Abone Olun & Tasarruf Edin

yabanci dil ogrenimi

İngilizce Öğrenme’de Maruz Kalma Yöntemi ve Mobil Uygulamalar

Ders kitaplarından ve başarısız dil hayallerinden bıktınız mı? İşin sırrı ezberlemek değil, dalmak! Günlük maruz kalmanın herhangi bir dilde akıcılığı nasıl sağlayacağını öğrenin.


Türkiye’de çoğumuz ne yazık ki İngilizce’yi okullarda orta seviyenin altında öğreniyoruz. Şanslı olanlardan bazıları daha ileri düzeyde yabancı dil eğitimi almaya devam ederken, önemli bir kesim ne yazık ki bu hayallerinden vazgeçiyor.

Çoğu insanın öğrenmeyi bırakmasının en önemli nedeni, okulda yabancı dilin öğretilme şeklinin tamamen yanlış olmasıdır 📚! 

Çocuklara ders kitaplarını okutmak, soruları yanıtlatmak ve cümleleri ezberletmek verimsiz bir öğretim yöntemidir. Sıkıcıdır ve öğrencilere bir dil öğrenmenin gerçek sırrını vermez. İşte tam bu noktada bir teknik ortaya çıkıyor:

MARUZ KALMA.

Futbol oynamayı YouTube videoları izleyerek öğrenemezsiniz. MUTLAKA sahaya çıkmalı ve topa vurmaya başlamalısınız ☄️. 

Aynı şey dil öğrenimi için de geçerlidir! Her gün kendinizi kaptırmanın bir yolunu bulmak, hatta en sevdiğiniz sitcom’un sesini seçtiğiniz dile çevirmek bile beyninizi bu dilde dinlemek, tepki vermek ve düşünmek için eğitecektir. 

Beyniniz çok etkili bir organdır. Gereksiz bilgiyi ortadan kaldırır, bu nedenle kendinizi her gün çevrenizdeki dile maruz bırakmalısınız. Her gün çevrenizde öğrenmek istediğiniz dili konuşan insanları duymak, sonunda sizi yeni bir akıcılık seviyesine taşıyacaktır 🦻. 

İngilizce Öğrenenler İçin 🇬🇧

Bunu söylediğim için üzgünüm ama İngilizce dünyadaki en karmaşık dillerden biridir. Kulağa aynı gelen birçok kelime farklı anlamlara gelir.

Örneğin: ‘their’, ‘there’ ve ‘they’re’ kelimelerinin hepsi kulağa aynı gelse de tamamen farklı anlamlara sahiptir. 

Ayrıca, aynı şekilde yazılan kelimeler genellikle farklı telaffuz edilebilir, örneğin ‘bear 🧸’ ve ‘fear 🙀’.

İşte bu yüzden İngilizce öğrenmenin en etkili yollarını uygulamalısınız. 

1 – İngilizce konuşan kişilerle iletişim kurun 👯‍♂️

Neyse ki, İngilizce hemen hemen her yerde konuşuluyor, bu nedenle her zaman İngilizce iletişim kurabilecek birini bulabileceksiniz. Bu sizin en önemli avantajınızdır! 

İngilizce bilen ve bu dilde iletişim kurmanıza yardımcı olacak bir arkadaş, aile veya iş arkadaşı bulun. Temel komut kelimelerinizle başlayın:

Yani merhaba, hoşçakal, teşekkür ederim, lütfen ve ardından yavaş yavaş günlük olarak kullandıkları diğer yaygın kullanılan ifadeleri öğrenin. 

Bu, yeni bir dil öğrenmenin en uygun ve etkili yoludur. 

2 – İngilizce dil öğrenme uygulamalarını kullanın 📲

İngilizce konuşanlarla iletişim kurmanın gerekli olduğu durumlarda, bunu mevcut uygulamalarla desteklemelisiniz. Neyse ki, bunu yapabileceğiniz bir çağda yaşıyoruz. iPhone’unuzun rahatlığında bütün bir dili öğrenin.

Rosetta Stone 30 yıldır (internetten önce!) faaliyet gösteriyor. Daha önce diskler ve CD’ler satıyordu.  Akıllı telefon uygulamasını indirebilir veya masaüstü sitesini kullanabilirsiniz. 

Rosetta Stone, uzun açıklamalar yerine imgeler yoluyla öğreten ‘görsel-işitsel’ bir yaklaşım kullanıyor. Makul ücretler ve ömür boyu anlaşma sunuyor, bu yüzden kontrol etmeye değer! Dil öğreniminin 30 yıllık lideri olarak statüsü göz önüne alındığında, her kuruşuna değer! 

Babbel interaktif ve eğlenceli dersler, içerik ve oyunlardan oluşmaktadır. Rosetta Stone’dan daha ucuz olan Babbel’in fiyatı dönemsel kampanyalarda daha da uygun hale geliyor.

Busuu ana dili İngilizce olan kişilerden dersler ve geri bildirimler sağlar. Benzersiz satış noktası, sizi diller konusunda ‘sokak akıllısı’ yapacak olması ve nüansları ve ‘gençlerin’ argosunu hızlı bir şekilde anlayabilecek olmanızdır. Minimum bir ücretsiz planla birlikte gelir, ancak genellikle insanları, hangi paketi aldığınıza bağlı olarak ayda 7-15 $ arasında mal olabilecek premium seçeneklere yükseltir. 

Memrise kitaptaki en eski numarayı alıp dijital çağa taşıyor: Flash Kartlar. Aralıklı öğrenme ve tekrarlama tekniği, bir kullanıcı olarak hafızanızı optimize etmek için uygulamaya yerleştirilmiştir.

Italki benim favorim! İstediğiniz ülkenin yerlileriyle konuştuğunuz bire bir hizmet sağlar. Bunu tavsiye ederim, özellikle de evde bu dili konuşan birini tanımıyorsanız. Sistem online bir pazar yeri olduğu için fiyatlar konuşmacıya göre değişiyor. Kazıklanmaktan kaçınmak için birini seçmeden önce yorumları okuduğunuzdan emin olun!

3 – İngilizce İçerik İzleyin 📺

İngilizce dili çok sayıda eğlenceye ev sahipliği yapıyor: Hollywood filmleri, epik kutu setleri, ünlü YouTuberlar ve moda influencerları.

Tüm zamanların en popüler ABD yapımı ‘Friends‘ ve tüm zamanların en çok hasılat yapan kutu seti ‘Game of Thrones‘ ile başlayın, ‘The Sidemen‘, ‘Mr Beast‘ gibi YouTuberlar ve ‘The Joe Rogan Experience‘ veya ‘Diary of a CEO‘ gibi en çok izlenen podcastlere de göz atabilirsiniz.

İngilizce Dışında Yabancı Dil Öğrenenler için 🌍

Ortaokuldaki öğretmenim oldukça sönük biriydi. Uluslararası gelişimimizi beslemekle ilgilenmiyordu ve öncelikle bize uygun notlar vermekle ilgileniyordu. Okuldan ayrıldıktan uzun bir süre sonra İspanyolca 🇪🇸 konuşmaktan keyif almaya başladım.

Evimin yakınında çalışan Perulu 🇵🇪 bir arkadaşımla konuşarak yola koyuldum. Bana karşı sabırlıydı ve potansiyelimi gördü. Neyse ki, Perulular İspanyolca‘dan çok daha yavaş konuşma eğiliminde, bu da anlamayı çok daha kolay hale getiriyor. 

Bu öğrenimi aşağıda bahsedeceğim bazı ek yöntemlerle destekledim ve artık kendimden emin bir şekilde “İspanyolcam çok iyi” diyebiliyorum ve İbiza‘yı ziyaret ettiğimde, özellikle de özgüvenimi artırmak için birkaç ‘cervezas’ içtikten sonra kendi başımın çaresine bakabiliyorum!” 

Bu yüzden burada size yabancı bir dil öğrenmenin yararlı bulduğum kritik püf noktalarını vereceğim. 

  1. Ülkenin kültürüne dahil olmak en iyisi olacaktır. En iyi filmlerini (o dilde) izleyin, en iyi şarkılarını dinleyin ve influencer’larını takip edin. Bu size dilin nasıl konuşulduğuna ve yerel halkın kullandığı belirli tavırlara dair gerçek bir fikir verecektir. Sonuçta, iletişimin büyük bir kısmı ses tonu ve beden dili aracılığıyla aktarılır. 
  2. Dili mümkün olduğunca çok konuşun. İster kendinizle ister başka biriyle konuşun, fark etmez. Bunu yaparken gününüzü kendinize anlatın. Buzdolabını açacaksanız, o dilde buzdolabını açacağınızı söyleyin. Bu, o dilde düşünmenizi, konuşmanızı ve yaşamanızı sağlayacaktır. 
  3. Yardım için uygulamaları kullanın. Önerdiğim bazı uygulamalar Rosetta Stone, Babbel, Busuu, Italki ve Memrise. İndirimler için bu link üzerinden bunları kontrol ettiğinizden emin olun.
  4. Oyuncu olun: Kendiniz için zorluklar belirlerseniz, dil öğrenmek daha az angarya haline gelir. Örneğin, bir taksiye binmeyi deneyin ve yerel biri olma kisvesi altında ne kadar süre gidebileceğinizi görün. Birini yeni dilde güldürmeyi deneyin ya da bir tarifi takip etmek veya bir şarkı yazmak gibi basit bir şey yapın. 

Yabancı bir ülkede İngilizce bilen biri olarak, yeni bir dil öğrenmek zor olabilir, çünkü çoğu insan iyi İngilizce konuşur ve sizin için çeviri yapma eğilimindedir! Ancak ısrarcı olursanız, şüphesiz iki dilli hayallerinize sandığınızdan daha kısa sürede ulaşacaksınız. 

İyi Şanslar 🍀🍀

Bu faydalı oldu mu?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!

Abone Olun & Tasarruf Edin

Alfie King
Alfie King

Alfie King bir yazar, freelance çalışan ve girişimcidir. Londra'da büyüdü ve iş, finans, seyahat, yaşam tarzı ve politika hakkında yazmaktan hoşlanıyor. Bath Üniversitesi'nde öğrencidir ve birkaç farklı iş girişimine yatırım yapmıştır.

Düşüncenizi Paylaşın