sayısı milyonları bulmuş durumda.

Kredi kartı borcundan mümkün olduğunca uzak durmak, kredi kartını bilinçli harcamak ve kredi kartı borcunu kredi kartıyla ödeme gibi bir yanlıştan uzak durmak, finansal sağlığınızın ideal noktaya ulaşmasını sağlayacaktır. Bu yazımızda sizlere kredi kartı borcunuzu başka bir kredi kartıyla öderseniz neler olacağını özetlemek ve bu durumdan nasıl kurtulacağınıza dair ufak önerilerde bulunmak istiyoruz. İdeal finansal sağlığa ulaşabilmek adına birkaç ufak detaya dikkat etmeniz, çıkış yolunuzu bulmanıza yardımcı olacak.

Sonsuz faiz döngüsü

Kredi kartınızın borcunu, farklı bir bankadaki kredi kartınızın kullanılabilir nakit avans limit ile ödemeniz, direkt olarak sonu gelmeyen bir faiz döngüsü içerisinde yer almanıza yol açar.

Kredi kartı borcunu farklı bir kredi kartı ile ödemek adına nakit avans kullanımı gerekiyor. Kredi kartından hesaba para aktarımı olarak özetlenebilecek nakit avans işlemi ise kullanılabilir nakit avans limitinizin bir kısmını faiz olarak eritmenize neden oluyor. Her kredi kartı nakit avans kullanımından sonra, kartlarınızdaki kullanılabilir nakit avans limiti gittikçe eriyor. Bu yüzden içinden çıkılamaz bir faiz döngüsünün ortaya çıkması söz konusu oluyor. 

Kredi sicilinin bozulması ve kredi limitlerinizin daralması

Bankalar nezdinde gerçekleştirmiş olduğunuz finansal işlemlerinin büyük bir çoğunluğu, kredi siciliniz özelinde kayıt altına alınıyor. Bu durum da kredi kartı borcunuzu, farklı bir kredi kartıyla ödediğiniz detayının kredi sicilinize işlenmesine yol açıyor. Bankalar ise bu durumu, kredi kartı kullanımı konusunda yetersiz olduğunuz şeklinde yorumluyor. Kredi sicilinize dair ortaya çıkan bu sonuç neticesinde kullanılabilir kredi limitiniz (kredi kartı limitleri de bu limite dahildir), her geçen gün daralıyor. Özellikle acil nakit ihtiyaçlarını bankalardan temin etmek istemeniz durumunda, karşınıza birçok zorluk çıkıyor. 

Yeni kredi kartı ve kredi başvurularınızın olumsuz sonuçlanma ihtimalinin artması

Kredi kartı borcunu kredi kartıyla ödemenin zararları arasında en önemli detaylardan biri, bir önceki başlıkta belirttiğimiz üzere kredi sicilinizin belirli oranda bozulması durumudur. Kredi sicilinizde kayıt altına alınan bu kredi kartı borç ödeme yöntemi, yeni kredi veya kredi kartı başvurularınızı doğrudan etkiliyor. Bankalar, kredi kartı borçlarınızdaki bu dengesizliği net bir şekilde kredi siciliniz vasıtasıyla gördükleri için başvurularınızın genelde olumsuz sonuçlanması gibi bir durum ortaya çıkıyor. 

Kartınızın nakit avans çekimlerine kapatılması

Kredi kartınızın borcunu farklı bir kredi kartıyla ödüyorsanız, dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de nakit avans kısıtlamaları olarak karşınıza çıkıyor. Genel olarak kredi kartı kullanıcıları, kart borçlarının tamamını farklı bir kredi kartıyla kapatamıyor. Kapatsalar dahi kullanılabilir nakit avans limitinin her kullanımda erimesi, dönem borcunun tamamının ödenmesinin önüne geçiyor. Bu durumlarda ise asgari ödeme tutarı ya da biraz daha üstünde bir tutar ödeniyor. 3 dönem art arda kredi kartı dönem borcunun tamamen ödenememesi ise kredi kartınız için nakit avans kullanım kısıtlamasının ortaya çıkmasına neden oluyor. 

Mental ağırlık

Kredi kartı borcunu kredi kartıyla ödeme durumunun finansal açıdan yaratmış olduğu bu faiz döngüsü, zihnimizde de bazı olumsuz etkilere neden oluyor. Her ne kadar düşünmek istemesek de bilinçaltımızda bir faiz döngüsünün ve borç sarmalının içerisinde kaldığımız fark ediliyor. Bu durum da mental açıdan ciddi baskılara ve hatta çöküntülere yol açabiliyor. Bu mental ağırlıkla birlikte borç veya kriz yönetimi de zorlaşıyor ve bir müddet sonra kredi kartı haciz durumu ile yaşanılan durumun farkına daha net bir şekilde varılabiliyor. Aslında kredi kartı borcunu kredi kartıyla ödemenin zararları arasında en çok metal ağırlık, yaşam kalitemize ve zihin sağlığımıza zarar veriyor.


Kredi kartından nakit çekim işlemi yapılarak farklı bir kredi kartı borcunun geçici olarak ödemesi yapılabiliyor ancak bu durum, genel kredi kartı borcunuzun gitgide artmasına ve hatta kredi kartı haciz durumlarına yol açıyor. Harcamalara dikkat etmek, planlı yaşamak, ek gelir gibi daha birçok durum ise bu kısır döngüden kurtulmanıza yardımcı oluyor.

Peki, kredi kartı kullanıcıları bu faiz döngüsünden nasıl çıkabiliyor? Kredi kartı borcu olanlar, bu döngüden çıkmak için nelere dikkat etmelidirler? Ümitsizliğe kapılmadan, ufak detaylarla bu döngüden çıkmak için Doğru kredi kartı kullanımı nasıl olmalı? içeriğimize göz atmanızı tavsiye ediyoruz.


Kredi Kartı ile kredi kartı borcumu nasıl öderim?

Kredi kartı borcunuzu, farklı bir bankadaki kredi kartınızın nakit avans limitini kullanma yöntemiyle ödeyebilirsiniz. Bu işlem bir diğer adıyla kredi kartı nakit çekim yöntemi olarak da bilinir.

Kredi kartı borcu nasıl ödenir?

Kredi kartı borcu, ekstre dönemi geldiğinde bankaların sunmuş oldukları; telefon bankacılığı, internet bankacılığı, şube, EFT gibi birçok yöntemle ödenebilir. Kredi kartı borcunu erken ödeme işlemi yapmak ise güncel kredi kartı ekstre tutarınızı düşürür. 

Kredi kartı borcum ne kadar?

Kredi kartı borcunuzun ne kadar olduğunu; SMS bankacılığı, internet bankacılığı, şubeler, ATM’ler ve telefon bankacılığı gibi kanallar üzerinden öğrenebilirsiniz.  Kredi kartı borcundan haberdar olmak isteyen tüketiciler, kredi kartı ekstre bildirim yöntemlerini kendilerine uygun bir şekilde güncelleyebilirler.

Nakit avansla kredi kartı borcu ödenir mi?

Güncel kredi kartı borcunuzu, farklı bir bankanın kredi kartı nakit çekim yöntemi yani, nakit avans kullanımı ile ödeyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise kredi kartı asgari hesaplama yaparak asgarisini ödeyenlerin, 3 dönem sonunda nakit avans işlemleri konusunda kısıtlamayla karşı karşıya kalmalarıdır.  

E-Posta Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz Kuponigo Türkiye E-Posta Bülteni'ni almak için lütfen aşağıya e-posta adresinizi bırakın. Spam yapmadan sizleri en son kampanyalardan haberdar edeceğiz.Yorumunuzu Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Sözleşmesi'ni kabul ediyorum.