En Popüler Kategoriler Markalar Yazılar

Merhaba!

Ücretsiz Kuponigo Türkiye E-Posta Bülteni'ni almak için lütfen aşağıya e-posta adresinizi bırakın. Spam yapmadan sizleri en son kampanyalardan haberdar edeceğiz.


Evde elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız?

Hayat pahalılığının giderek arttığı son dönemlerde ev için en önemli gider kalemleri arasında elektrik faturası yer alıyor. Elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız veya neler yapılmalı gibi konulara olan merak ise her geçen gün, elektrik faturalarının tutarlarının inanılmaz boyutlara ulaşması nedeniyle daha da artıyor.

Elektrik faturalarında ödeme yaptığımız tutarın sadece %52’lik kısmı kullandığımız elektrik miktarı olarak karşımıza çıkıyor. %29’luk kısmı enerji dağıtım bedeli olarak elektrik şirketlerine aktarılırken, geri kalan kısım ise ödemiş olduğumuz vergi bedeline tekabül ediyor.

Elektrik faturalarında müdahale edebileceğimiz %52’lik kısım için uygulanacak tasarruf tedbirleri, son dönemlerde artan elektrik faturalarının biraz daha bütçemiz açısından tolere edilebilir olmasına yol açıyor. Bu nedenle elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız sorusuna istinaden ancak %52’lik kısım için müdahale edebileceğimizi hatırlatmak isteriz. İşte bazıları Enerji Bakanlığı‘nın klavuzlarında da yer alan, elektrik tasarrufu yapmak için alınabilecek bazı önlemler:

Elektrik tasarruf saatlerini tercih edin

Elektrik tasarruf saatleri, evde kullanılması zorunlu olan elektrikli eşyaların kullanımı açısından tasarruf adına önemli bir avantaj sağlıyor. Bunun nedeni ise gündüz kullanılan elektrikle gece kullanılan elektrik arasında %60 gibi bir fark olmasından kaynaklanıyor. 22.00 ila 06.00 arasında elektrik tasarruf saatleri başlıyor. Elektrik tüketimi fazla olan eşyaların bu saat dilimleri arasında kullanılması, elektrik tasarrufu nasıl yapılır gibi bir düşünce içerisinde olan tüketiciler adına önemli bir fırsat teşkil ediyor.

Kullanılmayan elektronik aletlerin fişinin prizle bağlantısını kesin

Elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız gibi bir merak içerisinde olan tüketicilerin, en çok dikkat etmeleri gereken detaylar arasında, aktif olmayan elektronik cihazların prizler bağlantısının kesilmesi gibi bir tasarruf öne çıkıyor. Bilindiği üzere elektronik cihazlar prize takılıyken, cihazlara giden elektrik sürekli akış halinde oluyor. Cihazlar ise gelen bu elektriği dengelemek adına transformatörleri çalıştırıyor. Her ne kadar elektrik faturalarında büyük bir pay sahibi olmasalar da çalışan transformatörler nedeniyle özellikle yıllık bazda çok ciddi tutarda enerji israfı söz konusu oluyor. 

Yaşı nedeniyle elektrik tüketimi fazla olan elektronik aletlerinden kurtulun

Evde yer alan küçük büyük fark etmeksizin tüm elektronik eşyalar belirli ölçüde enerji tüketiyor ve elektronik eşyaların da enerji tüketim sınıfları bulunuyor. A’dan başlayan sınıflar G’ye kadar uzanıyor. Hatta bazı elektronik eşyalar A+, A++, A+++ gibi enerji tüketim sınıfları içerisinde yer alıyor. Enerji tüketim sınıfı G’ye yaklaştıkça, eşyanın enerji tüketimi de artıyor ve örneğin; A sınıfında yer alan bir buzdolabı ile G sınıfında yer alan bir buzdolabının enerji tüketimi arasında %56 oranında bir fark bulunuyor. Haliyle eski ve hatta enerji sınıfı göstergesi olmayacak kadar eski olan tüm elektronik eşyalardan bir an önce kurtulmak elektrik faturası açısından büyük önem taşıyor.

Elektrikli eşya alımlarınızda da tasarruf etmeniz için, satın almadan önce mutlaka Kuponigo’daki “Elektronik” bölümüne göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Bulaşık ve çamaşır makinesini kullanımı azaltın

Bazı evlerde günlük 2-3 defa bulaşık makinesi, haftalık ise 4-5 defa çamaşır makinesi kullanımı söz konusu olabiliyor. Çamaşır makinesi ile bulaşık makinesinin elektrik faturasının %12’sini oluşturması, söz konusu beyaz eşyaların kullanımına biraz daha dikkat edilmesi gerektiğini net bir şekilde gösteriyor. Mümkünse 2 günde 1 defa bulaşık makinesi, haftada en fazla 3 defa çamaşır makinesinin çalıştırılması, elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız gibi bir konuda çözüm arayışında olan tüketiciler adına büyük önem arz ediyor.

Elektrikli ocak ve ısıtıcı gibi eşyalarda farklı seçeneklere yönelin

Günlük besin ihtiyacının karşılanması adına yemek ve kış aylarında da soğuktan korunmak adına ısınmak, evlerimizin en temel ihtiyaçları arasında yer alıyor. Bazı evlerde ise halen daha bu iki temel ihtiyaç için elektrik enerjisinden faydalanılabiliyor. Ocak ve ısıtıcı kullanırken az elektrik tüketmeniz için ipuçları arıyorsanız, direkt olarak bu iki temel ihtiyaç için elektrik enerjisinden faydalanmaktan uzak durmanız gerekiyor. Yemek ve ısınma ihtiyacınız için doğalgaz ya da diğer unsurların kullanımı, elektrik faturanızın en az %60 oranında değişmesine olanak sağlıyor. 

Gün ışığından daha fazla yararlanın

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır gibi bir soru, enerji kalemlerine yapılan zamların ardından tüketiciler tarafından fazlasıyla düşünülüyor. Bu konuda ise önerebileceğimiz en temel yöntemler arasında ise gün ışığından daha fazla yararlanma yöntemi öne çıkıyor. Tüketicilerin ışık ihtiyacı duyacakları her işi, geceye bırakmaktan ziyade gün ışığından yararlanarak yapmaları, elektrik faturalarında kısmi bir düşüş sağlıyor. Öte yandan güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek, gün ışığından yararlanma konusu tüketicilerin uygulayabilecekleri bir üst adım olarak çıkıyor.

Gereksiz tüm ışıkları kapatın

Evde elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız sorusunun belki de en basit yanıtlarından biri bu olabilir. Elektrik, en çok israf edilen enerji kalemlerinden biri olarak biliniyor ve elektrik israfının önemli bir kısmını gereksiz ışık kullanımı karşılıyor. Aydınlatma ihtiyacı duymadığınız alanlarda ışık kullanımı, aydınlatılması gereksiz olan alanların aydınlatılması ve ışık kullanımındaki unutkanlık gibi durumların önüne geçilmesi, elektriği tasarruflu kullanma yolunda adımlar arasında yer alıyor. 

Ampulleri enerji tasarrufu odaklı yenileyin

Evde en çok enerji tüketen unsurların başında ampuller yer alıyor ve tıpkı beyaz eşyalarda olduğu gibi ampullerde de enerji sınıfları yer alıyor. Normal ampullere göre enerji sınıfı iyi seviyedeki bir ampulün enerji tüketimi konusunda %80 oranında bir tasarruf sağladığı biliniyor. Özellikle LED teknolojisine sahip ampul veya ışıklar, enerji tasarrufu açısından önem arz ediyorlar.

Elektrikli su ısıtıcılarını ihtiyacınız kadar doldurun

Elektrikli su ısıtıcıları (kettle – ketıl), genel olarak mutfaklarda fazlasıyla tercih ediliyor ve bu ısıtıcıların özellikle enerji tasarrufu konusunda göze çarpmasa da önemli detayları bulunuyor. Kahve, yemek, çay, sıcak su torbası ve türlü türlü ihtiyaç için kullanılan elektrikli su ısıtıcıları, hacim olarak ne kadar fazla su ile doldurulursa o kadar çok enerji tüketiyorlar. Evde kullanırken az elektrik tüketmeniz için ipuçları arasında, elektrikli su ısıtıcılarına yeteri kadar su konulması gerekliliği, önemli ipuçlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Duş ve diğer sıcak su kullanım sürelerinizi kısaltın

Duş alma, el yıkama, yüz yıkama, abdest alma ve daha birçok ihtiyaç nedeniyle sıcak su kullanımı özellikle kış aylarında büyük önem taşıyor. Sıcak su kullanımı her ne kadar doğalgaz ya da farklı enerji kaynaklarıyla sağlanıyor olsa da temelde bir elektrik tüketilmesine yol açıyor. Elektrik tasarrufu nasıl yapılır gibi bir düşünce içerisinde olan tüketiciler ise duş başta olmak üzere, diğer sıcak su ihtiyaçları konusunda kullanım sürelerini düşürerek, elektrik faturalarında bu tasarruflarının karşılığını olumlu bir şekilde alabiliyorlar.

Akıllı elektrik kullanımı teknolojisine yatırımlarınızı yapın

Akıllı elektrik kullanımı konusunda evler veya işyerleri için çeşitli sistemler bulunuyor. Bu sistemler sayesinde elektrik ve elektronik cihazlar sadece ihtiyaç dahilinde kullanılıyor. Akıllı elektrik sistemlerinin tercih edilmesi, elektrik kullanımı konusunda en az %30’a varan bir tasarruf sağlıyor. Bu konuda dilerseniz teknoloji fırsatlarına göz atabilirsiniz.

Aydınlatma konusuna daha minimize yaklaşın

Aydınlatma, elektrik kullanım ihtiyacımızın temellerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Tüketicilerin aydınlatma konusunda daha minimize davranmaları ise evde elektrik tasarrufu nasıl yapılır sorusunun en önemli detayları arasında yer alıyor. Bunun nedeni ise sadece bir alanın aydınlatılması gerekirken, çevredeki tüm alanın aydınlatılması, aydınlatma ihtiyacına göre %40 oranında elektrik israfına yol açabiliyor. Tüketicilerin kitap okurken, ders çalışırken, masa işleri ile uğraşırken ve benzer her türlü durumda, tüm odayı aydınlatmak yerine sadece çalışma alanlarını aydınlatmaları, en önemli elektrik tasarruf tedbirleri arasında yer alıyor.


Enerji tasarrufu için neler yapılmalı?

Enerji tasarrufu için enerji tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekiyor. “Evde elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız?” başlıklı bu yazımızda yer alan elektriği tasarruflu kullanma yolunda adımlar ise enerji tüketim alışkanlıklarınızı daha tasarruflu hale getirmenize yardımcı oluyor. 

Elektrik hangi saatlerde daha ucuz?

Elektrik tasarrufu nedir gibi bir merak özelinde, elektrik tasarruf saatlerinin olduğu gibi bir bilgi tüketicileri fazlasıyla şaşırtıyor. 22.00’da başlayan elektrik tasarruf saatleri 06.00’a kadar devam ediyor ve %60 oranında daha ucuz elektrik tüketimi söz konusu oluyor.

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

Elektrik tasarrufu, doğru yerde ve doğru zamanda gerektiği miktarda elektrik kullanımı ile söz konusu olabiliyor. Bilinçli bir şekilde elektrik tüketmek en önemli gerekliliklerden biri iken, bilinçli elektrik tüketimine dair tüm detaylar içeriğimizde yer alıyor.

E-Posta Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz Kuponigo Türkiye E-Posta Bülteni'ni almak için lütfen aşağıya e-posta adresinizi bırakın. Spam yapmadan sizleri en son kampanyalardan haberdar edeceğiz.Yorumunuzu Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Sözleşmesi'ni kabul ediyorum.