En Popüler Kategoriler Markalar Yazılar

Merhaba!

Ücretsiz Kuponigo Türkiye E-Posta Bülteni'ni almak için lütfen aşağıya e-posta adresinizi bırakın. Spam yapmadan sizleri en son kampanyalardan haberdar edeceğiz.


Doğru kredi kartı kullanımı konusunda 7 önemli tavsiye

Kredi kartı doğru kullanıldığında avantajları olan bir araca dönüşüyor ve doğru kredi kartı kullanımı yapıldığında bu durum finansal sağlığınıza zarardan ziyade fazlasıyla katkı sağlıyor. Öte yandan kredi kartı kullanıcılarının hem faiz döngüsü hem de borç sarmalı içerisinden çıkabilmeleri için de doğru kredi kartı kullanımı konusuna dikkat etmeleri gerekiyor. Çünkü BDDK’ya göre Türkiye’de kredi kartı borçlarıyla yaşayan kişi sayısı oldukça fazla.

Harcamalara dikkat etmek, planlı yaşamak, ek gelir gibi daha birçok durum ise bu kısır döngüden kurtulmanıza yardımcı oluyor. Bu nedenle sizlere doğru kredi kartı kullanımı hakkında bilgi vermek ve zor durumda kalmamanıza yardımcı olacak tavsiyelerde bulunmak istiyoruz. Ayrıca “Kredi kartı borcunu kredi kartıyla ödeme mantıklı mı?” içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Kredi kartını aşağıdaki detaylara dikkat ederek kullanmak; kredi kartı borcunu kredi kartıyla ödeme sarmalından kurtulmanız ve finansal sağlığınızı iyileştirmeniz için size rehber olabilir.

Harcamaları yüzde 40 oranında düşürmek

Doğru kredi kartı kullanımı konusunda atacağınız en önemli adım kredi kartı harcamalarınızı en azından ödeyebileceğiniz tutardan fazla yapmamaya özen göstermek. Kredi kartı ekstrelerinizi detaylı bir şekilde incelemeniz ve içlerinden hangi harcamaların gereksiz olduğunu belirlemeniz, bir sonraki ay ise bu harcamalardan uzak durmanız, bu döngüden kurtulmanızı sağlayabilir.

Mümkünse kredi kartınızın kullanılabilir limitinden her ay veya 2 ayda bir defa %40 oranında artış sağlamanız, döngünün kırılabilmesi adına atabileceğiniz ilk adımlardan biridir. Kredi kartlarınızın genel limitlerini sık sık kontrol edebilir ve limitlerin %40’ı harcandığında, kartınızın limiti dolmuş gibi düşünebilirsiniz.

Sadece acil durumlarda kredi kartı kullanmak

Doğru kredi kartı kullanımı konusuna dair bir üst nokta ise kredi kartı kullanımını kısıtlamanız olacaktır. Eğer kredi kartlarınızı yalnızca çok acil harcamalarda kullanırsanız, içerisinde bulunduğunuz döngü bir miktar daha erimeye başlıyor. Böyle bir adım atabilmek adına harcamalarınızdan çok ciddi oranda kesintiye gitmeniz gerekse de bu çözüm yöntemi ile söz konusu döngüden çıkabilme süresi giderek azalıyor.

Kredi kartınızı önceden planlanmış alışveriş veya farklı zorunlu ödemelerde kullanmaya özen gösterebilirsiniz. Acil durumları göz önünde bulundurup, kredi kartı limitinizin belirli bir kısmını yedekte tutabilirsiniz.

Kredi kartı asgari ödemesi yapmak

Kredi kartı borçlarınızın, her dönem özelinde asgari ödemesini yapmanız ve asgari ödemesini yapmış olduğunuz kartı herhangi bir şekilde kullanmamanız, uygulanması kolay çözümlerden biri arasında yer alıyor. Kredi kartı ekstrenizin %20’si ila %40’ı arasında olan asgari ödeme tutarları, borç ödemeleri tercih edildiğinde kredi kartı borcu gecikme durumunun önüne geçiyor ve aynı zamanda doğru kredi kartı kullanımı yapmanızı sağlıyor.

Kredi kartından nakit çekim işlemi yapılarak farklı bir kredi kartı borcunun geçici olarak ödemesi yapılabiliyor ancak bu durum, genel kredi kartı borcunuzun gitgide artmasına yol açıyor. Kredi kartı gecikmelerinin uzaması durumunda kredi kartı borç yapılandırma seçeneklerini değerlendirmeyi düşünebilirsiniz.

Mümkünse ek gelir yaratmak

Yazımızın ilk kısımlarında, kredi kartı borcunuzu farklı bir kredi kartıyla ödemenizin gelir, harcamalarınız ve borçlarınız arasında bir dengesizliğinden kaynaklandığına benzer bir ifade kullanmıştık. Söz konusu döngüden kurtulabilmek adına; gelir, borç veya harcama gibi unsurların tutarlarında artış ya da azalışlar yaratmak, denklemin basit bir çözümüdür. Kredi kartı kullanıcının tercih edebilecekleri en etkili yöntemler arasında ek gelir unsuru büyük bir önem taşıyor. Evde otururken internet üzerinden para kazanma yöntemleri başta olmak üzere birçok ek gelir yöntemi ile gelir miktarınızı arttırıp; borç, harcama ve gelir unsurları arasındaki dengelerin değişmesi sağlayabilirsiniz.

Ödemeleri planlamak

Kredi kartı borçlarınızı tamamen kapatmak veya en azından finansal sağlığınızı ideal bir seviyeye taşıyabilmek adına ödemelerin planlanması, kredi kartı borcunun başka banka kredi kartıyla ödenmesi düzeninin kırılması adına temel unsurlardan biri olarak öne çıkıyor. En azından kredi kartı asgari hesaplama ve kredi kartı faiz hesaplama işlemi yaparak, kredi kartınızın aylık minimum ödeme tutarını ödeme planlarınız içerisinde dahil etmeniz ve diğer ödemelerinizi de planlamalara dahil etmeniz, borç döngüsü içerisinde çıkabilmeniz adına önemli bir yol haritası elde etmenizi sağlıyor.

Kredi kartı ekstrenizi sürekli olarak kontrol edip, harcama kalemlerinin sayısını azaltabilir ve gereksiz harcamalarınızın neler olduğunu tespit ederek doğru kredi kartı kullanımı yapabilirsiniz.

Ödemeleri geciktirmemek

Kredi kartı ödemelerinin bir gün dahi geciktirilmesi, borç tutarı üzerine her geçen gün faiz işletilmesine yol açıyor. Borç tutarının artışı ise kredi kartı borcunu kredi kartıyla ödeme döngüsünün kırılmasını her geçen gün geciktiriyor. Bu nedenle ödeme planlamalarını doğru bir şekilde kurgulamak ve kredi kartı borçlarını geciktirmemek gerekliliği yüksek unsurlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Puan kazandıran kredi kartlarını kullanmak

Çoğu banka kredi kartını kullanırken yaptığınız alışverişler için sizlere ödül bonus para ya da mil puan yüklemesi yaparlar. Bu nedenle kampanyası en çok olan bankayı tercih etmek ve onun kazandıran kredi kartlarını kullanmak da doğru kredi kartı kullanımı için en önemli noktalardan biri. Dilerseniz bu konuda En çok mil kazandıran kredi kartları yazımızı okuyabilirsiniz.


E-Posta Bültenimize Abone Olun

Ücretsiz Kuponigo Türkiye E-Posta Bülteni'ni almak için lütfen aşağıya e-posta adresinizi bırakın. Spam yapmadan sizleri en son kampanyalardan haberdar edeceğiz.Yorumunuzu Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gizlilik Sözleşmesi'ni kabul ediyorum.