En Popüler İndirim Kodları Markalar Tasarruf Rehberi

Alan Adı Transferi nedir? En hızlı domain transferi nasıl yapılır?

Sahip olduğunuz domaini (alan adını), bir domain firmasından başka bir domain firmasına aktarma düşünceniz varsa, domain transferi nasıl yapılır ve domain transferi nedir gibi soruları sormak; transfer sürecinizin başlaması adına ilk adımlarınız olacaktır.

Alan adı transferi webmasterlar tarafından birçok kriter özelinde zaman zaman tercih edilebiliyor ve bazı durumlarda da en hızlı şekilde transfer işleminin gerçekleşmesi gerekiyor. Bu işlemin de yapılabilmesi adına öncelikle hosting ve domain transferi hakkında en azından ufak bir bilgi sahibi olmak önem arz ediyor. Domain transferi nasıl yapılır gibi bir merak içerisinde olmak ise ufaktan ziyade yeterli seviyede bilgi sahibi olmanın kapılarını aralıyor ve içeriğimizin devamı ise aralanan kapılardan ziyade konuya derinlemesine bakmanıza yardımcı oluyor. 

Domain Transferi için Gerekli Koşullar Neler?

Domain transferi konusunda; GoDaddy, Hostinger, Natro, Google Domain ve daha birçok sağlayıcıdan hizmet alıyor olabilirsiniz ve domain transferi için sağlayıcınız hangisi olursa olsun, öncelikle domain transferi için gerekli koşulları sağlıyor olmanız büyük önem taşıyor. İki firma arasındaki transfer sürecinin ve ICANN nezdinde de transferin gerçekleşebilmesi, belirli şartlar ve detaylar özelinde söz konusu olabiliyor. Domain transferi nasıl yapılır sorusu özelinde ilk olarak dikkat etmeniz gereken detaylar ve şu koşullar kusursuz bir domain transfer süreci sağlıyor:

 • Domain transferi adına domainin bitiş süresi konusunda 10 günden fazla bir sürenin kalmış olması gerekiyor.
 • ICANN kuralları gereği; domain kaydı, aktarma ve yenileme gibi benzer nitelikteki işlemlerin üzerinden 60 gün geçmiş olması büyük önem taşıyor.
 • Domainin kayıtlı olduğu firmadan işlem öncesinde transfer kodu alınması gerekiyor.
 • Domain üzerindeki gizlilik korumasının (Privacy Protection) kaldırılmış olması önem taşıyan şartlardan bir diğer olarak karşımıza çıkıyor.
 • Alanın adının güncel durumu ya da “status” kısmında; bekleme, silinme veya kilitli gibi ibarelerin olmaması gerekiyor.
 • Alan adı durumu yani, “Domain Status” bölümünde “Active” ya da “OK” gibi ibarelerin bulunması aranan şartlar arasında yer alıyor. 
 • Domainin yer aldığı firmaya, sahip olduğunuz ya da transfer etmek istediğiniz domaine dair herhangi bir borç bulunmaması gerekiyor.
 • Domain kaydına daha ulaşılabilir olmanız açısından ek e-posta adresinin eklenmesi, transfer süreci adına önem arz ediyor.
 • Domaine dair yetkili e-mail hesabının (Admin Contact) güncel durumunun ulaşılabilir ya da aktif olması gerekiyor.
 • Domaine dair daha önceden belirlenmiş olan iletişim bilgilerinin aktif ve tarafınızca ulaşılabilir olması hayati önem taşıyor.

Domain transferi nasıl yapılır gibi bir konu için öncelikle yukarıda yer alan şartların karşılanması gerekiyor. Bu şartların karşılanması ise alan adı transferi adına tüm sürecin büyük ölçüde hazır olduğunu gösteriyor ve artık süreç, domain transfer adımlarına doğru ilerliyor. Peki, domain transferi adımları nasıl ilerliyor? Bu adımlar sırasında hangi detaylara büyük özen göstermek gerekiyor?

Adım Adım Domain Transferi

Domain transferi konusunda yukarıda belirttiğimiz şartların sağlanması, transfer sürecinin başlaması adına önem taşırken, genel uzantılı domainlerin (.com, .net, .org, .info vb.) transfer süreçleri hemen hemen aynı şekilde işliyor. Domain transferinin adımları ise aşağıdaki adımlarla başlıyor ve sonuca ulaşıyor:

 • Domaini transfer edeceğiniz firmanın, domain transfer kuralları ya da yönergelerini önceden kontrol etmeniz, sürecin başında çok daha bilinçli bir şekilde adım atmanıza olanak sağlıyor.
 • Domaininizi daha önce kaydetmiş olduğunuz firmanın “Domain Yönetim Paneline” giriş yapıp, domain kilidinin kaldırılması gerekiyor.
 • Domainin kayıtlı olduğu firmadan domain transfer kodu (Authorization Code/EPP Kodu) almanız, domain transferi konusunun kilit noktasını oluşturuyor. Firmadan firmaya transfer kodu almak farklılık gösterebiliyor. Kimi firmalar yönetim panelinden oluşturmanıza müsaade ediyorken kimi firmalar da size kodu e-mail vasıtasıyla iletiyor.
 • Domaini transfer etmek istediğiniz firmadaki hesabınıza giriş yapmanız ve ardından “Domain Transfer” ekranına ilerlemeniz gerekiyor. Domain transfer ekranında ise domain adını başında “www” olmadan ilgili kutucuğa eklemenizle birlikte domain transferi adına ilk somut adım atılıyor.
 • Domaininizin kayıtlı olduğu firmadan aldığınız domain transfer kodunu da domaini transfer edeceğiniz firmadaki ilgili kutucuğa eklemeniz gerekiyor.
 • Bu esnada yeni firmadan domain transfer hizmeti ve domain değeri hizmeti gibi hizmetlere dair gerekli paketlerin alınması ya da alınmış olması büyük önem arz ediyor. Transferin bu adımında da domainin, sahip olduğunuz hangi hizmete bağlı olacağını seçmeniz gerekiyor.
 • Transfer etme adımlarını panel üzerinden tamamlamanız doğrultusunda sıra onay aşamasına geliyor. Eski domain firmanız gerek arayarak gerekse e-mail üzerinden iletişim kurarak, domain transferi konusunda sizden onay alıyor. Özellikle e-mail ile gönderilen onay linkine tıklamanız, artık transfer sürecinin sizin nezdinizde tamamlanması anlamına geliyor.
 • DNS konfigürasyonu ve transferin tam anlamıyla tamamlanması birkaç günü bulabiliyor.

Domain transferi nasıl yapılır gibi bir konuya dair tüm adımlar yukarıdaki gibi karşınıza çıkıyor. Kimi firmalar bu konuda tam anlamıyla destek verirken kimi firmaların sizi yukarıdaki adımları takip etmeye zorlamasıyla karşılaşmanız söz konusu olabiliyor.

Domain transferi yapabileceğiniz bazı şirketler ve özel fırsatları

Bluehost’ta WordPress hosting alımlarınızda geçerli özel fırsatlar
Bluehost’ta WordPress hosting alımlarınızda geçerli özel fırsatlar

2 milyondan fazla web sitesine güç veren Bluehost, en üst düzey...Devamını Gör

2 milyondan fazla web sitesine güç veren Bluehost, en üst düzey WordPress platformunu sunar. WordPress için ayarlanmış, tek tıklamayla kurulum, ÜCRETSİZ alan adı, e-posta, FTP ve daha fazlasıyla birlikte WordPress merkezli panolar ve araçlar sunuyor.

Daha Az Göster
namecheap
Namecheap’te hosting paketlerinde ve domain alımlarında geçerli % 10 indirim kodu

Namecheap; kolay alan adı (domain) kaydı, uygun fiyatlı barındırma...Devamını Gör

Namecheap; kolay alan adı (domain) kaydı, uygun fiyatlı barındırma (hosting) planları ve tüm en iyi uygulamaları sağlayarak, herkesin kazanan bir web varlığı oluşturmasını mümkün kılıyor. Namecheap, ayrıca iki milyondan fazla mutlu müşterisi ve yönetim altındaki (ve artmaya devam eden) 10 milyon alan adıyla web'in en hızlı büyüyen alan adı kayıt kuruluşudur.

Daha Az Göster
godaddy logo
GoDaddy üzerindeki tüm ürünlerde % 30 indirim sağlayan kupon kodu

GoDaddy, dünyanın 1 numaralı alan adı kayıt şirketidir ve küçük...Devamını Gör

GoDaddy, dünyanın 1 numaralı alan adı kayıt şirketidir ve küçük, bağımsız girişimlere adanmış dünyanın en büyük bulut platformuna güç verir. Dünya çapında 17 milyon müşteri ve yönetilen 73 milyon alan adıyla GoDaddy, insanların fikirlerini adlandırmak, profesyonel bir web sitesi oluşturmak, müşterileri çekmek ve işlerini yönetmek için geldikleri yerdir.

Daha Az Göster
LimonHost hosting paketlerinde % 80’e varan indirim kampanyası
LimonHost hosting paketlerinde % 80’e varan indirim kampanyası

LimonHost, 2009 yılında en ileri bulut teknolojilerini müşterileriyle...Devamını Gör

LimonHost, 2009 yılında en ileri bulut teknolojilerini müşterileriyle buluşturarak işlerini hızlandırmak ve büyüme hedeflerine ulaşmalarını sağlamak amacıyla başladığı yolculuğuna aynı heyecan ve tutkuyla devam ediyor. Bulut Servisleri, Barındırma Hizmetleri ve Teknoloji danışmanlığı alanlarında hizmetlerini genişleterek, AWS ve Microsoft gibi konusunda lider firmalarla yaptığı stratejik iş ortaklıkları ile gücüne güç katıyor.

Daha Az Göster
FozDigital London web sitesi yapım ve UI/UX tasarım hizmetlerinde geçerli % 25 indirim kodu
FozDigital London web sitesi yapım ve UI/UX tasarım hizmetlerinde geçerli % 25 indirim kodu

FozDigital, Web Sitesi Geliştirme, Bakım ve UI/UX Tasarımı konusunda...Devamını Gör

FozDigital, Web Sitesi Geliştirme, Bakım ve UI/UX Tasarımı konusunda uzmanlaşmış İngiltere Londra merkezli bir dijital ajanstır. Profesyonel ve güvenilir hizmet almak isteyen kurumsal müşterilerine web sitesi yapımı, bakımı ve tasarım hizmetleri sağlıyor. İndirimi kullanabilmek için aldığınız kodu fozdigital.com teklif sayfasındaki formda yer alan "Referance Code" kısmında belirtebilirsiniz.

Daha Az Göster

Daha fazla fırsata erişmek için Kuponigo’daki Hosting&Domain fırsatları sayfasını ziyaret edebilirsiniz


Domain devri nasıl yapılır?

Domain devri için domain yönetim paneli kullanılıyor ve domain yönetim panelinde ise “Detaylı Yönetim” ekranında bulunan “Başka Kullanıcıya Aktarma” seçeneği, diğer kullanıcı bilgileriyle domaini başka kullanıcıya aktarmanıza yardımcı oluyor. 

GoDaddy domain transferi nasıl yapılır?

GoDaddy alan adı yönetim panelinde bulunan “Domain Transferi” seçeneği vasıtasıyla, domain kilitlerini kaldırmanız ve domain transfer kodunu almanızla birlikte domain transferi belirli bir sürecin ardından tamamlanıyor.

Domain transferi neden yapılır?

Güvenlik, ekonomik nedenler, daha kaliteli hizmet, karar değişikliği ve daha birçok neden domain transferi konusunda etkili olabiliyor. Genel manada ekonomik nedenler, domain transferleri konusunda öne çıkıyor.

Domain taşıma kaç gün sürer?

Domain transfer süreci firmadan firmaya farklılık gösterebiliyor ancak genel manada 5-7 gün arası bir süreden bahsetmek söz konusu oluyor. Bu süreç içerisinde de herhangi bir şekilde siteniz kapalı kalmıyor.

Domain transferi nedir?

Sahip olduğunuz bir domain ya da alan adının A firmasından kaydının alınıp, uygun transfer koşulları ve adımlarının sağlanması sonucunda B firmasına aktarılması durumuna domain transferi adı verilir.

Bu Fırsatı Paylaşın

Yorumunuzu Bırakın

Günün indirimleri 🔥

Fırsat ve indirim kodlarımız ile 500+ markada tasarruf etmeye başlayın

Kuponigo; yüzlerce marka ve platformda tasarruf ettiren en iyi fırsatları, kampanyaları, kuponları, indirim kodlarını ve para tasarruf önerilerini sunuyor.

Ücretsiz Kayıt Olun