Abone Olun & Tasarruf Edin

öğrenci kredi kartı

Türkiye’nin En İyi Öğrenci Kredi Kartı Hangisi? – 2023

Türkiye'nin en iyi öğrenci kredi kartının hangisi olduğunu ve öğrenciler için en iyi avantajları sunduğunu öğrenin. Doğru seçim ile öğrencilik yıllarınızı daha rahat yaşayın.


Türkiye’de üniversiteye başlayan her öğrencinin üniversite kampüslerinde maruz kaldığı ilk şeylerden biri genellikle en iyi öğrenci kredi kartı araştırması oluyor. Çünkü öğrenciye kredi kartı veren bankalar, küçük yaşlarda elde ettikleri müşterilerinin gelecekte de onlarla çalışmaya meyilli olacağını iyi bildiklerinden geleceğe yatırım yapma anlamında öğrencileri kendilerine çekecek kampanyaları bir bir sıralıyorlar. Hatta bu durumu daha agresif bir şekilde kullanmayı tercih eden bazı uygun kredi kartı veren bankalar, direkt olarak üniversitelerle anlaşıp öğrenci kimliklerini direkt olarak kendi kredi kartları ile değiştiriyorlar.

Türkiye’de bilinçli bir şekilde kredi kartı kullanan öğrencilerin kredi kartlarından beklentisi genellikle masrafsız olması, faiz oranlarının makul olması, özel öğrenci kampanyaları, taksit avantajları ve marka indirimlerine sahip olması olsa da; büyük bir kısım da burslarının yattığı kartlarının bağlı olduğu bankanın kredi kartını sorgusuz sualsiz kullanmayı tercih ediyor. Hatta çoğu öğrencinin tercihi KYK burs ve kredileri nedeniyle Ziraat Bankası‘nın Bankkart Genç kartı oluyor. Ama üzülerek söylemeliyiz ki Ziraat Bankası öğrencileri kazanmak adına çok iyi kampanyalar yürütmüyor.

[lasso ref=”enpara-kredi-karti-tanitim” id=”11020″ link_id=”3343″]

Aslında araştırarak kendinize uygun en avantajlı öğrenci kredi kartı veren bankalar listesini bulabilir, öğrenci kredi kartı başvurusu yapabilir ve bankaya sadece borçlanmak yerine öğrencilik hayatınızı daha fazla tasarruf ederek geçirebilirsiniz. Türkiye’de kredi skoru henüz oluşmamış öğrenciye kefilsiz öğrenci kredi kartı veren banka sayısı oldukça fazla olduğundan, rekabetin de çok olduğunu söyleyebiliriz.

Ama ne yazık ki son yıllarda Türkiye ekonomisindeki çalkantılı süreç nedeniyle öğrencileri bünyesine çekmek isteyen bankaların sayısı oldukça azaldı, haliyle kampanyaları da biraz azaltmaya başladılar. Bu nedenle eğer kredi notunuzun yüksek olduğundan eminseniz, yani öğrenci kredi kartı limiti tutarından daha yüksek limit alabileceğinizi düşünüyorsanız, öğrenci kredi kartlarının yanı sıra mil kazandıran kredi kartlarından birini de seçerek de yılda birkaç kez ailenizin yanına gidip-gelmek için ücretsiz uçak bileti kazanabilirsiniz. Üstelik bu sayede öğrenci kartlarına oranla daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz.

Belki siz de üniversiteye yeni başlamış ve bankaların kampüs temsilcilerinin sizi zorlayarak kredi kartı vermesine tanıklık etmiş olabilirsiniz. Peki size verdikleri kart gerçekten de öğrenciler için en avantajlı olan kredi kartı mı? Gelin birlikte hem kendi deneyimlerimizden hem de araştırmalarımızdan yola çıkarak 2021 yılında kullanabileceğiniz en iyi öğrenci kredi kartlarını inceleyelim.

[lasso ref=”en-ok-mil-kazandran-kredi-kartlar-en-iyi-10-kredi-kart” id=”50492″ link_id=”3344″]

Türkiye İş Bankası Maximum Genç

Maximum Genç Öğrenci Kredi Kartı
Maximum Genç Öğrenci Kredi Kartı

Öğrencilerin bankası olma yolunda oldukça emin adımlar atan Türkiye İş Bankası, yıllardır sürdürdüğü “İş’te Üniversitelikredi kartını geliştirerek Maximum Genç isimli yepyeni bir gençlik kulübü kurdu. Diğer bankalara bakıldığında sunduğu avantajlar ve fırsatlar açısından şu anda en iyi öğrenci kredi kartı olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Eğer 18-25 yaş arasında ön lisans, lisans ve üstü eğitim görüyor ya da çalışıyorsanız kredi kartı başvuru koşulları inceleyerek 2000 TL‘ye kadar limitli bu karta çok rahat başvurup alabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası Maximum Genç kredi kartının temel özellikleri nelerdir?

Türkiye İş Bankası Maximum Genç kredi kartı öğrencilerin ihtiyacına cevap verecek çok sayıda özellik ve kampanya sunuyor. Bunların başında İşCep’ten her ay 2 adet havale ve 2 adet EFT/FAST işlemini ücretsiz yapabilme; her alışverişten Maxipuan kazanma; yüzlerce markada özel indirimler; dijital oyun ödemelerinde Maxipuan kazanma; Cinemaximum sinemalarında özel öğrenci indirimleri; Yemeksepeti‘nde yemek siparişlerine özel indirimler; Garenta Moov‘da araç kiralama indirimleri; kart limitinin %50’sine kadar Taksitli Nakit Avans ve Nakit Avans kullanma; İş Kültür Yayınları’nda özel indirimler; Kredi Kartı Destek Sigortası ve Alışveriş Sigortası geliyor.

Türkiye İş Bankası Maximum Genç kredi kartının yıllık kart aidatı ne kadar?

Türkiye İş Bankası bu konuda da oldukça bonkör davranmış olacak ki bu kart için herhangi bir yıllık kart aidatı almıyor.

Türkiye İş Bankası Maximum Genç kredi kartı alınır mı?

Şu anda sektördeki durgunluğa bakılırsa öğrencilere özel en avantajlı kampanyaları Türkiye İş Bankası yürütüyor gibi görünüyor. Bu nedenle öğrencilik yıllarınızda kullanabileceğiniz bu yılki en iyi kredi kartı olarak Türkiye İş Bankası Maximum Genç‘in listenin başını çektiğini söyleyebiliriz.

Garanti BBVA Bonus Genç

Bonus Genç Öğrenci Kredi Kartı
Bonus Genç Öğrenci Kredi Kartı

Kredi kartı dendiğinde oldukça bonkör kampanyalarıyla bilinen Garanti BBVA, öğrenci kredi kartı konusunda tam olarak beklenen performansı sergilemese de en iyi alternatiflerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Eğer 18-25 yaş arasındaysanız rahatlıkla Garanti BBVA Bonus Genç kredi kartı çıkartabilirsiniz.

Garanti BBVA Bonus Genç kredi kartının temel özellikleri nelerdir?

Garanti BBVA Bonus Genç‘in öne çıkan özelliklerini restoran, fast food ve kahve zincirlerine özel bonus puan kazandırması; Aralgame ve Steam gibi dijital oyun dünyasına ait özel indirimler; iTunes ve Apple Music uygulamalarında ekstra bonus; market alışverişlerinde ekstra bonus imkanları; geniş taksit seçenekleri; ücretsiz taksitli nakit avans ve ücretsiz ekstre atlatma olarak söyleyebiliriz. Kazandığınız her 1 bonusu, 1 TL karşılığında kullanabilirsiniz.

Garanti BBVA Bonus Genç kredi kartının yıllık kart aidatı ne kadar?

Garanti BBVA bankası da öğrencileri düşünerek tasarladığı bu kredi kartından yıllık kart ücreti almıyor.

Garanti BBVA Bonus Genç kredi kartı alınır mı?

Garanti BBVA’nın dönem dönem çok iyi kampanyalarına denk gelmek mümkün olduğundan öğrenci kredi kartının da muhakkak çok avantajlı olabileceğini söylemek mümkün. Kampanyalarını düzenli takip ederseniz ciddi tasarruflar elde edebilirsiniz.

CEPTETEB ÜniversiTEB Bonus

Cepteteb Öğrenci Kredi Kartı
Cepteteb Öğrenci Kredi Kartı

Öğrencilere yönelik kampanyalar konusunda iyi adımlar atan bir diğer banka da Türkiye Ekonomi Bankası, Türkiye’de Bonus özelliği taşıyan bir diğer en iyi kredi kartı sağlayıcısı denilebilir. Dünyaca ünlü BNP Baribas bankasının Türkiye’deki yapılanması olduklarından banka kartı ile yurtdışında ücretsiz para çekme ve havalimanlarında ücretsiz hızlı geçiş (Fast Track) özellikleriyle bilinen CEPTETEB‘in CEPTETEB ÜniversiTEB Bonus kredi kartı da bir o kadar avantajlı. 25 yaşın altındaysanız bu karta başvurabilirsiniz.

CEPTETEB ÜniversiTEB Bonus kredi kartının temel özellikleri nelerdir?

Temel özelliği diğer çoğu kartta olduğu gibi Türkiye’deki ve yurtdışındaki alışverişlerinizde Bonus puan kazandırmak olan CEPTETEB ÜniversiTEB Bonus kredi kartı, ilk 100 TL ve üzeri harcamanızda anında 50 TL Bonus kazanırarak size bir hoşgeldin ödülü veriyor. Bunun yanında harcama sözünüze anında 500 TL’ye varan Bonus; online dizi, müzik, film ve oyun gibi bir çok dijital platformda %50 indirim ve restoran harcamalarınıza %10 Bonus gibi önemli puan kazandırma kampanyaları barındırıyor.

CEPTETEB ÜniversiTEB Bonus kredi kartının yıllık kart aidatı ne kadar?

Diğer bankalarda olduğu gibi CEPTETEB ÜniversiTEB Bonus kredi kartının da yıllık kart aidati bulunmuyor.

CEPTETEB ÜniversiTEB Bonus kredi kartı alınır mı?

Eğer yurtdışında eğitim alacaksanız, ya da Erasmus gibi programlar ile geçici bir süreliğine yurtdışında bulunacaksanız; kampanyaları ve yurtdışında ücretsiz para çekme özellikleri nedeniyle bu kartı almanızı tavsiye ederiz.

Ziraat Bankası Bankkart Genç

Ziraat Bankası Genç Bankkart Öğrenci Kredi Kartı
Ziraat Bankası Genç Bankkart Öğrenci Kredi Kartı

Üniversite döneminde yolu Türkiye Cumhuriyeti Gençlik Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu‘nun (KYK) bursu ya da kredisine düşmüş her öğrencinin elinde bulunan Ziraat Bankası Bankkart Genç kredi kartı, yazının başında da belirttiğimiz gibi çoğu öğrencinin sorgusuz sualsiz ilk kullandığı kredi kartlarının başında geliyor. Fakat gördüğünüz gibi özellikleri açısından öğrencileri daha çok düşünen çok sayıda özel banka da bulunuyor. Bu nedenle devlet bankası verdi diye bu kartı zorla kullanmak zorunda değilsiniz ama buna rağmen hiç avantajlı olmadığını söylemek de doğru olmaz. 18 – 26 yaş aralığında bir Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora öğrencisiyseniz bu karta başvurabilirsiniz.

Ziraat Bankası Bankkart Genç kredi kartının temel özellikleri nelerdir?

Ziraat Bankası Bankkart Genç kredi kartının en çok öne çıkarılan özelliği genellikle kredi kartının ve banka kartının tek bir kartta birleştirilmesi oluyor. Yani yanınızda iki kart taşımak yerine tek bir kart ile işlem yapabiliyorsunuz (Bu durum Türkiye sınırları içerisinde her ne kadar artı olsa da yurtdışına çıktığınızda bu özelliğin bir işe yaramıyor).

Kartın öne çıkan diğer özellikleri ise KYK burs ya da öğrenim kredinizin devam ettiği süre boyunca Harçlık Avans kullanabilmek; anlaşmalı üye işyerlerinde taksitli alışveriş yapabilmek; her alışverişten puan kazanabilmek ve marka kampanyalarından yararlanabilmek.

Ziraat Bankası Bankkart Genç kredi kartının yıllık kart aidatı ne kadar?

Ziraat Bankası Bankkart Genç kredi kartı da diğer öğrenci kredi kartları gibi ücretsız.

Ziraat Bankası Bankkart Genç kredi kartı alınır mı?

Özel bankaların sunduğu avantaj ve marka işbirliklerine bakılırsa, bir devlet bankasının sunduğu imkanlar oldukça kısıtlı olacaktır. Bu nedenle yanınızda bulunsa bile ana kredi kartı olarak kullanmanız sizin için pek avantajlı ve kazançlı olmayabilir.

Vakıfbank Like

Vakıfbank Like Öğrenci Kredi Kartı
Vakıfbank Like Öğrenci Kredi Kartı

Vakıfbank‘ın genel olarak kredi kartlarına karşı çok başarılı bir tutum sergilemiyor. Bu nedenle öğrencilere özel sunduğu Vakıfbank Like kredi kartı da çok kısıtlı imkanlar sağlıyor.

Vakıfbank Like kredi kartının temel özellikleri nelerdir?

World özellikli Vakıfbank Like kredi kartının öne çıkan ilk özelliği World üye işyerlerinden World Puan kazandırması. Bunun dışında Netflix, BluTV, Bein Connect, Exxen, Youtube Premium, Amazon Prime Video, Gain, Spotify, Fizy ve App Store gibi dijital platform üyeliklerinde sabit oranda indirim verirken; tüm sinema salonlarında geçerli sinema bileti alımlarında da %50 indirim veriyor. Bunun dışında alışveriş yaptığınız mağaza size taksit imkanı sağlamıyorsa PeşineTaksit kampanyası ile alışverişinizi taksitlendirebiliyorsunuz. Ek olarak harcama sözü verirseniz ilk ekstrenizde size belirli oranlarda indirim de tanımlanıyor.

Vakıfbank Like kredi kartının yıllık kart aidatı ne kadar?

Diğer bankalar gibi yıllık kart aidatı almayan Vakıfbank, bu özelliğini tanıtırken çevreci bir tutum sergilemek istemiş. Bu kapsamda eğer ay sonu ekstrenizi kağıt fatura yerine dijital ekstre olarak almayı seçerseniz sizden kart aidatı alınmıyor. Küçük ama hoş bir yaklaşım denilebilir.

Vakıfbank Like kredi kartı alınır mı?

Her ne kadar Vakıfbank, kredi kartları konusunda agresif bir tutum sergilemiyor olsa da sunulan özellikler fena görünmüyor. Belki bir başka kredi kartınızı kullanmaya devam ederken bu kartı da dijital abonelik ve sinema bileti kampanyalarından faydalanmak için kullanabilirsiniz.

Akbank Axess Kampüs Modu

Axess Kampüs Modu
Axess Kampüs Modu

Çok önceleri Axess Üniversiteli ve -26 gibi isimlerle öğrencileri kendisine çekmeyi başaran Akbank; son yıllarda öğrenci kampanyalarını yok denecek kadar düşürse de, Axess özellikli kredi kartlarının sektördeki başarısı nedeniyle hala tercih edilebilir bir kredi kartı diyebiliriz. 18-30 yaş arasındaki tüm üniversite öğrencileri akbank öğrenci kredi kartı ihtiyacına yanıt veren Akbank Axess Kampüs Modu‘na geçiş yapabilir.

Akbank Axess Kampüs Modu kredi kartının temel özellikleri nelerdir?

Web sitesinde tam olarak nasıl bir kredi kartı olduğu anlaşılmıyor olsa da, tahminimizce Akbank artık öğrencilere özel bir kredi kartı çıkartmak yerine; mevcuttaki Axess kredi kartına “Kampüs Modu” özelliği getirmiş. Yani siz aslında yine klasik Axess kredi kartına sahip oluyor ve Chip Para biriktirebiliyorsunuz. Ek olarak öğrenci olduğunuz için de arada size özel kampanyalar tanımlanıyor. O nedenle tam anlamıyla Akbank’ın öğrencilere özel kredi kartı var demek doğru olmaz. Sizler bu kartın özelliklerini klasik Axess özellikleriymiş gibi düşünebilirsiniz.

Akbank Axess Kampüs Modu kredi kartının yıllık kart aidatı ne kadar?

Akbank normalde Axess kredi kartlarından ücret alırken “Kampüs Modu” özelliği açık müşterilerden kart aidatı almamayı tercih etmiş gibi görünüyor.

Akbank Axess Kampüs Modu kredi kartı alınır mı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi aslında bu karta tam bir öğrenci kartı demek olmaz, ama Axess kartlarını ve kampanyalarını düşündüğümüzde bu kartı almanız size mutlaka kazanç sağlayacaktır. Klasik Axess kredi kartını aidatsız kullanabilmek bile önemli bir tasarruf sayılır.

Yapı Kredi Play

Yapı Kredi Play Öğrenci Kredi Kartı
Yapı Kredi Play Öğrenci Kredi Kartı

İlk çıktığında ciddi anlamda öğrencilerin her ihtiyacını karşılayan Yapı Kredi Bankası, artık öğrencileri tamamen gözden çıkarmış gibi görünüyor. Tıpkı Akbank gibi klasik World özellikli kredi kartı kampanyalarını sunmayı tercih ediyor. 18 yaş üzeri tüm öğrenciler 2000 TL’ye kadar limitli bu kredi kartına başvurabilir.

Yapı Kredi Play kredi kartının temel özellikleri nelerdir?

Yapı Kredi Play kredi kartının öne çıkan en iyi özelliği World üye iş yerlerinden kazandığınız World Puan’lar. Bunun dışında sundukları Play Harçlık ile Nakit Çekim ücreti ve ilk 2 gün için Nakit Çekim Faizi ödemeden, her ay toplam 100 TL’ye kadar nakit çekebilme özelliği de bulunuyor.

Yapı Kredi Play kredi kartının yıllık kart aidatı ne kadar?

Diğer kartlarda olduğu gibi Yapı Kredi Play kredi kartının da yıllık kart ücreti bulunmuyor.

Yapı Kredi Play kredi kartı alınır mı?

Eğer Yapı Kredi bankası ile özel bir bağınız yoksa artık bu kredi kartını tercih etmeniz için çok özel bir sebebiniz yok. Kredi kartından beklentiniz bol kampanya ve gençlere özel fırsatlar ise Yapı Kredi istediğinizi veremeyecek gibi duruyor.

Peki siz hangi kartı kullanıyorsunuz? Memnun musunuz? Aşağıdaki yorum kısmından belirtirseniz üzerine konuşabiliriz.


Öğrenci Kredi Kartı Nedir?

Öğrenci kredi kartı; bankaların kredi skoru henüz oluşmamış ya da çalışmayan öğrencileri finans ürünleriyle tanıştırmak için sundukları bir kredi ürünüdür. Bu kart kapsamında üniversite öğrencilerinin işine yarayabilecek en iyi fırsatları sunmaya çalışırlar.

Öğrenciler için en iyi kredi kartı hangisi?

Bu konuda kendi deneyimlerimizden yola çıkarak sizlere en iyi öğrenci kredi kartlarının özelliklerini listeledik. Kendi ihtiyaç ve harcama alışkanlıklarınıza göre bunlardan birini tercih edebilirsiniz.

Öğrenciye kredi kartı çıkar mı?

Çoğu banka öğrencilere özel limitli kredi kartları verme konusunda oldukça cömert davranır. Bu nedenle herhangi bir kötü kredi skoru geçmişiniz yoksa elbette size de kredi kartı çıkacaktır.

Kredi kartı başvurusu nasıl yapılır?

Öğrenci kredi kartı başvurunuzu bankaların web sitesi ya da mobil uygulamaları üzerinden online olarak ya da direkt olarak şubeye giderek yapabilirsiniz.

Kimler kredi kartı başvurusu yapabilir?

Bankaların koşullarına bağlı olarak değişmekle beraber, üniversite eğitimi gören çoğu öğrenci kredi kartı başvurusu yapabilir.

Kredi kartı başvurusu şartları nelerdir?

Kredi kartı başvurusu için aranan şartların başında kredi skorunuzun iyi olması geliyor. Eğer daha önceden bankalara ödenmemiş borcunuz varsa kart başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Çoğu banka öğrenci kredi kartı başvuruları için kefil aramamaktadır.

Bu faydalı oldu mu?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!

Abone Olun & Tasarruf Edin

Fatih Ozdemir
Fatih Ozdemir

İstanbul'dan Londra'ya gelir gelmez, tasarruf yapmanızı sağlayacak ekonomik ipuçları ve püf noktalarıyla dolu bir web sitesi olan Kuponigo'yu kurdum. Web geliştirme ve tasarım konusundaki yeteneğimle güzel ve işlevsel web siteleri hazırlarken, yazılarımla da insanlara tasarruf etmeleri için güç veriyorum. Klavyeye yapışmadığım zamanlarda, daha az sıradan bir hayata denk geleceksiniz - belki arada sırada şehirden kaçmak ya da söylenen bir iki Eurovision marşı.

1 Yorum

Düşüncenizi Paylaşın