En iyi fotoğraf yedekleme uygulaması hangisi? 5 öneri

Dünyaca ünlü bulut (cloud) sunucu sistemleri günümüzde en iyi fotoğraf yedekleme uygulaması olmak için yarışıyor. Çünkü özellikle akıllı telefonlar için üretilen uygulamaların, fotoğrafların ve müziklerin kalitelerinin artmasıyla birlikte depolama alanı ihtiyacı her geçen gün daha da artıyor.

Kullanıcılar çözüm olarak genellikle telefonlarından gereksiz uygulamaları ve fotoğrafları silmeyi tercih ediyor ya da Gemini 2 ve CCleaner gibi temizlik programlarını kullanıyorlar. Ama buna gerçekten de gerek var mı?

Hafızayı en çok kullanan öğeler kuşkusuz çektiğimiz fotoğraflar. Akıllı telefonların çekim kalitesinin artmasıyla boyutu artan fotoğrafların saklanması ciddi bir sorun haline geldi. Teknolojilere hakim olmayan çoğu kullanıcı fotoğrafları bilgisayarına yedekliyor ya da gereksiz gördüğü fotoğrafları yer olmadığı için siliyor.

Tam bu noktada cloud üzerinde çalışan fotoğraf yedekleme uygulamaları devreye giriyor. Ama orda da çok sayıda alternatif olunca en iyi fotoğraf yedekleme uygulaması konusunda kafalar karışıyor.

Akıllı cihaz kullanıcılarının bu zorunlu ihtiyacını gidermeleri adına en çok zorlandıkları nokta karar verme noktası oluyor. Sayıca her geçen gün artan yedekleme programları, platform seçimi konusunda kullanıcıları kararsızlığa itiyor.

Bunun nedeni ise her uygulama ya da platformun; veri güvenliği, hizmet kalitesi, ücretsiz olarak sunduğu alanlar ve ücretli depolama alanlarının fiyatları gibi konularda; ya beklentileri karşılayamıyor ya da kullanıcıların çeşitli mağduriyetlerle karşılaşmalarına yol açabiliyor.

Bizler de 2022 yılına dair güncel bilgileriyle birlikte, tüm özellikleriyle ve karar vermenizi kolaylaştıracak detaylarıyla en iyi fotoğraf yedekleme uygulaması hangisi diye sizler için araştırdık. Gelin bu platformları birlikte inceleyelim;

Bu arada Kuponigo Türkiye bireylerin sevdikleri şeylere daha az harcama yapmalarına ve daha fazla para biriktirmelerine yardımcı olarak daha fazla tasarruf etmelerini sağlıyor. Sizler için özel oluşturulan indirim kodları ve güncel kampanyalara sitemizden erişebileceğiniz gibi, bizi ayrıca sosyal medyadan takip edebilir ve e-mail bültenimize abone olabilirsiniz.

Google Fotoğraflar (Google Drive)

Google Fotoğraflar (Google Drive)
Google Fotoğraflar (Google Drive)

Android yedekleme programı olarak en çok tercih edilen uygulamalar arasında olan Google Fotoğraflar; aynı zamanda iOS kullanıcıları için de oldukça başarılı bir fotoğraf yedekleme platformu olarak karşımıza çıkıyor. Her Android telefona yüklü bir şekilde gelen bu uygulama, Android kullanıcıları fark etmeseler de aslında internet erişimi olan her cihazda yedekleme işlemlerini çoğu zaman arkaplanda otomatik olarak yapıyor.

Google Fotoğraflar; Android ve iOS uygulamaları ile telefonunuzda çektiğiniz fotoğrafları otomatik olarak buluta yedekliyor ve toplu temizleme işlemini size bırakıyor. Hafızanızın dolduğunu hissettiğiniz an menüdeki “yer aç” seçeneği ile yedeklenmiş olan fotoğrafları topluca silip yer açabiliyorsunuz. Aynı şekilde Windows ve Mac bilgisayarlarınızdaki fotoğraflarınızı da otomatik yedeklemeniz mümkün.

Oldukça hızlı bir upload teknolojisi kullanan sistemle, fotoğraflarınız bulutta her zaman güvende ve kaliteli bir şekilde kalıyor. Dilerseniz fotoğrafları Chromecast ile akıllı televizyon ve projeksiyon gibi büyük ekranlara da yansıtabilmeniz mümkün.

Tüm bunların yanında fotoğraflarınıza çeşitli efektler verebilir ve basit düzenleme işlemlerini tüm platformlar üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca, çok sayıda fotoğraf depolamak isteyenler için harika olan ücretsiz bir sınırsız depolama seçeneği sunar. Uygulama ayrıca çeşitli düzenleme seçenekleri sunarak fotoğraflarını paylaşmadan önce düzenlemek isteyenler için harika bir seçimdir.

iCloud Fotoğraflar (iCloud Photo Library)

Icloud Fotoğraflar (Icloud Photo Library)
Icloud Fotoğraflar (Icloud Photo Library)

Sadece Apple marka cihazlarda kullanılabilen bir fotoğraf veya veri yedekleme uygulaması olan ve en iyi fotoğraf yedekleme uygulaması konusunda özellikle iOS ve MacOS işletim sistemlerinin vazgeçilmezi olan iCloud Fotoğraflar, ücretsiz depolama konusunda yetersiz olsa da ücretli seçeneklerle fotoğraf yedekleme konusunda ihtiyaçlarınızı başarılı bir şekilde karşılıyor.

Her üyeye 5GB ücretsiz depolama hakkı sunan Apple, daha fazla alan isteyen kullanıcılarına ise ücretli üst paketler sunuyor. iCloud Fotoğraflar, fotoğraflarınızı güvende tutmanın ve kolayca erişmenin harika bir yoludur. iCloud Fotoğraflar ile fotoğraflarınıza internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan erişebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan iCloud hesabınız ve şifreniz.

Oldukça akıllı bir depolama seçeneğine sahip olan iCloud, cihazınızın hafızası dolduğu zaman otomatik olarak devreye giriyor ve fotoğrafları cihazınızdan temizliyor. Her upload işleminin ardından telefonda yer açmak için ekstra efor sarf etmenize gerek kalmıyor.

Google’dan farklı olarak Apple, fotoğraflar için MacOS işletim sistemine ait cihazlara native bir uygulama daha sunuyor. Üstün fotoğraf düzenleme seçeneklerine sahip olan bu uygulamanın dışında fotoğraflara icloud.com üzerinden internet tarayıcınızla da ulaşmak mümkün. Ayrıca fotoğraflarınızı bir Apple TV cihazı ile büyük ekranlara da yansıtabilirsiniz.

Dropbox

Dropbox
Dropbox

En iyi yedekleme programları arasında yer alan Dropbox sadece fotoğraf yedekleme konusunda değil, birçok dosya türünüzün yedeklenmesi konusunda ücretli ve ücretsiz olarak hizmetler sağlıyor. Uygulama, cihazınızdaki fotoğrafları ve videoları otomatik olarak yedekleyerek anılarınızı güvende tutmanızı kolaylaştırır.

Dosyalarınıza internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan da erişebilirsiniz, bu da onu hareket halindeyken fotoğraf yedeklemek için harika bir seçenek haline getirir.

2 GB’a kadar depolama için kullanmak ücretsizdir ve daha fazla alan için ücretli bir plana yükseltebilirsiniz. Dropbox ayrıca, hareket halindeyken fotoğrafları yedekleyebilmeniz için kullanışlı bir mobil uygulama sunar.

Yandex Disk

Yandex Disk
Yandex Disk

En iyi fotoğraf yedekleme uygulaması listemizde olmasının yanı sıra, en iyi dosya yedekleme uygulamalarından biri olarak da bilinen Yandex Disk, gelişmiş bulut depolama seçenekleri arasında yer alıyor. Özellikle dosya paylaşımı konusunda gelişmiş özellikleri bulunan Yandex Disk, güvenilir sanal depolama uygulamalarından biri olarak da biliniyor.

Yandex Disk’in kullanımı kolaydır ve hem iOS hem de Android için uygulamalara sahiptir. Uygulamayı indirin ve Yandex hesabınızla oturum açın. Bunu yaptıktan sonra, cihazınızdan klasörler oluşturabilir ve fotoğraf yükleyebilirsiniz.

Ayrıca disk.yandex.com adresine giderek herhangi bir web tarayıcısından fotoğraflarınıza erişebilirsiniz. Buradan tüm fotoğraflarınızı görüntüleyebilir, indirebilir veya başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Microsoft Onedrive

Microsoft Onedrive
Microsoft Onedrive

Bir Microsoft kullanıcısıysanız, fotoğraflarınızı yedeklemek için muhtemelen en iyi seçenek OneDrive’dır. Windows ve diğer Microsoft ürünleriyle iyi bir şekilde bütünleşir ve ücretsiz olarak büyük miktarda depolama alanı sunar (15 GB).

100 GB için daha fazla depolama alanı elde etmek için yükseltme yapabilirsiniz. OneDrive, başka bir bilgisayardan dosya alma ve bunları OneDrive klasörünüze yerleştirme veya OneNote not defterlerinizi eşitleme gibi bazı benzersiz özellikler de sunar.

Fotoğraf veya farklı dosya türlerini yedekleme konusunda Microsoft Onedrive, ücretsiz depolama alanı gibi bir faktör başta olmak üzere, yüksek güvenlikli olması ve fiyatları nedeniyle ülkemizde fazlasıyla tercih ediliyor. Özellikle Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda yaptığı otomatik yedeklemeler bazen hayat kurtaracak kadar önem taşıyor.

Lifebox

Lifebox
Lifebox

Turkcell Lifebox, fotoğraf ve videolarınızı güvenle yedeklemenizi sağlayan bir uygulamadır. Özel bir albüm oluşturarak veya herhangi bir dosya paylaşım platformuna yükleyerek fotoğraflarınızı yedekleyebilirsiniz. Turkcell Lifebox, sadece fotoğraflarınızı değil, aynı zamanda kişisel bilgilerinizi de korumanıza yardımcí olur.

Turkcell tarafından kullanıma sunulan bu sanal depolama hizmeti, sadece Turkcell müşterileri tarafından ya da Turkcell müşterilerine özel olarak değil, tüm internet kullanıcılarına hizmet veriyor.


iPhone fotoğraflarımı nereye aktarabilirim?

iPhone fotoğraflarınızı aktarmanın birçok yolu vardır. En popüler yöntem Apple iCloud hizmetini kullanmaktır. Bu, fotoğraflarınızı iPhone’unuzdan iCloud hesabınıza aktarmanıza ve ardından bunlara İnternet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan erişmenize olanak tanır. Diğer bir popüler yöntem, Dropbox veya Google Drive gibi bir üçüncü taraf bulut depolama hizmeti kullanmaktır. Bu hizmetler ayrıca, fotoğraflarınızı iPhone’unuzdan sunucularına aktarmanıza ve ardından İnternet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan bunlara erişmenize olanak tanır. Fotoğraflarınızı çevrimdışı tutmak istiyorsanız, iTunes yazılımını kullanarak da bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

Android fotoğraflarımı nerede yedekleyebilirim?

Android cihazınızda fotoğraf yedekleme söz konusu olduğunda, bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Bunları bir SD kartta saklayabilir, bir bulut hizmetine yükleyebilir ve hatta üçüncü taraf bir uygulama kullanabilirsiniz. Ama hangi yöntem en iyisidir?
Android cihazınızda bir SD kart yuvanız varsa, bu yöntemi kullanmak muhtemelen en kolay yoldur. Tek yapmanız gereken SD kartınızı telefona takmak ve ardından kamera uygulamasını açmak. Buradan, tüm fotoğrafları ve videoları otomatik olarak SD karta kaydetme seçeneğini seçebilir veya her bir fotoğrafı manuel olarak taşıyabilirsiniz.
Fotoğrafları yedeklemek için popüler bir seçenek, onları Dropbox, Google Drive veya OneDrive gibi bir bulut hizmetine yüklemektir. Bu sayede telefonunuza bir şey olsa bile fotoğraflarınız çevrimiçi ortamda güvenle saklanacaktır. Bu yöntemi kullanarak fotoğraf yüklemek için, kullandığınız bulut hizmetinin uygulamasını açmanız yeterlidir.

Fotoğrafları nereye kaydedebilirim?

Fotoğrafları kaydetmek için birçok yer var, ancak bazıları diğerlerinden daha iyi. Bulut, sınırsız depolama alanı ve her yerden kolay erişim sunduğu için fotoğrafları yedeklemek için harika bir seçenektir. Diğer bir seçenek de, genellikle buluttan daha fazla özellik sunan bir fotoğraf yedekleme hizmeti kullanmaktır. Son olarak, fotoğrafları her zaman bilgisayarınıza veya harici bir sabit sürücüye kaydedebilirsiniz.

Eski fotoğrafları nasıl bulurum?

Eski fotoğrafları bulmanın birkaç yolu vardır. Birincisi, birkaç yıldan daha eski olan herhangi bir resim için bilgisayarınızın dosyalarını aramaktır. Bunları Google Drive veya iCloud gibi bulut tabanlı bir depolama hizmetinde sakladıysanız, bu dosyalar arasında da arama yapabilirsiniz.
Eski fotoğrafları bulmakta sorun yaşıyorsanız size yardımcı olabilecek birkaç uygulama var. PhotoScan by Google Fotoğraflar, fiziksel fotoğrafları taramanıza ve bilgisayarınıza veya telefonunuza kaydetmenize olanak tanıyan bir uygulamadır. FreePrints uygulaması, telefonunuzdaki eski fotoğrafları ücretsiz olarak yazdırmanıza olanak tanır.

Bunu Sevdiklerinizle Paylaşın
Erkan Akdağ
Erkan Akdağ

Adım Erkan, MAKÜ/ Yönetim Bilişim Sistemleri mezunuyum. 8 yılı aşkın bir süredir çeşitli kategorilerde dijital içerik üreticiliği yapıyorum.

Yanıtlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuponigo’daki indirim kodu, indirim kuponu ve fırsatlarla her gün tasarruf edin

Ücretsiz Kuponigo Türkiye E-Posta Bülteni'ne abone olarak en son fırsatlardan, kampanyalardan, indirim kodlarından, kupon kodlarından haberdar olun.