En Popüler İndirim Kodları Markalar Tasarruf Rehberi

2022’nin en iyi fotoğraf yedekleme uygulaması hangisi?

Dünyaca ünlü bulut (cloud) sunucu sistemleri günümüzde en iyi fotoğraf yedekleme uygulaması olmak için yarışıyor. Çünkü özellikle akıllı telefonlar için üretilen uygulamaların, fotoğrafların ve müziklerin kalitelerinin artmasıyla birlikte depolama alanı ihtiyacı her geçen gün daha da artıyor. Kullanıcılar çözüm olarak genellikle telefonlarından gereksiz uygulamaları ve fotoğrafları silmeyi tercih ediyor ya da Gemini 2 ve CCleaner gibi temizlik programlarını kullanıyorlar. Ama buna gerçekten de gerek var mı?

Hafızayı en çok kullanan öğeler kuşkusuz çektiğimiz fotoğraflar. Akıllı telefonların çekim kalitesinin artmasıyla boyutu artan fotoğrafların saklanması ciddi bir sorun haline geldi. Teknolojilere hakim olmayan çoğu kullanıcı fotoğrafları bilgisayarına yedekliyor ya da gereksiz gördüğü fotoğrafları yer olmadığı için siliyor. Tam bu noktada cloud üzerinde çalışan fotoğraf yedekleme uygulamaları devreye giriyor. Ama orda da çok sayıda alternatif olunca en iyi fotoğraf yedekleme uygulaması konusunda kafalar karışıyor.

Akıllı cihaz kullanıcılarının bu zorunlu ihtiyacını gidermeleri adına en çok zorlandıkları nokta karar verme noktası oluyor. Sayıca her geçen gün artan yedekleme programları, platform seçimi konusunda kullanıcıları kararsızlığa itiyor. Bunun nedeni ise her uygulama ya da platformun; veri güvenliği, hizmet kalitesi, ücretsiz olarak sunduğu alanlar ve ücretli depolama alanlarının fiyatları gibi konularda; ya beklentileri karşılayamıyor ya da kullanıcıların çeşitli mağduriyetlerle karşılaşmalarına yol açabiliyor.

Bizler de 2022 yılına dair güncel bilgileriyle birlikte, tüm özellikleriyle ve karar vermenizi kolaylaştıracak detaylarıyla en iyi fotoğraf yedekleme uygulaması hangisi diye sizler için araştırdık. Gelin bu platformları birlikte inceleyelim;

Google Fotoğraflar (Google Drive)

Google Fotoğraflar (Google Drive)
Google Fotoğraflar (Google Drive)

Android yedekleme programı olarak en çok tercih edilen uygulamalar arasında olan Google Fotoğraflar; aynı zamanda iOS kullanıcıları için de oldukça başarılı bir fotoğraf yedekleme platformu olarak karşımıza çıkıyor. Her Android telefona yüklü bir şekilde gelen bu uygulama, Android kullanıcıları fark etmeseler de aslında internet erişimi olan her cihazda yedekleme işlemlerini çoğu zaman arkaplanda otomatik olarak yapıyor.

Google Fotoğraflar; Android ve iOS uygulamaları ile telefonunuzda çektiğiniz fotoğrafları otomatik olarak buluta yedekliyor ve toplu temizleme işlemini size bırakıyor. Hafızanızın dolduğunu hissettiğiniz an menüdeki “yer aç” seçeneği ile yedeklenmiş olan fotoğrafları topluca silip yer açabiliyorsunuz. Aynı şekilde Windows ve Mac bilgisayarlarınızdaki fotoğraflarınızı da otomatik yedeklemeniz mümkün.

Oldukça hızlı bir upload teknolojisi kullanan sistemle, fotoğraflarınız bulutta her zaman güvende ve kaliteli bir şekilde kalıyor. Dilerseniz fotoğrafları Chromecast ile akıllı televizyon ve projeksiyon gibi büyük ekranlara da yansıtabilmeniz mümkün. Ayrıca fotoğraflarınıza çeşitli efektler verebilir ve basit düzenleme işlemlerini tüm platformlar üzerinden yapabilirsiniz. Öte yandan kullanıcılar, Google’nin sunduğu bir diğer seçenek olan Google Drive ile hem dosyalarını hem de fotoğraflarını belirli bir kullanıma kadar ücretsiz şekilde yedekleyebiliyorlar.

Gönül rahatlığıyla en iyi fotoğraf yedekleme uygulaması listemize giren Google Fotoğraflar ve Google Drive konusunda karar vermekte zorlananlar için uygulamanın öne çıkan özellikleri:

 • Ücretsiz olarak 15 GB kadar hem Google Fotoğraflar hem de Google Drive için depolama alanı hakkı tanınıyor.
 • Aylık olarak; 100 GB 5,79 TL, 200 GB 11,59 TL ve 2 TB 28,99 TL şeklinde ödeme seçenekleriyle satın alınabiliyor.
 • Yıllık olarak; 100 GB 57,99 TL, 200 GB 115,99 TL ve 2 TB 289,99 TL şeklinde toplu ödeme planları bulunuyor.
 • Yardımcı programlar bölümünde fotoğraflarınıza özel otomatik düzenlemeler yapılabiliyor. Fotoğraflarınıza özel animasyonlar, iki fotoğrafın birleşiminden oluşan panorama gibi birçok özellik sunuyor.
 • Fotoğraflara dair yedekleme Google Fotoğraflar’a, diğer dosyalar ise Google Drive’ye yapılıyor. 

iCloud Fotoğraflar (iCloud Photo Library)

iCloud Fotoğraflar (iCloud Photo Library)
iCloud Fotoğraflar (iCloud Photo Library)

Sadece Apple marka cihazlarda kullanılabilen bir fotoğraf veya veri yedekleme uygulaması olan ve en iyi fotoğraf yedekleme uygulaması konusunda özellikle iOS ve MacOS işletim sistemlerinin vazgeçilmezi olan iCloud Fotoğraflar, ücretsiz depolama konusunda yetersiz olsa da ücretli seçeneklerle fotoğraf yedekleme konusunda ihtiyaçlarınızı başarılı bir şekilde karşılıyor. Her üyeye 5GB ücretsiz depolama hakkı sunan Apple, daha fazla alan isteyen kullanıcılarına ise ücretli üst paketler sunuyor.

Oldukça akıllı bir depolama seçeneğine sahip olan iCloud, cihazınızın hafızası dolduğu zaman otomatik olarak devreye giriyor ve fotoğrafları cihazınızdan temizliyor. Her upload işleminin ardından telefonda yer açmak için ekstra efor sarf etmenize gerek kalmıyor.

Google’dan farklı olarak Apple, fotoğraflar için MacOS işletim sistemine ait cihazlara native bir uygulama daha sunuyor. Üstün fotoğraf düzenleme seçeneklerine sahip olan bu uygulamanın dışında fotoğraflara icloud.com üzerinden internet tarayıcınızla da ulaşmak mümkün. Ayrıca fotoğraflarınızı bir Apple TV cihazı ile büyük ekranlara da yansıtabilirsiniz.

En iyi fotoğraf yedekleme uygulaması konusunda başı çeken iCloud’un öne çıkan özellikleri de şu şekilde:

 • Ücretsiz olarak sadece 5 GB gibi bir depolama alanı sunuyor. 
 • Aylık olarak; 50 GB 6,49 TL, 200 GB 19,99 TL ve 2 TB 64,99 TL gibi fiyatlandırma planı sunuyor.
 • Sadece fotoğraflar değil, aynı zamanda dosyalar ve cihazlarınıza dair birçok veri de yedeklenebiliyor.
 • Saklama alanlarınızın aile üyeleriyle birlikte kullanım için paylaşımı söz konusu oluyor.

Dropbox

Dropbox
Dropbox

En iyi yedekleme programları arasında yer alan Dropbox sadece fotoğraf yedekleme konusunda değil, birçok dosya türünüzün yedeklenmesi konusunda ücretli ve ücretsiz olarak hizmetler sağlıyor. Dosyalarınızın belirlediğiniz ölçülerde erişime açık olması ise en önemli özellikleri arasında yer alıyor. Dropbox şu detaylarıyla cloud backup yani, bulut yedekleme konusunda en iyi fotoğraf yedekleme uygulaması olarak değerlendirmeniz gereken opsiyonlardan biri oluyor:

 • Ücretsiz depolama alanı olarak 2 GB gibi bir alan sağlıyor.
 • Aylık olarak; bireyler için 2 TB 9,99 USD, 3 TB 16,58 USD olarak kullanılabiliyor. Aylık olarak aileler için 2 TB 16,99 USD olarak, 6 kullanıcıya kadar kullanılabiliyor. Aylık olarak; 5 TB 12,50 USD olarak 3 kişilik ekip için kullanılabiliyor. Yine 3 kişilik ekip için aylık 20 USD’ye sınırsız alan kullanımı sağlanabiliyor.
 • Yaşanılan problemlerde canlı destek ve e-posta ile hızlı iletişim kurulabiliyor. Üst düzey paketlerde ise telefonla destek alınması mümkün oluyor.
 • Seçilen pakete göre 30 günden 180 güne kadar veri yedekleme yapılıyor ve veriler silinse dahi geri getirilebiliyor.

Yandex Disk

Yandex Disk
Yandex Disk

En iyi fotoğraf yedekleme uygulaması listemizde olmasının yanı sıra, en iyi dosya yedekleme uygulamalarından biri olarak da bilinen Yandex Disk, gelişmiş bulut depolama seçenekleri arasında yer alıyor. Özellikle dosya paylaşımı konusunda gelişmiş özellikleri bulunan Yandex Disk, güvenilir sanal depolama uygulamalarından biri olarak da biliniyor. Yandex Disk özelinde şu detaylar fazlasıyla dikkat çekiyor:

 • Ücretsiz 10 GB boyutunda depolama alanı sağlıyor ancak bu depolama alanını kullanırken, karşınıza birçok reklam çıkıyor.
 • Ücretli sürümünde reklam bulunmuyor. Aylık olarak; 100 GB 2 USD, 1 TB 10 USD ve 3 TB 30 USD şeklinde hizmet veriyor. Yıllık olarak; 100 GB 20 USD, 1 TB 100 USD ve 3 TB 300 USD olacak şekilde ödeme planları bulunuyor. Yıllık alımlarda %17 tutarında avantaj sağlanabiliyor.
 • Tüm cihazlarınızdaki istediğiniz verileri yedekleyebiliyor.
 • Yedekleme işlemleri sırasında dosyaya özel not bırakma, akıllı arama, indirme linkiyle dosyayı paylaşma ve akıllı albüm oluşturma gibi özellikleri bulunuyor.

Microsoft Onedrive

Microsoft Onedrive
Microsoft Onedrive

Fotoğraf veya farklı dosya türlerini yedekleme konusunda Microsoft Onedrive, ücretsiz depolama alanı gibi bir faktör başta olmak üzere, yüksek güvenlikli olması ve fiyatları nedeniyle ülkemizde fazlasıyla tercih ediliyor. Özellikle Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda yaptığı otomatik yedeklemeler bazen hayat kurtaracak kadar önem taşıyor. En iyi yedekleme programı listemize girmeyi hak eden Onedrive hakkında şu detayları da gözden kaçırmamak gerekiyor:

 • Temel depolama paketi ile ücretsiz olarak 5 GB boyutunda depolama alanı sağlıyor.
 • Aylık olarak standart 100 GB dosya depolama ürünü 13,99 TL olarak karşımıza çıkıyor. Microsoft 365 Personal 1 TB boyutu ile yıllık 549,99 TL, Microsoft 365 Family ise 739,99 TL gibi fiyatlandırma ile 6 TB kadar bir alanla kullanıcılara takdim ediliyor. Microsoft 365 adlı paketlerde sadece depolama alanı değil, daha birçok özellik de elde ediliyor.
 • Microsoft 365 paketlerinde Office uygulamaları ve Skype kullanılabiliyor.
 • Aile paketinde 6 kişiye kadar kullanım söz konusu oluyor. Depolama alanınızda kişisel kasa gibi özel güvenlikli alanlar bulunuyor.
 • Çevrimdışı olarak kullanabileceğiniz klasörler bulunuyor ve internet bağlantınız olmasa dahi bu klasörlere erişiminiz söz konusu oluyor.
 • Direkt olarak bilgisayarınız; bilgisayarınızdaki dosya ya da klasörler yedeklenebiliyor.

Lifebox

Lifebox
Lifebox

Lifebox, en iyi fotoğraf yedekleme uygulamaları konusunda gerek kurumsal işleyişi gerek kalitesi gerekse fiyatları nedeniyle öne çıkıyor. Turkcell tarafından kullanıma sunulan bu sanal depolama hizmeti, sadece Turkcell müşterileri tarafından ya da Turkcell müşterilerine özel olarak değil, tüm internet kullanıcılarına hizmet veriyor. Temel özellikleri ise şu şekilde karşınıza çıkıyor:

 • Ücretsiz olarak 5 GB kadar bir depolama alanı kullanmanıza imkan tanıyor.
 • Aylık olarak; 50 GB 5,99 TL, 100 GB 9,99 TL, 500 GB 15,99 TL ve 2.5 TB 59,99 TL şeklinde bir fiyatlandırması karşımıza çıkıyor. 
 • Yüz tanıma, nesne tanımlama fotoğraflar özelinde analizler gibi birçok özelliği bulunur. Sadece fotoğraflar değil, telefonunuzun tüm verileri veya daha birçok dosya türü içerisinde saklanabilir.
 • Turkcell operatör kullanıcılarına özel Lifebox’ta geçerli ve normal internet paketinden harcamayan özel internet paketi özelliği ile internetinizden harcamadan kullanımı mümkün oluyor. 

iPhone fotoğrafları nereye aktarabilirim?

iPhone kullanıcıları için özel olarak sunulan iCloud fotoğraf ve veri yedekleme uygulamasından faydalanabilirsiniz. Ayrıca içeriğimizde yer alan diğer bulut depolama çözümlerine de göz atabilirsiniz. 

Android fotoğrafları nereye yedekleyebilirim?

Android fotoğraflarınız, aksi bir ayar yapmadığınız takdirde Google Fotoğraflar uygulaması tarafından otomatik olarak 15 GB’ye kadar yedeklenir. Ayrıca içeriğimizde bulunan diğer uygulamalar da tercih edilebilir. 

Fotoğrafları nereye kaydedebilirim?

Eski fotoğraflarınız, bulundukları cihazlarda yer alan fotoğraf yedekleme uygulamalarından eğer daha önce otomatik yedeklemeyi aktif ettiyseniz kolaylıkla bulunabilir. 

Eski fotoğraflar nasıl bulunur?

Eski fotoğraflarınız, bulundukları cihazlarda yer alan fotoğraf yedekleme uygulamalarından eğer daha önce otomatik yedeklemeyi aktif ettiyseniz kolaylıkla bulunabilir. 

Bu Fırsatı Paylaşın

Yorumunuzu Bırakın

Günün indirimleri 🔥

Fırsat ve indirim kodlarımız ile 500+ markada tasarruf etmeye başlayın

Kuponigo; yüzlerce marka ve platformda tasarruf ettiren en iyi fırsatları, kampanyaları, kuponları, indirim kodlarını ve para tasarruf önerilerini sunuyor.

Ücretsiz Kayıt Olun