İndirimleri Keşfedin
QR Code

Abone Olun & Tasarruf Edin

En İyi Müzik Dinleme Programı:

En iyi müzik dinleme programını seçmekte karar veremiyor musunuz? O halde bu içeriğimize göz atın. Apple Music, Spotify ve Youtube Music'i karşılaştırdık.
0 / 5 0

Puan:

En iyi müzik dinleme programı konusunda ne ara bu kadar seçici olduk değil mi? Teknoloji her alanda alışkanlıkları değiştirmeye devam ediyor. Bundan 15 yıl önce dinlemek istediğimiz şarkıları mp3 formatta CD’lere yüklüyorduk. Daha da geriye gidersek kasetler, plaklar… Şimdi ise istediğimiz her şarkı parmaklarımızın ucunda. Üstelik korsan indirmeye gerek bırakmayacak şekilde çok ucuz ve erişilebilir.

Sanatçılar dijital platformlara zaman zaman karşı olsalar da, bu dönüşüm korsan müzik dinleme alışkanlığını yok etmeyi başarıyor. Günümüzde hala ciddi bir kesim müzik indirme programı üzerinden tek tek indirip, flash bellek ya da hafıza kartlarına arşiv yapmaya ya da müzik dinleme siteleri üzerinden korsan müzik dinlemeye devam etse de, gerçek müzik dinleyicileri çoktan bir dijital platformu seçtiler bile.

Ülkemize tek tek giriş yapan ve her geçen gün rekabetin de arttığı bu platformlar, kullanıcılarını memnun etmeye yönelik inovasyonlarına devam ediyorlar. Ben bu en iyi müzik dinleme programı yazımda sizlere bizzat kullandığım ve deneyim farkını çok net gördüğüm 3 platformu ele alacağım: Apple Music, Spotify ve Youtube Music

Bunlara ek olarak Deezer, Fizy ve Tidal’ı da denemiştim ama henüz bu üç platforma rakip olabilecek durumda değiller. Zaten Tidal‘ı bu listeye koymak da doğru değil aslında, onun konumlandırması yüksek kalitede format olduğundan çok farklı…

Ses Kalitesi ve Ekolayzır

Ekolayzır
Ekolayzır

Ses kalitesi her kullanıcıya göre değişen bir durum aslında. Çünkü sadece platformu suçlamak doğru değil. Buradaki önemli diğer etkenler: İnternet bağlantı hızı, kulaklık kalitesi ve frekans genişlikleri, cihaz kalitesi ve cihaz yazılımı…

Ben daha önce mobil deneyim olarak iPhone X, Samsung Galaxy S20 Ultra ve iPhone 11 Pro Max; masaüstü deneyimi olarak Macbook Pro, akıllı televizyon deneyimi olarak da Apple TV’de bu 3 uygulamayı kullandım. Tüm mobil cihazlarda dinlediğim kulaklık ise Airpods Pro‘ydu. Bu bilgiler ışığında değerlendirmek gerekirse üçünün de ses kalitesi oldukça iyi.

Ekolayzır olarak bakıldığında Apple Music, Apple cihazlar üzerinde basit ekolayzır ayarları yapmaya izin veriyor. Spotify tüm cihazlarda kendi ekolayzırına sahip ve sesin size daha çok kaliteliymiş gelmesini sağlayan modları var. Youtube Music da yine kendi modlarını seçtiriyor. Burada cihazınız aslında daha çok önemli. Mesela Samsung Galaxy S20 Ultra, ve benzeri çoğu Samsung cihazı Adapt Sound özelliği ile kulağınızın duyabileceği frekanslarda ses çıkışı sağlayabiliyor. Bu nedenle bu cihazda Dolby Atmos‘un da etkisiyle tüm platformlarda çok iyi ses alabilmeniz mümkün.

Uygulama Kalitesi ve Kullanıcı Deneyimi

Spotify
Spotify

Uygulama kalitesine baktığımızda üç platform da web tarayıcısı üzerinden ya da masaüstü uygulamaları üzerinden müzik dinleme özelliğine sahip. Hız açısından bakarsak Apple her ne kadar Apple cihazlar ile native deneyim sunuyor gibi görünse de Apple Music oldukça yavaş çalışıyor. Bunu Spotify ve YouTube Music kullanmaya başlarsanız fark edeceksiniz. Bu ikisinde yüklenme anını hissetmiyorsunuz bile. Deneyimlerimden ötürü çok rahat söyleyebilirim ki Apple Music, MacOS uygulaması ile yavaşlık konusunda sizi zaman zaman çıldırtabilir. Bilgisayarda müzik dinlemek için hangi programı indirmeliyim sorunuzun cevabı için bu üç uygulamayı örnek gösterebiliriz.

Ücretsiz Apple Music Kodu ile 90 milyondan fazla şarkıyı çevrimiçi veya çevrimdışı olarak tamamen reklamsız dinleyin

Apple Music ile 90 milyondan fazla şarkıyı reklamsız ve sıfır reklamla dinleyin. Ayrıca arşivinize sınırsız şarkı indirin. Taahhüt yok; dilediğiniz zaman iptal edin.

Ücretsiz Deneyin * Kod Gerektirmez
Bağlantı veya kodun süresi dolmuş olabilir, yeni bir tane almak için bizimle Facebook veya Instagram üzerinden iletişime geçin. Bir satın alma işlemi yaparsanız size ek bir ücreti olmadan komisyon kazanabiliriz. Bu web sitemizi geliştirmemize yardımcı olacaktır.

Yapay Zeka ve Öneriler

Yapay Zeka
Yapay Zeka

Spotify bu sektörde oldukça deneyim kazandığından ve çok kullanıcısı olduğundan tahminleri biraz daha doğru tutturuyor. Çünkü elinde çok istatistik var. “Bu şarkıyı dinliyorsa, bunu kesin dinler” tahminini yapması onun için hiç zor değil. Bu nedenle bu alandaki en iyi müzik dinleme programı Spotify desek yanlış olmaz.

Youtube Music ise arkasına Google ve Youtube’un desteğini alıyor. Bu nedenle çok köklü ve çok gelişmiş bir yapay zekaya sahip. Eğer geçmişten bu yana aynı Google hesabını kullanıyorsanız, çok eskiden Youtube’da dinlediğiniz bir şey ya da Google’da arattığınız bir şarkıcı bile yapay zeka öğrenimini etkiliyor. Bu nedenle Youtube Music ‘in sizi diğer platformlara göre çok daha yakından tanıdığı muhakkak.

Bunun dışında Youtube Music ‘te sevdiğim sanatçının, başka sanatçılarla ortak yaptığı işleri ek çaba sarfetmeden sayfasında çok rahat keşfedebildiğimi de söylemeden geçemeyeceğim. Diğer platformlarda karşıma çıkmayan eserlerini görünce çok şaşırdım. Bu nedenle diğerlerine göre arşivleme sistemi daha başarılı geldi.

Arşiv Genişliği

Apple Watch Ve Iphone Görseli
Apple Watch Ve Iphone Görseli

Bütün platformların arşivleri birbirine yakın. Ben aradığım her şarkıyı 3 platformda da bulabildim. Çok nadir bulamadıklarım da oluyor. Ya da kaydettiğim bir şarkı lisans sorunu yüzünden bir anda arşivimden silinebiliyor. O nedenle sadece en iyi müzik dinleme programı değil aynı zamanda en iyi “türkçe müzik dinleme programı” arıyorsanız, tüm uygulamaların artık harika bir arşiv sunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Eğer Podcast dinleyicisiyseniz, bu deneyimi uygulama içerisinde sadece Spotify sağlıyor. Tabi bu diğer platformları kullandığınız zaman, Podcast dinleyemeyeceksiniz anlamına gelmiyor. Bunun için Apple Podcast ve Google Podcast’i de ayrıca ücretsiz indirebilirsiniz. Burada Apple ve Google’ın sadece müziğe odaklanmak istediği aşikar. Bu nedenle Podcast uygulamalarını ayrıca sunuyorlar.

Listeler ve Sosyal Paylaşım

Neon Kalp Ve Beğeni Görseli
Neon Kalp Ve Beğeni Görseli

Listeler konusunda en başarılı bence Spotify, çünkü herkes orada. Çok sayıda kullanıcı liste oluşturuyor. Apple Music listeler konusunda çok zayıf, kendi küratörlerinin zevkine güvenmek zorundasınız. Youtube Music ise çok yeni olduğundan orta derecede iyi, orada da kullanıcıların oluşturduğu çok sayıda liste var ama bir Spotify değil. Yapay zekanın oluşturduğu listeler açısından en iyi müzik dinleme programı konusunda 3 platform da başarılı.

Sosyal paylaşım olarak üç platform da arkadaşlarınıza şarkı linki göndermenizi sağlıyor. Ama Spotify bu konuda daha üstün kalıyor. Arkadaşlarınızın o an ne dinlediğini görmek ve Instagram story paylaşımları bile fark yaratan bir durum.

Ama yine de üçü de tam kapsamlı, kullanıcıların birbirine abone olduğu ve mesaj yoluyla in-app müzik paylaştığı sosyal medya vari bir sistem hala çıkaramadılar.

Şarkı Sözleri ve Bilgiler

Ayakkabılar Ve Duvarda &Quot;This Is Yours&Quot; Yazısı
Ayakkabılar Ve Duvarda “This Is Yours” Yazısı

Şarkı ve sanatçı bilgileri çoğu platformda yanlış olabiliyor. Bazen sanatçı sayfasında, aynı isimde başka sanatçının eserleri de karışmış olabiliyor. Bu konuda Youtube Music daha önde gibi geldi. Onun sebebi de bilgi birikiminin diğer platformlara göre daha fazla olması.

Ayrıca diğerlerine olmayan bir özellik de Youtube Music ‘te var, o da teknik istatistikler. Şarkıyı dinlerken size şarkı hakkında çok teknik bilgiler de paylaşılıyor. “Meraklısına İstatistikler” adı verilen bu özellik, Google’ın platformlarında kullanmayı çok sevdiği bir özellik zaten.

Apple Music ise sunduğu senkronize şarkı sözü gösterme özelliği ise rakiplerini açık ara farkla geçiyor ve bu konudaki en iyi müzik dinleme programı oluyor.

Spotify'a özel indirim ve hediye veren platformlar

Kullanıcılara milyonlarca şarkıya erişim sağlayan bir müzik akışı hizmeti olan Spotify'a özel Spotify Premium Kodu alabileceğiniz güncel kampanyalar burada.

Spotify üyeliklerinizde hediye ya da indirim veren platformlar;

iOS Uygulamasını İndir
Bağlantı veya kodun süresi dolmuş olabilir, yeni bir tane almak için bizimle Facebook veya Instagram üzerinden iletişime geçin. Bir satın alma işlemi yaparsanız size ek bir ücreti olmadan komisyon kazanabiliriz. Bu web sitemizi geliştirmemize yardımcı olacaktır.

Çevrimdışı Müzik

En Iyi Müzik Dinleme Programı Hangisi?
En Iyi Müzik Dinleme Programı Hangisi? Apple Music, Spotify, Youtube Music Karşılaştırma

Internetsiz müzik nasıl dinlenir diye merak edenler için geliyor: Çünkü bu üç platform da premium versiyonlarına şarkıları indirmenize ve internet bağlantısı yokken dinlemenize olanak sağlıyor.

Çevrimdışı deneyim konusunda bence Apple Music ve YouTube Music daha başarılı. Otomatik ayarı sayesinde siz şarkı sayısını söylüyorsunuz, gerisini yapay zeka kendi kendine ayarlıyor. Çıkarıyor, ekliyor ve seveceğiniz alternatifi depoluyor. Ayrıca spesifik olarak şarkı indirmeniz de mümkün. Spotify ve Apple Music’te yalnızca sizin arşive eklediğiniz müzikler iniyor. Ama Youtube Music ‘te arşivinizde olmayan ve beğenmediğiniz bir müzik de araya karışabiliyor. Bu teknik bir hata mı yoksa bilinçli yapılan bir şey mi emin olamadım ama rahatsız edici.

Spotify çevrimdışı deneyim konusunda bana zayıf geliyor. Çünkü çevrimdışı modda hep bir sorun yaşadım. Metroya girdiğimde otomatik olarak algılamıyor ve müzik kesiliyor. Bağlantı olmadığına otomatik indirilen müziklere geçme konusunda daha çok geliştirmeye ihtiyacı var. Her bağlantı kesildiğinde ayarlara girip “Çevrimdışı Mod”a geçmek kullanışlı bir deneyim değil. Ayrıca şarkı bazında indirme kontrolünü sadece Youtube Music sağlıyor.

Entegrasyonlar

Cep Telefonu
Cep Telefonu

Entegrasyon konusunda en iyi müzik dinleme programı Spotify, her şeye çok rahat entegre olabiliyor. Bu konuda çok sayıda işbirliği yapmışlar. Örneğin popüler bir arkadaşlık uygulamasında profilinize Spotify ‘da dinlediğiniz şarkıları gösterip, tanıştığınız kişilerle ortak bağ yaratabiliyorsunuz.

Henüz çok yeni olduğu için Youtube Music henüz bu kadar kapsamlı değil ama onun da geliştirilmeye açık API servisleri bulunuyor. Yani çok yakında Youtube Music ‘i de bu tür uygulamalarla entegreli görmemiz kaçınılmaz olur.

Apple Music ise bu konuda oldukça kapalı bir kutu. Çünkü arşiviniz, iCloud veritabanında tutuluyor. Güvenlik gerekçesi ile bu tür entegrasyonlara ne yazık ki pek açık durumda değil.

YouTube Premium'a özel indirim ve hediye veren platformlar:

Youtube ile videolarınızı arkadaşlarınızla, ailenizle ve dünyayla paylaşın. Youtube Premium alarak reklamsız izleyin.

Youtube Premium üyeliklerinizde hediye ya da indirim veren platformlar;

Tosla Kart ile anında 15 TL nakit iade

ininal'la %50 nakit iade kazanın!

Enpara.com Kredi Kartı ile %50’si hediye!

iOS Uygulamasını İndir
Bağlantı veya kodun süresi dolmuş olabilir, yeni bir tane almak için bizimle Facebook veya Instagram üzerinden iletişime geçin. Bir satın alma işlemi yaparsanız size ek bir ücreti olmadan komisyon kazanabiliriz. Bu web sitemizi geliştirmemize yardımcı olacaktır.

Fiyat

Üçünün fiyatı da birbirine yakın. Apple yeni çıkardığı Apple One üyelik tarzı ile birkaç ürünü birden daha indirimli almanıza olanak tanıyor.

Google ise bu platformunda kesenin ağzını açmış durumda ve çok paragöz davranmıyor. Tek bir üyelik ile hem Youtube Premium hem de Youtube Music Premium alabiliyorsunuz. Ben sadece müzik istiyorum derseniz, Youtube Premium harici daha ucuz müzik odaklı tekli bir plan olan Youtube Music Premium da bulunuyor. Ama ikisini birden aldığınızda, diğer platformlarla oldukça rekabet edebilecek ucuz bir fiyata zaten iki popüler ürünü birden sunuluyor.

Spotify ‘ın ise yanında verebileceği bir şeyi yok. Verdiğiniz para ile sadece müzik hizmetinden yararlanabiliyorsunuz. Ama ücretsiz dinleme özelliğini nedeniyle en iyi ücretsiz müzik dinleme uygulaması olduğunu söylemek mümkün.

Ek olarak üç platformda da indirimli öğrenci ve aile üyelikleri bulunuyor.

Bunu Sevdiklerinizle Paylaşın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir