İstanbul Alışveriş Merkezleri Listesi (+150 En İyi AVM Hangisi?)

İstanbul alışveriş merkezleri listesi her geçen gün Avrupa Yakası ve Asya Yakası’nda yeni bir alışveriş merkezinin daha inşaatına başlanması ile daha da kabarıyor. Avrupa’nın en çok alışveriş merkezi bulunan şehri olan İstanbul’un en iyi alışveriş merkezlerine sahip olma yolculuğu her geçen gün daha da gelişiyor.

Kapalıçarşı gibi dünya tarihinin bile ilk alışveriş merkezlerinden birisine ev sahipliği yapan böyle bir şehirden, bu kapsamda bir liderlik duymak zaten pek de şaşırtıcı değil. Büyük bir çılgınlıkla yükselen modern İstanbul alışveriş merkezleri sayesinde, İstanbullular için birçok seçenek ortaya çıkmaya başladı.

İnsanlar daha çok oturduğu eve yakın olan avmleri ve toplu ulaşım güzergahlarına yakın olan popüler avmleri tercih etse de, bazı büyük İstanbul alışveriş merkezleri uzakta olsalar dahi kalitelerinden dolayı çok fazla ilgi görüyor. Bu nedenle istanbul en iyi avm nerede diye de merak ediyor olabilirsiniz.

Bu yazımızda İstanbul alışveriş merkezleri adına ne varsa bir bir analiz ettik ve başka yerlerde bulamayacağınız özel bir arşiv oluşturduk. Üstelik internetteki en kapsamlı İstanbul alışveriş merkezleri listesi olarak da yeni bilgilerle bu listemizi sürekli güncel tutmaya devam edeceğiz.

Dilerseniz listedeki tüm yerlere aşağıdaki İstanbul Alışveriş Merkezleri Haritası üzerinden de ulaşabilir ve listeyi bu link üzerinden telefonunuza kaydedebilirsiniz.

Eğer siz de İstanbul’un en iyi alışveriş merkezleri hangisi ya da İstanbul’daki en büyük avm hangisi diye merak ediyorsanız; gelin sizlerle birlikte İstanbul’daki avmlere göz atalım. Bu arada listemizde sadece modern anlayışla inşa edilmiş yeni alışveriş merkezlerini listeleyeceğimiz için şehirdeki tarihi çarşılara yer vermeyeceğimizi de hatırlatalım.

// ÖNERİLEN İÇERİK: İstanbul’da Gezilecek Yerler

Vialand AVM

Vialand İstanbul Eğlence Ve Yaşam Merkezi 
Vialand İstanbul Eğlence Ve Yaşam Merkezi  – © Fotoğraf: Saiko3P / Shutterstock

Temalı Park ve Alışveriş Merkezi konseptiyle İstanbul’un en iyi cazibe merkezi haline gelen, yüzölçümü ve açıkhava alışveriş imkanıyla açıldığı günden beri milyonlarca ziyaretçi ağırlayan Vialand Eğlence ve Yaşam Merkezi; geçtiğimiz yıllarda marka kimliğini yenileyerek İsfanbul Tema Park ve Alışveriş Merkezi adıyla tekrar ziyaretçisiyle buluşsa da 2022 itibariyle tekrardan Vialand Tema Park ve Alışveriş Merkezi ismini geri aldı. Türkiye’nin en büyük tema parkına sahip olması ve yüzölçümü nedeniyle İstanbul alışveriş merkezleri listemizde ilk sıraya koymak istedik.

İstanbul‘un Eyüp Sultan ilçesinde eskiden kömür ocakları bulunan dev bir araziye inşa edilen Vialand, sunduğu imkanlarla ziyaretçilerini cezbediyor. Vialand‘in içinde Türkiye’nin en büyük tema parkı projesi Vialand Tema Park, açık hava avm konsepti Vialand Alışveriş Merkezi, etkinlik ve gösteri merkezi Vialand Açıkhava Sahnesi, kapalı hayvanat bahçesi Jungle İstanbul ve aktivite alanı Vialand Parkur bulunuyor.

Alışveriş merkezinde bulunan tema parkta monoray, dönme dolap, hız treni ve akvaryum dahil olmak üzere çeşitli oyuncaklar ve ilgi çekici yerler bulunmaktadır.

Vialand’e ulaşabileceğiniz en iyi toplu taşıma aracı M7 Mahmutbey – Mecidiyeköy Metrosu hattının “Veysel Karani” istasyonudur. Bunun dışında İstanbul’un merkezi noktalarından otobüs ve minibüslerle de ulaşılabilirsiniz.

Artı Yönler: İstanbul’un en büyük eğlence parkını barındırıyor. Sinema salonları başarılı. Eğlence ve alışveriş alternatiflerini bir arada sunan şehirdeki en başarılı yer denebilir.

Eksi Yönler: Toplu taşıma ile ulaşım tam entegre değil, açık hava olduğundan mevsim koşulları etkiliyor.

Forum İstanbul AVM

Forum İstanbul Alışveriş Merkezi
Forum İstanbul Alışveriş Merkezi

Multi Development Türkiye tarafından Türkiye’ye kazandırılan en büyük alışveriş merkezi projelerinden biri olan Forum İstanbul AVM, açıldığı günden beri gerek reklamlarıyla ve gerek etkinlikleriyle büyük ses getirdi ve kısa sürede İstanbul’un en iyi alışveriş merkezleri arasına girmeyi başardı.

IKEA, Koçtaş ve Decathlon gibi diğer büyük konseptli mağazaları da çevresinde barındıran Forum İstanbul; Büyük İstanbul Otogarı‘nın yanıbaşında, Bayrampaşa ilçe sınırları içerisindedir.

Adidas, Apple, Calvin Klein, Chanel, D&G, Guess, H&M, Hugo Boss, Nike, Pandora, Puma ve Sephora’nın yanı sıra çok çeşitli mağazalarıyla İstanbul’un en iyi alışveriş merkezlerinden biridir. Alışveriş merkezi ayrıca Pizza Hut, KFC, Starbucks ve çok daha fazlası dahil olmak üzere 20’den fazla restoranın bulunduğu geniş bir yemek alanına sahiptir.

Forum İstanbul‘a raylı sistem ile en rahat ulaşım M1A Yenikapı-Havalimanı Metrosu ve M1B Yenikapı-Kirazlı Metrosu‘nun Kocatepe İstasyonu üzerinden sağlanıyor. Ayrıca Gaziosmanpaşa’dan gelen HT5 ve Batışehir’den gelen HT6 otobüslerini de kullanabilirsiniz.

Yağmurlu bir günde yapacak bir şeyler arıyorsanız veya sadece sıcaktan biraz uzaklaşmak istiyorsanız, kesinlikle Forum İstanbul’a göz atmaya değer.

Artı Yönler: Metro bağlantısı nedeniyle ulaşım çok kolay, mağaza çeşitliliği oldukça fazla, çevresinde IKEA ve Koçtaş gibi büyük mağazalar, LEGO Müzesi ve Sea Life Akvaryum bulunuyor.

Eksi Yönler: Bölgedeki en iyi alternatiflerden biri olduğu için aşırı kalabalık. Haftasonları içeri girerken bile sıra bekleyebiliyorsunuz. Sinema salonları başarılı değil.

Marmara Forum AVM

Marmara Forum Alışveriş Merkezi
Marmara Forum Alışveriş Merkezi

Zeytinburnu, Güngören, Bahçelievler ve Bakırköy ilçelerinin tam kesiştiği noktada, Bakırköy Osmaniye’de yer alan Marmara Forum AVM, Multi Development Türkiye’nin Forum İstanbul‘dan sonraki İstanbul’daki ikinci büyük projesi olarak İstanbul alışveriş merkezleri listemize giriyor.

Ortadan otoparkla birleşen iki ana binadan oluşan projenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ek bina olarak devredilen ofis kısmında ise Mediamarkt, Bauhaus ve Decathlon gibi büyük konseptli mağazalar yer alıyor.

Alışveriş merkezinde moda, kozmetik, ev mobilyası ve oyuncakların en prestijli isimlerinden bazıları da dahil olmak üzere 250’den fazla mağaza bulunuyor. Ek olarak, diğerleri arasında Starbucks, KFC ve Pizza Hut dahil olmak üzere, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda yemek mekanı vardır.

Her Forum projesinde olduğu gibi büyük bir arazi üzerine kurulan Marmara Forum‘a ulaşmak için T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş Tramvayı, M1A Atatürk Havalimanı – Yenikapı Metrosu ve Metrobüs hattının Zeytinburnu istasyonunda indikten sonra ufak bir yürüyüş yapmanız gerekiyor.

Ayrıca Kazlıçeşme ya da Zeytinburnu Marmaray istasyonlarından kalkan MR10 Zeytinburnu-Kazlıçeşme otobüsünün; 93T Harbiye-Taksim-Zeytinburnu, 93M Mecidiyeköy-Zeytinburnu, 93 Eminönü-Zeytinburnu ve 93C Beyazıt-Zeytinburnu otobüslerinin “Fildamı Yolu” durağında inerek de ulaşabilirsiniz.

Artı Yönler: Kalabalık olsa bile fazla yoğun değil, ulaşımın ana arterlerinden birinde yer alıyor, otoparkı geniş. Sinema salonları başarılı.

Eksi Yönler: Artan kiralar nedeniyle bazı ünlü markalar kapandı, Zeytinburnu Metro istasyonundan sıkıcı bir yürüme mesafesi var, haftasonları otopark sırası yüzünden bölge trafiğini sıkıştırıyor.

Akasya AVM

Akasya Acıbadem Alışveriş Merkezi
Akasya Acıbadem Alışveriş Merkezi

Hem yerel halk hem de turistler için en popüler alışveriş noktalarından biri olan ve İstanbul’un Anadolu Yakası’nın kalbinde bulunan Akasya AVM’de lüks markalardan moda butiklerine ve geleneksel perakendecilere kadar beş kata yayılmış 200’den fazla mağaza bulunmaktadır. Eğer Anadolu Yakası en büyük avm listesi yapmış olsaydık, burası kuşkusuz başı çekerdi.

İçerisinde rezidans ve bir kültür sanat merkezi de barındıran Akasya AVM, geniş perakende satış olanaklarının yanı sıra çok sayıda restoran, kafe, oyun alanı, çocuk oyun alanı ve sinema gibi çeşitli eğlence aktivitelerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Alışveriş merkezine ulaşım M4 Kadıköy-Tavşantepe Metrosu‘nun “Ünalan” istasyonu ve Metrobüs‘ün “Uzunçayır” istasyonu üzerinden sağlanıyor. Ayrıca E-5 karayolu üzerinden geçen bir çok otobüs hattıyla da ulaşmak mümkün.

Artı Yönler: Toplu taşıma ile ulaşım kolay, oldukça ferah ve geniş, modern mimarisi var. Sinema salonları başarılı. Kültür merkezi bulunuyor.

Eksi Yönler: Metro bağlantısı tünel ile sağlanmasına rağmen mesafesi çok uzun.

Mall of İstanbul

Mall Of İstanbul Alışveriş Merkezi
Mall Of İstanbul Alışveriş Merkezi

İstanbul’daki en popüler alışveriş merkezlerinden biri olan Mall of İstanbul, çok sayıda giyim mağazasının yanı sıra lüks moda perakendecisine de ev sahipliği yapıyor. Alışveriş merkezinde sinema salonu, spor kompleksi, su parkı ve çocuk oyun alanı bulunmaktadır.

İstanbul’un merkezi bölgelerine uzak olmasına rağmen büyüklüğüyle İstanbul’un en büyük alışveriş merkezi olma tahtına oturan Mall Of İstanbul, İkitelli bölgesinde yer alıyor. Yüzlerce mağazaya ev sahipliği yapan avm, kültür-sanat faaliyetlerinin bölgeye taşınması konusunda da büyük görev üstlenmiş durumda.

Yapımı planlanan Kanal İstanbul projesiyle birlikte yakın gelecekte İstanbul nüfusunun o bölgelere kayacağı düşünülürse, Mall Of İstanbul yeni İstanbul’un en iyi alışveriş merkezleri‘nden biri olabilir.

Alışveriş merkezine M3 Kirazlı-Olimpiyat Stadyumu-Başakşehir Metrokent Metrosu‘nun “İkitelli Sanayi” istasyonu üzerinden uzun bir yürüyüş gerçekleştirerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Yenikapı/Aksaray bölgesinden de buraya giden express otobüsler bulunuyor.

Artı Yönler: Oldukça büyük ve mağaza çeşitliliği fazla. Modern mimarisi var. Sinema salonları başarılı.

Eksi Yönler: Toplu taşıma ile ulaşım zor. Metro var ama direkt bağlantısı yok, sanayinin içinden yürümeniz gerekiyor.

Emaar Square Mall

Emaar Square Istanbul Alışveriş Merkezi
Emaar Square Istanbul Alışveriş Merkezi

İstanbul’un en popüler alışveriş merkezlerinden biri olan Emaar Square Mall, 200’ün üzerinde mağazası, restoranı ve sinemasıyla ünlüdür. Bu mağazalar, alışveriş merkezini giysi, kozmetik, mobilya ve diğer ev eşyaları için alışveriş yapmak için ideal bir yer haline getiriyor.

İstanbul anadolu yakası alışveriş merkezleri projelerinden biri olan Emaar Square Mall, 2017 yılında hizmete açılan oldukça yeni bir alışveriş merkezi olarak İstanbul alışveriş merkezleri listesinde ilk sıralarda olmayı hak ediyor. Dubai merkezli Emaar grubunun Türkiye’deki ilk yatırımı olan projenin içerisinde büyük bir akvaryum ve Boğaz manzaralı bir seyir terası da yer alıyor.

Alışveriş Merkezi’ne toplu taşımayla en kolay ulaşım, çoğunluğu E-5 karayolu üzerindeki Göztepe otobüs durağından da geçen 8E, 9K, 11E, 14B, 14DK, 14ES, 15BK, 15SK, 15YK, 15ÇK ve 129T otobüslerinin “Mobilyacılar Çarşısı” durağı olacaktır.

Artı Yönler: Dünyaca ünlü markaları da bulabilirsiniz. Akvaryum’u bulunuyor. Modern mimarisi var. Sinema salonları başarılı.

Eksi Yönler: Raylı sistemler ile bağlantısı yok, ulaşım için karayolunu kullanmanız gerekiyor.

Galataport İstanbul

Galataport İstanbul
Galataport İstanbul

Galataport, Avrupa’nın en işlek limanlarından biri olan İstanbul’da bulunan ve ülke deniz trafiğinin önemli bir bölümünü yöneten bir limandır. Galataport ayrıca çok çeşitli lüks mağazalar, restoranlar ve bir alışveriş merkezi gibi tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek hizmetler sunmaktadır.

Limanın toplam alanı 400.000 metrekaredir ve büyük yolcu gemilerini barındırabilen iki rıhtım da dahil olmak üzere modern bir altyapıya sahiptir.

Galataport’a T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş Tramvay hattının Fındıklı ya da Tophane duraklarında inerek ulaşabilirsiniz. Denizyolu ile ulaşmak isteyenler yakınlardaki Kabataş iskelesini de kullanabilirler.

Artı Yönler: Şehrin tam kalbinde olması ve İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasını sunabiliyor olması.

Eksi Yönler: Çoğu zaman büyük yolcu gemileri limana park ettiği için Galataport’un manzarasının cazibesi yok olabiliyor.

Vadi İstanbul AVM

Vadi İstanbul Alışveriş Merkezi
Vadi İstanbul Alışveriş Merkezi

Şehrin ilk Havaray hattıyla İstanbul’un en yoğun metro hattına entegreli olan Vadi İstanbul; alışveriş ve yaşam konseptiyle Galatasaray NEF Stadyumu’nun yanı başında yer alıyor.

İstanbul’un kuzey ormanlarının yol edilme tehlikesi nedeniyle her ne kadar tartışmalı bir proje olsa da, bu özelliği nedeniyle terasından orman manzarasını izlemek mümkün.

Raylı sistemle ulaşım için M2 Yenikapı – Hacıosman Metrosu‘nun “Sanayi Mahallesi” durağında indikten sonra sırasıyla “Seyrantepe“ye, ordan da Havaray‘a aktarma yaparak ulaşabilirsiniz. Otobüs kullanacaklar içinse; Yenikapı’dan 41Y, Hacıosman’dan 47L ve 62H otobüsleri en uygun alternatifler olacaktır.

Artı Yönler: Geniş ve ferah, İstanbul’un merkezi noktalarına yakın, ormana komşu, modern mimarisi var. Sinema salonları başarılı.

Eksi Yönler: İstanbul’un en yoğun metro hattından ulaşmak için 2 farklı aktarma yapmanız gerekiyor. Havaray seferleri yavaş ve seyrek. Maç günleri aşırı yoğun. Otobüs hatları çok dolanarak gidiyor.

Cevahir AVM

İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezi
İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezi – © Fotoğraf: Colormaker / Shutterstock

İstanbul’un en eski gözdesi Cevahir Alışveriş Merkezi, ilk günkü popülaritesini katlayarak arttırmaya devam ediyor. Mecidiyeköy’de şehrin en çok ziyaret edilen İstanbul alışveriş merkezlerinden biri olan Cevahir her kesimden insana hitap ediyor. Fakat gün geçtikte eskimeye yüz tuttuğu için İstanbul alışveriş merkezleri listesinde geriye düştüğünü söylemek yanlış olmaz.

Alışveriş merkezinde ayrıca dünyanın dört bir yanından çok çeşitli mutfaklardan oluşan etkileyici bir yemek alanı bulunmaktadır. Aileniz veya arkadaşlarınızla dışarıda geçireceğiniz bir gün için mükemmeldir ve burada her zaman yapacak bir şeyler vardır.

M2 Yenikapı-Hacıosman Metrosu ve M7 Mahmutbey-Mecidiyeköy Metrosu‘nun “Şişli-Mecidiyeköy” istasyonu üzerinden ulaşabildiğiniz gibi, Metrobüs‘ün Mecidiyeköy istasyonunda inerek de ulaşabilirsiniz. Ayrıca İstanbul’un dört bir yanından kalkan Mecidiyeköy otobüsleri de Cevahir‘e ulaşmanız için bir diğer önemli alternatif.

Artı Yönler: İstanbul’un en merkezi noktalarından birinde. Metro ve Metrobüs bağlantısı var. Devlet tiyatroları salonu bulunuyor.

Eski Yönler: Popüler ve merkezi olduğu için günün her saati aşırı yoğun, çok farklı kültürlerden aşırı turist akımı var. Yemek katı konforlu değil. Eski tip mimarisi var. Sinema salonları başarılı değil.

Hilltown AVM

İstanbul Hilltown Alışveriş Merkezi
İstanbul Hilltown Alışveriş Merkezi

İstanbul’un Anadolu Yakası son yıllarda modern tarzda olan ve İstanbul alışveriş merkezleri listesine üst sıralardan girmeyi başarabilen alışveriş merkezleri projelerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Hem Türkiye’de hem yurtdışında yaptıkları alışveriş merkezleri projeleriyle ünlenen Rönesans şirketine ait Küçükyalı’daki Hilltown AVM, deniz manzaralı terasıyla, yarı açık hava imkanı sunan sayılı İstanbul alışveriş merkezlerinden biridir.

AVM’ye ulaşım M4 Kadıköy – Tavşantepe Metrosu‘nun Küçükyalı durağından sağlanıyor. Ayrıca E-5 karayolu üzerinden geçen 500T gibi önemli otobüs hatlarıyla da ulaşabilmek mümkün.

Artı Yönler: Modern mimarisi var. Açık hava restoran konseptleri oldukça şık. Sinema salonları başarılı.

Eski Yönler: Metroya yakın ama direkt bağlantısı yok; uzun ve sıkıcı bir yol yürümeniz gerekiyor.

Viaport Asia Outlet

İstanbul Viaport Asia Outlet Alışveriş Merkezi
İstanbul Viaport Asia Outlet Alışveriş Merkezi

Anadolu Yakası’nda açıkhava konseptiyle İstanbul alışveriş merkezleri listesine girmeyi hak eden Viaport Asia, uzun yıllar yoğun ziyaretçi ağırladı ve ağırlamaya da devam ediyor. Açık alanında bir lunapark da bulunduran Kurtköy‘deki alışveriş merkezi, Sabiha Gökçen Havalimanı‘na yakın olmasından dolayı da fazlasıyla tercih ediliyor.

Viaport‘a en iyi ulaşım için 130H, 132K, 133Ü, 134 ve KM25 otobüslerinin Dedepaşa Bulvarı durağı tercih edilebilir. Ne yazık ki herhangi bir raylı sistem bağlantısı bulunmuyor.

Artı Yönler: Yatay olarak çok geniş, havalimanına yakın, eğlence parkı bulunuyor.

Eski Yönler: Havalimanına giden çok fazla express ulaşım aracı çevresinden geçmesine rağmen durmuyorlar, bu nedenle toplu taşıma ile ulaşım zor. Açık hava konsepti olduğu için mevsimden etkileniyorsunuz.

İstinye Park AVM

İstanbul İstinye Park Alışveriş Merkezi
İstanbul İstinye Park Alışveriş Merkezi – © Fotoğraf: Burcu Ergin / Shutterstock

İstanbul’un lüks tüketim seven kitlesine hitap eden birkaç alışveriş merkezinden biri olan İstinye Park‘ta her gün mutlaka bir ünlü simaya denk gelmeniz mümkün. 350’den fazla mağazasıyla şehrin en büyük ve en popüler alışveriş merkezlerinden biridir.

Alışveriş merkezinde Louis Vuitton, Dior ve Bulgari gibi lüks markaların yanı sıra H&M ve Zara gibi popüler zincir mağazalar da dahil olmak üzere geniş bir mağaza yelpazesi bulunmaktadır. Ayrıca pizza, hamburger, suşi ve daha fazlası için birçok seçeneğin bulunduğu geniş bir yemek alanı da bulunmaktadır.

Bölgeye yakın bir noktadan geçen M2 Yenikapı-Hacıosman Metrosu‘nun “İTÜ Ayazağa Kampüsü” istasyonunda indikten sonra uzun bir yürüyüş yaparak ya da bir vasıta daha kullanarak İstinye Park‘a ulaşabileceğiniz gibi, İstinye’den geçen birçok otobüs hattı ile de ulaşabilmeniz mümkün.

Artı Yönler: Dünyaca ünlü lüks markalar var. Sinema salonları başarılı.

Eksi Yönler: Eski tip bir mimarisi var. Direkt metro bağlantısı yok, uzun ve sıkıcı bir yol yürümek zorundasınız. Bazı zamanlar aşırı kalabalık oluyor.

Viaport Marina Outlet

Viaport Marina Ve Korsan Adası Tema Parkı
Viaport Marina Ve Korsan Adası Tema Parkı

İstanbul’un Anadolu yakası çıkışında bulunan Tuzla ilçesindeki marina yenilenerek, Viaport Marina Outlet projesine dönüştürüldü. Artık bölge şimdi hem marina, hem açıkhava alışveriş merkezi, hem de temalı park.

Türkiye’nin en büyük ikinci temalı parkı olan Viaport Marina Korsan Adası‘nı bünyesinde taşıyan Viaport Marina‘ya ulaşım özel arabanız yoksa bir hayli zor. Uzun aralıklarla sefer yapan 130 Numaralı Kadıköy-Tuzla otobüslerinin “Marmados Sitesi” durağında inerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Marmaray‘ın Tuzla istasyonu da bir diğer alternatif.

Artı Yönler: Modern mimarisi var, marina ile denize kıyısı var, eğlence parkı bulunuyor.

Eski Yönler: Toplu taşıma ile ulaşım zor, açık hava olduğundan mevsim şartlarından etkileniyorsunuz.

Marmara Park AVM

İstanbul Marmara Park Alışveriş Merkezi
İstanbul Marmara Park Alışveriş Merkezi

İstanbul’un nüfusunun batıya doğru kaymasından istifade yepyeni bir yaşam alanına dönüşen Beylikdüzü, Tatilya arazisi üzerine kurulan yeni alışveriş merkeziyle birlikte artık bütün bölgenin ihtiyaçlarını karşılıyor.

E-5 karayolunun paralelinde uzanan Marmara Park Alışveriş Merkezi, sadece Beylikdüzü’nden değil, İstanbul’un çoğu bölgesinden de ziyaretçi ağırlıyor. Marmara Park‘a en iyi ulaşım alternatifi elbette Metrobüs.

Artı Yönler: Beylikdüzü bölgesinin en büyük alışveriş merkezi. Alternatifi yok. Metrobüs bağlantısı var.

Eksi Yönler: İstanbul’un merkezi bölgelerinden gitmek için bir sebep yok, sadece Beylikdüzü bölgesine hitap ediyor. Alternatifi olmadığından bazı zamanlar oldukça kalabalık.

Venezia Mega Outlet AVM

İstanbul Venezia Mega Outlet Alışveriş Merkezi
İstanbul Venezia Mega Outlet Alışveriş Merkezi

Venezia Mega Outlet; Venedik’in sokaklarını, mimarisini, gondollarını ve kanallarını İstanbul’a taşıyor. İlk çıktığı zaman Viaport Venezia adıyla başlayan projenin adı, daha sonra Venezia Mega Outlet olarak değiştirildi, ama buna rağmen istanbul en iyi avm listesindeki yerini koruyor.

Gaziosmanpaşa Karadeniz Mahallesi’nde bulunan alışveriş merkezine T4 Topkapı-Habibler Tramvayı‘nın “Metris” istasyonu ve M7 Mahmutbey-Mecidiyeköy Metrosu‘nun “Karadeniz Mahallesi” istasyonu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Artı Yönler: Venedik konseptli modern mimarisi var. Toplu taşıma ile ulaşım kolay.

Eksi Yönler: Tramvay hattı yavaş işliyor. Mecidiyeköy bağlantılı metrosu yapım aşamasında. Açık hava olduğundan mevsimsel şartlardan etkileniyorsunuz.

İstmarina AVM

İstanbul İstmarina Alışveriş Merkezi
İstanbul İstmarina Alışveriş Merkezi

Anadolu Yakası en iyi avm açısından yoksun bir bölge olan Kartal’da sahile konuşlanan İstmarina AVM, yarı açıkhava konseptiyle ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Ulaşım Kartal sahilinden geçen otobüsler üzerinden sağlanıyor. Ayrıca M4 Kadıköy-Tavşantepe Metrosu‘nun Kartal istasyonundan sahile giden minibüs ve otobüs hatlarını da kullanabilirsiniz. Ayrıca Marmaray‘ın Yunus istasyonu da bir diğer alternatif.

Artı Yönler: Denize çok yakın, yemek katı başarılı. Modern mimarisi var.

Eksi Yönler: Çok mağaza çeşidi yok. Marmaray’a yakın olmasına rağmen entegrasyonu zayıf.

Özdilekpark İstanbul AVM

Özdilekpark İstanbul Alışveriş Merkezi
Özdilekpark İstanbul Alışveriş Merkezi

İstanbul’un gökdelenler ve büyük iş merkezleri caddesi olan Büyükdere Caddesi üzerindeki geniş bir araziye kurulan Özdilekpark İstanbul, Levent bölgesindeki her kesimden insana hitap edecek alışveriş merkezi ihtiyacını bir nebze olsun karşılıyor. Dikey bir yapıya sahip olan alışveriş merkezi, açıldığı günden beri ciddi ziyaretçi rakamlarına ulaşmış durumda.

Alışveriş merkezine en rahat ulaşım M2 Yenikapı-Hacıosman Metrosu‘nun ve M6 Levent-Boğaziçi Üniversitesi Metrosu‘nun “Levent” istasyonu üzerinden sağlanıyor. Ayrıca Levent üzerinden geçen bütün otobüs hatlarıyla da ulaşmanız mümkün.

Artı Yönler: Toplu taşıma ile ulaşım aşırı kolay, İstanbul’un en yoğun metrosunun en yoğun istasyonlarından birine direkt bağlantısı var.

Eski Yönler: İş çıkış saatlerinde bölgedeki trafik ve insan yoğunluğu tam bir kaos. Yarı açık hava terasında sigara içilmesine müsade ediliyor. Sinema salonları başarılı değil. Otoparkı ücretsiz olduğundan her zaman kalabalık.

Kanyon AVM

İstanbul Kanyon Alışveriş Merkezi
İstanbul Kanyon Alışveriş Merkezi

Göz doldurucu tasarımıyla uzun yıllardır ziyaretçi ağırlayan Kanyon AVM, Levent bölgesindeki lüks tüketim seven kesime hitap eden en şık cazibe merkezi sayılabilir. Açıkhava konseptiyle karşımıza çıkan proje, adı üzerinde doğal yeryüzü şekillerinden olan kanyonu andırıyor.

Alışveriş merkezine en rahat ulaşım M2 Yenikapı-Hacıosman Metrosu‘nun ve M6 Levent-Boğaziçi Üniversitesi Metrosu‘nun “Levent” istasyonu üzerinden sağlanıyor. Ayrıca Levent üzerinden geçen bütün otobüs hatlarıyla da ulaşmanız mümkün.

Artı Yönler: Aşırı şık modern bir mimarisi var. Toplu taşıma ile ulaşım aşırı kolay, İstanbul’un en yoğun metrosunun en yoğun istasyonlarından birine direkt bağlantısı var. Yemek katı başarılı. Sinema salonları başarılı.

Eksi Yönler: İş çıkış saatlerinde bölgedeki trafik ve insan yoğunluğu tam bir kaos. Açık hava konseptinde sigara içilmesine müsade ediliyor ve mevsimden etkileniyorsunuz. Mağaza çeşidi az.

Zorlu Center

İstanbul Zorlu Center Alışveriş Merkezi
İstanbul Zorlu Center Alışveriş Merkezi

Zorlu Center, doğal ışığın alışveriş merkezinin iç kısmına yansımasına izin veren cam çatılı büyük bir merkezi atriyuma sahip tasarımı ve mimarisiyle övgüyle karşılanıyor.

Yarı açıkhava konseptiyle İstanbul alışveriş merkezleri listesine oldukça lüks tüketimi seven bir kitleye hitap ederek giren Zorlu Center, bulunduğu konum açısından İstanbul’un tam ortası sayılabilecek oldukça değerli bir arazi üzerinde bulunuyor.

Proje bünyesinde bulunan Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi, açıldığı günden bu yana İstanbul’a dünyaca büyük üne sahip kültür-sanat etkinliklerini taşıyabildi ve taşımaya da devam ediyor. Alışveriş merkezinde Chanel, Dior, Gucci ve Yves Saint Laurent gibi çok sayıda lüks markalar da mevcuttur.

Zorlu Center‘a en kolay ulaşım M2 Yenikapı-Hacıosman Metrosu‘nun “Gayrettepe” istasyonu ve Metrobüs‘ün “Zincirlikuyu” istasyonu üzerinden sağlanıyor. Yine bu bölgeden geçen çok sayıda otobüs hattını da kullanabilirsiniz.

Artı Yönler: Modern mimarisi var. İstanbul’un en merkezi noktasında ve toplu taşıma ile ulaşımı kolay. İstanbul’un en büyük kültür-sanat merkezini bünyesinde barındırıyor. Yemek katı aşırı başarılı. Dünyaca ünlü lüks markaları bulabilirsiniz. Sinema salonları oldukça başarılı.

Eski Yönler: Mimarisi modern ama oldukça boğucu ve karmaşık. Bazı zamanlar oldukça yoğun oluyor. Yemek yiyebilmek için isim yazdırıp sıra beklediğiniz bile oluyor. Metro bağlantısı var ama tünel çok uzun. Trafiğin tam kilit noktasında olduğundan günün çoğu saatinde karayolu ulaşımı zor.

Olivium Outlet Center

İstanbul Zeytinburnu Olivium Outlet Center
İstanbul Zeytinburnu Olivium Outlet Center

Türkiye’yi Outlet kavramı ile ilk kez tanıştıran, Türkiye’nin ilk Outlet alışveriş merkezi olan Olivium Outlet Center; İstanbul’da alışveriş yapılacak ucuz yerler deyince akla gelen ilk isimlerden ve İstanbul’un en eski alışveriş merkezlerinden biridir.

Her ne kadar İstanbul alışveriş merkezleri listesinde ilk sıralarda olamasa bünyesindeki outlet mağazalarıyla son yıllarda turistlerin de oldukça ilgisini çekiyor. İçerisinde Nike, Adidas, Hummel, Puma, Mango gibi dünyaca ünlü markaların outlet satış mağazaları yer alıyor.

Alışveriş Merkezine Marmaray’ın Kazlıçeşme istasyonu üzerinden yürüyüşle ya da 93T Harbiye-Taksim-Zeytinburnu, 93M Mecidiyeköy-Zeytinburnu, 93 Eminönü-Zeytinburnu ve 93C Beyazıt-Zeytinburnu otobüslerinin “Olivium” durağı üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş Tramvayı‘nın “Seyitnizam – Akşemsettin” istasyonu da bir diğer önemli alternatifler arasında.

Artı Yönler: Outlet olduğundan ucuz ürünler bulunabiliyor. Dünyaca ünlü markaların outlet satış noktaları bulunuyor. İstanbul’un merkezi noktalarına yakın.

Eski Yönler: Ulaşım kolay ama direkt bağlantısı yok. Marmaray’dan uzun ve sıkıcı bir yol yürümeniz gerekiyor. Tur otobüsleri devamlı farklı kültürlerden turist taşıdığından bazı zamanlar aşırı yoğun. Eski tip mimarisi var. Sinema salonları başarılı değil.

Aqua Florya AVM

İstanbul Aqua Florya Alışveriş Merkezi
İstanbul Aqua Florya Alışveriş Merkezi

Denize sıfır olmasından dolayı oldukça başarılı bir AVM olan Aqua Florya AVM, bölgesinin en çok tercih edilen İstanbul alışveriş merkezlerinden biri. Deniz manzaralı restoranları ve mağaza çeşitliliği ile ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor. İstanbul’un en büyük Akvaryum konseptini de bünyesinde barındıran bu yeri de İstanbul alışveriş merkezleri listemize dahil ediyoruz.

Raylı sistem ile en iyi ulaşım Marmaray hattının “Florya Akvaryum” istasyonudur. Ayrıca BN1 Halkalı – Eminönü otobüsü ve Bakırköy’den 73B ile Kuyumcukent’ten 73Y otobüsü de önünden geçiyor.

Artı Yönler: İstanbul’un deniz manzaralı en iyi restoranlarına sahip. Raylı sistem ile ulaşımı kolay. İstanbul’un en büyük akvaryumu yer alıyor. Sahil ile bağlantısı var.

Eksi Yönler: Otoparkı aşırı yoğun. Restoranlar da bazı saatlerde aşırı yoğun oluyor. Sinema salonu başarılı değil.

Trump AVM

İstanbul Trump Tower Alışveriş Merkezi
İstanbul Trump Tower Alışveriş Merkezi

İstanbul’un en merkezi destinasyonlarından olan Mecidiyeköy’de, Cevahir’in yoğunluğundan kaçmak isteyenlerin de favori uğrak noktası olan Trump AVM, kendini sürekli diri tutan ve çok sayıda mağazaya ev sahipliği yapan bir alışveriş merkezi olarak karşımıza çıkıyor. 

M2 Yenikapı-Hacıosman Metrosu ve M7 Mahmutbey-Mecidiyeköy Metrosu‘nun “Şişli-Mecidiyeköy” istasyonu üzerinden ulaşabildiğiniz gibi, Metrobüs‘ün “Mecidiyeköy” istasyonunda inerek de direkt olarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca İstanbul’un 4 bir yanından kalkan Şişli / Mecidiyeköy otobüsleri de Trump’a ulaşmanız için bir diğer önemli alternatif.

Not olarak belirtmekte de fayda var, bu ikiz kulelerin tamamı eski ABD Başkanı ve ünlü işadamı Donald Trump‘ın yatırımıdır.

Artı Yönler: Açık hava yemek katı konsepti bulunuyor. Metrobüs’e direkt bağlantısı var. Kültür merkezi var. Sinema salonları başarılı.

Eksi Yönler: Metro bağlantısı var ama biraz uzun. Çok mağaza çeşidi yok. Bölge trafiği her zaman yoğun.

Akbatı AVM

İstanbul Akbatı Alışveriş Merkezi
İstanbul Akbatı Alışveriş Merkezi

İstanbul’un mevcut merkezi bölgelerine en uzak, fakat yapılması planlanan Kanal İstanbul projesiyle birlikte oluşacak olan yeni İstanbul bölgesine oldukça yakın olan yeni yaşam merkezi Bahçeşehir’de bulunan Akbatı Alışveriş Merkezi, büyüklüğüyle bölgede hatrı sayılır yerler arasına girmiş durumda. Fakat ulaşım sadece otobüslerle sağlanıyor.

Artı Yönler: Bulunduğu bölgenin en iyi alternatifi. Çevresinde tenis stadyumu (Garanti Koza Arena) bulunuyor.

Eksi Yönler: Raylı sistem ile ulaşım yok. Otobüsler ise oldukça fazla dolanarak buraya ulaşıyor. Bölge trafiği bazen yoğun olabiliyor. İstanbul’un merkezi noktalarına uzak.

Diğer büyük İstanbul alışveriş merkezleri

Yukarıdaki İstanbul alışveriş merkezleri listesine tam olarak koyamadığımız ama yine de değerli olduklarını düşündüğümüz büyük alışveriş merkezlerini bir arada toplamak istedik. Liste modern mimari, ulaşım alternatifi, hacim ve mağaza sayısı baz alınarak alfabetik olarak oluşturulmuştur.

Akmerkez AVM (Beşiktaş), Akyaka Park AVM (Ümraniye), Anatolium AVM (Kartal), Arenapark AVM (Atakent), Avlu 34 AVM (Arnavutköy), Axis İstanbul AVM (Bayrampaşa), Buyaka AVM (Ümraniye), Capacity AVM (Bakırköy), Capitol AVM (Üsküdar), Maltepe Park AVM (Maltepe), Metropol İstanbul AVM (Ataşehir), Nişantaşı City’s AVM (Nişantaşı), Optimum Premium Outlet Center (Ataşehir), Palladium AVM (Ataşehir), Piazza AVM (Maltepe), Tepe Nautilus AVM (Kadıköy), Torium AVM (Esenyurt), Ümraniye Meydan AVM (Ümraniye)

Yaşam merkezleri

Tam olarak bir alışveriş merkezi olmadıkları için İstanbul alışveriş merkezleri listesine koyamasak da bu yerleri de oldukça başarılı buluyoruz. Bu listedeki İstanbul alışveriş merkezleri sadece yeme-içme, kültür ve eğlence ağırlıklı olan yerler baz alınarak alfabetik olarak listelenmiştir.

Ataköy Marina Park (Bakırköy), Bulvar 216 (Ataşehir), Bomontiada (Şişli), Fişekhane (Zeytinburnu), Narmanlı Han (Beyoğlu), Orjin Maslak (Sarıyer), Uniq İstanbul (Sarıyer), Watergarden (Ataşehir), West İstanbul Marina (Beylikdüzü)

Diğer orta ölçekli İstanbul alışveriş merkezleri

Söylediğimiz gibi İstanbul tam bir avm cenneti. Bu nedenle İstanbul alışveriş merkezleri listemize koyamadığımız çok sayıda orta ölçekli alışveriş merkezini bir arada toplamak istedik. Bu listedeki İstanbul alışveriş merkezleri modern mimari, ulaşım alternatifi, hacim ve mağaza sayısı baz alınarak alfabetik olarak listelenmiştir.

212 İstanbul Power Outlet AVM (Bağcılar), Armonipark AVM (Küçükçekmece), Ataköy Plus AVM (Bakırköy), Atlaspark AVM (Sultanbeyli), Axis AVM (Kağıthane), Brandium AVM (Ataşehir), Canpark AVM (Ümraniye), Carausel AVM (Bakırköy), City’s İstanbul Alışveriş Merkezi (Ataşehir), Demirören İstiklal Mall (Beyoğlu), First Avenue AVM (Büyükçekmece), Galleria AVM (Bakırköy), Grand Pera AVM (Beyoğlu), Güngören Park (Güngören), Güneşli Park (Bağcılar), İdealistpark AVM (Ümraniye), Kale Outlet Center (Güngören), Kozzy AVM (Kadıköy), Maslak 42 AVM (Sarıyer), Metrogarden AVM (Ümraniye), Metroport AVM (Bahçelievler), Metro City AVM (Beşiktaş), Nev Çarşı AVM (Üsküdar), Oasis Cadde (Bağcılar), Pendorya AVM (Pendik), Pelikan Mall (Avcılar), Sapphire Çarşı (Kağıthane), Starcity Outlet Center (Bahçelievler), Vega AVM (Sultangazi)

Yapımı devam eden İstanbul alışveriş merkezleri

Bazı İstanbul alışveriş merkezlerinin yapımı ise devam ediyor. Umuyoruz ki bunlardan biri tamamlandıktan sonra İstanbul alışveriş merkezleri listemize girmeyi başarabilir. Bu listedeki İstanbul alışveriş merkezleri inşaat ya da proje halinde olmaları baz alınarak alfabetik olarak listelenmiştir.

Florentia Village (Büyükçekmece), Küçükyalı AVM (Maltepe), Topkapı 29 (Zeytinburnu), Yedi Mavi (Zeytinburnu)

Diğer küçük ölçekli İstanbul alışveriş merkezleri

Bazılarına tam olarak alışveriş merkezi diyemedik ve İstanbul alışveriş merkezleri listemizden bağımsız olarak listelemek istedik. Bu listedeki İstanbul alışveriş merkezleri modern mimari, ulaşım alternatifi, hacim ve mağaza sayısı baz alınarak alfabetik olarak listelenmiştir.

AcrLoft (Beykoz), Ağaoğlu Andromeda (Ataşehir), Ağaoğlu My Country (Çekmeköy), Airport Outlet AVM (Bakırköy), Asitane Historia AVM (Fatih), Astoria AVM (Şişli), Asya Park AVM (Ümraniye), Atirus AVM (Büyükçekmece), Atrium AVM (Bakırköy), Aymerkez AVM (Büyükçekmece), Beyaz City (Beylikdüzü), Beylicium (Beylikdüzü), Beylikdüzü Migros AVM (Beylikdüzü), Biz Cevahir Haliç Mall (Eyüp Sultan), Bomonti Park (Şişli), Carium AVM (Beylikdüzü), Çekmeköy Beşyıldız (Çekmeköy), City Center Outlet (Esenyurt), Deposite Outlet Center (Başakşehir), Espri Outlet Center (Esenler), Fabulist AVM (Sancaktepe), İncirli Ömür Plaza (Bakırköy), İstanbul Outlet Park (Büyükçekmece), FlyInn AVM (Bakırköy), İş Kule Çarşı (Beşiktaş), Kadir Has AVM (Bahçelievler), Kamelya Çarşı (Ataşehir), Kartal Yemek AVM (Kartal), Kent Çarşı AVM (Ataşehir), Lotus World AVM (Beşiktaş), Marintürk İstanbul City Port (Pendik), Maxi Mall (Silivri), Merkez Kayaşehir AVM (Başakşehir), Metrocorner AVM (Çekmeköy), Mesa Studio Plaza (Eyüp Sultan), MKM Akatlar AVM (Beşiktaş), Mozaik Çarşı AVM (Ataşehir), Nar Point AVM (Ataşehir), Neomarin AVM (Pendik), Neva AVM (Sultangazi), Novada AVM (Ataşehir), Olimpa AVM (Başakşehir), Paradise AVM (Beylikdüzü), Pashador Cadde (Bayrampaşa), Perlavista AVM (Beylikdüzü), Plato AVM (Sultanbeyli), Prestige Mall (Başakşehir), Profilo AVM (Şişli), Rings AVM (Sancaktepe), Sancakpark AVM (Sancaktepe), Semerkand Line AVM (Beylikdüzü), Star Arena AVM (Güngören), Town Center AVM (Bakırköy), Vega AVM (Silivri), White Hill AVM (Eyüp Sultan), World Atlantis AVM (Pendik)

Konseptli İstanbul Alışveriş Merkezleri

Mobilya, otomotiv, muhafazakar giyim ya da çeşitli spesifik amaçlarla tasarlanmış bu alışveriş merkezlerini de İstanbul alışveriş merkezleri listemizden bağımsız olarak listelemek istedik.

addresistanbul Ev Dekorasyon Merkezi (Şişli), Autopia Otomobil AVM (Esenyurt), Doğuş Center (Sarıyer), HOM Design Center (Seyrantepe), Home City AVM (Pendik), Masko Mobilya Kenti (Başakşehir), Otoport AVM (Esenyurt), Oto World Asya AVM (Pendik), Wedding World Kuyumcukent AVM (Bahçelievler), Zeruj Mall Anatolia (Pendik), Zeruj Port AVM (Zeytinburnu)

Kapanan İstanbul Alışveriş Merkezleri

Bu listemizdeki yerler de belki İstanbul’un alışveriş merkezleri listesine girebilecek kadar başarılı olabilirlerdi, ama olamadılar. İşte İstanbul’un tutunamayarak kapanan alışveriş merkezleri:

ABC Plus Outlet (Bahçelievler), Akvaryum AVM (Bayrampaşa), Arissa AVM (Silivri), Blackout AVM (Şişli), CarrefourSA BAHÇEPARK (Bahçelievler), Colony Outlet AVM (Bakırköy), Green Park AVM (Büyükçekmece), Fox City Premium Outlet (Büyükçekmece), Hayat Park Outlet (Küçükçekmece), Kardiyum AVM (Çekmeköy), Kemer Mall (Eyüp Sultan), M1 Merkez AVM (Kartal), M1 Meydan Merter AVM (Güngören), MarkaCity AVM (Beylikdüzü), Mayadrom Uptown AVM (Etiler), ORA İstanbul AVM (Bayrampaşa), Pendik Park AVM (Pendik), Platform Merter AVM (Güngören), Sancak Park AVM (Sancaktepe), Upcity AVM (Kartal)


Ayrıca hatırlatmak isteriz ki tüm alışverişlerinizde kullanabileceğiniz indirim kodu ve kampanyalara web sitemiz Kuponigo.com aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Ankara’nın en iyi alışveriş merkezleri yazımıza da göz atabilirsiniz..

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Bu içeriğimizi beğendiniz mi?

0 / 5 Puan: 5

Puan:

Bunu Sevdiklerinizle Paylaşın
Fatih Ozdemir
Fatih Ozdemir

Londra Sakini, Gezgin, Blog Yazarı, Web Developer & UI Designer 🚀 Founder of Kuponigo & FozDigital London 🇬🇧🇹🇷

48 Yorum

Yanıtlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. sakin yere kurulmamalı çünkü ik gün sonra yanına bin tane yer inşa ediyorlar bölgenin özelliği gidiyor.

 2. PALLADIUM VE İSTİNYE PARK benim favorilerim kaliteli markalar ve restoranları bünyesinde barındırıyor palladium’daki mıdpoınt ve cookshop’u tavsiye edebilirim ve tabi vee… istinye pazarıda kesinlikle dolaşılması gereken yerlerden biri. favorilerime yakında AKASYA AVM’de girecek mütiş bi yer olacak benden söylemesi

 3. Forum istanbul avrupa yakasındaki en iyi alışveriş merkezidir. Ben bütün avmleri dolaştım özellilke en son forum istanbulun karşısındaki ORA Avm’ye gittim ama gözlerime inanamadım 400 m euroluk yatırım ve kimsecikler yok ! Üstelik ulaşımı ise berbat kış şartlarında kimsenin tercih etmek istemeyeceği bir yer. 10 dk kalmadık hemen forum istanbula gittik , tıklım tıklım ulaşımı ise okadar kolayki metro ile indiğin yerde 2 dk içinde içeri giriyorsun aynı Bahcelievler metroport gibi. Araba ile gitmek isteyenler için ise belkide trafik rahatlığı açısından tek mükkemmel yer Forum istanbul . Saygılar.

 4. ORA’nın tek eksik yanı ulaşımının zor olması. Fakat Forum’lar İstanbul’da ulaşımın iyi olduğu yerlere kuruluyor. Forum İstanbul’da sadece metro var. Ama Marmara Forum’da Metrobüs-Metro-Tramvay ve otobüs var… O biraz daha şanslı…

 5. İstanbulda 65 adet avm'yi gezmiş biri olarak Tepe Nautilus, Neomarin ve Pendorya'yı gelişmemiş sınıfına sokmanızı kabul edemedim.

 6. Fozdemir.COM Anadolu yakasında Pendik Kurtköyde'ki VIAPORT'u da tavsiye ederim Bence ölmeden önce İstanbulda görülmesi gereken 10 AVM diye bir kitap yazılsa Avrupa yakasında İstinye Park Anadolu yakasında Viaport ilk sıralarda yerini alır.

 7. Ümraniye'de IKEA yanında BUYAKA AVM açıldı, Avrupa yakasında yeni sayılabilecek çok yönlü bir alşveriş merkezi daha var Bayrampaşa otogar yakınlarında ORA OUTLET

 8. 13.05.212 tarihi itibariyle gezdiğim İstanbul Avm sayısı 72 oldu..hala favorilerim İstinye Park ve Viaport.Haksızlık yapmayalım Marmara Forum,İstanbul Forum ve Ora Outlet burun farkı geçebilirler.

 9. Fatih Özdemir Bostancı İdo iskelesi dış hatlar kısmının önünden saat 11'den itibaren saat başı servisi var.35 -40 dk sonra Viaport

 10. detaylı ve bilgilendirici bir içerik olmuş. diğer arkadaşların yorumlarıyla da konu zenginleşmiş yani. teşekkürler herkese..

 11. Avm işindede bir rekabet var tabiki .İyi olanlar ayakta kalacak , yetersiz olanlar mecburen bu sektörden çekilecek zamanla

 12. İstanbul’da o kadar çok alışveriş merkezi var ki hangisine gideceğimi bilemiyorum. Genelde bana en yakın olana gitmeyi tercih ediyorum.

 13. Doğduğumdan beri İstanbul’da oturuyorum gitmediğimi bırakın duymadığım bile varmış. Venezia Mega Outlet’i nasıl bu zamana kadar duymam ona çok şaşırdım.

 14. Ya, ben de doğma büyüme İstanbul’luyum. ÇOĞUNU duymamıştım ya 🙂 Ama tembel, üşengeç birinin tekiyim. Kolay kolay, bana uzak yerlere takılmıyorum uzundur 🙂

 15. Marmara park ulaşım açısından bana çok yakın her ihtiyacımı da rahatlıkla karşılayabiliyorum e5 üzerinde metrobüs kullanarak erişim sağlamanız mümkün.

 16. Hep Avrupa Yakasından olmuş yav 🙂 Hilltown eklenmesi iyi olmuş, Palladium içerenköye mi bağlıymış? Benim favorim pelican mall.

 17. Listenin çoğunda Anadolu Yakası da yer alıyor aslında. Karmaşık halde; büyüklükleri, işlevleri, modernlik durumları, konumları ve ziyaretçi sayılarına göre değerlendirme yaptım. Palladium ise Ataşehir ilçesinde yer alıyor. Bölge olarak İçerenköy’e yakın. Eğer kafa karıştırıcıysa Ataşehir olarak değiştiriyor olacağım bir sonraki güncellemede.

 18. Merhaba.Gördüyüme gore AVM gökde yildiz kadar))Peki benim 4 günüm var Istanbulda ve avmede gece-gündüz gezmek isteyim yok. En iyisi.guzel magazalarla dolu olan.istediyim har sheyi bula bilecegim ve pahali.luks olmayan 2 avm yaza bilirmisiniz?Guzel outletde ola bilir.Bana Starcity ve Zorlu centr tavsiye etdilar

 19. Merhaba, Zorlu Center merkezi olmasına karşın, küçük ve sıkıcı bir yer geliyor bana. Açıkhava ve outlet istiyorsanız Venezia Outlet, Viaport Tuzla Marina ya da Isfanbul olabilir. Biraz uzaklar tabi ama. Anadolu Yakasında Emaar ve Hilltown olabilir. Avrupa’da Marmara Forum ya da Forum İstanbul alternatifleri iyidir. Mall of Istanbul da çok büyük ama yol uzak. Yolun uzaklığı nerede kaldığına göre de değişir tabi. 2 tane istemişsin ama bayağı söyledim. Övünsek mi bilemedim ama alternatif çok 🙂

 20. Yenibosnada kalicaz.Starcity zaten yaninda.amma ne kadar büyük ve mağazalarla bol.bilemem.Araştirdim ve Marmara forum,Atrium,Mall of İstanbul ,Emaar ve Zeytinburnu outlet aralarinda kaldim???Hangisini seçsem acaba?)))

 21. Bu yazımı sürekli güncel tutmaktayım. Burada görmüş olduğunuz yorumların çoğunun 7-8 yıl öncesine kadar dayanmış olabileceği ihtimalini unutmamanızı rica ederim. Eğer bilgilerde bir eksiklik ya da hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen burada yorum yazarak belirtiniz. Keyifli ziyaretler dilerim 🙂

 22. Vadi İstanbul’un kesinlikle ön plana çıkarmayı hak ettiğini düşünüyorum. Özellikle yemek bölümünün orman manzarası çok güzel.
  Astoria iyice küçüldü. Küçük ölçekli olarak nitelemek daha doğru olur.
  Skyland dekorasyon üzerine olduğu için sadece ilgilenenlere hitap ediyor. Geçtiğimiz günlerde gittim. AVM’deki çalışanlar dışındaki 3-4 kişiden biriydim. Yemek yeri de yok.

 23. Fatih Bey, AVMlerle ilgili dolu dolu bir yazı hazırlamışsınız. Yılalrdır İstanbul’da yaşayan birisi olarak hepsine gittim diyebilirim. İlk açılan Galeria ve Akmerkez’in önemi benim için büyüktür, onlar ilklerdi. 🙂
  Yazınızdaki her bir AVM’nin kendine has özellikleri var. Viaport, Emaar, Akasya vb… hepsinin birbirinden güzel yönleri var, pandemi bitse de rahat rahat gitsek. Bu arada pandemi ile açılışı ertelenen Galataport İstanbul da yakında yazınızda yer bulur sanırım. Büyük turist gemileri gelecek misafirler, İstanbul’a döviz kazandıracak diye duydum.

 24. Merhaba. Ben şu an Mersinde ikamet ediyorum gümüş üzerine firmam var İstanbulu bilmiyorum. İstanbul’da yeni açılacak olan bir Avm ye Tobacco shop açmak istiyorum.yakın zamanda açılacak bu işin gideceğini düşündüğünüz bir Avm var mı bildiğiniz tavsiye edebileceğiniz?
  yeni açılacak olan Avm lerin bir listesine en doğru nereden ulaşabilirim? listeleri arama motorlarından döküyorum ama eksik yanlış bilgi çıkıyor genelde.

 25. mersinde ikamet ediyorum gümüş üzerine firmam var İstanbulu bilmiyorum. İstanbul’da yeni açılacak olan bir Avm ye Tobacco shop açmak istiyorum.yakın zamanda açılacak bu işin gideceğini düşündüğünüz bir Avm var mı bildiğiniz tavsiye edebileceğiniz?
  yeni açılacak olan Avm lerin bir listesine en doğru nereden ulaşabilirim? listeleri arama motorlarından döküyorum ama eksik yanlış bilgi çıkıyor genelde.

Kuponigo’daki indirim kodu, indirim kuponu ve fırsatlarla her gün tasarruf edin

Ücretsiz Kuponigo Türkiye E-Posta Bülteni'ne abone olarak en son fırsatlardan, kampanyalardan, indirim kodlarından, kupon kodlarından haberdar olun.

Yüzlerce marka ile anında tasarrufa başlayın