Abone Olun & Tasarruf Edin

harry potter film mekanlari

Londra’da Harry Potter’ın Çekildiği En Ünlü 19 Yer 🪄

Londra'da Harry Potter’ın çekildiği yerleri ziyaret ederek kendinizi Harry Potter'ın büyücülük dünyasına bırakın. Bu rehber sizi şehirde büyülü bir yolculuğa çıkaracak.


Her Harry Potter filmi izleyicisinin aklından bir kez bile olsa “Harry Potter’ın çekildiği yerler nerede” diye geçirdiğini düşünüyoruz. Siz de bu Harry Potter hayranlarından biri misiniz? Hiç Hogwarts’ın büyülü dünyasında bir yolculuğa çıkmak istediniz mi? Eğer öyleyse, o zaman bu makale tam size göre!

1990 yılında Manchester’ten Londra’ya giden bir trenin rötar yapmasının J.K. Rowling‘e verdiği ilhamla başlayan Harry Potter serisi, önce kitabıyla daha sonra da beyaz perdedeki başarısıyla dünyanın en çok bilinen eserlerinden biri oldu.

Milyonlarca, belki de milyarlarca insan tarafından izlenen Harry Potter filmleri, özellikle büyülü ve masalsı mekanlarıyla dikkat çekiyor. Peki filmde gördüğümüz bu mekanlar acaba gerçekten de var mı? Cevabımız: Evet!

Harry Potter hangi ülkede çekildi diye soracak olursanız hemen söyleyelim; Harry Potter filmlerindeki sahnelerin bir bölümü Birleşik Krallık‘ın İngiltere‘deki Londra, Oxford, York ve İskoçya‘daki Edinburgh gibi farklı şehirlerindeki gerçek mekanlarda geçerken, önemli bir kısmı da Londra‘nın kuzeybatısındaki Harry Potter Warner Bros stüdyolarında çekilmiştir.

Seyahate mi çıkıyorsunuz?

Seyahatiniz için ihtiyacınız olan her şeyden tasarruf edin. Kuponigo’da SIM kartlar, bavullar, seyahat sigortaları gibi temel ihtiyaçlara ilişkin Fırsatları ve İndirimleri keşfedin.

Londra’da olmadığı için bu yazımızda bahsetmeyeceğiz ama “Harry Potter’ın çekildiği okul nerede?“, “Hogwarts gerçekte nerede?” ya da “Hogwarts hangi ülkede?” diye çok soru geliyor. Bu nedenle ek bilgi olarak açıklamak isteriz ki; Harry Potter çekildiği okul olan Hogwarts, İngiltere‘deki Alnwick Kalesi‘dir. Ama tabi bu sahnelerin çoğu da “Wizarding World of Harry Potter” olarak bilinen stüdyolarda geliştirildiği için “Hogwarts gerçek mi” sorunuzun cevabını size bırakıyoruz 🙂

Artık hazırsak başlayalım. Bu yazımızda sizlere Harry Potter’ın çekildiği yerler olan Londra‘daki gerçek mekanları listeledik. Harry Potter filmlerinde hangi ikonik Londra film mekanlarının kullanıldığını ve buraları kendi başınıza nasıl ziyaret edebileceğinizi öğrenin. Londra’daki bu popüler Harry Potter filmi konumlarıyla büyücülük dünyasından çıkıp Muggle dünyasına bir yolculuk yapın!

King’s Cross Tren İstasyonu

Londra King's Cross Tren İstasyonu
Londra King’s Cross Tren İstasyonu – Fotoğraf: Jeff Whyte / Shutterstock

Harry Potter hikayesinin temelini oluşturan King’s Cross Tren İstasyonu, Harry Potter hayranlarının bir numaralı uğrak noktası ve Harry Potter’ın çekildiği yerlerin başında geliyor. Burası, Harry’nin Hogwarts Ekspresi’ne ilk bindiği ve aynı zamanda Ölüm Yadigarları 2. Kısım’ın sonunda Ron ve Hermione’ye veda ettiği istasyondur.

King’s Cross Tren İstasyonu, Londra’daki birçok farklı platform ve hatta sahip en işlek tren istasyonlarından biridir, bu nedenle Harry Potter hayranı olmasanız bile kesinlikle keşfetmeye değer. Aynı zamanda şehirdeki otobüs, yolcu otobüsü ve metro hizmetleri için de önemli bir transfer noktasıdır.

Filmin en heyecan verici sahnelerine tanıklık eden ve günümüzde de oldukça işlek olan King’s Cross Tren İstasyonu, içerisinde barındırdığı Harry Potter hediyelik eşya mağazasıyla, hayranlara adeta unutulmaz bir dünya sunuyor. Burada asalardan, peluş oyuncaklara kadar bu özel dünyaya ait her şeyi bulabilmeniz mümkün.

Mağazanın dış duvarında ise sizi bambaşka bir sürpriz daha bekliyor. Buradaki Peron 9 3/4 tabelası ve Hogwarts Ekspresi’nin bir kopyasıyla tıpkı perona geçiş yapıyormuşçasına bir poz vererek, bu özel anınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

St Pancras International Tren İstasyonu

Londra St Pancras Tren İstasyonu
Londra St Pancras Tren İstasyonu – Fotoğraf: PhotoLondonUK / Shutterstock

King’s Cross istasyonunun ana kapısından çıktığınızda hemen sağ tarafta görebileceğiniz bir diğer muhteşem yapı ise St Pancras Uluslararası Tren İstasyonu. Burası sadece Londra’daki popüler Harry Potter film mekanlarından sadece biri değil, aynı zamanda Londra ve Güney Doğu’ya hizmet veren işlek bir tren istasyonudur. İstasyon, Harry Potter filmlerinde Hogwarts Ekspresi için Londra’daki Harry Potter çekim yerlerinden biri olarak kullanıldı .

İstasyonun içi, Ron Weasley’nin trene binmeye çalışırken ailesinden ayrıldığı sahne ve Weasley’nin büyülü Ford Anglia arabasıyla Harry Potter ve Sırlar Odası’nda uçmak için havalandığı sahne de dahil olmak üzere bazı sahnelerde kullanıldı.

İstasyon ilk olarak 1868’de açıldı ve aslen St Pancras Midland Grand Hotel olarak biliniyordu. Otel, George Gilbert Scott tarafından tasarlandı ve Londra’nın en lüks otellerinden biriydi. Ancak, otel 20. yüzyılın başlarında düşüşe geçti ve sonunda 1935’te kapatıldı. Bina daha sonra 2007’de büyük bir tadilattan geçene kadar tren istasyonu olarak kullanıldı.

Claremont Square

Londra Claremont Square
Londra Claremont Square – Fotoğraf: Fatih Özdemir / Wirestock

Yukarıda bahsettiğimiz iki büyük tren istasyonuna da oldukça yakın bir noktada olan Claremont Square sokağındaki Grimmould Place ise Sirius Black ailesinin yaşadığı 12 numaralı ev olarak kullanıldı.

Claremont Meydanı, Londra’nın merkezindeki Islington ilçesinde bulunan küçük bir yerleşim meydanıdır. Meydan, Upper Street ile Liverpool Road arasında yer alır ve Angel metro istasyonuna yaklaşık on dakikalık yürüme mesafesindedir.

Meydan, Harry, Ron ve Hermione’nin Grimmauld Meydanı’nı bulmak için Londra’ya girdiği sahnede, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı için bir çekim yeri olarak kullanıldı.  Bu evin karşısında bulunan ve filmde de kullanılan alanın kapısı günümüzde kilitlenmiş durumda. Yani bu bölgede Harry Potter hayranlarına özel olarak bırakılan herhangi bir işaret ne yazık ki bulunmuyor.

Londra’yı ziyaret eden bir Harry Potter hayranıysanız, Harry Potter’ın çekildiği yerlerden biri olan Claremont Meydanı kesinlikle görülmeye değer!

Leadenhall Market

London Leadenhall Market
London Leadenhall Market

Leadenhall Market, 14. yüzyıldan kalma Londra’nın en eski pazarlarından biridir. Pazar, Harry Potter ve Felsefe Taşı‘nda ve Harry Potter ve Sırlar Odası‘nda Diagon Walley için bir çekim yeri olarak kullanıldı. Pazarın dışındaki bir yer ise The Leaky Cauldron‘un girişi olarak kullanılıyordu.

Filmlerde bu pazar, büyülü eşyalar satan tezgahlarla dolu, hareketli bir büyücü pazarı olarak tasvir ediliyor. Ancak gerçekte Leadenhall Market, taze yiyecek ve çiçeklerin satıldığı kapalı bir pazardır. Hediyelik eşya, kitap ve kıyafet satan bazı dükkanlar da vardır.

Gerçek bir büyücülük pazarı olmamasına rağmen, Leadenhall Pazarı Harry Potter hayranları için kesinlikle görülmeye değer. Çok fazla tarihi olan güzel bir pazar ve gerçekten büyülü tezgahlarla dolu olsaydı nasıl olacağını hayal etmek eğlenceli!

Cecil Court

Cecil Court, Londra’da Harry Potter ve Sırlar Odası‘nın çekim yeri olarak kullanılan bir caddedir. Londra’nın Covent Garden bölgesinde yer alır ve bir dizi mağaza ve restorana ev sahipliği yapar.

Cadde, Harry ve Ron’un Diagon Yolu’na giden yolu bulmaya çalıştıkları bir sahne için kullanıldı. Sahne 2001’de çekildi ve yoğun bir Londra caddesinde yürüyen iki karakteri gösteriyor.

Bugün, Cecil Court bir dizi antikacıya, kitapçıya ve sanat galerisine ev sahipliği yapıyor ve bu da burayı keşfederek bir öğleden sonra geçirmek için mükemmel bir yer yapıyor. Harry Potter hayranı olmasanız bile, bu cadde eşsiz atmosferi ve bir dizi ilginç mağazasıyla görülmeye değer.

Goodwin’s Court

Londra Goodwin’s Court
Londra Goodwin’s Court Fotoğraf- Fatih Özdemir

Goodwin’s Court, Diagon Yolu’nun kalbinde yer alan dar bir geçittir. Harry, Ron ve Hermione ile ilk kez burada tanışır ve yanlışlıkla tuğla duvardan The Leaky Cauldron’a girmeye çalışır.

Goodwin’s Court’un gerçek hayattaki konumu, Seven Dials olarak bilinen bir bölgede, Charing Cross Road‘un hemen dışındadır. Ayrıca filmden başka bir sahnede kullanılan ünlü saat kulesine de ev sahipliği yaptığı için turistlerin uğrak yeridir.

Westminster Köprüsü

Londra Westminster Köprüsü
Londra Westminster Köprüsü – © Fotoğraf: S.Borisov / Shutterstock

Westminster Bridge, Londra’daki en popüler Harry Potter film mekanlarından biridirHarry ve Hermione‘nin Felsefe Taşı‘nı ararken köprüde dans ettikleri ünlü sahne de dahil olmak üzere dizi boyunca birçok sahnede yer aldı.

Köprü aynı zamanda Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı‘nda Fred ve George Weasley süpürgelerini altında uçururken de yer alır. Westminster Köprüsü, Parlamento Binası ve Big Ben‘in muhteşem manzarasına sahip, başlı başına güzel bir turist noktasıdır. Harry Potter hayranı olmasanız bile kesinlikle görülmeye değer!

Westminster Abbey

Londra Westminster Abbey (St Peter Kilisesi)
Londra Westminster Abbey (St Peter Kilisesi) – Fotoğraf: f11photo / Shutterstock

Westminster Abbey, Londra’yı ziyaret eden Harry Potter hayranları için mutlaka görülmesi gereken bir yer. İkonik binanın içi, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları – Bölüm 1‘deki Bill Weasley ve Fleur Delacour’un düğünü, Voldemort’un ve Dumbledore’un cenazesi sahnelerinde; manastırın dışı ise Harry ve Ginny Weasley arasındaki düğün sahnesi için de kullanıldı.

Westminster Abbey ziyaretçileri güzel binayı keşfedebilir ve Harry Potter filmlerinin en unutulmaz sahnelerinden bazılarının nerede çekildiğini görebilir. Manastır aynı zamanda birçok önemli tarihi esere ev sahipliği yapıyor ve bu da onu hem tarih meraklıları hem de Harry Potter hayranları için büyüleyici bir ziyaret yeri yapıyor.

Westminster Metro İstasyonu

Londra Westminster Metro İstasyonu
Londra Westminster Metro İstasyonu – Fotoğraf: Fatih Ozdemir / Alamy

Westminster Metro İstasyonu, Londra’nın en işlek ve en ikonik metro istasyonlarından biridir. İlk olarak 1868’de açıldı ve yıllar boyunca bir dizi film ve TV şovunda kullanıldı. Aynı zamanda Harry Potter filmlerinin çekim yeri olarak da kullanıldı.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı‘nda Westminster Metro İstasyonu, Sirius Black’i kurtarmak için Harry, Ron ve Hermione’nin cisimleştiği yer olarak kullanıldı. Sahne, bir film seti olarak kullanılan ve artık kullanılmayan Platform 1’de çekildi. Harry Potter filmlerinin hayranıysanız, Westminster Metro İstasyonu‘nu ziyaret etmek kesinlikle Londra’da yapılacaklar listenizde olmalı!

Tower Bridge

Londra Tower Bridge
Londra Tower Bridge – © Fotoğraf: Sven Hansche / Shutterstock

Tower Bridge, Londra’daki en popüler Harry Potter’ın çekildiği yerlerden biridir. Köprü, Harry ve Ron’un Weasley’nin Ford Anglia’sını köprünün altından uçurmaya çalıştıkları sahne de dahil olmak üzere, Harry Potter filmlerindeki birçok sahnede kullanıldı.

Tower Bridge aynı zamanda Harry ve Ron’un Hermione’nin Hogwarts trenine binmeden önce ona veda ettiği ünlü Hogwarts Ekspresi köprü sahnesinin de çekildiği yerdir.

En son Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı için bir çekim yeri olarak kullanıldı. Filmde Harry ve arkadaşları, Sirius Black’i Azkaban’daki hapisten kurtarmak için yola çıktıklarında Thames Nehri’ni geçmek için bu köprüyü kullanırlar.

Köprü, Thames Nehri boyunca uzanır ve turistlerin fotoğraf çekmek için popüler bir noktasıdır. Tower Bridge 1894 yılında inşa edilmiştir ve dünyanın en tanınmış köprülerinden biridir.

Piccadilly Circus

Londra Piccadilly Circus Meydanı
Londra Piccadilly Circus Meydanı – Fotoğraf: Lukasz Pajor / Shutterstock

Piccadilly Circus, Londra’nın dev reklam panolarıyla ünlü en popüler turistik yerlerinden biridir. Bu bölge enerji dolu ve görülecek ve yapılacak çok şey var. Harry Potter hayranları, filmlerdeki bir dizi sahnenin çekim yeri olarak kullanıldığı için bölgeye özellikle ilgi duyacaklardır.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı‘ndaki en ünlü sahnelerden biri Piccadilly Circus‘ta çekildi. Bu, Harry, Ron ve Hermione’nin Dolores Umbridge’in Sihir Bakanlığı’nı devralmasını engellemek için cisimleştiği sahnedir. Sahne aslında kapalı bir sette çekildi ama yine de Piccadilly Circus’u ziyaret edebilir ve nerede çekildiğini görebilirsiniz.

Milenyum Köprüsü

Londra Milenyum Köprüsü
Londra Milenyum Köprüsü – Fotoğraf: TTstudio / Shutterstock

Harry ve arkadaşları Hogwarts Ekspresi’ne yetişmek için oradan geçerken, Londra’nın bu simgeleşmiş köprüsü, filmin açılış sahnelerinde kullanıldı. Millennium Köprüsü, Yedi Çömlekçi Savaşı sırasında Ölüm Yiyenler tarafından yok edildiğinde başka bir önemli sahnede de yer aldı .

Bugün köprü, Thames Nehri ve Londra silüetinin nefes kesen manzaralarını sunan, hem turistler hem de yerel halk için popüler bir mekandır. Bu nedenle, kendinizi şehirde bulursanız, Millennium Köprüsü‘nde bir yürüyüş yaptığınızdan emin olun ve uçan arabalara dikkat edin! 🚙

St Paul Katedrali

Londra St. Paul Katedrali
Londra St. Paul Katedrali – Fotoğraf: Fatih Özdemir – Wirestock / Adobe Stock

St Paul’s Katedrali, Londra’da Harry Potter’ın çekildiği yerler biridir. Katedral, Fleur Delacour ve Bill Weasley’nin düğünü de dahil olmak üzere filmlerdeki birçok sahnede fon olarak kullanıldı.

Katedral şehrin en ikonik yerlerinden biridir. Sir Christopher Wren tarafından tasarlandı ve İngiltere’deki Barok mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Katedral ayrıca vatana ihanetten idam edilen bir adamın hayaletinin musallat olduğu söylenen ünlü Fısıldayan Galeri‘ye de ev sahipliği yapıyor.

Harry Potter hayranıysanız, Londra’dayken St Paul Katedrali‘ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Filmlerin hayranı olmasanız bile, katedral mimari güzelliği ve tarihi ile görülmeye değer.

Great Scotland Yard

Londra Great Scotland Yard
Londra Great Scotland Yard – Fotoğraf: Fatih Ozdemir / Alamy

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda Great Scotland Yard, Sihir Bakanlığı’nın Londra ofislerinin bulunduğu yerdir. Bina ayrıca Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 1‘de Harry, Ron ve Hermione’nin Voldemort’un hortkuluklarından birini yok etmek için Londra’ya cisimleştiği zaman yer alır.

Great Scotland Yard, Trafalgar Meydanı‘nın hemen dışındaki Broadway’de bulunan Londra’daki gerçek bir binadır. Büyükşehir Polis Teşkilatı‘nın (“MET”) karargahı, ilk olarak 1829’da bir polis karakolu olarak inşa edildi ve 1890’dan beri MET’in karargahı oldu. Aynı zamanda, 2. Dünya Savaşı sırasında İngiltere Başbakanı Winston Churchill‘in yeraltı savaş odalarının bulunduğu yer.

Great Scotland Yard‘ın içine giremeseniz de (halka açık değildir), büyük cephesini dışarıdan hayranlıkla izleyebilirsiniz. Hayranları üzecek bir diğer durum ise buradaki kırmızı telefon kulübesinin film çekimleri için geçici olarak getirilmiş olması. Yani günümüzde burada hatıra fotoğrafı çektirebileceğiniz bir kulübe, ne yazık ki yok.

Avustralya Evi

Londra Avustralya Evi
Londra Avustralya Evi – Fotoğraf: Fatih Ozdemir / Alamy

Australia House, Londra’nın kalbinde, Trafalgar Meydanı’na sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan güzel bir binadır. Burası, Harry Potter filmlerinde Gringotts Büyücü Bankası‘nın (Gringotts Wizarding Bank) dış çekimleri için kullanılan mekandır. Filmde, Harry’nin Sirius Black ve Mundungus Fletcher ile buluştuğu yer burasıdır.

Binanın etkileyici cephesi, Korint sütunları ve büyük bir merdiven gibi bir dizi klasik mimari öğeye sahiptir. Ama gerçekten nefesinizi kesecek olan taraf Avustralya Evi’nin içi. Geniş lobi mermer zeminler, duvarlar ve tavanlarla dekore edilmiştir ve etkileyici bir vitray tavana sahiptir.

Bina 1918’de tamamlandı ve ilk olarak Avustralya Yüksek Komisyonu tarafından kullanıldı. Bugün, Avustralya Ticaret ve Yatırım Komisyonu da dahil olmak üzere bir dizi işletme ve kuruluşa ev sahipliği yapmaktadır.

Londra Belediye Binası

Londra Belediye Binası
Londra Belediye Binası – Fotoğraf: Manuel Weber / Unsplash

Londra Belediye Binası (London City Hall), Londra’da Harry Potter’ın çekildiği yerlerden biridir. Şehrin kalbinde yer alır ve Londra silüetinin çeşitli manzaralarını sunar.

Bina, Harry Potter filmlerinde Sihir Bakanlığı’nın dış cephesi olarak kullanılmıştır. Londra Belediye Binası, Grade II koruma altındaki bir yapıdır ve şehrin kalbinde yer almaktadır. Aynı zamanda Londra’nın en tanınmış yerlerinden biridir.

Lambeth Köprüsü

Londra Lambeth Köprüsü
Londra Lambeth Köprüsü – Fotoğraf: Songquan Deng / Shutterstock

Lambeth Köprüsü, Harry Potter film hayranları için en popüler yerlerden biridir. Thames Nehri boyunca uzanan köprü, film boyunca birçok sahnede kullanıldı. İlk filmde Harry ve arkadaşları Dursley’lerden kaçtıktan sonra nehri geçmek için köprüyü kullanırlar. İkinci filmde, köprü Quidditch Dünya Kupası sırasında görülüyor. Beşinci filmde Lambeth Köprüsü, Dumbledore’un Ordusunun cisimleştiği bir sahnede görülüyor.

Birçok Harry Potter hayranı, Londra’dayken Lambeth Köprüsü’nü ziyaret etmeyi sever. Köprü, Big Ben ve Westminster Abbey gibi Londra’nın en ünlü yerlerinden bazılarının harika manzaralarını sunmaktadır. Şanslıysanız, bir Hogwarts şatosu bile görebilirsiniz!

Paddington Tren İstasyonu

Londra Paddington İstasyonu
Londra Paddington İstasyonu – Fotoğraf: Neil Martin / Unsplash

Paddington Tren İstasyonu, Harry Potter’ın ilk filmi olan Felsefe Taşı‘nda, Harry’nin Hagrid tarafından bırakıldıktan sonra Londra’ya vardığı yer olarak kullanılmıştır. İkinci film olan Sırlar Odası‘nda da Ron ve Harry’nin Diagon Yolu’na gitmek için Hızır Otobüs’e bindiklerinde görülür.

Paddington Tren İstasyonu‘nu ziyaret etmek isterseniz, Londra’nın herhangi bir sayıdaki ana tren istasyonundan trene binebilirsiniz. Vardığınızda, etrafa bir göz attığınızdan ve yakınlarda Londra’da başka Harry Potter filmi yerleri görüp göremediğinizden emin olun!

Warner Bros Studio Tour

Harry Potter Warner Bros Stüdyo Turu
Harry Potter Warner Bros Stüdyo Turu – Fotoğraf: Tom Kulczycki / Unsplash

Bir Harry Potter hayranıysanız, Warner Bros. Studio Tour‘u mutlaka ziyaret etmelisiniz. Londra’nın dışında Leavesden‘de yer alan stüdyo turu, ziyaretçilere filmin en ikonik setlerinden ve aksesuarlarından bazılarının perde arkasını görme fırsatı sunuyor.

Stüdyo turunda Hogwarts kalesinden Diagon Yolu’na kadar görülecek ve yapılacak çok şey var. Hatta Hagrid’in kulübesine girip The Three Broomsticks pub’da Kaymakbirası içebilirsiniz. Turdaki Harry Potter film setleri, filmlerde kullanılan dekor ve kostümlere yakından bakmanızı sağlıyor.

Tur, Büyük Salon, Dumbledore’un ofisi, Hagrid’in Kulübesi, Gryffindor ortak salonu ve daha fazlasını ziyaret etmeyi içerir. Ziyaretçilerin en sevdikleri Harry Potter filmlerinden hediyelik eşya satın alabilecekleri bir hediyelik eşya dükkanı da bulunmaktadır.

Stüdyo turu tüm yıl boyunca açıktır, yani yılın hangi zamanı olursa olsun ziyaret edebilirsiniz. Biletlerinizi önceden online olarak almanızı tavsiye ederiz. Biletinizi indirimli fiyatlarla almak için GetYourGuide, Viator, Tiqets, Klook ve Bilet.com sitelerine bakabilirsiniz.

Bu faydalı oldu mu?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!

Abone Olun & Tasarruf Edin

Fatih Ozdemir
Fatih Ozdemir

İstanbul'dan Londra'ya gelir gelmez, tasarruf yapmanızı sağlayacak ekonomik ipuçları ve püf noktalarıyla dolu bir web sitesi olan Kuponigo'yu kurdum. Web geliştirme ve tasarım konusundaki yeteneğimle güzel ve işlevsel web siteleri hazırlarken, yazılarımla da insanlara tasarruf etmeleri için güç veriyorum. Klavyeye yapışmadığım zamanlarda, daha az sıradan bir hayata denk geleceksiniz - belki arada sırada şehirden kaçmak ya da söylenen bir iki Eurovision marşı.

Düşüncenizi Paylaşın