Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak ve Gelir Elde Etmek 🤳

Günümüzde artık fotoğraf çekerek para kazanmak için yapılabilecek çok fazla seçenek var ve bu seçenekler her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu yazımızda sizlere fotoğraf çekerek para kazanma siteleri üzerinden fotoğraflarınızı nasıl satabileceğinizi ve nasıl ek gelir elde edebileceğinizi anlatmak istiyoruz.

Tatile gittiğinizde muhtemelen çok fazla fotoğraf çekiyorsunuzdur. Eminiz anlarınızı ölümsüzleştirdiğiniz selfileriniz ve birbirinden güzel manzara fotoğraflarınız şu an arşivinizde yatıyor. Peki bu görselleri Instagram veya Pinterest hesaplarınız dışında paylaşmayı hiç düşündünüz mü? Hatta bunu yaparak para bile kazanmayı…

Sosyal medyanın yükselişi, insanların kişisel bir markaya sahip olmanın önemini fark etmelerini sağladı. Sonuç olarak, giderek daha fazla insan ve işletme, yeteneklerini ve ürünlerini sergilemek için kendi web sitelerini ve bloglarını oluşturuyor ve hepsinin telif hakkı olmayan fotoğraflara ihtiyacı var. Bunun için her gün binlerce lira ödeyip fotoğraf lisansı satın alıyorlar. Stok fotoğrafçılığı ne demek? sorunuzun yanıtı da aslında tam olarak bu ihtiyacın arkasında gizli.

Bir dijital kameranız veya iPhone’unuz varsa işte beklediğiniz fırsat, bu yöntemlerle cep telefonu ile fotoğraf çekerek para kazanmak bile mümkün! Kişilere veya işletmelere fotoğraflarınızı satabilir ve ek gelir elde edebilirsiniz.

İnternetten fotoğraf satmaya karar vermek

Unsplash
Unsplash – Fotoğraf: Desola Lanre / Unsplash

Çevrimiçi ortamda fotoğraf satarak para kazanmak istiyorsanız, önce dikkate almanız gereken birkaç şey var. Fotoğraf çekiminize ve sattığınız fotoğrafın türüne bağlı olarak, fiyatlandırma ve dağıtım için farklı seçenekleri değerlendirmeniz gerekebilir.

Örneğin, profesyonel portreler veya vesikalıklar çekiyorsanız, yüksek çözünürlüklü görüntüler için daha fazla ücret alabilirsiniz. Baskıları veya dijital indirmeleri doğrudan web sitenizden de satabilirsiniz.

Dikkate alınması gereken bir diğer faktör de fotoğraflarınızı nasıl pazarlamayı planladığınızdır. Bir blogunuz varsa veya bir sosyal medya hesabınız varsa, fotoğraflarınızı takipçilerle paylaşmak kolaydır. Ayrıca bir çevrimiçi galeri oluşturabilir ve premium abonelere özel erişim sunabilirsiniz.

Alternatif olarak, özel mağazalar veya e-ticaret siteleri aracılığıyla da baskılarınızı satabilirsiniz. Hangi yolu seçerseniz seçin, rekabeti araştırdığınızdan ve benzersiz fotoğrafçılık tarzınızla ilgilenen alıcıları çekecek bir pazarlama stratejisi hazırladığınızdan emin olun.

Ya da tüm bunları sizin için zahmetsizce yapacak bir fotoğraf satış platformuna üye olabilirsiniz. Sağlam bir satış planı oluşturduktan sonra fotoğraflarınızı tanıtmaya ve fotoğraf çekerek para kazanmak için gerekli adımları atmaya başlayabilirsiniz.

Fotoğraflarım satılmaya değer mi?

Fotoğraf Makinesi
Fotoğraf Makinesi – Fotoğraf: Miha Jan Strehovec / Unsplash

Kesinlikle! İnsanların neye ihtiyacı olduğunu ve neyi satın alacaklarını bilemezsiniz. Sizin için hiçbir şey ifade etmeyen bir fotoğraf bile size para kazandırabilir!

Çok sayıda haber kuruluşu ve ticari kuruluş, kullandıkları görsellerin telif hakları için önemli miktarda paralar ödüyor. Fotoğraf indirmek ve yayıncıların gelir elde etmelerini sağlamak için de genellikle stok fotoğraf sitelerini kullanıyorlar.

Birinin fotoğraflarınızı satın alıp almamasındaki en büyük faktörlerden biri de fiyatlarıdır. İşiniz için uygun bir fiyat belirlemek zor olabilir, ancak kararınızı yönlendirmenize yardımcı olacak birkaç şey yapabilirsiniz.

İlk olarak, benzer fotoğrafçıların çalışmaları için ne kadar ücret aldıklarını araştırın. İkinci olarak, her bir fotoğrafa ne kadar zaman ve emek harcadığınızı düşünün. Son olarak, her bir fotoğrafı benzersiz ve değerli kılan şeyin ne olduğunu düşünün. Fiyatlandırma stratejinizi buna göre şekillendirerek, alıcıların fotoğraflarınızı çekici ve satın almaya değer bulmasını sağlayabilirsiniz.

Bir fiyatlandırma stratejisine karar verdikten ve bazı yüksek kaliteli görüntüler oluşturduktan sonra, bunları çevrimiçi satışlar için optimize etmeye başlamanın zamanı geldi. Yaygın bir optimizasyon tekniği, görüntüleri web’de daha hızlı yüklenen daha küçük dosyalar olacak şekilde kırpmaktır (veya yeniden boyutlandırmaktır). Bunun için isterseniz Canva gibi araçları kullanabilirsiniz.

Çektiğim fotoğrafları nasıl satarım?

Shutterstock
Shutterstock

Vaktiniz yoksa fotoğraf çekerek para kazanmak size çok zaman kaybettirebilir. Bu nedenle, fotoğraf satış platformları, fotoğraflarınızdan para kazanmanın harika bir yoludur. Çok sayıda farklı fotoğraf satış platformu mevcuttur, bu nedenle ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmek önemlidir.

WirestockShutterstockAlamy ve Depositphotos gibi birkaç popüler stok fotoğraf platformu, fotoğraf çekerek para kazanmak için olanak tanır. Fotoğraf satabileceğiniz diğer stok fotoğraf platformlarını görmek için bir önceki yazımıza göz atabilirsiniz: En iyi stok fotoğraf siteleri

Fotoğraf satış platformları, fotoğraflarınızı küresel olarak küresel bir izleyici kitlesine satmanıza olanak tanır. Her birinin kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır, bu nedenle sizin için doğru olanı seçmek önemlidir. Bu platformlarda kendi fiyatlarınızı belirleyebilir, alıcıları seçebilir ve satışlarınızı yönetebilirsiniz.

Basitlik ve popülerliği nedeniyle biz Shutterstock’u tavsiye ediyoruz. Tek yapmanız gereken bu bağlantıyı kullanarak Shutterstock’ta kendinize bir hesap açmak ve fotoğraflarınızı yüklemeye başlamak.

Görselinizi birden fazla stok fotoğraf sitesinde satmayı biraz sıkıcı bulabilirsiniz. Tam bu noktada Wirestock gibi bir ajansla çalışmayı düşünebilirsiniz .

Wirestock, fotoğraflarınızı aynı anda tüm popüler stok fotoğraf sitelerine yüklemenizi sağlar, böylece fotoğraflarınızın satışından kısa sürede gelir elde edebilirsiniz. Tüm kazançlarınız tek bir panelde birleştirilir, böylece minimum ödeme eşiğine kolayca ulaşabilir ve paranızı daha hızlı çekebilirsiniz.

Bu platform fotoğraf çekerek para kazanmak için iyi bir çözüm olabilir çünkü her fotoğraf için başlıkları, açıklamaları ve anahtar kelimeleri tek tek girmek zorunda değilsiniz. Wirestock bunu sizin için halleder ve fotoğrafları hızlı bir şekilde satabilmeniz için gerekli açıklamaları sizin için yazar. Siz sadece fotoğrafınızı panele yükleyin, ardından para kazanmayı bekleyin.

Telif hakkı hak talepleri ile para kazanma

Maske
Fotoğraf: Markus Spiske / Unsplash

Diyelim ki fotoğraflarınız satılmaya başladı ve hatta bazıları viral oldu… Bazıları bu fotoğraflarınızı satın almadan kullanmış olabilir. Bu durumda telif hakları için dava açabilirsiniz. Yani fotoğraf çekerek para kazanmak sadece yukarıdakilerle sınırlı değil.

Dava masraflarından kaçınmak için, fotoğrafınızı kullanan kişiye satış bağlantısını göndererek satın almasını isteyin. Genellikle ödemeye istekli olacaklardır.

Bu işe yaramazsa veya sorunu çözemezseniz yasal işlem başlatabilirsiniz. Pixsy gibi web siteleri bu süreçte size rehberlik edebilir.

Özet

Gördüğünüz gibi fotoğrafçılığı seviyorsanız, hobi olarak bile fotoğraf çekerek para kazanmanızı sağlayacak çok sayıda çözüm var. Bu makale, fotoğraflarınızı çevrimiçi satmanın yeni yollarını bulmanıza yönelik fotoğraf çekerek para kazanmak için çeşitli ipuçları sağlıyor. Bu fikirlerden mümkün olduğunca fazlasını deneyebilir ve hangisinin sizin için en uygun olduğunu kendiniz bulabilirsiniz.

Bu içeriğimizi beğendiniz mi?

0 / 5 Puan: 0

Puan:

Bunu Sevdiklerinizle Paylaşın
Fatih Ozdemir
Fatih Ozdemir

Londra Sakini, Gezgin, Blog Yazarı, Web Developer & UI Designer 🚀 Founder of Kuponigo & FozDigital London 🇬🇧🇹🇷

Yanıtlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuponigo’daki indirim kodu, indirim kuponu ve fırsatlarla her gün tasarruf edin

Ücretsiz Kuponigo Türkiye E-Posta Bülteni'ne abone olarak en son fırsatlardan, kampanyalardan, indirim kodlarından, kupon kodlarından haberdar olun.

Yüzlerce marka ile anında tasarrufa başlayın