Türkiye’de internetten para kazanma ve tasarruf etme yolları 🔥

Malum çok zor günlerden geçiyoruz. Bu dönemde internetten para kazanma ve tasarruf etme yollarını araştırma ihtiyacı çok fazla doğmaya başladı, çünkü enflasyonun da etkisiyle Türk Lirası günden güne erimeye devam ediyor. Böyle bir ortamda artık herkesin daha fazla para kazanmaya, para tasarrufu yapmaya ve her geçen gün artan kredi borçlarını ödemeye ihtiyacı var.

Bizler de bir life-hacker tasarruf ve indirim platformu olarak Türkiye sınırları içerisinde faydalanabileceğiniz en iyi önerileri derledik. Sizlere bu konuda yazılmış diğer internetten para kazanma yollarını anlatan içeriklerde olduğu gibi sadece “freelance iş yapın, logo çizin” gibi aslında yetenek gerektirmesine rağmen basitmiş gibi sunulan işleri yapmanızı tavsiye etmeyeceğiz.

Elbette bu önerilere de yer vereceğiz ama önerilerimizin çoğu; paranızı idareli kullanmaya yönelik önerileri, hayat kalitenizi artıracak uygulamaları ve belki de hiç duymadığınız yeni ürünleri kapsıyor. Ayrıca içeriğimiz boyunca verdiğimiz linkler aracılığıyla en iyi indirim kodları ve kampanyalara da ulaşabilirsiniz.

Yani birçoğu sizlere kalıcı bir meslek sunan, hayatınızı değiştiren, düzenli gelir elde ettiren ya da tüm ay geçinmenizi sağlayacak çözümler değil. Mobil uygulama indirerek tek seferlik kazanabileceğiniz ödüllerden, anket doldurarak düzenli para kazanabileceğiniz yöntemlere kadar çok farklı yollardan bahsetmeye çalışacağız.

Özetle şuan ne iş yapıyorsanız yapın, bu içeriğimizdeki herhangi bir teknik bilgi ya da yetenek gerektirmeyen internetten para kazanma yollarını deneyerek para kazanabilir ve tasarruf önerilerimiz ile çoğu farklı alanda tasarruf edebilirsiniz.

Bu yazıyı mümkün olduğunca yeni internetten para kazanma yöntemleri ve tasarruf etme yollarını ekleyerek geliştirmeye devam edeceğiz. Bu nedenle ara ara alışverişlerinizde para tasarrufu yapmanızı sağlayan platformumuz Kuponigo‘ya gelip bakmanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz web sitemizde yer alan markaların indirim ve fırsatlarını takip ederek, yaptığınız alışverişlerden de tasarruf edebilirsiniz.

Minik Rica: Platformumuzu beğendiyseniz; desteklemek için yazımız boyunca vereceğimiz Kuponigo linkleri aracılığıyla işlem yapmanızı önemle rica ediyoruz. Yapmazsanız da canınız sağolsun 🙂 Eğer bizim bilmediğimiz farklı öneriniz varsa bize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

Banka hesabı açarak para kazanmak

Mastercard Ile Yurtdışı Para Transferi
Mastercard&Nbsp;Ile Yurtdışı Para Transferi

Bankacılık sektöründeki rekabet büyüdükçe, bankalar müşteri kazanmak için çok sayıda kampanya yapıyor ve bu alanda keselerinin ağzını ardına kadar açıyorlar.

Eğer banka hesabı ya da finansal uygulama üyeliği açarak kazanmak istiyorsanız da bu alternatiflerimiz sizleri çok şaşırtacak. Mesela alternatif dijital bankacılık sunan ve alışveriş yaptıkça cashback kazandıran Tosla, Kuponigo’daki bu link üzerinden ZPPKE davet kodu ile gerçekleştireceğiniz ilk hesap açılışlarında 10 TL hoşgeldin ödülü veriyor. MoneyPay uygulaması fö397721 davet kodu ile ücretsiz hesap açan müşterilerine 5 TL verirken, ininal ise fo793317 davet kodu ile 7 TL yükleme yapıyor.

Eğer kredi kartı ile harcama yaparak para kazanmak istiyorsanız, daha önce yazdığımız “En çok kazandıran mil kredi kartları” ve “En iyi öğrenci kredi kartları” yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Daha fazla finansal fırsat için Kuponigo’nun Para ve Finans sayfasına bakabilirsiniz.

Market alışverişinde tasarruf etme yolları

Market Fotoğrafı
Market Fotoğrafı

Türkiye’de neredeyse her ilde bulunan en ucuz büyük zincir marketlerini Bim, A101, Şok, Happy Center ve Tarım Kredi Kooperatifleri olarak sıralarsak yanlış olmaz. Bir üst seviye olarak CarrefourSA ve Migros; en üst seviye olarak da Macro Center ve CarrefourSA Gurme tercih edilebilir.

Eğer tercihinizi online marketlere kaydırmak isterseniz, bu alanda da muazzam marketler bulunuyor. Kapınıza kadar hızlıca getiren uygulamaların başında Getir, Yemeksepeti Market, Migros Hemen, Şok Market ve A101 Kapıda geliyor.

Eğer hızlıca gelmesini çok dert etmiyorsanız sadece online olarak hizmet veren İste Gelsin, Migros Sanal Market, Getir Büyük, CarrefourSA Online Market, Bizim Toptan Market ve Migros Toptan web sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Partnerimiz olan İste Gelsin‘in sitemizdeki kendisine ait sayfasında çok sayıda kupon kodu bulabilir ve indirimli alışveriş yapabilirsiniz.

Hepsiexpress, Trendyol Hızlı Market, Getir Çarşı ve Yemeksepeti Mahalle gibi uygulamalar ise birden fazla marketi ve yerel işletmeyi bünyesinde barındırarak sizlere farklı bir alternatif daha sunuyor.

Yeni çıkan Alışverişlio adındaki uygulama ise market alışverişi yaparken arkadaşınızı davet ederek saadet zinciri tarzında bir yöntemle gelir elde etmenizi sağlıyor. Bu uygulamanın da Türkiye’deki market alışverişi anlayışını değiştirebilecek cinsten bir girişim olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu nedenle bir alışveriş yapmadan önce mutlaka tüm bu uygulamalara bakarak fiyat karşılaştırması yapmanızı tavsiye ederiz. Özellikle Türkiye’de internet üzerinden market alışverişi yapmanızı sağlayan uygulamalar buna teşvik amaçlı ciddi indirim ve kampanyalar sundukları için; market alışverişlerinizi dışarıda kendi başınıza yapacağınız alışverişe göre çok daha ucuza getirebilirsiniz.

Yemeden ve içmeden tasarruf etme yolları

Hamburger Fotoğrafı
Hamburger Fotoğrafı

Market alışverişinden tasarruf ettiysek o zaman biraz da dışarıdaki yeme içme alternatiflerinden tasarruf edelim 🙂 Türkiye’de dışarıda yemek yemek, bazen evde yemek yapmaya göre neredeyse benzer maliyette olabiliyor.

Eğer dışardan söylemeyi tercih ediyorsanız sundukları kampanyalar nedeniyle online olarak yemek siparişi verebileceğiniz Tıkla Gelsin, Getir Yemek, Yemeksepeti, TrendyolGO, Fuudy, Migros Yemek gibi başlıca uygulamaları kullanmanızı mutlaka öneriyoruz. Henüz kullanmadıysanız Tıkla Gelsin‘e ELFGF21D9 arkadaş davet kodu ile üye olarak hediye bakiye kazanabilirsiniz.

Rafinera ve Mealbox ise günlük, haftalık ya da aylık abone olarak yemeğinizi tasarruflu yiyebileceğiniz en başarılı girişimlerden ikisidir. Böylelikle ne yemek yiyeceğim derdiniz olmadan tasarruf edebilirsiniz.

Eğer dışarıda içtiğiniz kahvelerden tasarruf edeyim derseniz mutlaka Caffè Nero ve Starbucks‘ın mobil uygulamalarını indirmenizi tavsiye ediyoruz. Markaların Kuponigo‘daki sayfalardan alacağınız arkadaş davet kodları ile ilk kahvenizi ücretsiz alabilirsiniz.

Yakala.co ve Fırsat.me siteleri ise kahvaltı fırsatlarından akşam yemeğinize kadar çok sayıda şehir fırsatını sizlere sunuyorlar.

Tosla ve Enpara gibi bankacılık çözümleri de yine zaman zaman yeme içme alanında önemli markalarla anlaşmalar yapıp ciddi tasarruf etmenizi sağlıyorlar.

Bunlar dışında yemek söyleyeceğiniz uygulamaların mutlaka mobil uygulamalarını indirmenizi ya da kendi web sitelerine göz atmanızı tavsiye ederiz. Mesela Kuponigo olarak partnerlerimizden biri olan Little Caesars Pizza kullandığınız yemek siparişi uygulamalarından farklı olarak kendi kampanya ve indirimlerini sadece kendi web sitesini kullanan müşterilerine sunuyor. Bunun gibi çok sayıda marka aracı şirketler yerine kendi siteleri üzerinden kampanyalar yürütüyorlar.

Mobil uygulamaları kullanarak para kazanma

En Iyi Müzik Dinleme Programı Hangisi?
En Iyi Müzik Dinleme Programı Hangisi? Apple Music, Spotify, Youtube Music Karşılaştırma

Akıllı telefonların çıkmasıyla mobil cihaz kullanımlarının masaüstü bilgisayarları geçtiği bilinen bir gerçek. Bu nedenle büyük markalar kendi mobil uygulamasını çıkarıyor ve bu uygulamayı siz cep telefonunuza kurun diye ciddi bir pazarlama bütçesi harcıyorlar. Bu bütçeyi çoğu zaman bir reklam şirketine veriyor olsalar da, bazıları uygulamasını indiren kişilere vermeyi tercih ediyor.

Bu uygulamalardan bazıları, uygulamalarını indirdiğiniz için size direkt para verirken; bazıları da sadece ürün ve servislerini kullanmanız için sizleri teşvik eden ödüller veriyor.

Para kazandıran mobil uygulamaların başında, yurtdışına para transferi yapabileceğiniz mobil uygulamalar geliyor. Türkiye’de de faaliyet gösteren Wise ve TransferGo gibi yurtdışına para gönderme uygulamalarının arkadaş davet etme özelliğini kullanarak para kazanmanız mümkün. Mesela TransferGO‘da yurtdışına para gönderirken “kuponigo” promosyon kodunu girerseniz paranız karşı tarafa ulaştıktan sonra yaklaşık 400 TL değerinde bir ödül para geri alıyorsunuz.

Algida ile Kazan uygulaması, seçili Algida ürünlerinden çıkan kodu girerek anında sürpriz Algida’lar ve puanlar kazanabileceğiniz bir mobil uygulama. Bu uygulamayı indirip, B8Y122CG3E arkadaş davet kodunu girerek üye olursanız, hoşgeldin hediyesi olarak 500 hediye puan kazanabilirsiniz. Üstelik biriktirdiğiniz puanları dilediğiniz gibi harcayabilir; internet paketleri, indirim çekleri ve diğer ödülleri kazanabilirsiniz.

Mono App mobil uygulamasına ise web sitemizdeki ilgili sayfada yer alan davet kodu ile üye olarak izin verdiğiniz markaların tanıtım mesajlarını akıllı telefonunuza bildirim olarak alabilir ve her okuduğunuz bildirimden para kazanabilirsiniz. Üstelik kazandığınız puanları alışveriş çeklerine ya da nakit paraya dönüştürebilirsiniz.

Boyner, Morhipo, Network ve daha birçok markada alışveriş yaparken paracık kazanmanızı sağlayan Hopi uygulamasına ise ABM8SJT davet koduyla üye olarak katlanabilir ve 5 paracık kazanabilirsiniz.

// ÖNERİLEN İÇERİK: Yurtdışına Para Göndermek/Almak için En İyi Uluslararası Para Transferi Uygulamaları

Ev internetinden tasarruf etmek

Anketörlük Yapmak
Anketörlük Yapmak

Türkiye’de doğru düzgün internet hizmeti sağlayan sağlayıcıyı bulmak gerçekten zor. Bu özellikle bulunduğunuz bölgeye göre de değişen bir konu olsa da ülkemizdeki çoğu kullanıcının şikayetçi olduğu bir konu.

Eğer Türkiye’de sadece Türk Telekom‘un faaliyet gösterdiğini ve onlardan internet almazsanız başka da düzgün hizmet alamayacağınızı düşünüyorsanız; ciddi anlamda yanılıyorsunuz. Çünkü Türk Telekom belki de şu anda Türkiye’de internet hizmeti sağlayan en kötü şirketlerden birisi. Özellikle devlet kontrölünden çıkıp özelleştirildiğinden beri ciddi anlamda kötü hizmet sunmaya başladı.

// ÖNERİLEN İÇERİK: En İyi İnternetten Anket Doldurarak Para Kazanma Siteleri

Seyahat ederken tasarruf etme yolları

İstanbul Uluslararası Havalimanı (Ist) – © Fotoğraf: Nate Hovee / Shutterstock
İstanbul Uluslararası Havalimanı (Ist) – © Fotoğraf: Nate Hovee / Shutterstock

Türkiye’de bir yerden bir yere seyahat etmek artık çok pahalı bir hal almaya başladı. Artan benzin fiyatları, yurtdışından ithal edilmek zorunda olan araçların da etkisiyle ulaşım maliyetlerine de etki etmeye başladı. Bu nedenle bu maddemizde sizlere ulaşımda tasarruf etmenizi sağlayacak çözümlerden bahsedeceğiz.

Bir uçak bileti alırken ya da otel rezervasyonu yaparken karşımıza çıkan fiyatlar bazen kişiye göre değişkenlik gösterebiliyor. Teknolojinin gelişimi ve bununla beraber markaların kullanıcılarını çok iyi tanımaya başlaması, her birine özel kampanyalar ve fiyatlar sunabilmesine de yol açtı. Bu nedenle bir bilet almadan önce birden fazla siteden sorgulama yapmanızı tavsiye ediyoruz.

İster uçak, ister otobüs ve isterseniz de tren yolculuklarınız için olsun, Türkiye’de ulaşım bileti satın alabileceğiniz yerli-yabancı çok sayıda acenta ve uygulama bulunuyor. Bu uygulamaların başında Omio, Ucuzabilet, Setur, Trip.com, Kiwi, Skyscanner, Tickets,ve Trainline gibi uygulamalar geliyor (Uçak bileti için daha farklı siteleri de bu linkte derledik).

Otel rezervasyonu içinse Otelz, Trip.com, HotelsCombined, Setur, Agoda, Booking, Hotelplanner ve Lastminute sitelerinden mutlaka sorgulama yapmalısınız.

Bu nedenle bir bilet almadan ya da rezervasyon yapmadan önce sizlere mutlaka bu sitelerden sorgulama yapmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle bu markaların Kuponigo‘daki sayfaları üzerinden dönemlik kampanyalarını takip ederseniz, aldığınız bileti indirim kodlarıyla çok ucuza getirebilirsiniz.

Bunun dışında mutlaka ülkemizde faaliyet gösteren Türk Hava Yolları, AnadoluJet ve Pegasus Havayolları gibi şirketlerin web sitelerine üye olmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle yaptıkları kampanyaların duyurularını mailinize anlık olarak alabilirsiniz.

Eğer uçak bileti ya da otobüs yolculukları size pahalı geliyorsa, Blablacar gibi araç paylaşım uygulamalarına göz atmanızı da tavsiye ederiz. Bu uygulama sayesinde hem yeni arkadaşlar edinebilir, hem de gideceğiniz yere başkalarının özel aracıyla çok hızlı ve uygun fiyata gidebilirsiniz.

Yurtdışına seyahat ederken internet ihtiyacınızı karşılamak için Airalo gibi eSim uygulamalarına göz atabilirsiniz. Gittiğiniz şehirlerde gezerken ihtiyacınız olabilecek tüm şehir turları ve müze biletleri gibi ihtiyaçlarınızı Getyourguide, Viator ve Tiqets gibi sitelerle giderebilirsiniz.

Daha fazla seyahat fırsatı için Kuponigo‘daki Seyahat fırsatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Anket doldurarak internet üzerinden para kazanma

Anketörlük Yapmak

Çoğunuzun da bildiği gibi bir diğer internet üzerinden ek gelir elde etme yöntemi ise anket doldurmak. Bu anket doldur para kazan yöntemleri genellikle biraz vaktinizi alıyor ama sonucunda döviz cinsinden para kazanabiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey ise sizlere sorulan soruları cevaplamak ya da görevleri yerine getirmek! Üstelik size sorulan soruları tutarlı bir şekilde yanıtlarsanız, yani bir başka deyişle kaliteli bir anket cevaplayıcısı olursanız, uygulamalar size soracakları bir sonraki anketlerde daha yüksek tutarlarda gelir tekliflerinde bulunuyorlar.

Toluna uygulaması ise bir diğer popüler anket uygulamalarından biri. Buraya tıklayıp üye olduktan sonra anketlere ve sorulara verdiğiniz cevaplar üzerinden Toluna puan kazanabilirsiniz. Bu puanları ise çeşitli alışveriş çeklerine dönüştürebilir ya da nakit olarak hesabınıza çekebilirsiniz. 2000 yılından bu yana benzer niteliklerde hizmet veren Toluna, ülkemizde az bilinen ancak en çok fayda sağlayan anket uygulamaları arasında yer alıyor. 

Anket doldurarak para kazanabileceğiniz bir diğer güvenilir uygulama olan Poll Pay de, 2NUCK942HC kodunu kullanarak üye olduğunuzda hoşgeldin bonusu hesabınıza yüklüyor.

Fotoğraf satarak internet üzerinden para kazanma

Seyahat Fotoğrafçısı
Seyahat Fotoğrafçısı

Stock fotoğrafçılıktan para kazanmak için elinizde illaki pahalı fotoğraf makinelerinden olmasına gerek yok. Cep telefonunuzla dahi çektiğiniz kaliteli fotoğraflardan para kazanabilirsiniz.

Normalde çektiğiniz fotoğrafları satmak için genellikle en popüler stok fotoğraf sitelerinde kendinize bir hesap açmanız gerekir. Örneğin en iyi stok fotoğraf sitelerinden biri olan Shutterstock, bünyesinde bulunan Shutterstock Publisher sayfası ile sizlere fotoğraflarınızı yükleme ve onlardan para kazanma imkanı tanıyor.

Daha Shutterstock gibi onlarca site var ama her birine tek tek üye olup fotoğraf yüklemek belki size işkence gibi geliyor olabilir. Wirestock adlı bir girişim bunu da düşünmüş ve stok fotoğraf sitelerine ayrı ayrı fotoğraf yüklemek yerine, tek seferde hepsine birden fotoğraf yükleyip kısa sürede ve kolayca fotoğraflarınızın satışından gelir elde etmenizi sağlayan bir çözüm üretmiş. Eğer denemek isterseniz bu link üzerinden platforma üye olarak, şu an telefonunuzda çektiğiniz en son fotoğrafı yükleyerek bile işe başlayabilirsiniz.

Freelance iş yaparak internet üzerinden para kazanma

Freelance Çalışmak
Freelance Çalışmak&Nbsp;– Fotoğraf: Faizur Rehman /&Nbsp;Unsplash

Freelance işler dijital dünyanın gelişmesinin ardından daha da yaygın hale geldi. İki taraf arasındaki iletişimi kolaylaşması, Freelance çalışmaların seyrini de değiştirdi. Artık yan yana gelmeden de bir çok işlem yapılabiliyor. Bu uygulamalar dil biliyorsanız çeviri yaparak para kazanma ya da derslerinizde iyiyseniz ödev yaparak para kazanma fırsatı elde etmeniz bile mümkün.

İkinci el eşya satarak para kazanma

İkinci El Eşya Satışı
İkinci El Eşya Satışı

Türkiye’de ikinci el eşya satışında Sahibinden, Letgo, Dolap, Modacruz, Gardrop gibi uygulamalar başı çekiyor. Bu uygulamalara üye olarak evinizde gereksiz yere duran ve hiç kullanmadığınız eşyalarınızdan gelir elde edebilirsiniz. Hatta bazen çöpe atacağınız sağlam eşyalarınıza ya da boş iPhone kutunuza bile çok kolay alıcı bulabilirsiniz.

Bu yöntemi sadece evinizdeki eşyalarınızı satmak olarak düşünmeyin. Artık son dönemdeki bir trend ile “resale” yapabilirsiniz. Mesela ünlü bir markanın sınırlı sayıda ürettiği bir ürünü satın alabilir ve bu ürünleri daha sonra satışa koyarak kar elde edebilirsiniz.

Eğer yurtdışına çıkan birisiyseniz yurtdışında Türkiye’de çok fazla satışı olmayan ya da satışı olsa bile pahalı olan The Ordinary, pahalı parfümler, Meta Oculus Quest, Amazon Kindle ve Apple cihazları gibi ürünleri getirerek bunları bu sitelerde satışa çıkarabilirsiniz.

Eğer yurtdışında yaşıyorsanız, Kuponigo UK web sitemiz üzerindeki “Ways to make money” yazımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Türkiye için olan yöntemleri bu içeriğimizde güncel tutmaya devam edeceğiz.

Bu içeriğimizi beğendiniz mi?

0 / 5 Puan: 4.67

Puan:

Bunu Sevdiklerinizle Paylaşın
Fatih Ozdemir
Fatih Ozdemir

Londra Sakini, Gezgin, Blog Yazarı, Web Developer & UI Designer 🚀 Founder of Kuponigo & FozDigital London 🇬🇧🇹🇷

6 Yorum

Yanıtlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuponigo’daki indirim kodu, indirim kuponu ve fırsatlarla her gün tasarruf edin

Ücretsiz Kuponigo Türkiye E-Posta Bülteni'ne abone olarak en son fırsatlardan, kampanyalardan, indirim kodlarından, kupon kodlarından haberdar olun.

Yüzlerce marka ile anında tasarrufa başlayın