Hosting seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Dünya’da her gün çok sayıda yeni bir web sitesi açılıyor. Bu web siteleri dünya genelindeki çeşitli sunucularda barındırılıyor. Bir web sitesi açtığınızda hosting şirketinizden bir paket satın alır ve sitenizi bulutta bir yerde depolamaya başlarsınız.

Son yıllarda ihtiyaç arttıkça, hosting fiyatları da dünya genelinde yükseliş göstermeye başladı. Bununla beraber çok sayıda hosting şirketi de ortaya çıktı. Bu yazımızda sizlere hosting şirketinizi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili bilgiler vermek istiyoruz.

Hosting seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Hosting Şirketi

İlk olarak yola hosting şirketinizi seçerek çıkmalısınız. Dünya genelinde çok sayıda hosting şirketi var, ama hepsi çok iyi seviyede hizmet sunmuyorlar. Hosting şirketinizi seçerken ucuzluğuna değil, ne kadar çok teknolojiyi kullandığına bakmanızda fayda var. Çünkü köklü ve büyük hosting şirketleri daima daha köklü bir bilgiye sahip olurlar ve sitelerinizin barındığı sunucuları buna göre optimize ederler. Ayrıca güncel trendleri daima takip ettiklerinden, teknoloji olarak asla geri planda kalmazsınız. Tüm bunlara ek siteniz de daima güvenli ve kesintisiz bir şekilde çalışmasını sürdürür.

Biz henüz çalıştığı bir hosting şirketi olmayan kişilere Namecheap‘ı öneriyoruz. Bugüne kadar çok popüler olan hosting şirketlerini de inceledik ama performans ve teknoloji açısından bizi en çok memnun eden Namecheap oldu. İsterseniz GoDaddy de yine tercih edilebilir.

Paket Seçimi

Hosting şirketlerinin sayfalarına girdiğinizde birbirine benzer paketler görürsünüz. Bunlar çoğunlukla Paylaşımlı Hosting (Shared Hosting), WordPress Hosting, Reseller, VPS vb. gibi paketlerdir.

Eğer temel seviyede bir kullanıcıysanız ve kendi blog sitenizi ya da birkaç sayfalık projeniz için web sitesi kurmak istiyorsanız Paylaşımlı Hosting ve WordPress Hosting paketlerini tercih edebilirsiniz. Hem daha ucuz hem de teknik olarak yönetilmesi daha kolaydır. Bu sunucularda genellikle farklı web siteleriyle ortak sunucuyu paylaşırsınız. Hosting şirketleri bu sayıyı adil tuttuklarını söyleseler de, bulunduğunuz sunucuda kaç adet web sitesinin barınacağına dikkat etmenizde fayda var. Çünkü, sunucudaki sitelerden herhangi birisi DDOS saldırısı aldığında, aynı sunucudaki bütün web siteleri etkilenir ve yavaş açılmaya başlarlar. Bu nedenle Paylaşımlı Hosting seçiminizi daha köklü firmalardan yaparsanız daha az sorun yaşarsınız.

Eğer biraz daha profesyonelseniz ve e-ticaret yapmak istiyorsanız, müşterilerinizi kaybetmemek adına VPS Hosting kullanmanız daha doğru olacaktır. Çünkü bu tür web siteleri çok yoğun kaynak kullanırlar ve sitenin yavaş açılmaması için daha yüksek paketleri tercih etmeniz gerekir. Bu hosting türünde sunucunuz size özel olduğundan, Paylaşımlı Hosting’deki gibi diğer sitelerden etkilenmezsiniz. Tabi fiyatları da buna oranla daha pahalı olacaktır.

Sunucu Lokasyonu

Dünya’daki büyük hosting şirketleri genellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyor. Bazı şirketler ise dünya genelinde farklı lokasyonlarda sunucuları olduğunu söyleyerek, bunları kullanmanız için sizlerden ek ücret talep ederler. Hosting’in bulunduğu lokasyon önemli midir? Elbette çok önemlidir.

Web sitenizin hedef kitlesine yakın bir lokasyonda barınıyor olması, ziyaretçilerin web sitenizi daha hızlı açması anlamına gelir. Bu nedenle web sitenizin sunucusunu hedeflediğiniz kitleye yakın bir bölgede tutmalısınız. Bu sadece milisaniye cinsinden bir fark yaratsa da, arama motorları için önemli bir detaydır. Eğer dünyadaki her bölgeye eşit hızlarla erişmek istiyorsanız bir CDN hizmeti satın alabilirsiniz. Bizim önerdiğimiz başlıca şirketler: Supersonic, Sucuri, Stackpath ve Cloudflare.

İnternetteki Şikayetler

Ve son olarak hosting şirketinizi seçmeden önce internette hakkında arama yapmanızı tavsiye ederiz. Dünya genelindeki çok sayıda yazılımcı güncel şikayetlerini genelde forumlarda paylaşırlar. Bu durum karar vermenize de yardımcı olacaktır.

Kinsta Hosting planlarında yıllık alımlarda 2 ay indirim fırsatı
Kodsuz Kampanya
Kinsta Hosting planlarında yıllık alımlarda 2 ay indirim fırsatı

Kinsta, statükoyu değiştirmek amacıyla 2013 yılında kuruldu. Dünyanın en iyi WordPress barındırma platformunu oluşturmak için yola çıkan Kinsta, Yönetimli...Devamını Gör

Kinsta, statükoyu değiştirmek amacıyla 2013 yılında kuruldu. Dünyanın en iyi WordPress barındırma platformunu oluşturmak için yola çıkan Kinsta, Yönetimli WordPress hosting performansını bir sonraki düzeye taşıyor. Google Cloud Platform ve ışık hızındaki premium katman ağı tarafından desteklenen WordPress kullanıcıları, dünya çapındaki 25 veri merkezi arasından seçim yapabilir. Küçük bloglardan, Fortune 500 müşterisine kadar her tür siteyi barındırıyor. 25 veri merkezi aracılığıyla dünya çapında 128 ülkeden binlerce müşteriye hizmet veriyor.

Daha Az Göster
sucuri logo
Kodsuz Kampanya
Sucuri CDN & Firewallda web siteleri için hız ve güvenlik fırsatları

Sucuri CDN & Firewall; küçük işletmeler, kurumsal kuruluşlar ve web profesyonelleri için oluşturulmuş web sitesi güvenlik çözümleri sunuyor. Ayrıca, 7/24...Devamını Gör

Sucuri CDN & Firewall; küçük işletmeler, kurumsal kuruluşlar ve web profesyonelleri için oluşturulmuş web sitesi güvenlik çözümleri sunuyor. Ayrıca, 7/24 ulaşabileceğiniz hiçbir ekstra ücret ödemeden profesyonel bir yardıma hizmeti de sağlıyorlar.

Daha Az Göster
İndirim
UpdraftPlus Premium Personal plan yükseltmelerinde geçerli indirim kodu
İndirim Kodu - Kupon Kodu
UpdraftPlus Premium Personal plan yükseltmelerinde geçerli indirim kodu

UpdraftPlus, dünyanın en güvenilir WordPress yedekleme, geri yükleme ve klonlama eklentisidir.

Hack...Devamını Gör

UpdraftPlus, dünyanın en güvenilir WordPress yedekleme, geri yükleme ve klonlama eklentisidir.

Hack saldırıları, sunucu çökmeleri, tehlikeli güncellemeler veya basit kullanıcı hataları WordPress sitenizi mahvedebilir. Bu yüzden UpdraftPlus'a ihtiyacınız var. WordPress sitenizi güvende tutun ve şimdi kurun!

Daha Az Göster
% 20 İndirim
alamy logo
İndirim Kodu - Kupon Kodu
Alamy sitesinde tüm stock videolarda geçerli % 20 indirim kodu

Alamy, dünyanın önde gelen yüksek kaliteli lisanslı fotoğraf, vektör, illüstrasyon, video ve müzik sağlayıcısıdır, böylece tüm geçmişlerden ve her...Devamını Gör

Alamy, dünyanın önde gelen yüksek kaliteli lisanslı fotoğraf, vektör, illüstrasyon, video ve müzik sağlayıcısıdır, böylece tüm geçmişlerden ve her büyüklükteki işletmelerden yaratıcı profesyoneller, inanılmaz içerik ve yenilikçi araçlarla en iyi çalışmalarını tek bir platformda üretirler.

Daha Az Göster
Blocksy PRO WordPress teması satın alımlarında geçerli % 10 indirim kodu
İndirim Kodu - Kupon Kodu
Blocksy PRO WordPress teması satın alımlarında geçerli % 10 indirim kodu

Yenilikçi, hızlı ve süper özelliklere sahip olan Blocksy WordPress teması ile bir sonraki web projenizi kodlama becerisi olmadan dakikalar içinde...Devamını Gör

Yenilikçi, hızlı ve süper özelliklere sahip olan Blocksy WordPress teması ile bir sonraki web projenizi kodlama becerisi olmadan dakikalar içinde görsel olarak oluşturabilirsiniz.

Daha Az Göster

Önemli indirimleri kaçırmayın!

İndirim ve kampanyaları kaçırmamak için e-posta bültenimize abone olmak ister misiniz?

Mahallenize 1000 Mbps fiber internet geldi!

TurkNet, yeni altyapı hamlesi ile tüm Türkiye'ye fiber internet getirmeye başladı. Siz de altyapınızı sorgulayın ve Türkiye'nin en hızlı internetinin tadını çıkarmaya başlayın. Üstelik kotasız, taahhütsüz ve ayda sadece 99,90 TL!

İnternetinizi ilk ay ücretsiz kullanmak için başvuru formuna UQQ57TG74RJT davet kodunu girebilirsiniz.

Bu Fırsatı Paylaşın
Default image
Fatih Özdemir
Merhaba, ben Fatih Özdemir. Blog yazıyor, arada fotoğraf-video çekiyor, her fırsatta geziyor ve freelance dijital projeler tasarlıyorum.
Articles: 18

Leave a Reply