En iyi şarkı dinleme programı hangisi? Apple Music, Spotify, Youtube Music Karşılaştırmalı İnceleme

Teknoloji her alanda alışkanlıkları değiştirmeye devam ediyor. Bundan 15 yıl önce dinlemek istediğimiz şarkıları mp3 formatta CD’lere yüklüyorduk. Daha da geriye gidersek kasetler, plaklar…

Şimdi ise istediğimiz her şarkı parmaklarımızın ucunda. Üstelik korsan indirmeye gerek bırakmayacak şekilde çok ucuz ve erişilebilir. Sanatçılar dijital platformlara zaman zaman karşı olsalar da, bu dönüşüm korsan müzik dinleme alışkanlığını yok etmeyi başarıyor. Günümüzde hala ciddi bir kesim internette müzikleri tek tek indirip, flash bellek ya da hafıza kartlarına arşiv yapmaya devam etse de, gerçek müzik dinleyicileri çoktan bir dijital platformu seçtiler bile.

Ülkemize tek tek giriş yapan ve her geçen gün rekabetin de arttığı bu platformlar, kullanıcılarını memnun etmeye yönelik inovasyonlarına devam ediyorlar.

Ben bu yazımda sizlere bizzat kullandığım ve deneyim farkını çok net gördüğüm 3 platformu ele alacağım: Apple Music, Spotify ve Youtube Music…

Bunlara ek olarak Deezer, Fizy ve Tidal’ı da denemiştim ama henüz bu üç platforma rakip olabilecek durumda değiller. Zaten Tidal‘ı bu listeye koymak da doğru değil aslında, onun konumlandırması yüksek kalitede format olduğundan çok farklı…

Ses Kalitesi ve Ekolayzır

image 1
Fotoğraf: Denisse Leon – Unsplash

Ses kalitesi her kullanıcıya göre değişen bir durum aslında. Çünkü sadece platformu suçlamak doğru değil. Buradaki önemli diğer etkenler: İnternet bağlantı hızı, kulaklık kalitesi ve frekans genişlikleri, cihaz kalitesi ve cihaz yazılımı…

Ben daha önce mobil deneyim olarak iPhone X, Samsung Galaxy S20 Ultra ve iPhone 11 Pro Max; masaüstü deneyimi olarak Macbook Pro, akıllı televizyon deneyimi olarak da Apple TV’de bu 3 uygulamayı kullandım. Tüm mobil cihazlarda dinlediğim kulaklık ise Airpods Pro‘ydu. Bu bilgiler ışığında değerlendirmek gerekirse üçünün de ses kalitesi oldukça iyi.

Ekolayzır olarak bakıldığında Apple Music, Apple cihazlar üzerinde basit ekolayzır ayarları yapmaya izin veriyor. Spotify tüm cihazlarda kendi ekolayzırına sahip ve sesin size daha çok kaliteliymiş gelmesini sağlayan modları var. Youtube Music da yine kendi modlarını seçtiriyor. Burada cihazınız aslında daha çok önemli. Mesela Samsung Galaxy S20 Ultra, ve benzeri çoğu Samsung cihazı Adapt Sound özelliği ile kulağınızın duyabileceği frekanslarda ses çıkışı sağlayabiliyor. Bu nedenle bu cihazda Dolby Atmos‘un da etkisiyle tüm platformlarda çok iyi ses alabilmeniz mümkün.

Uygulama Kalitesi ve Kullanıcı Deneyimi

image 2
Fotoğraf: Sara Kurfeß – Unsplash

Uygulama kalitesine baktığımızda üç platform da web tarayıcısı üzerinden dinleme özelliğine sahip. Hız açısından bakarsak Apple her ne kadar Apple cihazlar ile native deneyim sunuyor gibi görünse de Apple Music oldukça yavaş çalışıyor. Bunu Spotify ve YouTube Music kullanmaya başlarsanız fark edeceksiniz. Bu ikisinde yüklenme anını hissetmiyorsunuz bile. Deneyimlerimden ötürü çok rahat söyleyebilirim ki Apple Music, MacOS uygulaması ile yavaşlık konusunda sizi zaman zaman çıldırtabilir. Ben çok çıldırdım 🙂

Yapay Zeka ve Öneriler

image 3
Fotoğraf: Markus Winkler – Unsplash

Spotify bu sektörde oldukça deneyim kazandığından ve çok kullanıcısı olduğundan tahminleri biraz daha doğru tutturuyor. Çünkü elinde çok istatistik var. “Bu şarkıyı dinliyorsa, bunu kesin dinler” tahminini yapması onun için hiç zor değil.

Youtube Music ise arkasına Google ve Youtube’un desteğini alıyor. Bu nedenle çok köklü ve çok gelişmiş bir yapay zekaya sahip. Eğer geçmişten bu yana aynı Google hesabını kullanıyorsanız, çok eskiden Youtube’da dinlediğiniz bir şey ya da Google’da arattığınız bir şarkıcı bile yapay zeka öğrenimini etkiliyor. Bu nedenle Youtube Music ‘in sizi diğer platformlara göre çok daha yakından tanıdığı muhakkak.

Bunun dışında Youtube Music ‘te sevdiğim sanatçının, başka sanatçılarla ortak yaptığı işleri ek çaba sarfetmeden sayfasında çok rahat keşfedebildiğimi de söylemeden geçemeyeceğim. Diğer platformlarda karşıma çıkmayan eserlerini görünce çok şaşırdım. Bu nedenle diğerlerine göre arşivleme sistemi daha başarılı geldi.

Arşiv Genişliği

image 4
Fotoğraf: Thomas Kolnowski – Unsplash

Bütün platformların arşivleri birbirine yakın. Ben aradığım her şarkıyı 3 platformda da bulabildim. Çok nadir bulamadıklarım da oluyor. Ya da kaydettiğim bir şarkı lisans sorunu yüzünden bir anda arşivimden silinebiliyor.

Eğer Podcast dinleyicisiyseniz, bu deneyimi uygulama içerisinde sadece Spotify sağlıyor. Tabi bu diğer platformları kullandığınız zaman, Podcast dinleyemeyeceksiniz anlamına gelmiyor. Bunun için Apple Podcast ve Google Podcast’i de ayrıca ücretsiz indirebilirsiniz. Burada Apple ve Google’ın sadece müziğe odaklanmak istediği aşikar. Bu nedenle Podcast uygulamalarını ayrıca sunuyorlar.

Listeler ve Sosyal Paylaşım

image 5
Fotoğraf: Prateek Katyal – Unsplash

Listeler konusunda en başarılı bence Spotify, çünkü herkes orada. Çok sayıda kullanıcı liste oluşturuyor. Apple Music listeler konusunda çok zayıf, kendi küratörlerinin zevkine güvenmek zorundasınız. Youtube Music ise çok yeni olduğundan orta derecede iyi, orada da kullanıcıların oluşturduğu çok sayıda liste var ama bir Spotify değil. Yapay zekanın oluşturduğu listeler konusunda 3 platform da başarılı.

Sosyal paylaşım olarak üç platform da arkadaşlarınıza şarkı linki göndermenizi sağlıyor. Ama Spotify bu konuda daha üstün kalıyor. Arkadaşlarınızın o an ne dinlediğini görmek ve Instagram story paylaşımları bile fark yaratan bir durum.

Ama yine de üçü de tam kapsamlı, kullanıcıların birbirine abone olduğu ve mesaj yoluyla in-app müzik paylaştığı sosyal medya vari bir sistem hala çıkaramadılar.

Şarkı Sözleri ve Bilgiler

image 6
Fotoğraf: Charles Deluvio – Unsplash

Şarkı ve sanatçı bilgileri çoğu platformda yanlış olabiliyor. Bazen sanatçı sayfasında, aynı isimde başka sanatçının eserleri de karışmış olabiliyor. Bu konuda Youtube Music daha önde gibi geldi. Onun sebebi de bilgi birikiminin diğer platformlara göre daha fazla olması.

Ayrıca diğerlerine olmayan bir özellik de Youtube Music ‘te var, o da teknik istatistikler. Şarkıyı dinlerken size şarkı hakkında çok teknik bilgiler de paylaşılıyor. “Meraklısına İstatistikler” adı verilen bu özellik, Google’ın platformlarında kullanmayı çok sevdiği bir özellik zaten.

Apple Music ise sunduğu senkronize şarkı sözü gösterme özelliği ise rakiplerini açık ara farkla geçiyor.

Çevrimdışı Müzik

image 7
Fotoğraf: Daniel Cañibano – Unsplash

Üç platform da premium versiyonlarına şarkıları indirmenize ve internet bağlantısı yokken dinlemenize olanak sağlıyor.

Çevrimdışı deneyim konusunda bence Apple Music ve YouTube Music daha başarılı. Otomatik ayarı sayesinde siz şarkı sayısını söylüyorsunuz, gerisini yapay zeka kendi kendine ayarlıyor. Çıkarıyor, ekliyor ve seveceğiniz alternatifi depoluyor. Ayrıca spesifik olarak şarkı indirmeniz de mümkün. Spotify ve Apple Music’te yalnızca sizin arşive eklediğiniz müzikler iniyor. Ama Youtube Music ‘te arşivinizde olmayan ve beğenmediğiniz bir müzik de araya karışabiliyor. Bu teknik bir hata mı yoksa bilinçli yapılan bir şey mi emin olamadım ama rahatsız edici.

Spotify çevrimdışı deneyim konusunda bana zayıf geliyor. Çünkü çevrimdışı modda hep bir sorun yaşadım. Metroya girdiğimde otomatik olarak algılamıyor ve müzik kesiliyor. Bağlantı olmadığına otomatik indirilen müziklere geçme konusunda daha çok geliştirmeye ihtiyacı var. Her bağlantı kesildiğinde ayarlara girip “Çevrimdışı Mod”a geçmek kullanışlı bir deneyim değil. Ayrıca şarkı bazında indirme kontrolünü sadece Youtube Music sağlıyor.

Entegrasyonlar

image 8
Fotoğraf: Tim Umphreys – Unsplash

Entegrasyon konusunda en açık platform Spotify, her şeye çok rahat entegre olabiliyor. Bu konuda çok sayıda işbirliği yapmışlar. Örneğin popüler bir arkadaşlık uygulamasında profilinize Spotify ‘da dinlediğiniz şarkıları gösterip, tanıştığınız kişilerle ortak bağ yaratabiliyorsunuz.

Henüz çok yeni olduğu için Youtube Music henüz bu kadar kapsamlı değil ama onun da geliştirilmeye açık API servisleri bulunuyor. Yani çok yakında Youtube Music ‘i de bu tür uygulamalarla entegreli görmemiz kaçınılmaz olur.

Apple Music ise bu konuda oldukça kapalı bir kutu. Çünkü arşiviniz, iCloud veritabanında tutuluyor. Güvenlik gerekçesi ile bu tür entegrasyonlara ne yazık ki pek açık durumda değil.

Fiyat

Üçünün fiyatı da birbirine yakın. Apple yeni çıkardığı Apple One üyelik tarzı ile birkaç ürünü birden daha indirimli almanıza olanak tanıyor.

Google ise bu platformunda kesenin ağzını açmış durumda ve çok paragöz davranmıyor. Tek bir üyelik ile hem Youtube Premium hem de Youtube Music Premium alabiliyorsunuz. Ben sadece müzik istiyorum derseniz, Youtube Premium harici daha ucuz müzik odaklı tekli bir plan olan Youtube Music Premium da bulunuyor. Ama ikisini birden aldığınızda, diğer platformlarla oldukça rekabet edebilecek ucuz bir fiyata zaten iki popüler ürünü birden sunuluyor.

Spotify ‘ın ise yanında verebileceği bir şeyi yok. Verdiğiniz para ile sadece müzik hizmetinden yararlanabiliyorsunuz.

Ek olarak üç platformda da indirimli öğrenci ve aile üyelikleri bulunuyor.

MacKeeper ile bilgisayarınızı temiz tutma fırsatı
Kodsuz Kampanya
MacKeeper ile bilgisayarınızı temiz tutma fırsatı

İngiltere merkezli şirket Clario Tech Limited; Mac Optimizasyonu, Güvenlik, Veri Kontrolü ve Temizleme için bir dizi güçlü bakım özelliği içeren...Devamını Gör

İngiltere merkezli şirket Clario Tech Limited; Mac Optimizasyonu, Güvenlik, Veri Kontrolü ve Temizleme için bir dizi güçlü bakım özelliği içeren ödüllü bir yardımcı program olan MacKeeper ürününü sunuyor.

Daha Az Göster
netflix logo
Davet Kodu
Netflix aboneliklerinizde % 50 indirim kazandıran Tosla Kart’a başvurunuzda 10 TL kazandıran arkadaş davet kodu

Arkadaşlar arasında para göndermenin en kolay, eğlenceli ve sosyal hali. Üstelik ücretsiz! Sen de hemen Tosla’yı indir ve toslamaya başla! Günün hangi saati olursa...Devamını Gör

Arkadaşlar arasında para göndermenin en kolay, eğlenceli ve sosyal hali. Üstelik ücretsiz! Sen de hemen Tosla’yı indir ve toslamaya başla! Günün hangi saati olursa olsun arkadaşlarına para gönder ya da onlardan para iste. En sevdiğin uygulamalardan, internetten ve mağazalardan güvenle alışveriş yap. En eğlenceli notları sen yaz, arkadaşlarınla yaşa, arkadaşlarınla paylaş! Sana özel kampanyalarımızı da takip etmeyi unutma!

Daha Az Göster
Bitdefender güvenlik yazılımlarında % 50 indirim fırsatı
Kodsuz Kampanya
Bitdefender güvenlik yazılımlarında % 50 indirim fırsatı

Bitdefender, 150’den fazla ülkede devlet kuruluşları, büyük şirketler, KOBİ'ler ve özel kişilerle birlikte çalışır. 1.200 çalışanı ve 500...Devamını Gör

Bitdefender, 150’den fazla ülkede devlet kuruluşları, büyük şirketler, KOBİ'ler ve özel kişilerle birlikte çalışır. 1.200 çalışanı ve 500 mühendis ve araştırmacıdan oluşan ekibi ile Bitdefender, dünyanın en yenilikçi BT güvenlik yazılımı satıcılarından biridir.

Daha Az Göster
Dünyanın en akıllı sosyal medya yönetim uygulaması Crowdfire ile takipçilerinizi arttırma fırsatı
Kodsuz Kampanya
Dünyanın en akıllı sosyal medya yönetim uygulaması Crowdfire ile takipçilerinizi arttırma fırsatı

Crowdfire, her gün çevrimiçi büyümenize yardımcı olan süper akıllı bir Sosyal Medya Yöneticisidir. Tüm sosyal hesaplarınızı tek bir yerden...Devamını Gör

Crowdfire, her gün çevrimiçi büyümenize yardımcı olan süper akıllı bir Sosyal Medya Yöneticisidir. Tüm sosyal hesaplarınızı tek bir yerden yöneterek tonlarca zaman kazanın. İçerik bulma ve paylaşma konusundaki zor işi Crowdfire'a bırakın, böylece en iyi yaptığınız şeylere odaklanmak için daha fazla zamanınız olur. Crowdfire Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, Pinterest, LinkedIn, Wordpress, Etsy, Shopify, Medium, 500px, Vimeo ve daha birçok platformla çalışır. Crowdfire, dünyanın her yerindeki içerik üreticiler arasında favori bir uygulamadır. Milyonlarca küçük işletme, sanatçı, yazar, influencer, satıcı, serbest çalışan ve serbest meslek sahipleri, çevrimiçi ortamda büyümek için Crowdfire'ı kullanıyor.

Daha Az Göster
EXXEN aboneliklerinizde % 50 indirim kazandıran Tosla Kart’a başvurunuzda 10 TL kazandıran arkadaş davet kodu
Davet Kodu
EXXEN aboneliklerinizde % 50 indirim kazandıran Tosla Kart’a başvurunuzda 10 TL kazandıran arkadaş davet kodu

Arkadaşlar arasında para göndermenin en kolay, eğlenceli ve sosyal hali. Üstelik ücretsiz! Sen de hemen Tosla’yı indir ve toslamaya başla! Günün hangi saati olursa...Devamını Gör

Arkadaşlar arasında para göndermenin en kolay, eğlenceli ve sosyal hali. Üstelik ücretsiz! Sen de hemen Tosla’yı indir ve toslamaya başla! Günün hangi saati olursa olsun arkadaşlarına para gönder ya da onlardan para iste. En sevdiğin uygulamalardan, internetten ve mağazalardan güvenle alışveriş yap. En eğlenceli notları sen yaz, arkadaşlarınla yaşa, arkadaşlarınla paylaş! Sana özel kampanyalarımızı da takip etmeyi unutma!

Daha Az Göster

Önemli indirimleri kaçırmayın!

İndirim ve kampanyaları kaçırmamak için e-posta bültenimize abone olmak ister misiniz?

Mahallenize 1000 Mbps fiber internet geldi!

TurkNet, yeni altyapı hamlesi ile tüm Türkiye'ye fiber internet getirmeye başladı. Siz de altyapınızı sorgulayın ve Türkiye'nin en hızlı internetinin tadını çıkarmaya başlayın. Üstelik kotasız, taahhütsüz ve ayda sadece 99,90 TL!

İnternetinizi ilk ay ücretsiz kullanmak için başvuru formuna UQQ57TG74RJT davet kodunu girebilirsiniz.

Bu Fırsatı Paylaşın
Default image
Fatih Özdemir
Merhaba, ben Fatih Özdemir. Blog yazıyor, arada fotoğraf-video çekiyor, her fırsatta geziyor ve freelance dijital projeler tasarlıyorum.
Articles: 18

Leave a Reply