En Popüler Kategoriler Markalar Yazılar

Siz buralardan gitmeden önce...

Ücretsiz bültenimizi almak için lütfen e-posta adresinizi bırakın. En son fırsatlardan ilk sizi haberdar edeceğiz.

Kapasitif ekran nedir? Rezistif ekrandan farkı nelerdir?

Cep telefonu alırken internette uzun bir araştırmaya giriyoruz şüphesiz. Ve ürünleri araştırırken birçok bilimsel terim karşımıza çıkıyor. Ekstra bir özellik zannedip hemen o telefonu tercih edebiliyoruz.

Mutlaka dokunmatik telefon alacaklar internette yaptıkları araştırma sırasında “Kapasitif ve Rezistif ekranlı” terimleri duymuş olmalılar.

Peki Kapasitif ekran ve Rezistif ekran ne demek? Bu ekranlar ne anlama geliyor? Hangi ekran benim için daha iyi? Fiyat farklılıkları neler? Hangi modelde hangi ekran var? gibi sorularınızı yanıtladık ve güzel bir yazı oluşturduk. İki ekran çeşidini de ayrı ayrı inceleyelim;

Kapasitif ekran nedir?

Kapasitif ekran iPhone ile birlikte popüler olmaya başlamış. “Isıya yönelik” bir ekran çeşitidir. Yani dokunduğunuz şeyin ısısına göre algılama sağlıyor ve kusursuz kullanım oluşturuyor.

Teknik bilgilerinden bahsetmeyeceğiz ama artı yönlerinin neler olduğundan bahsedelim.

  • Multitouch özelliği olan bu ekranlara birden fazla parmakla dokunabiliyorsunuz. Bu olay yakınlaştırma gibi işlemlerin daha kolay yapılmasını sağlıyor.
  • Bu tarz ekranların cam kalitesi daha yüksek olduğundan daha az çizilebiliyor.
  • Kalem, tırnak gibi sivri uçlu şeylerle ekrana dokunamadığınız için çizilme oranı daha az ve kullanımı kolay bir dokunmatik keyfi sağlıyor.
  • Sadece parmak algıladığı için cebinizin içerisinde telefon çaldığında ve pantolonunuza sürttüğünde telefon herhangi bir algılama gerçekleştirmediği için telefon kendiliğinden çağrılara cevap vermiyor.

İphone, Nokia X6, Nokia C6, Samsung Monte gibi modeller Kapasitif ekran kullanıyor.

Rezistif ekran nedir?

Rezistif ekran ise dokunduğu herşey algılayan bir ekran çeşiti. Kapasitif ekranla karşılaştırılırsa şu yönleri eksi özellik oluşturuyor:

  • Kalem ve Tırnak ile dokunulabildiği için kolay çizilebiliyor, cam kalitesi kapasitife göre daha düşük oluyor.
  • Rezistif ekranı kullanan modellerin başında çok bilinen Nokia 5800 Xpressmusic modelini sayabiliriz.

Yani kısacası dokunmatik ekranlı bir telefon alırken bu kriterleri göz önünde bulundurup, kendinize uygun bir model seçmek daha uygun olacaktır.

Bu içerikler ilginizi çekebilir

Bu sayfadaki deneyiminizi puanlayın:

Your page rank:

Yorumunuzu Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.