En Popüler Kategoriler Markalar Yazılar

Merhaba!

Ücretsiz Kuponigo Türkiye E-Posta Bülteni'ni almak için lütfen aşağıya e-posta adresinizi bırakın. Spam yapmadan sizleri en son kampanyalardan haberdar edeceğiz.


Uzun vadede ev kiralamak mı satın almak mı mantıklı?

Birikim yaparak veya krediyle ev alma hayali kuran kişiler, son dönemlere ev kiralamak mı satın almak mı gibi iki seçenek arasında gidip gelmek zorunda kalıyorlar. TL’nin son dönemlerde yaşadığı değer kaybı ve enflasyon gerçeği ise ev alma kararının, ne kadar mantıklı bir karar olduğunun sorgulanmasına yol açan önemli unsurlardan biri. Özellikle konut kredisi faiz oranları ve aynı zamanda vadeli mevduat faiz oranları gibi birçok detay da ev almak mantıklı mı gibi bir sorunun çok daha derinleşmesine yol açıyor.

Ev almak, her ne kadar özgürlük sunsa da belirli bir gelir ve birikim seviyesi olmadığı müddetçe, ülke ekonomisi ve diğer yatırım unsurları göz önünde bulundurulduğu takdirde mantıklı bir gayrimenkul hamlesi haline geliyor. Öte yandan ev satın almanın avantajları olduğu kadar kiracı kalmanın da belirli avantajları oluyor. Ev almanın avantaj ve dezavantajları ya da kiracı olmanın avantajları ve dezavantajları gibi detaylar ise ev kiralamak mı satın almak mı ikilemi konusunda önemli bir çıkış noktası oluyor. 

Ev Kiralamanın Avantajları Neler?

Uzun vadede ev kiralamak mı satın almak mı mantıklı sorusuna yanıt ararken, ev kiralamanın avantajları konusunda derinlemesine düşünmek gerekiyor. Ev kiralamanın en önemli avantajları arasında, ev alacak kadar büyük bir parayı bir taşınmaza yatırmamak ve bu taşınmaza bağlı kalmamak gibi bir avantaj yer alıyor. Öte yandan kiracı kalmak aşağıdakiler gibi diğer birçok avantajı beraberinde getiriyor:

 • Kiracıların yıllık olarak ev sahipleri gibi herhangi bir şekilde vergi dertleri olmuyor. Ev sahipleri kira aldıkları her ay için devlete vergi ödemek zorunda kalıyorlar ve aynı zamanda farklı vergi kalemleri de ev sahiplerinin karşılarına çıkıyor. Aslında bu madde biraz da ev satın almanın dezavantajlarını içeriyor.
 • Kiracılar, ödemelerini düzenli olarak yaptıkları takdirde istedikleri her evde oturabiliyorlar ve istedikleri şekilde ev değişimi yapabiliyorlar.
 • Eve dair tadilat masrafları veya bina özelinde benzer ücretler, kiracıların sorumluluğunda olmuyor.
 • Kiracının evin değeri, eve bağlanan paranın değerinin enflasyon karşısında erimesi vb. herhangi bir kaygı hissetmesine gerek kalmıyor.
 • Konut kredisi hesaplama işlemlerine genel bir şekilde göz atıldığında, ödenen kira her zaman daha uygun tarafta kalıyor ve aylık olarak kısıtlı bütçeye sahip olan kiracılar, ev kredisi ödemeyip sıkışmaktansa kira ödeyip refahlarını belirli ölçüde arttırabiliyorlar.
 • Savaş, afet, deprem vb. durumlarda ekonomik anlamda kiracılar en az etkilenen taraf oluyorlar.

Ev Satın Almanın Avantajları Neler?

Uzun vadede ev satın almak mı kiralamak mı ikileminin bir de diğer tarafına göz atmak gerekiyor. Bir kiracının yeni bir ev satın alması sadece kendisine değil, aynı zamanda gelecek nesillere dahi birçok avantaj sağlayabiliyor. Kira ödemek, ev sahibi ile muhatap olmak, evi kısıtlı bir şekilde kullanmak gibi birçok problemden arınmak ev satın almanın avantajları olarak karşımıza çıkıyor. Ev satın almak, kiracılara bunların dışında aşağıdakiler gibi birçok avantajı da beraberinde getirebiliyor:

 • Aylık anlamda herhangi bir ev sahibine ödeme yapma gibi bir problemle karşılaşılmıyor. Öte yandan her geçen artış gösteren kira ödeme tutarıyla da karşılaşılmıyor.
 • Ev almak adına doğru bir bölgenin tercih edilmesi durumunda, satın aldığınız evin iyi bir yatırım aracına dönmesi ve kar sağlaması gibi bir durum ortaya çıkıyor.
 • Yaşadığınız ile göre ev satın almak, uzun vadede kiralamaya göre çok daha karlı bir seçeneğe dönüşüyor.
 • Evi istediğiniz şekilde kullanmanız, evde istediğiniz kadar kişiye kalmanız, evcil hayvan beslemeniz gibi daha birçok durum böylelikle mümkün oluyor.
 • Ev sahibinin talepleri veya baskıları doğrultusunda birdenbire evden çıkmanız gibi bir gerekliliğin ihtimali bile söz konusu olmuyor.
 • Evde yaptığınız değişiklikler, evin değerine değer katıyor.
 • Farklı bir eve geçmeniz, farklı bölgeye veya ile taşınmanız gerekiyorsa, satmaya gerek kalmadan evi kiraya verip, yeni evinizin kirasını da amorti etmeniz söz konusu oluyor. (Düzenli ödeme yapan kiracınız olduğunu varsayarsak)
 • Ev sahibi olmanın sağladığı psikolojik ve ekonomik rahatlık, genel yaşam kalitenizin de artmasına yol açıyor. 

Konut Kredisi ile Ev Almak Ne Kadar Mantıklı?

Ev kiralamak mı satın almak mı mantıklı ikilemi sonucunda, ev satın alma kararı veren bireylerin, ev alma konusunda en temel dayanakları arasında konut kredisi yer alıyor. Bir evi kiralamak ya da konut kredisi ile her ay kredi taksiti ödeyerek ev sahibi olmak gibi bir durum, doğru orantı kurulması durumunda en mantıklı seçeneklerden biri olarak ev sahibi olma arifesindeki bireylerin karşılarına çıkıyor. Konut kredisi ile ev almanın sağlıklı bir karar olup olmadığına dair kesin bir sonuca varabilmek adına da şu temel sorulara cevap vermek gerekiyor:

 • Ev almak için doğru zaman mı?
 • Konut kredisi taksiti ile ev satın almak istenen bölgedeki evin kiraları benzer seviyede mi?
 • Aylık bütçeniz, konut kredisi taksitlerini karşılıyor mu?
 • Konut kredisi taksitlerini ödeyemediğiniz takdirde bir acil durum planınız bulunuyor mu?
 • Konut kredisi konusunda faiz oranları neler ve en uygun faiz oranı sunan banka size konut kredisi veriyor mu?

Yukarıdaki soruların cevapları, bir evin maliyetini on binlerce TL ve hatta bazı durumlarda yüz binlerce TL seviyesinde etkileyebiliyor. Bu nedenle yukarıdaki sorularında cevapları neticesinde optimum bir sonuca varmak, konut kredisi ile ev alma planınızı mantıklı kılıyor.

Konut kredisi ile ev satın alma konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise birikim detayı olarak kiracıların ya da ev sahibi olma arifesindeki kişilerin karşılarına çıkıyor. Sıfırdan sadece konut kredisi ile bir ev almak, kredi sonucunda neredeyse bir evi de bankaya almanıza neden oluyor. Bu yüzden belirli bir birikim seviyesinin ardından konut kredisi ile ev alma seçeneğinin değerlendirilmesi gerekiyor. En azından evin değerinin %50 oranında bir birikime sahip olmak büyük önem taşıyor.

Tüm bunların yanı sıra TL’nin son yıllardaki grafiğine bakıldığında, konut kredisi ile ev satın almak mantıklı bir seçeneğe bürünüyor. Örneğin; şu an için 300.000 TL’ye alınan bir ev, TL’deki değer kaybı nedeniyle 5 yıl sonra 600.000 TL gibi bir tutara çıkabiliyor. Bu noktada %100 oranında bir kar ile karşılaşılıyor ancak 5 yıl içinde TL’deki değer kaybının %100’ü aşması gibi bir durumla karşılaşılabiliyor. İşte tam olarak bu noktada da bankadaki faizin ve borcun sabit kalması durumu devreye giriyor. 300.000 TL değerindeki bir ev için en azından kullanılan 200.000 TL’lik bir kredi, 5 yıl veya farklı vadelerde bankaya maksimum 350.000 veya 400.000 TL gibi tutarlar arasında geri ödeniyor. Bu durum da evin bir nevi kendi faizini kendisinin ödemesi sonucunu ortaya çıkarıyor. 


E-Posta Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz Kuponigo Türkiye E-Posta Bülteni'ni almak için lütfen aşağıya e-posta adresinizi bırakın. Spam yapmadan sizleri en son kampanyalardan haberdar edeceğiz.Yorumunuzu Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Sözleşmesi'ni kabul ediyorum.