Abone Olun & Tasarruf Edin

İstanbul’da Marmaray ile gezilecek yerler listesi

İstanbul’da Marmaray ile gezilecek yerler listesi

İstanbul'un iki yakasını denizin altından birleştiren Marmaray hattı aynı zamanda bir çok önemli turistik yerden geçiyor. İşte İstanbul’da Marmaray ile gezilecek yerler listesi.


İstanbul‘u doğusunda Halkalı’dan başlayarak batısında Kocaeli‘nin Gebze ilçesine kadar giden ve İstanbul Boğazı’nda denizin altında iki kıtayı birleştirerek seyir eden 76,6 km’lik Marmaray hattı, aynı zamanda gezilebilecek bir çok yer barındırıyor.

Bu yazımız aracılığı ile sizlere, İstanbul‘da Marmaray aracılığı ile gezilebilecek birçok farklı yeri sıralayacağız. Yalnız, internet sitemizde bir de benzer olarak Metrobüs ile gezilebilecek yerleri anlattığımız başka bir yazımız yer alıyor. Marmaray yerine Metrobüs‘ü tercih ederseniz veya Marmaray’dan sonra bir de Metrobüs ile dolaşmak isterseniz, “İstanbul’da Metrobüs ile gezilecek yerler” başlıklı yazımıza da göz atmalısınız.

Marmaray hattıyla ilgili detaylı bilgilere ve sefer saatlerine marmaray.gov.tr sitesinden ulaşabilirsiniz.

[lasso ref=”stanbul-gezilecek-yerler-listesi-100-en-kapsaml-gezi-rehberi” id=”50455″ link_id=”3218″]
[lasso ref=”btenize-uygun-tatil-seyahat-kampanyalar-ve-ndirim-kodu” id=”50861″ link_id=”3402″]

Topkapı Sarayı Müzesi

İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi
İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi – © Fotoğraf: Tatiana Popova / Shutterstock

Topkapı Sarayı veya Seraglio, 15. yüzyılda, Osmanlı sultanlarının ana ikametgahı ve idari merkezi olarak kullanılmıştır. Günümüzde Osmanlı dönemindeki gündelik yaşama ait eserlerin sergilendiği büyük bir müze olarak hizmet vermektedir.

Sirkeci Marmaray İstasyonu‘nda indikten sonra Cağaloğlu & Sultanahmet çıkışından çıkıp, sarayın giriş kapısına doğru biraz yürüyüş yapmanız gerekiyor. Ayrıca Sirkeci çıkışından çıkıp T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş Tramvayı’na binerek Sultanahmet durağında da inebilirsiniz.

Süleymaniye Camii

İstanbul Süleymaniye Camii 
İstanbul Süleymaniye Camii – © Fotoğraf: aslan ozcan / Shutterstock

Ünlü mimar Mimar Sinan tarafından tasarlanan Süleymaniye Camii, Osmanlı mimarisinin muhteşem bir örneğidir. Ayrıca önemli sembollerle de doludur. Dört minare, Sultan Süleyman’ın Konstantinopolis’in fethinden sonraki dördüncü sultan olduğunu ve 10 balkonun da imparatorluk kurulduğundan bu yana onun onuncu padişah olduğunu hatırlatıyor.

Sirkeci Marmaray İstasyonu‘nda indikten sonra Cağaloğlu & Sultanahmet çıkışından çıkıp, camiye doğru biraz yürüyüş yapmanız gerekiyor.

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi
İstanbul Oyuncak Müzesi – © Fotoğraf: Ilker Murat Gurer / Shutterstock

İstanbul Oyuncak Müzesi, şair / yazar Sunay Akın tarafından 23 Nisan 2005 tarihinde kuruldu. 1700’lerden günümüze kadar uzanan en sevilen oyuncak tarihi örneklerini barındıran bu müze, Göztepe’de tarihi bir konakta bulunuyor.

Erenköy Marmaray İstasyonu‘nda indikten sonra kısa bir yürüyüş yapmanız gerekiyor.

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul Yerebatan Sarnıcı
İstanbul Yerebatan Sarnıcı – © Fotoğraf: Raimond Klavins / Unsplash

İstanbul’un görkemli tarihi binalarından biri, Ayasofya’nın güneybatısında yer alan Yerebatan Sarnıcı‘dır. Bizans İmparatoru Justinian I (527-565) tarafından inşa edilen bu büyük yeraltı sarnıcı, sudan yükselen ve görünüşte benzeyen sayısız mermer sütun nedeniyle insanlar arasında Yerebatan Sarayı olarak adlandırıldı. 80.000 metreküp su tutabilme özelliğine sahip ve içinde 336 sütun bulunuyor.

Sirkeci Marmaray İstasyonu‘nda indikten sonra Cağaloğlu & Sultanahmet çıkışından çıkıp, sarnıca doğru biraz yürüyüş yapmanız gerekiyor. Ayrıca Sirkeci çıkışından çıkıp T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş Tramvayı’na binerek Sultanahmet durağında da inebilirsiniz.

Sultanahmet Camii ve Atmeydanı

İstanbul Sultanahmet Camii
İstanbul Sultanahmet Camii – © Fotoğraf: aslan ozcan / Shutterstock

İçindeki mavi çinileri nedeniyle turistler tarafından Mavi Cami (Blue Mosque) olarak da bilinen Sultanahmet Camii, Türkiye’nin en görkemli Osmanlı camilerinden biridir.

Caminin avlusunun dış çevresini oluşturan Atmeydanı‘nda yer alan Theodosius Dikilitaşı, Yılanlı Sütun, Alman Çeşmesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi (İbrahim Paşa Sarayı) ve Milyon Taşı da görmeniz gereken diğer yerlerin başında geliyor.

Sirkeci Marmaray İstasyonu‘nda indikten sonra Cağaloğlu & Sultanahmet çıkışından çıkıp, camiye doğru biraz yürüyüş yapmanız gerekiyor. Ayrıca Sirkeci çıkışından çıkıp T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş Tramvayı’na binerek Sultanahmet durağında da inebilirsiniz.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi

İstanbul Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi (Ayasofya Müzesi)
İstanbul Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi (Ayasofya Müzesi) – Fotoğraf: Aquila chrysaetos / Shutterstock

En çok ziyaret edilen mekanlar arasında yer alan Ayasofya; sanat ve mimarlık tarihi bakımından dünyanın en önde gelen anıtlardan biri olup, dünyanın 8. harikası olarak gösterilmektedir. Bu yapı daha 6.yy’da Doğu Romalı Philon tarafından da, dünyanın 8.incisi harikası olarak nitelendirilmiştir.

Bugünkü Ayasofya aynı yerde fakat öncekilerinden farklı bir mimari anlayışla yapılmış olan üçüncü yapıdır. Bu yapı, İmparator Justinianos tarafından (527-565) dönemin iki önemli Mimarı olan Tralles’li (Aydın) Anthemios ile Miletos’lu (Balat) İsidoros’a yaptırılmıştır. Yapım çalışmaları sırasında iki baş mimar ile birlikte 100 mimar ve her mimarın emrinde 100 işçi çalıştığı kaynaklarda geçmektedir.

Yapımına 23 Şubat 532’de başlanmış, 5 yıl 10 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak büyük bir törenle, 27 Aralık 537′ de ibadete açılmıştır. Daha sonra tekrar müzeye çevrilen bu dünya mirası Ayasofya Müzesi olarak Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca dünyanın dört bir yanından ziyaretçi ağırlamıştır. 2020 yılında alınan bir kararla ise tekrar camiiye çevrilmiştir ve müze statüsünden çıkarılarak Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi adını almıştır.

Sirkeci Marmaray İstasyonu‘nda indikten sonra Cağaloğlu & Sultanahmet çıkışından çıkıp, Ayasofya’ya doğru biraz yürüyüş yapmanız gerekiyor. Ayrıca Sirkeci çıkışından çıkıp T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş Tramvayı’na binerek Sultanahmet durağında da inebilirsiniz.

Sirkeci Tren Garı ve TCDD Demiryolu Müzesi

İstanbul Sirkeci Tren Garı ve TCDD Demiryolu Müzesi
İstanbul Sirkeci Tren Garı ve TCDD Demiryolu Müzesi – © Fotoğraf: jokerpro / Shutterstock

İstanbul Demiryolu Müzesi, geçmişte demiryolu yönetiminde bulunan demiryolu okullarına, TCDD hastanelerine ait objelere ve fotoğraflara; bunlara ek olarak Rumelia Demiryolları ve Trakya hatlarına ait orijinal aksiyon planları, çizimler, çeşitli fotoğraflar, demiryolu araçları ve iletişim ekipmanlarına ev sahipliği yapıyor.

11 Şubat 1888’de İstanbul’un Avrupa’ya açılan kapısı olan Sirkeci Tren İstasyonunun temeli “İstanbul’un Avrupa Kapısı” sloganıyla büyük bir törenle atılmıştır. 03 Kasım 1890’da hizmete açılan görkemli gar binasının mimarı Alman mimar ve mühendis A.Jasmund’dur.

Sirkeci Marmaray İstasyonu‘nun Sirkeci (Şehir Hatları Vapurları) çıkışındaki tarihi garın içinde yer almaktadır.

Gülhane Parkı

İstanbul Gülhane Parkı
İstanbul Gülhane Parkı – © Fotoğraf: Kochneva Tetyana / Shutterstock

Gülhane Parkı, Fatih ilçesinde yer alan tarihi bir şehir parkıdır; Topkapı Sarayı’na bitişik olan arazide yer almaktadır. Parkın güney girişi, sarayın en büyük kapılarından biridir.

Ek olarak parkın içerisinde yer alan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ni de gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Sirkeci Marmaray İstasyonu‘nda indikten sonra Sirkeci çıkışından çıkıp, parka doğru biraz yürüyüş yapmanız gerekiyor. Ayrıca Sirkeci çıkışından çıkıp T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş Tramvayı’na binerek Gülhane durağında da inebilirsiniz.

İstanbul Akvaryum

İstanbul Akvaryum
İstanbul Akvaryum – © Fotoğraf: Silas Hao / Unsplash

İstanbul Akvaryum; Dünya denizlerinde yaşayan balık türlerinin içinde bulunduğu, kendi türündeki akvaryumlarla kıyaslandığında; gezi güzergahı, temalandırma, interaktiflik, yağmur ormanı ve yeni nesil teknolojisiyle dünyanın en yenisi…

Coğrafi bir rotayı takip ederek Karadeniz’den Pasifik’e uzanan toplam 17tema ve 1 adet yağmur ormanından oluşan güzergahta yolculuk yapabilirsiniz.

Alanların temalandırılmasında o alanın kültürel, coğrafi, tarihsel ve mimari özellikleri, buna uygun dekoratif unsurlar, interaktif oyunlar, filmler ve alan hakkında detaylı bilgilerin verildiği görsel grafikler yer alıyor. Alanların, ses ve ışıklandırma sistemleri de bu temalandırmaya uygun olarak düzenlenmiş.

Florya Akvaryum Marmaray İstasyonu‘nda inerek ulaşabilirsiniz.

Beyazıt Kapalıçarşı

İstanbul Beyazıt Kapalıçarşı
İstanbul Beyazıt Kapalıçarşı – © Fotoğraf: Tekkol / Shutterstock

İstanbul’daki Kapalı Çarşı, günümüzde 250.000 ila 400.000 ziyaretçiyi çeken, 61 kapalı caddesi ve 4.000’den fazla mağazasının bulunduğu, dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biridir.

Sirkeci Marmaray İstasyonu‘nda indikten sonra Cağaloğlu & Sultanahmet çıkışından çıkıp, çarşıya doğru biraz yürüyüş yapmanız gerekiyor. Ayrıca Sirkeci çıkışından çıkıp T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş Tramvayı’na binerek Beyazıt Kapalıçarşı durağında da inebilirsiniz.

Yedikule Zindanları Müzesi

İstanbul Yedikule Zindanları Müzesi
İstanbul Yedikule Zindanları Müzesi – © Fotoğraf: Viacheslav Lopatin / Shutterstock

Yedikule Zindanları, Marmara Denizi kıyısının yanında, İstanbul Surları’nın bir ucunda bulunan Osmanlı kalesidir. Günümüzde de ayakta duran kale aslında Bizans İmparatorluğu’nun Altın Kapı’sını da kapsayan bir bölgeydi.

Fatih Sultan Mehmet şehri ele geçirdikten sonra buraya 3 kule daha inşa ettirir. Böylelikle bu bölge Yedikule olarak anılmaya başlanır. Ayrıca tarihte Osmanlı padişahlarından Genç Osman da bu zindanlarda katledilmiştir.

Kazlıçeşme Marmaray İstasyonu‘nda inerek zindanlara doğru kısa bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul Havacılık Müzesi

İstanbul Havacılık Müzesi
İstanbul Havacılık Müzesi – © Fotoğraf: circle_15 / Shutterstock

İstanbul Havacılık Müzesi veya diğer adıyla Türk Hava Kuvvetleri Müzesi, Türk Hava Kuvvetleri’nin sahip olduğu ve işlettiği için askeri bir havacılık müzesidir.

Yeşilköy Marmaray İstasyonu‘nda inerek müzeye ulaşabilirsiniz.

Bağdat Caddesi

İstanbul Bağdat Caddesi
İstanbul Bağdat Caddesi – © Fotoğraf: Lepneva Irina / Shutterstock

Bağdat Caddesi; Asya yakası sahili boyunca uzanan, Erenköy-Suadiye arasındaki bölümde birbiri ardına onlarca ünlü kumaş, mücevher ve kozmetik mağazası bulunan; Zara, Louis Vuitton, Tommy Hilfiger veya Barbour gibi neredeyse tüm popüler markaların mağazalarını bulabileceğiniz İstanbul’un en ünlü iki caddesinden biridir.

Marmaray hattı, caddeye paralel olarak seyir etse de biz size yürüme mesafesi en yakın olan Suadiye Marmaray İstasyonu‘nda inmenizi tavsiye ediyoruz.

Mısır Çarşısı

İstanbul Mısır Çarşısı
İstanbul Mısır Çarşısı – Fotoğraf: StockphotoVideo / Shutterstock

Mısır Çarşısı, baharat, yiyecek ve tekstil mağazaları ile kentin en büyük pazarlarından biridir. Fatih ilçesinin Eminönü semtinde yer alan otel, Kapalıçarşı’dan sonra en ünlü kapalı tarihi alışveriş yeridir.

Sirkeci Marmaray İstasyonu‘nda indikten sonra Sirkeci çıkışından çıkıp, çarşıya doğru biraz yürüyüş yapmanız gerekiyor.

Kız Kulesi

İstanbul Kız Kulesi
İstanbul Kız Kulesi – © Fotoğraf: Mehmet Cetin / Shutterstock

Kız Kulesi, Üsküdar’daki Salacak semtinin kıyısından 150-200 metre uzaklıkta yer almaktadır. Kız Kulesi’nin ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte, kulenin mimari tarzına bakılarak bazı kaynaklar tarafından M.Ö. 340 yıllarında olduğu söylenir.

Üsküdar Marmaray İstasyonu‘nda indikten sonra Harem çıkışından çıkıp, kuleye doğru sahil boyunca biraz yürüyüş yapmanız gerekiyor. Ayrıca otobüs ve minibüsleri de kullanabilirsiniz.

Galata Köprüsü

İstanbul Galata Köprüsü
İstanbul Galata Köprüsü – Fotoğraf: Viacheslav Lopatin / Shutterstock

Galata Köprüsü, Haliç üzerinde yer alan bir köprüdür. Özellikle 19. yüzyılın sonundan itibaren köprü, Türk edebiyatında, tiyatroda, şiirde ve romanlarda yer almıştır. Köprünün altında, mümkün olan tüm şekil ve formlarda balık sunan restoranlar bulunuyor.

Sirkeci Marmaray İstasyonu‘nda indikten sonra Sirkeci çıkışından çıkıp, köprüye doğru biraz yürüyüş yapmanız gerekiyor. Ayrıca Sirkeci çıkışından çıkıp T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş Tramvayı’na binerek Karaköy durağında da inebilirsiniz. Tramvay köprünün üzerinden geçmektedir.

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı
Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

400’den fazla tür ve 8000’den fazla bitki popülasyonu ile Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı (FYZoo) sizi bekliyor! Dünyanın çeşitli yerlerinden ve nesli tükenmekte olan türlerle tanışabilir ve uzman rehberlerle botanik turunda bitkilerin ilginç hikayelerini dinleyebilirsiniz.

Kocaeli ili sınırlarında yer alan Osmangazi Marmaray İstasyonu‘nda inerek ulaşabilirsiniz. Ama parka doğru giden ve fabrikaların içerisinde kalan uzun bir yolu yürümek yerine, size mutlaka bir taksiye binmenizi tavsiye ediyoruz.

İstanbul Theodosius Surları

İstanbul Theodosius Surları
İstanbul Theodosius Surları – Fotoğraf: Alp Aksoy / Shutterstock

İstanbul her devirde tüm imparatorlukların sahip olmayı hayal ettiği bir şehir olmuştur. Bu nedenle Bizans döneminde İmparator Konstantin, sahip olduğu bu şehri korumak için güçlü bir yapı inşa etmeliydi. 324’te de şehri hem karadan hem de denizden kapamak için tasarlanmış dev kale duvarlarının inşasına başladı. Yetersiz gelince, yeni İmparator Theodosius, daha büyük tahkimat inşa etmekle görevlendirildi ve surlar güneyden İstanbul’un kuzeyine kadar 5,5 km uzatıldı. 16 kapı içeren surlar; iç duvarlar, dış duvarlar ve bir hendekten oluşan üç aşamalı bir savunmaya sahiptir. İç duvarlar 3-4m kalınlığında ve 13m yüksekliğindedir. 15 m uzaklıktaki dış duvarlar 2 m. kalın ve 10m. yüksektir.

Tarih boyunca Bizans’ı ve Konstantinopolis şehrini koruyan bu duvarlar ilk kez, Osmanlı İmparator’u Fatih Sultan Mehmet tarafından 1453’te aşılmıştır. Surların Marmara Denizi kıyısındaki Yedikule Surları ise Fatih Sultan Mehmet tarafından 1457-1458 yıllarında inşa edilmiştir.

Günümüzde bu surlar İstanbul Surları ya da Theodosius Surları olarak biliniyor.

Kazlıçeşme Marmaray İstasyonu‘nda inerek surlara doğru kısa bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri
İstanbul Arkeoloji Müzeleri – © Fotoğraf: Sadik Gulec / Shutterstock

İstanbul Arkeoloji Müzeleri; İstanbul Arkeoloji Müzesi, Eski Doğu Müzesi ve Çinili Kiosk Müzesi ile en etkileyici tarihi yerler arasındadır. Arkeoloji Müzesi’nin koleksiyonu imparatorluk bölgelerinden toplanan çeşitli kültürlere ait bir milyondan fazla eseri barındıran Türkiye’nin ilk müzesidir.

Sirkeci Marmaray İstasyonu‘nda indikten sonra Sirkeci çıkışından çıkıp, parka doğru biraz yürüyüş yapmanız gerekiyor. Ayrıca Sirkeci çıkışından çıkıp T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş Tramvayı’na binerek Gülhane durağında da inebilirsiniz.

Mahmutpaşa Çarşısı

İstanbul Mahmutpaşa Çarşısı
İstanbul Mahmutpaşa Çarşısı – Fotoğraf: Oziel Gómez / Unsplash

Mahmutpaşa Çarşısı, Fatih semtinin Mahmutpaşa semtindeki Kapalı Çarşı ile Eminönü arasında kalan bölgede bulunan bir alışveriş caddesidir. Ana caddenin iki yanında da çok sayıda küçük dükkanın bulunduğu bu pazar alanı, İstanbul’da ucuz alışverişin bir simgesidir. Çarşı 256 dükkan barındırıyor.

Sirkeci Marmaray İstasyonu‘nda indikten sonra Sirkeci çıkışından çıkıp, çarşıya doğru biraz yürüyüş yapmanız gerekiyor.

Bu faydalı oldu mu?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!

Abone Olun & Tasarruf Edin

Fatih Ozdemir
Fatih Ozdemir

İstanbul'dan Londra'ya gelir gelmez, tasarruf yapmanızı sağlayacak ekonomik ipuçları ve püf noktalarıyla dolu bir web sitesi olan Kuponigo'yu kurdum. Web geliştirme ve tasarım konusundaki yeteneğimle güzel ve işlevsel web siteleri hazırlarken, yazılarımla da insanlara tasarruf etmeleri için güç veriyorum. Klavyeye yapışmadığım zamanlarda, daha az sıradan bir hayata denk geleceksiniz - belki arada sırada şehirden kaçmak ya da söylenen bir iki Eurovision marşı.

Düşüncenizi Paylaşın