İngiltere Vize Ücreti ve Türleri: Hangi Vize Sizin İçin Uygun?

Birleşik Krallık'a bir gezi mi planlıyorsunuz? Sizin için geçerli İngiltere vize ücretlerini bildiğinizden emin olun. Bu kılavuz, farklı İngiltere vize seçeneklerinin maliyetlerini karşılaştırır.
0 / 5 Puan: 5

Puan:

Yakında Birleşik Krallık’ı ziyaret etmeyi planlıyor ve hangi vize seçeneğinin sizin için en iyisi olduğunu mu merak ediyorsunuz? İhtiyacınız olan vize türüne bağlı olarak, Birleşik Krallık, her biri kendi ücret ve gereksinimlerine sahip bir dizi seçenek sunuyor.

Ziyaretiniz için kısa süreli veya uzun süreli bir vizeye ihtiyaç duyulup duyulmadığını belirlemek için, altı aya kadar kısa süreli bir ziyaret için bir vizeye; altı aydan fazla kalmak içinse uzun vadeli bir vizeye göz atmanız gerekiyor. Eğer İngiltere’ye taşınma planı yapıyorsanız bunun için de uygun vize türleri mevcut, bunun için dilerseniz Ankara Antlaşması Vizesi içeriğimize göz atabilirsiniz.. Bu seçeneklerin her birinin farklı ücretler ve belgeler gerektirdiğine dikkat etmelisiniz, bu nedenle sizin için doğru olan seçeneği seçmeden önce araştırmanızı yapmalısınız.

Kullanabileceğiniz tüm seçenekler arasında gezinmek ve ihtiyaçlarınıza ve bütçenize göre hangisinin sizin için en iyisi olduğunu belirlemek zor olabilir. Bu makalenin bir parçası olarak, en yaygın İngiltere vize seçeneklerini ve ücretlerini karşılaştıracağız ve irdeleyeceğiz, böylece ne yapmak istediğiniz hakkında bilinçli bir karar verebilirsiniz.

Kısa bir tatil için İngiltere’yi ziyaret ediyor olmanız veya burada uzun süre kalmayı planlıyor olmanız fark etmez. Seyahatleriniz için hangisinin en iyisi olduğuna ve nasıl seçeceğinize karar vermenize yardımcı olacak çeşitli vize seçeneklerini ve ücretlerini inceleyelim ve keşfedelim.

İndirimleri Yakala
Bütçenize Uygun Tatil & Seyahat Kampanyaları ve İndirim Kodları

Sıkı bir bütçenin sizi dünyayı keşfetmekten alıkoymasına izin vermeyin. İndirim kodlarımız, bütçe bilincine sahip gezginler için en iyi seyahat ve tatil fırsatlarını sunar.

Şimdi Keşfedin

Mevcut İngiltere Vizesi Türleri

Ziyaret nedeninize göre İngiltere’de tercih edebileceğiniz birkaç farklı vize seçeneği bulunmaktadır. Kullanabileceğiniz vize türlerini anlamak için, işte en yaygın olanların bir listesi:

Standart Ziyaretçi Vizesi

İngiltere’yi altı aya kadar eğlence, iş veya tıbbi tedavi için ziyaret edenler için uygundur. Standart Ziyaretçi Vizesi için, ücret altı aylık bir süre için 95 £, iki yıllık bir süre için 179 £ ve beş yıllık bir süre için 324 £’dur. Ayrıca, ziyaretinizin birincil nedeni olmadığı sürece 30 güne kadar çalışabilirsiniz.

Kısa Süreli Çalışma Vizesi

İngiltere’de kısa bir kurs okuyan öğrenciler bu vizeye başvurabilirler. Kısa Süreli Çalışma Vizesi, İngilizce olmayan bir dil kursu için altı aya kadar ve bir İngilizce dil kursu için 11 aya kadar geçerli olan bir vizedir. Altı aylık vize ücreti 97 £ ve 11 aylık vize için 186 £’dur.

Tier 4 (Genel) Öğrenci Vizesi

16 yaşın üzerindeyseniz ve İngiltere’de daha uzun bir kurs okumak için İngiltere’deki bir eğitim kurumunda yer teklif edildiyse bu vizeye başvurabilirsiniz. Bu vize, İngiltere’de daha uzun bir kurs okuyan öğrenciler içindir. Tier 4 (Genel) Öğrenci Vizesi için, başvuru ücreti altı aya kadar olan bir vize için 348 £, altı aydan fazla bir vize için 475 £ ve üç yıldan fazla bir vize için 822 £ ‘dur.

Tier 5 (Geçici İşçi) Vizesi

İngiltere’de bir yıla kadar iş teklifi olan kişiler için, Tier 5 (Geçici İşçi) Vizesi, İngiltere’de kısa süreli çalışmak isteyen kişiler için uygundur. Tier 5 (Geçici İşçi) Vizesi ücreti 244 £ ‘dur.

İngiltere vize başvuru ücretleri

Vize ücretlerine ek olarak, vize başvurusu için de bir ücret ödemeniz gerekecektir. İngiltere vizesine başvurmak için geçerli ücretler şunlardır:

Standart Ziyaretçi Vizesi

Standart Ziyaretçi Vizesine başvurmak için, İngiltere dışından başvuruyorsanız 93 £ ve bu vizeye geçmek için İngiltere içinden başvuruyorsanız 636 £ ödemeniz gerekecektir.

Kısa Süreli Çalışma Vizesi

Birleşik Krallık dışından Kısa Süreli Çalışma Vizesine başvuruyorsanız, başvuru ücreti 97 £, Birleşik Krallık içinden başvuruyorsanız, başvuru ücreti 186 £ ‘dur.

Tier 4 (Genel) Öğrenci Vizesi

İngiltere dışından Tier 4 (Genel) Öğrenci Vizesine başvurmak isteyen başvuru sahipleri ve İngiltere içinden Tier 3 (Genel) Öğrenci Vizesinden geçiş yapmak isteyenler £ 348 başvuru ücreti ödemek zorundadır.

Tier 5 (Geçici İşçi) Vizesi

Tier 5 (Geçici İşçi) Vizesi durumunda, başvuru İngiltere dışından yapılıyorsa başvuru ücreti 244 £ ve bu vizeye geçmek için başvuru İngiltere içinden yapılıyorsa 244 £’dur.

Ek İngiltere vize ücretleri

Vize ve başvuru ücretlerinin yanı sıra durumunuza bağlı olarak ek ücretler de ödemeniz gerekebilir. En yaygın ek ücretlerden bazıları aşağıdaki gibidir:

Sağlık hizmetleri ek ücreti

Birleşik Krallık’ta altı aydan uzun süre kalacaksanız sağlık hizmetleri ek ücreti ödemeniz gerekir. Bu ücret, Ulusal Sağlık Hizmeti’ni (NHS) finanse etmek için kullanılır ve İngiltere’deyken ücretsiz tıbbi tedaviye erişmenizi sağlar. Sağlık ek ücreti, öğrenciler için yıllık 470 £ ve diğer tüm vize türleri için yıllık 624 £’dur.

Öncelikli hizmet

Vize başvurunuzun daha hızlı işlenmesini istiyorsanız, öncelikli hizmet için ödeme yapabilirsiniz. Bu hizmetin maliyeti, vize türüne ve nereden başvurduğunuza bağlı olarak değişir. Örneğin, Standart Ziyaretçi Vizesi için öncelikli hizmet 220 £ iken, Tier 4 (Genel) Öğrenci Vizesi için öncelikli hizmet 500 £ ‘dur.

Süper öncelikli hizmet

Vize başvurunuzun daha hızlı bir şekilde işlenmesini istiyorsanız, süper öncelikli bir hizmet için ödeme yapabilirsiniz. Bu hizmet yalnızca belirli ülkelerde mevcuttur ve maliyeti 956 £ ‘dur. Süper öncelikli hizmet, başvurunuzla ilgili 24 saat içinde bir karar alacağınızı garanti eder.

Farklı İngiltere vize seçeneklerinin ve ücretlerinin karşılaştırılması

Şimdi, farklı İngiltere vizesi türlerini ve ücretlerini karşılaştırmamızın zamanı geldi, böylece koşullarınıza göre hangisinin sizin için en uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Standart Ziyaretçi Vizesi ve Kısa Süreli Çalışma Vizesi

İngiltere’yi kısa bir süre için ziyaret ediyorsanız ve eğitim almayı planlamıyorsanız, Standart Ziyaretçi Vizesi en iyi seçenektir. Kısa Süreli Çalışma Vizesinden daha ucuzdur ve gezi ve arkadaşlarınızı ve ailenizi ziyaret etmek gibi aynı şeylerin çoğunu yapmanıza izin verir. Ancak, kısa bir süre eğitim almayı planlıyorsanız, Kısa Süreli Çalışma Vizesi daha iyi bir seçenektir.

Tier 4 (Genel) Öğrenci Vizesi ve Kısa Süreli Çalışma Vizesi

İngiltere’de altı aydan daha uzun bir süre eğitim almayı planlıyorsanız, Tier 4 (Genel) Öğrenci Vizesi tek seçenektir. Kısa Süreli Çalışma Vizesinden daha pahalı olsa da, daha uzun süre çalışmanıza izin verir ve size daha fazla esneklik sağlar. Okurken yarı zamanlı da çalışabilirsiniz, bu da yaşam masraflarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

Tier 5 (Geçici İşçi) Vizesi ve Standart Ziyaretçi Vizesi

İngiltere’de 12 aya kadar bir iş teklifiniz varsa, Tier 5 (Geçici İşçi) Vizesi en iyi seçenektir. İngiltere’de çalışmanıza ve oradayken para kazanmanıza olanak tanır. Ancak, çalışmayı planlamıyorsanız ve sadece eğlence için İngiltere’yi ziyaret etmek istiyorsanız, Standart Ziyaretçi Vizesi daha iyi bir seçenektir.

İngiltere vize seçeneği seçerken göz önünde bulundurulması gereken faktörler

İngiltere vizesine başvurmayı düşünüyorsanız, kararınızı vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey vardır:

Ziyaretinizin amacı

Ziyaretinizin amacı, hangi vize seçeneğinin sizin için uygun olduğunu belirleyecektir. Boş zaman geçirmek için ziyaret ediyorsanız, Standart Ziyaretçi Vizesi en iyi seçenektir. Okuyorsanız, Kısa Süreli Çalışma Vizesi ile Tier 4 (Genel) Öğrenci Vizesi arasında seçim yapmanız gerekir. Çalışıyorsanız, Tier 5 (Geçici İşçi) Vizesi en iyi seçenektir.

Kalış süreniz

Kalış süreniz, hangi vize seçeneklerinin sizin için uygun olduğunu belirleyecektir. Altı aydan az kalıyorsanız, Standart Ziyaretçi Vizesi veya Kısa Süreli Çalışma Vizesi için başvurabilirsiniz. Altı aydan daha uzun süre kalacaksanız, Tier 4 (Genel) Öğrenci Vizesi veya Tier 5 (Geçici İşçi) Vizesine başvurmanız gerekir.

Bütçe

Bütçeniz, hangi vize seçeneğini seçeceğiniz konusunda da rol oynayacaktır. Sıkı bir bütçeniz varsa, Standart Ziyaretçi Vizesi en ucuz seçenektir. Ancak, İngiltere’de eğitim görmeyi veya çalışmayı planlıyorsanız, Tier 4 (Genel) Öğrenci Vizesi veya Tier 5 (Geçici İşçi) Vizesinin ek maliyetlerini hesaba katmanız gerekir.

İngiltere vize ücretlerinde tasarruf etmek için ipuçları

Bu ipuçları, ücretten tasarruf etmek istiyorsanız, İngiltere vize ücretlerinden tasarruf etmenize yardımcı olacaktır:

Erken başvurun

Vizenize erken başvurmak, öncelikli hizmette paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir. İngiltere vizesi için normal işlem süresi üç haftadır, ancak beş iş günü içinde karar almak için öncelikli bir hizmet için ödeme yapabilirsiniz. Yeterince erken başvurursanız, öncelikli hizmet için ödeme yapmaktan tamamen kaçınabilirsiniz.

Saygın bir vize hizmeti kullanın

iVisa gibi saygın bir vize hizmeti kullanmak, başvurunuzun ilk seferde doğru bir şekilde tamamlanmasını sağlayarak paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Bu, yeniden başvurularda ve ek ücretlerde paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Gereksiz ücretlerden kaçının

Gereksiz ücretlerden kaçınmak için başvuru yönergelerini dikkatlice okuduğunuzdan emin olun. Örneğin, Tier 4 (Genel) Öğrenci Vizesine başvuruyorsanız, altı aydan az bir süredir okuyorsanız sağlık ek ücretini ödemeniz gerekmeyebilir.

Sonuç ve son düşünceler

Doğru İngiltere vize seçeneğini seçmek çok zor olabilir, ancak ziyaret amacınızı, kalış sürenizi ve bütçenizi göz önünde bulundurarak bilinçli bir karar verebilirsiniz. Vize ücreti, başvuru ücreti ve durumunuz için geçerli olan ek ücretler dahil olmak üzere tüm ücretleri hesaba katmayı unutmayın. Bu ipuçlarını takip ederek ve araştırmanızı yaparak, İngiltere vize ücretlerinden tasarruf edebilir ve İngiltere ziyaretinizi başarılı hale getirebilirsiniz.

0 / 5 Puan: 5

Puan:

Son İndirimleri Kaçırmayın!
Kuponigo’nun en son tekliflerinden haberdar olun!

Kuponigo by BudgetFitter Türkiye’de bireylerin sevdikleri şeylere daha az harcama yapmalarına ve daha fazla para biriktirmelerine yardımcı olarak daha fazla tasarruf etmelerini sağlıyor. Sizler için özel oluşturulan indirim kodları ve güncel kampanyalara sitemizden erişebileceğiniz gibi, bizi ayrıca Google Haberler'de takip edebilir ve Kuponigo E-Posta İndirim Bülteni'ne abone olabilirsiniz.

E-Posta Bültenine Abone Ol Google Haberler'de Abone Ol
Size söz veriyoruz, başkalarının yaptığı gibi size asla spam e-posta göndermeyeceğiz.
Bunu Sevdiklerinizle Paylaşın
Fatih Ozdemir
Fatih Ozdemir

Kuponigo by BudgetFitter'in Kurucusu ♥️ #Eurovision Fanı 🎤 Londra Sakini 🇬🇧 FozDigital London'da UI/UX Designer, WordPress/Shopify Developer and SEO/Affiliate Marketing Expert 👨‍💻🚀

Yanıtlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Kuponigo’daki indirim kodu, indirim kuponu ve fırsatlarla her gün tasarruf edin

Ücretsiz Kuponigo Türkiye E-Posta Bülteni'ne abone olarak en son fırsatlardan, kampanyalardan, indirim kodlarından, kupon kodlarından haberdar olun.