İndirimleri Keşfedin
QR Code

Abone Olun & Tasarruf Edin

Berlin’de Gezilecek Yerler Listesi ve Gezi Rehberi (50+ Mekan)

Mutlaka ziyaret edilmesi gereken 50 yer ile Berlin'de gezilecek yerler seyahat rehberini keşfedin. Şehrin zengin tarihini, kültürünü ve mutfağını güvenle keşfedin.
Berlin’de Gezilecek Yerler Listesi ve Gezi Rehberi (50+ Mekan) Mutlaka ziyaret edilmesi gereken 50 yer ile Berlin'de gezilecek yerler seyahat rehberini keşfedin. Şehrin zengin tarihini, kültürünü ve mutfağını güvenle keşfedin.
5 1 5 2
0 / 5 5

Puan:

Berlin’de gezilecek yerler listesi arıyorsanız, muhtemelen bu muhteşem şehirde görülmesi gereken yerleri keşfetmek için harika bir adım atmışsınızdır. Almanya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Berlin, ülkenin kuzeydoğusunda Spree ve Havel nehirlerinin kıyısında yer almaktadır.

Tarihinde çok sayıda üzücü savaşlara ve acılara göğüs geren Berlin; son 30 yılda, Komünist Doğu ile Kapitalist Batı arasında bir sınır görevi gören Berlin Duvarı ile bölünmüş utanç bir şehirden evrilerek dünyanın önemli bir kültür, sanat, yemek ve gece hayatı merkezi haline gelmiştir.

Avrupa’nın da en büyük şehirlerinden biri olan Berlin‘in yaklaşık üçte biri ormanlardan, parklardan, bahçelerden, nehirlerden, kanallardan ve göllerden oluşmaktadır.

Almanya‘nın 82 milyon nüfusunun yaklaşık 3.5 milyonu Berlin‘de yaşıyor. Berlin‘e İstanbul’dan sonraki en büyük “Türk metropolü de deniyor, çünkü şehirde yaklaşık 300.000 Türk yaşıyor. Bunun başlıca nedeni, eskiden Türkiye’den Almanya’ya gerçekleşen büyük işçi göçüdür. Türk topluluğu genellikle şehrin Kreuzberg ve Neukolln bölgelerinde yoğunlaşmaktadır.

Eski bit pazarları, tarihi duvar resimleri ve düşündürücü müzelerinden tekno partilerine, gizli caz kulüplerine ve bira publarına kadar geniş perspektifiyle Berlin, açık fikirli olan herkesi çağırıyor.

Bizler de Berlin’e olası seyahatinizde serüveninizi kolaylaştırmak adına sizler için kapsamlı bir Berlin gezi rehberi ve Berlin’de gezilecek yerler listesi hazırladık. Dilerseniz listedeki tüm yerlere aşağıdaki Berlin’de gezilecek yerler haritası üzerinden de ulaşabilir ve telefonunuza kaydedebilirsiniz.

İndirimleri Yakala
Bütçenize Uygun Tatil & Seyahat Kampanyaları ve İndirim Kodları

Sıkı bir bütçenin sizi dünyayı keşfetmekten alıkoymasına izin vermeyin. İndirim kodlarımız, bütçe bilincine sahip gezginler için en iyi seyahat ve tatil fırsatlarını sunar.

Şimdi Keşfedin

Brandenburg Kapısı

Berlin Brandenburg Kapısı 
Berlin Brandenburg Kapısı – © Fotoğraf: TTstudio / Shutterstock

Brandenburg Kapısı, Berlin’in en ünlü simgesidir ve Berlin’de gezilecek yerlerin başında gelir. Prusya Kralı III. Friedrich Willhelm’in isteği üzerine 1788-1791 yılları arasında inşa edilmiştir. Mimarisinin Atina’daki Akropolis’in girişinden esinlenerek tasarlandığı söylenmektedir.

Kapı, şehrin antik ve modern bölgeleri arasında adeta bir sınır görevi görür. Soğuk Savaş sırasında Berlin Duvarı‘nın inşasının başladığı başlangıç ​​noktası olması nedeniyle Berlin’in ve Almanya‘nın bölünmesinin bir sembolü olsa da; günümüzde artık barış ve birliğin ulusal bir sembolü haline gelmiştir.

Ön kısmında Unter den Linden Caddesi ile birleşen Pariser Platz adı verilen geniş bir meydan yer alır. Şehrin odak noktalarından biri olan meydan, Prusya kuvvetlerinin 1814 yılında Fransız başkenti Paris’i işgalinin anısına bu ismi almıştır.

Müzeler Adası (Museumsinsel)

Berlin Müzeler Adası (Museumsinsel)
Berlin Müzeler Adası (Museumsinsel) – © Fotoğraf: Ttstudio / Shutterstock

Müzeler Adası, Berlin’in Mitte bölgesinde yer alan Spree Adası’nda 5 farklı müzenin oluşturduğu eşsiz bir topluluktur. Alanın tamamı UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı olarak korunmaktadır.

Berlin’de gezilecek yerler arasında yer alan Bode Müzesi, Neues Müzesi, Alte Nationalgalerie, Altes Müzesi ve Bergama Müzesi bu adada yer alıyor. Müzelerin içerisinde antik dönemlere ait birçok tarihi eserin yanı sıra; İslam Sanatı, Roma ve Yunan eserlerine ait eserleri de görebilmek mümkündür.

Reichstag

Berlin Reichstag
Berlin Reichstag – © Fotoğraf: Frank_Peters / Shutterstock

Yüksek Rönesans ve klasisizmin örneklerini taşıyan; cam kubbesiyle ünlü Reichstag Binası, Berlin’in en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. 1933 yılındaki kundaklama ve 1945 yılındaki bombalama olaylarından sonra hükümet Bonn şehrine taşınmış ve bina sadece 1999’da restore edilmiştir. Günümüzde Alman parlamentosu ve Federal Meclis bu binada yer alıyor.

Bir turist olarak Berlin’de gezilecek yerler arasında yer alan bu tarihi binanın tepesindeki cam kubbeyi önceden rezervasyon yaptırarak ziyaret edebilir, parlamento salonunu ve eşsiz bir Berlin manzarasını izleyebilirsiniz. Kubbenin alt kısmında ise manzaralı şirin bir restoran bulunuyor.

Berlin Katedrali

Berlin Katedrali 
Berlin Katedrali – © Fotoğraf: Paul G / Unsplash

1700’lü yıllarda inşa edilen Berlin Katedrali (Berliner Dom), barok mimarinin güzel bir örneğidir. Bina 1894 yılında II. Willhelm tarafından yıkılmış ve neo-barok tarzda yeniden inşa edilmiştir. Berlin’in en büyük ve en önemli Protestan kilisesidir ve tarih boyunca sürekli olarak restore edilmiştir.

Berlin Duvarı Anıtı

Berlin Duvarı Anıtı
Berlin Duvarı Anıtı – © Fotoğraf: Struvictory / Shutterstock

Soğuk Savaşın sembolü olan Berlin Duvarı, Berlin’in komünist Doğu yakasını demokratik Batı yakasından ayıran bir duvardı. Bu anıt (Berlin Wall Memorial – Gedenkstätte Berliner Mauer), Berlin’in bölünmesini ve burada meydana gelen ölümleri anıyor.

Checkpoint Charlie ve Duvar Müzesi

Berlin Checkpoint Charlie Ve Duvar Müzesi 
Berlin Checkpoint Charlie Ve Duvar Müzesi – © Fotoğraf:&Nbsp;Yeo Khee / Unsplash

Checkpoint Charlie, Soğuk Savaş sırasında Doğu ve Batı Berlin arasındaki en bilinen sınır kapısıydı. 1961’deki Berlin Krizi’nin zirvesinde ABD ve Sovyet tankları burada birbirleriyle karşı karşıya kaldı. Checkpoint Charlie Müzesi, Berlin Duvarı’ndaki ünlü geçiş noktasından sonra ismini alan ve “dünyadaki en iyi sınır güvenlik sistemini” belgelemek üzere kurulmuş özel bir müzedir.

Berlin Duvarı’na ve onu aşma girişimlerine adanan bu müzede Doğu Berlin‘den kaçmaya çalışan insanların ne kadar ağır cezalandırıldığı görülüyor. Müze ayrıca başarılı kaçışlar sırasında kullanılan çok sayıda cihazı da sergiliyor.

Spree Nehri

Berlin Spree Nehri 
Berlin Spree Nehri – © Fotoğraf: Patino / Shutterstock

Spree; Almanya’nın Saksonya, Brandenburg, Berlin şehirlerinden Çekya’nın Ústí nad Labem bölgesine kadar akan uzun bir nehirdir. Olası bir Berlin ziyaretinizde bu nehirde gerçekleşen tekne turlarına katılarak şehri detaylı bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Alexanderplatz ve TV Kulesi

Berlin Alexanderplatz Meydanı 
Berlin Alexanderplatz Meydanı – © Fotoğraf: Taranchic / Shutterstock

Alexanderplatz ya da yerel halkın deyimiyle “Alex”, Berlin’in Mitte semtinde bulunan şehrin en merkezi meydanıdır ve en çok ilgi çeken yerler arasında gelir. İkinci Dünya Savaşı’ndan önceki Berlin’in ikinci önemli ulaşım geçidiydi. Meydan adını 1805 yılında Rus Çarı I. Aleksandr’ın ziyareti anısına almıştır.

Savaş sırasında Alexanderplatz yıkılmış ve daha sonra yeniden inşa edilmiştir. Bu yeniden yapılanma sayesinde meydan daha da büyütülmüştür. Meydanın ortasındaki çeşme hala gençlerin en popüler buluşma yerlerinden biridir.

Meydanın yanıbaşındaki 368 metre yüksekliğindeki yerel TV kulesi ise Berlin’deki en yüksek yapı olarak bilinir. Kulenin 203. metresinde bir seyir terası bulunmaktadır. Burada şehri kuşbakışı olarak görebilir ve dönen restoranın keyfini çıkarabilirsiniz. Bu restoran yavaş bir şekilde hareket ediyor ve yarım saatte tam bir daire çiziyor.

Gökyüzü açık olduğunda buradan şehrin 40 kilometrelik harika bir panoramasını görülebiliyor. Hava güneşli olduğunda ise kulenin metalik kaplamasında büyük bir haç beliriyor. Yerliler buna “Papa’nın intikamı” diyorlar.

Postdamer Platz

Berlin Postdamer Platz 
Berlin Postdamer Platz – © Fotoğraf: Robertonencini / Shutterstock

Potsdamer Platz, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra Berlin’in yeni merkezi olarak geliştirildi. 1920’lerdeki hareketli trafiği, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan olaylardan ötürü ıssızlaşmış olsa da günümüzde Berlin’in en hareketli bölgelerinden biridir. Meydanın yanıbaşındaki Sony Center görülmesi gereken yerlerden biridir.

Friedrichstraße Caddesi

Berlin Friedrichstraße
Berlin Friedrichstraße – © Fotoğraf: Ehimetalor Unuabona / Unsplash

Friedrichstraße, Berlin’in merkezinde Mitte semtinde yer alan büyük bir kültür ve alışveriş caddesidir. Dünyaca ünlü cadde şehrin en önemli gezinti noktalarından biri sayılır.

Hikayesi 17. yüzyılın sonunda Prusya Kralı I. Friedrich tarafından şehrin merkezinin genişletildiği zamanla başlayan cadde, bu dönemden itibaren kralın adıyla anılıyor. Tarihinde savaşların yıkımına ve sınır kontrollerine tanıklık etse de bugün adeta hiç bir şey yaşanmamışçasına parlamaktadır.

Kurfürstendamm

Berlin Kurfürstendamm
Berlin Kurfürstendamm – © Fotoğraf: Yopho / Shutterstock

Berlin’in Batı yakasının yaşam merkezi ve bir numaralı yürüyüş caddesi olan Kurfürstendamm, dünyanın en ünlü caddelerinden biridir. Breitscheidplatz ve Halensee arasındaki Charlottenburg’da 3,5 kilometrelik yol boyunca uzanmaktadır.

DDR Müzesi

Berlin Ddr Müzesi
Berlin Ddr Müzesi

DDR Müzesi, eski Doğu Almanya’daki hayatı doğrudan uygulamalı bir biçimde gösteriyor. Akademik araştırmalara dayanan günlük konuları, günlük yaşamı, Berlin Duvarı’nı, Stasi’yi ve çok daha fazlasını kapsayan bir dizi konuyu kapsayan sergi, geçmişini eğlenceli ve zengin bir şekilde anlamak için ziyaretçilerini dokunmaya, hissetmeye ve etkileşime teşvik ediyor.

Bergama Müzesi

Berlin Bergama Müzesi
Berlin Bergama Müzesi – © Fotoğraf: Girl With Red Hat / Unsplash

Berlin Müzeler Adası‘nın en dikkat çekici müzelerinden biri olan Bergama Müzesi, adını günümüzde Türkiye sınırları içerisinde İzmir‘de yer alan Pergamon (Bergama) antik kentinden almış bir tarih ve arkeoloji müzesidir.

Hitit, Asur, Babil, Pers, ve İslam sanatının izlerini görebileceğiniz müzenin en can alıcı bölümü, 1910 yılında Türkiye’den alınarak Almanya’ya götürülen Bergama Zeus Sunağı‘nın orjinalinin sergilendiği salondur.

Neues Müzesi

Berlin Neues Müzesi
Berlin Neues Müzesi – © Fotoğraf: Mkrberlin / Shutterstock

Neues Müzesi’nin açılışı 19. yüzyıl sanat, müze tasarımı ve teknoloji tarihinde önemli bir gelişme olmuştur. Friedrich August Stüler tarafından tasarlanan ve 1843-1855 yılları arasında inşa edilen bina, II. Dünya Savaşı sırasında ağır hasar görmüş ve ardından terk edilmiş bir yer olarak kalmıştır.

Yapıyı güvence altına almak için 1980’lerde alınan önlemler sayesinde günümüzde restore edilerek Berlin Müzeler Adası’na kazandırılmıştır.

Altes Müzesi

Berlin Altes Müzesi 
Berlin Altes Müzesi – © Fotoğraf: Tichr / Shutterstock

Karl Friedrich Schinkel’in 1830 yılında tamamlanan Altes Müzesi, Neoklasik dönemin en önemli yapılarından biridir ve Berlin’in en eski müzesidir. Berlin’in doğu şehir merkezindeki Lustgarten’in karşısında bulunan Müze Adası olarak bilinen UNESCO listesindeki mirasın bir parçasıdır.

Bode Müzesi

Berlin Bode Müzesi
Berlin Bode Müzesi – © Fotoğraf: Pixelklex / Shutterstock

Bode Müzesi, yapımı 1904’te tamamlanan, Müze Adası’nın bir parçası olarak inşa edilmiş dördüncü müzedir. Müze, Heykel Koleksiyonu ve Bizans Sanatı Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Unter den Linden Bulvarı

Berlin Unter Den Linden Caddesi
Berlin Unter Den Linden Caddesi – © Fotoğraf: Sergey Novikov / Shutterstock

Unter den Linden Bulvarı, 19. yüzyılda, Berlin büyüyerek batıya doğru genişlemesiyle birlikte Berlin’in en iyi bilinen ve en görkemli caddesi haline gelmiştir. Caddenin sonunda ünlü Brandenburg Kapısı yer alır.

Bebelplatz

Berlin Bebelplatz
Berlin Bebelplatz – © Fotoğraf: Elxeneize / Shutterstock

Bebelplatz, Berlin’in Mitte bölgesinde halka açık meydanlardan biridir. Doğusunda Devlet Opera Binası yer alan meydan, ünlü Unter den Linden Bulvarı‘nın güneyinde yer alır.

Oberbaum Köprüsü

Berlin Oberbaum Köprüsü
Berlin Oberbaum Köprüsü – © Fotoğraf: Daniel Lonn / Unsplash

Oberbaum Köprüsü, Spree Nehri’nin üzerindeki Berlin’in simge yapılarından biri olan çift katlı bir köprüdür. Eskiden bölünmüş olan Kreuzberg ve Friedrichshain bölgelerini birbirine bağlar.

Terörün Topoğrafyası Müzesi

Berlin Terörün Topoğrafyası Müzesi 
Berlin Terörün Topoğrafyası Müzesi – © Fotoğraf: Rolf G Wackenberg / Shutterstock

Terörün Topoğrafyası Müzesi (Topographie des Terrors), Nazi Almanyası’nın Gestapo karargahı ve SS merkez komutanlığı gibi en korkulan kurumlarının yer aldığı binada, kendisini Nazi suçlarının belgelenmesine adamış bir müze olarak her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi bünyesine çekmektedir.

Bu ilgi çekici sergi yaşatılan terör ve zulmün aşamalarını anlatıyor, faillerin yüzünü ortaya koyuyor ve bu acımasız kurumların yarattığı etkiyi gözler önüne seriyor. Nazilerin Berlin‘i başkent yapmasından sonra hayatın Berlin ve halkı için nasıl değiştiğini anlatan bu müze Berlin‘de gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalıdır.

Holokost Anıtı (Katledilen Avrupa Yahudileri)

Berlin Holokost Anıtı (Katledilen Avrupa Yahudileri)
Berlin Holokost Anıtı (Katledilen Avrupa Yahudileri) – © Fotoğraf: Noppasin Wongchum / Shutterstock

Brandenburg Kapısı yakınlarında yer alan “Katledilen Avrupa Yahudileri Anıtı” (Soykırım Anıtı), Nazi’lerin Yahudi Soykırımı (Holokost) sırasında yaşamını yitiren altı milyona yakın Yahudi’yi anmak adına Amerikalı mimar Peter Eisenman’ın tasarımıyla 2005 yılında sergilenmeye başlamıştır.

Bazı eleştirmenler anıtın soykırım hakkında hiçbir bilgi vermediğini ve çok soyut olduğunu savunsalar da; diğer bir grup Nazi ölüm kamplarının dehşetini sembolik olarak yansıtan geniş bir isimsiz mezar taşları alanına benzediğini ifade ederek anıtı oldukça anlamlı buluyor.

Berlin Yahudi Müzesi

Berlin Yahudi Müzesi 
Berlin Yahudi Müzesi – © Fotoğraf: Worldwide / Shutterstock

Berlin Yahudi Müzesi, Alman-Yahudi geçmişini ve Yahudi Soykırımını anmak için çağdaş bir mimariye sahip binanın içerisinde 2001 yılında kurulmuş Avrupa’nın en büyük Yahudi Müzelerinden biridir. Mimar Daniel Libeskind tarafından inşa edilen binanın içerisinde iki bin yıllık Alman-Yahudi tarihi anlatılıyor.

Aziz Nikolai Kilisesi (Nikolaikirche)

Berlin Aziz Nikolai Kilisesi (Nikolaikirche) 
Berlin Aziz Nikolai Kilisesi (Nikolaikirche) – © Fotoğraf: Patryk Kosmider / Shutterstock

Bir zamanlar kilise, şimdi müze olan Nikolaikirche (Aziz Nikolaos Kilisesi) 800 yıldan fazla bir süredir Berlin şehir merkezinin bir dönüm noktası olmuştur. Doğal taştan yapılan ikiz kuleli binanın bodrum katları, Berlin’deki en eski oda olarak kabul edilmektedir. Ayrıca bu kilise Berlin’in en eski kilisesidir.

Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi

Berlin Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi
Berlin Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi – © Fotoğraf: Matthew Dixon / Shutterstock

Breitscheidplatz’da 1890’da inşa edilen Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi (Gedächtniskirche), Kurfürstendamm‘da bulunan şehrin önemli simge yapılardan biridir. Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi, Berlin’in en ünlü yerlerinden biridir.

1943’te Almanya‘ya gerçekleştirilen bombalı saldırılarda ağır hasar gören bu eski protestan kilisesi, aynı şekilde korumaya alınmış ve zemin katı bu acıları anma adına düzenlenmiştir. 1959 ve 1963 yılları arasında, yanına yeni binalar da inşa edilmiştir.

Savaşta gördüğü hasar nedeniyle boş bir kabuk izlenimi yarattığından, Berlinliler tarafından Hollow Tooth olarak da anılıyor.

Berlin Fransız Katedrali

Berlin Fransız Katedrali 
Berlin Fransız Katedrali – © Fotoğraf: Matthew Dixon / Shutterstock

Fransız Katedrali (Französischer Dom), Konzerthaus ve Deutscher Dom ile birlikte Gendarmenmarkt’ta yer alan üç büyük binadan biridir. Zulüm gören bir topluluk olan Fransız Huguenotları için bir ibadet yeri olarak inşa edilen kilise; II. Dünya Savaşı sırasında kısmen yıkılmış ve 1980’lere kadar tam olarak restore edilmemiştir. Günümüzde terasına çıkarak geniş bir Berlin manzarasını izleyebilirsiniz.

Berlin Doğu Yakası Galerisi (East Side Gallery)
Berlin Doğu Yakası Galerisi (East Side Gallery) – © Fotoğraf: Jeison Higuita / Unsplash

Berlin’in en popüler yerlerinden biri olan East Side Gallery, Berlin Duvarı’nın Mühlenstraße bölgesinde kalan eski bir bölümüdür. Duvarın yıkılışından sonra dünyanın her yerinden gelen sanatçılar tarafından yapılan yüzlerce resim ile 1200 metre uzunluğunda dünyadaki en büyük açık hava galerisine dönüşmüştür.

Alte Ulusal Galerisi

Berlin Alte Ulusal Galerisi 
Berlin Alte Ulusal Galerisi – © Fotoğraf: Elxeneize / Shutterstock

Alte Nationalgalerie (Alte Ulusal Galerisi), Berlin Ulusal Galerisi’nin bir parçası olarak; Neoklasik, Romantik, Biedermeier, İzlenimci ve Erken Modernist sanat eserlerinin koleksiyonunu içeren ünlü bir sanat galerisidir. Berlin Müzeler Adası‘nın da 5 ana müzesinden birini oluşturur.

Berlin Zafer Sütunu

Berlin Zafer Sütunu
Berlin Zafer Sütunu – © Fotoğraf: Lobostudio Hamburg / Unsplash

Berlin Zafer Sütunu, Berlin şehir merkezini oluşturan büyük bir orman parkı olan Tiergarten’ı ortadan bölen 4 ana bulvarın kesiştiği devasa kavşakta bulunuyor. 1864’ten sonra Danimarka-Prusya Savaşı’ndaki Prusya zaferini anmak için Heinrich Strack tarafından tasarlanmıştır.

Treptower Parkı ve Sovyet Savaş Anıtı

Berlin Treptower Parkı Ve Sovyet Savaş Anıtı 
Berlin Treptower Parkı Ve Sovyet Savaş Anıtı – © Fotoğraf: Marinad_37 / Shutterstock

Almanya’nın kamusal kullanım için tasarlanmış ilk rekreasyon alanlarından biri olan Treptower Parkı, Spree Nehri’nin 4 kilometrelik alanı boyunca çeşitli restoran ve kafelere ev sahipliği yapıyor. Parkta tekne turları ile gezinti yapabilir ya da parkın bol ağaçlı patikalarında kaybolabilirsiniz.

Berlin’in en önemli dinlenme alanlarından biri olan parkın içerisinde ayrıca 1949’da yapılan ünlü Sovyet savaş anıtını da görebilirsiniz. Parkın yakınlarında, nehrin üzerinde yer alan Amerikalı sanatçı Jonathan Borofsky tarafından alüminyumdan yapılmış bir dizi heykel zincirinden biri olan Molecule Man heykeline de mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bellevue Sarayı

Berlin Bellevue Sarayı 
Berlin Bellevue Sarayı – © Fotoğraf: Alexander Kirch / Shutterstock

Bellevue Sarayı (Schloss Bellevue), 1994’ten bu yana Almanya Federal Cumhurbaşkanı’nın resmi konutu olarak hizmet veriyor. Tiergarten’ın kuzey kenarında Spree Nehri’ne komşu 20 hektarlık büyük bir parkla çevrilidir. Adını da bu nedenle “Güzel manzara” anlamına gelen Fransızca bir kelimeden alıyor.

Charlottenburg Sarayı

Berlin Charlottenburg Sarayı 
Berlin Charlottenburg Sarayı – © Fotoğraf: Alexandr Medvedkov / Shutterstock

Charlottenburg Sarayı (Schloss Charlottenburg), Prusya Kralı Friederich III tarafından 1699’da inşa edilmiş olan Berlin’deki en büyük saraydır. İnşası, kralın eşi Sophie Charlotte için bir bahçeyle çevrili barok tarzda yazlık bir ev yapma isteğine dayanıyor. Johann Arnold Nering tarafından yapımına başlanan bina, mimarın evi tamamlayamadan vefat etmesi üzerine Martin Grünberg ve daha sonra Johann Eosander Göthe tarafından inşa edilmeye devam ediyor. Günümüzde ise Alman kraliyet ailelerinin tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkesi bünyesine çekiyor.

Gendarmenmarkt Meydanı

Berlin Gendarmenmarkt Meydanı 
Berlin Gendarmenmarkt Meydanı – © Fotoğraf: F11Photo / Shutterstock

Mitte bölgesindeki Gendarmenmarkt, Berlin’in en güzel meydanlarından biridir. Alman Katedrali, Fransız Katedrali ve Konzerthaus Berlin konser salonu bu meydanı çevreleyen en önemli yapılardandır.

Alman Tarihi Müzesi

Berlin Alman Tarihi Müzesi 
Berlin Alman Tarihi Müzesi – © Fotoğraf: Vasi2 / Shutterstock

Alman Tarih Müzesi (Deutsches Historisches Museum), Almanya’nın ulusal tarihi müzesidir. Berlin’in tarihi bölgesinde Mitte’de yer alan müze kendisini ülkenin aktif tarih tartışmalarının merkezi olarak konumlandırıyor.

Tarihsel değeri tamamen eşsiz olan 7.000’den fazla özel sergisiyle, Alman Tarihi Müzesi; 8.000 metrekarelik bir alanda Alman tarihinin canlı bir tablosunu sunuyor.

Alman Teknoloji Müzesi

Berlin Alman Teknoloji Müzesi
Berlin Alman Teknoloji Müzesi – © Fotoğraf: Immodium / Shutterstock

Alman Teknoloji Müzesi (Deutsches Technikmuseum), Berlin‘in Kreuzberg semtinde çatısında 2. Dünya Savaşı’nın önemli unsurlarından biri olan “Kuru Üzüm Bombacıları“na ait devasa bir uçak barındıran ilginç modern mimarisiyle öne çıkan bir ulaşım, bilim ve teknoloji müzesidir. 1982 yılında kurulan müze kompleksi, içerisinde rüzgar ve su değirmenleri, demirhane ve bira fabrikası da bulunan büyük bir parkın içinde yer alıyor. Müze, eski ve yeni teknolojilerin çok yönlü bir yelpazesini ve bunların günlük yaşam kültürü ve tarihi ile ilişkisini gözler önüne seriyor.

Berlin-Dahlem Botanik Bahçesi ve Botanik Müzesi

Berlin-Dahlem Botanik Bahçesi Ve Botanik Müzesi 
Berlin-Dahlem Botanik Bahçesi Ve Botanik Müzesi – © Fotoğraf: Jutta Adam / Shutterstock

Berlin-Dahlem Botanik Bahçesi ve Botanik Müzesi, (Botanischer Garten Und Botanisches Museum Berlin-dahlem), Almanya’nın en eski botanik bahçesidir. 17. yüzyılda çiçekler, şifalı bitkiler, sebzeler ve şerbetçiotu (kraliyet bira fabrikası için) yetiştirmek için bir kraliyet bahçesi olarak kurulsa da sonraları oldukça çok ihmal edlimiştir.

1801’de botanikçi Carl Ludwig Willdenow‘un müdür olmasıyla birlikte bahçenin yeniden iyileştirmeye başlanmasından on yıl sonra Avrupa’nın en seçkin botanik araştırma merkezlerinden ve halka açık sergilerinden biri haline gelse de II. Dünya Savaşı’nda neredeyse tamamen yok edilmiştir.

Savaştan sonra küllerinden yeniden doğan arboterumda 18.000 çeşit bitki, seraları ve bahçeler yer alıyor. 1.850.000 referans örneğinden oluşan Botanik Müzesi ve Müze Kütüphanesi de bahçeyi tamamlayan en önemli unsurlardandır.

Tiergarten Parkı

Berlin Tiergarten Parkı 
Berlin Tiergarten Parkı – © Fotoğraf: Novikov Aleksey / Shutterstock

Yerel halk ve turistler arasında oldukça popüler olan Großer Tiergarten, Berlin’in en büyük ve en sık kullanılan şehir içi parkıdır. Uzun bir yürüyüş, açık hava etkinlikleri ve piknikler için oldukça idealdir.

Geçmişinde devlet erkanları tarafından vahşi hayvan avlanma noktası olarak kullanılan bu ormanın çevresi hayvanların kaçamaması için çitlerle çevriliymiş. Bu nedenle adını da Almanca’daki “Hayvan Parkı” anlamına gelen kelimeden alıyor.

Ormanın ortasındaki yollar Prusya Kralı I. Frederick’in saltanatı sırasında Berlin’i yeni Charlottenburg Sarayı ve diğer bölgelere bağlamak amacıyla inşa edilmiştir. 18. yüzyılın ortalarında ise avcılığa karşı olan Büyük Frederick’in saltanatının başlamasıyla birlikte avlanma alanları kaldırılmış; saray mimarı Georg Wenzelaus von Knobelsdorff’a bu alanda insanlar için bir eğlence parkı inşa edilmesi emredilmiştir.

19. yüzyılın sonuna kadar değişime uğramayan parka 19. yüzyılın sonunda çeşitli anıtlar dikilmiştir. Nazi Almanyası sırasında ise Charlottenburg Otoyolu (17 Haziran Caddesi) 15 metre genişletilmiş ve Zafer Sütunu parkın merkezindeki yerine taşınmıştır. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra, kömür eksikliği nedeniyle, Tiergarten’daki ağaçlar yakıt olarak kullanılınca, parktaki 200 bin ağaçtan geriye sadece 700’ü kalmıştır,

1961’den beri kademeli olarak restore edilen orman günümüze dev bir orman olarak ulaşmayı başarmıştır ve devlet koruması altındadır.

Mauerpark

Berlin Mauerpark
Berlin Mauerpark – © Fotoğraf: Wondervisuals / Shutterstock

Bir zamanlar Doğu ve Batı’yı bölen Berlin Duvarı’nın (veya Mauer) askerlerle çevrilmiş “ölüm şeridi”nde yer alan Mauerpark; günümüzde şehrin sosyal, kültürel ve sanatsal merkezi olarak Prenzlauer Berg ve Wedding semtlerinin sınırında yer alıyor.

Geçmişte Batı Berlinlilerin Berlin Duvarı üzerinden bakıp Doğu Berlin’i görebilecekleri en ünlü izleme platformlarından biri bu parkta yer alıyordu. Günümüzde Berlin Duvarı‘nın 30 metre uzunluğundaki bölümü halen parkta tarihi bir anıt olarak duruyor.

Parkın yanında, Berlin’deki çeşitli spor takımlarına ev sahipliği yapan iki önemli stadyum (Friedrich Ludwig Jahn Sportpark ve Max Schmeling Halle) da bulunuyor.

Südgelände Tabiat Parkı

Berlin Schöneberger Südgelände Tabiat Parkı
Berlin Schöneberger Südgelände Tabiat Parkı

Schöneberger Südgelände Tabiat Parkı, Berlin’in Schöneberg bölgesinde; Anhalter ve Dresdener Bahn hatlarının eski güzergahında, Tempelhof boyunca uzanan 18 hektarlık bir parktır. Park, Schöneberg’in güneydoğu kesiminde yer almaktadır. Çürüyen demiryolu hatları, korunmuş doğası ve yeni sanat objeleriyle ile ünlüdür.

Britzer Bahçesi

Berlin Britzer Bahçesi 
Berlin Britzer Bahçesi – © Fotoğraf: Andrew Buckin / Shutterstock

Berlin’in güneyindeki 90 hektarlık alanı kaplayan Britzer Bahçesi, 1985’te Batı Berlin’de gerçekleşen Federal Bahçe Gösterisi’nden bu yana ziyaretçilerine her mevsimde harika bir bahçe sanatı sunuyor. Aynı zamanda eğlence, eğlence, spor, sağlık ve kültürel faaliyetler için de imkanlar barındıran bu bölge, 2002 yılında Almanya’nın en güzel on bahçesinden biri seçilmiştir. Parkın merkezinde, tepeler ve çayırlar arasında yer alan yaklaşık 10 dönümlük bir göl de yer alır.

Dünya Bahçeleri (Gärten der Welt)

Berlin Dünya Bahçeleri (Gärten Der Welt) 
Berlin Dünya Bahçeleri (Gärten Der Welt) – © Fotoğraf: Pixelshop / Shutterstock

Berlin Dünya Bahçeleri (Gärten der Welt), dünyanın farkı yerlerinden bin yıllık geleneklerle harmanlanmış bahçe stillerini sergilemek adına kurulmuş bir parktır. 2017 yılında düzenlenen Berlin Uluslararası Bahçe Fuarı kapsamında daha da genişletilerek 43 hektarlık dev bir kompleks haline gelmiştir. İçerisinde kültürel noktalar, konser alanları, oyun parkları, eğlence alanları ve rahatlama noktaları da bulunuyor.

Parkın üzerinden, Marzahn ve Hellersdorf bölgelerini birbirine bağlayan bir teleferik hattı da geçmektedir. Bu teleferik aynı zamanda harika bir Berlin manzarası da sunuyor.

Pfaueninsel Kalesi

Berlin Pfaueninsel (Tavus Kuşu Adası)
Berlin Pfaueninsel (Tavus Kuşu Adası) – © Fotoğraf: Werner Spremberg / Shutterstock

Pfaueninsel Kalesi olarak bilinen bu beyaz yapı, Berlin’in güneybatısındaki Havel Pfaueninsel’de (Tavus Kuşu Adası) Prusya kralları tarafından kullanılmış eski bir yazlık ev olarak 18. yüzyılın sonunda II. Frederick William tarafından yaptırılmıştır.

Bierpinsel

Berlin Bierpinsel 
Berlin Bierpinsel – © Fotoğraf: Electric Egg / Shutterstock

Bierpinsel, Berlin’in Steglitz bölgesinde 1970’lerin fütüristik pop mimarisinde 47 metre yüksekliğindeki inşa edilmiş bir binadır ve aynı zamanda Dünya’nın en ilginç binaları listesinde yer alır.

Kule şeklindeki binanın restoran ve gece kulübünden oluşan üç katı vardır. Schloßstraße metro istasyonu ve Steglitzer Kreisel alışveriş merkezine yakın bir konumda Filandastraße otoyolunun çıkışında bulunur.

Teufelsberg

Berlin Teufelsberg 
Berlin Teufelsberg – © Fotoğraf: Gero Camp / Unsplash

Berlin’in batısında muhteşem bir Berlin Manzarası sunan Teufelsberg, günümüzde üzerinde 60’lı yıllardan kalma eski bir ABD radyo istasyonu kalıntısı ve parçalanmış üniversite binası barındıran ikonik bir tepe olarak anılıyor. Türkçe olarak Şeytan Dağı ya da Şeytan Tepesi anlamına gelen 122 metre yükseklikteki bu bölge, adeta 20. yüzyılın trajik tarihinin sırlarını saklıyor.

Nazi Almanya’sının iktidarından önce Grunwald Ormanı‘nın sıradan bir köşesiyken, tamamlanamamış büyük bir askeri-teknik üniversiteye dönüşen bu yer; Nazi Almanyası’nın devrilmesinin ardından bu izleri silebilmek adına çok sayıda saldırıya uğramıştır.

Her ne kadar kaderine terk edilmiş bir bölge olsa da bölgeyi çok sayıda turist ziyaret ediyor, çeşitli kültürel etkinlikler düzenleniyor ve sanatçılar çeşitli eserlerini burada sergiliyor. Bu nedenle Berlin‘deki en büyük sokak sanatı galerilerinden biri olarak ün kazanmıştır

Tempelhofer Feld

Berlin Tempelhofer Feld 
Berlin Tempelhofer Feld – © Fotoğraf: Hanohiki / Shutterstock

Eskiden Tempelhof Havaalanı olarak kullanılan bu geniş arazi, günümüzde Berlin’in en büyük şehir parkı olarak biliniyor. Paten sürmek, bisiklete binmek, yürüyüş yapmak ve piknik düzenlemek için mükemmel bir yer olan bu eski havalimanında her gün binlerce insan rahatlıyor ve stres atıyor. Çok sayıda kültürel ve sanatsal etkinliğe de ev sahipliği yapan bölge Berlinliler için en popüler noktalardan biridir.

Mall of Berlin

Mall Of Berlin
Mall Of Berlin – © Fotoğraf: Kp Ivanov / Unsplash

Potsdamer Platz ve Friedrichstraße arasında yer alan Leipziger Platz’da yer alan Mall of Berlin Alışveriş Merkezi, dört katında çeşitli alışveriş olanakları ve geniş bir yemek alanı sunan şehrin en büyük ve en modern alışveriş merkezi sayılmaktadır.

Alexa Berlin

Alexa Berlin
Alexa Berlin – Fotoğraf:&Nbsp;Dorti/ Shutterstock

Alexa Berlin, 180 satış noktası ve 17 restoranıyla Berlin’in en ünlü alışveriş merkezlerinden biridir. Alexanderplatz’daki rotanıza ekleyebilir, dünyaca ünlü markalardan alışveriş yapabilirsiniz.

Sony Center

Berlin Sony Center 
Berlin Sony Center – © Fotoğraf: Taranchic / Shutterstock

Potsdamer Platz’daki çarpıcı binaların yanıbaşındaki Sony Center, 1996’da Amerikan mimar Helmut Jahn’ın tarafından inşa edildi. Görkemli kubbesinin altında halka açık etkinlikler düzenlenen bu yerin çevresinde IMAX sinemalar, ofisler, restoranlar ve çeşitli mağazalar yer alıyor.

Bikini Berlin

Bikini Berlin
Bikini Berlin

Bikini Berlin; Dünya miras listesindeki Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi’nin karşısında Bikinihaus, Hardenbergplatz’daki yüksek katlı binalar, Zoo Palast Sineması, 25 Hours Oteli ve Akvaryum ile birlikte geniş bir kompleksi oluşturuyor.

Berlin Hayvanat Bahçesi (Zoo Berlin)

Berlin Hayvanat Bahçesi (Zoo Berlin)
Berlin Hayvanat Bahçesi (Zoo Berlin) – © Fotoğraf: Boris Stroujko / Shutterstock

Berlin’in en önemli simgelerinden biri olan Berlin Hayvanat Bahçesi, Almanya’nın en eski hayvanat bahçesidir. Dünyanın en kapsamlı tür koleksiyonunu içerdiği söylenmektedir. 33 hektarlık hayvanat bahçesinde yaklaşık aralarında fillerin, zürafaların, gorillerin ve Almanya’nın ünlü dev pandalarının da bulunduğu 1.300 türden yaklaşık 20.000 hayvan yaşıyor.

Berlin Willy Brandt Brandenburg Havalimanı (BER)

Berlin Willy Brandt Brandenburg Havalimanı (Ber)
Berlin Willy Brandt Brandenburg Havalimanı (Ber) – © Fotoğraf: Reisetopia / Unsplash

Berlin Willy Brandt Brandenburg Havalimanı (BER), Berlin‘in 18km güneydoğusundaki Brandenburg eyaletinin Schönefeld semtinde 2006 yılında inşaatına başlanan ve ancak 2020 yılında hizmete açılabilmiş modern bir havalimanıdır. Berlin’e tarih boyunca hizmet vermiş Tempelhof, Schönefeld ve Tegel havalimanlarının kapatılarak birleşmesiyle şehrin tek ve en büyük modern havalimanı olmuştur.

2011 yılında bitirilmesi planlanan havalimanının yetersiz inşaat planlaması, yürütme, yönetim ve yolsuzluk problemleri nedeniyle geciktiğinden, ancak 2020 yılında açılabilmiştir.

Yıllık tahmini 34 milyon yolcu sayısıyla Almanya’daki en yoğun üçüncü havalimanıdır. Yeni havalimanının açılmasıyla birlikte şehrin kuzeyindeki Tegel Havalimanı‘nın tüm ticari operasyonları Brandenburg‘a taşınarak daha çok özel uçuşlara ayrılmış; bitişiğindeki eski Schönefeld Havalimanı ise terminal binası ve pistleriyle birlikte yeni havalimanına ek bina olarak bağlanmıştır.

Havalimanından şehir merkezine raylı sistem ve otobüs hatlarıyla çok rahat ulaşılabilmektedir.

Berlin Merkez Tren İstasyonu (Hauptbahnhof DB)

Berlin Merkez Tren İstasyonu (Hauptbahnhof Db)
Berlin Merkez Tren İstasyonu (Hauptbahnhof Db) – © Fotoğraf: Markus Winkler / Unsplash

Berlin Hauptbahnhof; Avrupa’nın uzun mesafe, bölgesel ve yerel demiryollarına hizmet eden şehrin en büyük tren istasyonudur.

İndirimleri Yakala
Bütçenize Uygun Tatil & Seyahat Kampanyaları ve İndirim Kodları

Sıkı bir bütçenin sizi dünyayı keşfetmekten alıkoymasına izin vermeyin. İndirim kodlarımız, bütçe bilincine sahip gezginler için en iyi seyahat ve tatil fırsatlarını sunar.

Şimdi Keşfedin
Bunu Sevdiklerinizle Paylaşın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir