İndirimleri Keşfedin
QR Code

Abone Olun & Tasarruf Edin

Belgrad Gezilecek Yerler Listesi ve Gezi Rehberi (38 Mekan)

En iyi Sırbistan Belgrad gezilecek yerleri keşfedin! Tarihi simge yapılardan canlı gece hayatına kadar her şey bu rehberde mevcuttur. Şimdi seyahatinizi planlamaya başlayın!
Belgrad Gezilecek Yerler Listesi ve Gezi Rehberi (38 Mekan) En iyi Sırbistan Belgrad gezilecek yerleri keşfedin! Tarihi simge yapılardan canlı gece hayatına kadar her şey bu rehberde mevcuttur. Şimdi seyahatinizi planlamaya başlayın!
5 1 5 1
0 / 5 5

Puan:

Belgrad gezilecek yerler listesi arıyorsanız; Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yerde, çeşitli imparatorluklara başkentlik yapmış, Doğu ve Batı kültürünün bir senzeti olan bu tarihi ve modern şehri keşfetmek için harika bir adım atmış ve Belgrad gidilecek mekanlar araştırmasına koyulmuşsunuz demektir.

Belgrad, günümüzde Balkanların güçlü devletlerinden olan Yugoslavya‘dan ayrılan bir güneydoğu Avrupa ülkesi olan Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Tarihi boyunca Keltler, Romalılar, Hunlar, Avarlar gibi çeşitli uygarlıklar tarafından ele geçirilmiş olması, şehrin stratejik önemini gözler önüne seriyor. Yakın tarihte ise Roma, Bizans, Osmanlı, Sırp ve Avusturya-Macaristan imparatorlukları Belgrad‘ı kendi himayesi altında tutmak için birbiriyle çok kez savaşmıştır. II. Dünya Savaşı ve 1999’da gerçekleşen 78 günlük NATO hava saldırıları boyunca şehir derin yaralar alsa da bugün o izleri hızlıca kapatmıştır.

İlkbahar ve yaz ayları boyunca her yaştan ve her kesimden insanın gün boyunca sokaklarda dolaştığı canlı, yüksek enerjili bir şehirdir. Caddelerinde modern otobüslere, tarihi troleybüs araçlar eşlik eder. Belgrad para birimi Sırp Dinarı’dır. Özellikle ünlü bar ve eğlence kulüpleriyle Avrupa şehirleri arasında Belgrad gece hayatı nam salmıştır.

Tavsiye İçerik
En İyi Sırbistan SIM Kartı Hangisi?

Sırbistan'a bir gezi mi planlıyorsunuz? Bağlantıda kalmak için yerel bir Sırbistan SIM kartınız olduğundan emin olun. Bu kılavuz, turistler, öğrenciler ve gurbetçiler için mevcut farklı seçenekleri özetlemektedir.

Şimdi Okuyun

Dünyanın en büyük Ortodoks kiliselerinden biri de dahil olmak üzere şehirde çok sayıda tarihi eser ve yapı bulunuyor. Osmanlı İmparatorluğu‘nun hakimiyeti boyunca Türk kültüründen de oldukça fazla etkilenen Belgrad, günümüzde hala bu kültürü taşıyor; örneğin şehrin en önemli gezilecek yerlerinden biri olan Belgrad Kalesi’nin bulunduğu bölgeye Türkçe olarak Kalemegdan diyorlar. Bunun dışında şehrin en büyük parklarından birinin adı da Taş Meydan anlamına gelen Tasmajdan‘dır.

Türkiye’den kimlikle ve vizesiz olarak ziyaret edebileceğiniz; dinlenmeden tatile, kültürden sanata kadar bir çok alanda sizleri sürprizlerle karşılayacak olan Belgrad‘daki serüveninizi kolaylaştırmak adına sizlerin Belgrad’da ne yapılır sorusuna yanıt olarak kapsamlı bir Belgrad gezilecek yerler listesi ve Belgrad gezi rehberi hazırladık. Dilerseniz listedeki tüm yerlere aşağıdaki Belgrad gezilecek yerler haritası üzerinden de ulaşabilir ve listeyi bu link üzerinden telefonunuza kaydedebilirsiniz.

Belgrad Kalesi

Belgrad Kalesi
Belgrad Kalesi – © Fotoğraf: Aleksandar Savic / Unsplash

Sırp tarihinin derinliklerine dalmak istiyorsanız, başlamak için Belgrad Kalesi’nden daha iyi bir yer yoktur. Bu antik kale 6. yüzyıldan beri ayaktadır ve yıllar boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bugün, Belgrad’ın en popüler turistik yerlerinden biridir.

Şehrin panoramik manzarasını görmek için harika bir yerdir. Kale, tarih boyunca birçok farklı imparatorluk tarafından işgal edildiğinden, tarihi öneme sahiptir. En son işgalciler Avusturya-Macarlar ve Osmanlılardı. Kale son olarak 1867’de Sırp ordusu tarafından kurtarıldı.

Belgrad Kalesi, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği yere bakan bir tepede yer almaktadır. Şehrin bazı panoramik manzaralarını çekmek için harika bir yerdir. Kale surlarının içinde ayrıca çok sayıda tarihi eser ve müze bulunmaktadır. Bugün, kale popüler bir turizm merkezidir ve birçok müze, galeri ve restorana ev sahipliği yapmaktadır.

Kalemegdan Parkı

Belgrad Kalemegdan Parkı
Belgrad Kalemegdan Parkı – © Fotoğraf: N.M.Bear / Shutterstock

Kalemegdan Parkı, Belgrad’ın en popüler turistik yerlerinden biridir. Park, ziyaretçiler için askeri müze, sanat galerisi, hayvanat bahçesi ve botanik bahçesi gibi çeşitli aktiviteler ve cazibe merkezleri sunmaktadır. Adını Türkçe kale ve meydan kelimeleriden almıştır.

Kalemegdan Parkı, piknik yapmak ve yürüyüş yapmak için bol miktarda yeşil alana sahip, açık havada eğlenmek için de harika bir yerdir. Park, şehrin merkezinde yer alır ve Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği harika bir manzara sunar.

Parkta, 1928’de I. Dünya Savaşı’ndaki Sırp zaferini anmak için dikilen Victor Anıtı da dahil olmak üzere birçok tarihi eser ve heykel vardır.

Pobednik Zafer Anıtı

Belgrad Pobednik Anıtı (Zafer Anıtı)
Belgrad Pobednik Anıtı (Zafer Anıtı) – © Fotoğraf: Poludziber / Shutterstock

Pobednik Zafer Anıtı, Belgrad’ın en popüler turistik yerlerinden biridir. Anıt, 1928 yılında 1. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Sırp askerlerinin anısına yapılmıştır. Kalemegdan Parkı’nda yer alan anıt, tarihe veya mimariye ilginiz varsa ziyaret etmek için harika bir yerdir.

Anıt beyaz mermerden yapılmıştır ve bir kaide üzerinde duran muzaffer bir askerin heykeline sahiptir. Ayrıca anıtın tabanında güç ve cesareti temsil eden iki aslan bulunmaktadır.

Üzerindeki çıplak erkek figürü, aslen Terazije‘de inşa edilecek bir çeşmenin parçasıdır. Fakat o dönemlerde şehrin merkezinde çıplak bir erkek figürünün yerleştirilmesi fikri halk tarafından eleştirilince proje rafa kaldırılmış. Ve daha sonra bu heykel şu anki yerine Zafer Anıtı olarak konulmuştur.

Knez Mihailova Caddesi

Belgrad Knez Mihailova Caddesi 
Belgrad Knez Mihailova Caddesi – © Fotoğraf: Noah Gray / Unsplash

Knez Mihailova, Belgrad’ın ana yaya ve alışveriş caddesidir. Birçok ziyaretçinin alışveriş yapmak, yemek yemek ve insanları izlemek için geldiği, şehrin en popüler turistik yerlerinden biridir.

Cadde, adını 1839’dan 1860’a kadar Sırbistan Prensi olan III. Mihailo Obrenović’ten almıştır. Sokak, neo-Rönesans, neo-Barok ve neoklasik dahil olmak üzere farklı mimari tarzlardan birçok güzel bina ile kaplıdır. Cadde boyunca Prens Mihailo Obrenović III’ün heykeli ve Kral I. Milan’ın çeşmesi gibi çeşitli anıtlar da vardır.

Dinlenmek ve insanları seyretmenin keyfini çıkarmak için bir yer arıyorsanız, Knez Mihailova Caddesi mükemmel bir yerdir. Bu canlı sokağın manzaralarının ve seslerinin tadını çıkarırken oturup bir kahvenin veya yemeğin tadını çıkarabileceğiniz çok sayıda kafe ve restoran bulunmaktadır.

Cumhuriyet Meydanı ve Prens Mihailo Anıtı

Belgrad Cumhuriyet Meydanı Ve Prens Mihailo Anıtı
Belgrad Cumhuriyet Meydanı Ve Prens Mihailo Anıtı – © Fotoğraf: Colormaker / Shutterstock

Cumhuriyet Meydanı, rahatlamak ve etrafı izlemek için harika bir yer olan Belgrad’ın merkez meydanıdır. Stari Grad belediyesinde bulunur ve Ulusal Müze, Belediye Binası, Sırbistan Bilim ve Sanat Akademisi ve birçok kafe ve restoran gibi birçok önemli bina ve simge yapıya ev sahipliği yapar.

Bunlardan en dikkat çekeni, 1882’de şehrin Osmanlı yönetiminden kurtuluşunun anısına inşa edilen Prens Mihailo Anıtı’dır. Anıt, Belgrad’ın en popüler turistik yerlerinden biridir. Antoine Bourdelle tarafından tasarlandı ve at üzerinde Prens Mihailo’nun bronz bir heykeli bulunuyor.

Akşamları, insanlar Belgrad’ın meşhur canlı gece hayatının tadını çıkarırken, meydan müzik ve dansla canlanıyor.

Skadarlija

Belgrad Skadarlija 
Belgrad Skadarlija – © Fotoğraf: Xbrchx / Shutterstock

Skadarlija, Belgrad’da bir sokak ve bohem mahallesidir. Terazije’nin doğusunda, Knez Mihailova Caddesi’nin güneyinde ve Cumhuriyet Meydanı’nın batısında yer almaktadır. 19. yüzyılda “Belgrad’ın Montmartre’ı” olarak biliniyordu. Özellikle 19. yüzyılda Belgrad’daki en ünlü şahsiyetlerin buluşma noktası haline gelmiştir.

Bugün Skadarlija, Belgrad’ın en popüler turistik yerlerinden biridir. Cadde, çoğu açık havada oturma alanına sahip restoran ve kafelerle dolu. Bölgede ayrıca birçok sanat galerisi ve hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. Burada Sırp mutfağını tadabilir, yerel üzüm sularını içebilir ve canlı geleneksel müzik dinleyebilirsiniz.

1993 yılından bu yana, Skadarlija‘daki yaz sezonunun resmi açılışı; opera şarkıcılarının, aktörlerin ve sanatçıların da katıldığı bir törenle yapılıyor ve bu kutlamalarda bir “bohem bayrağı” yükseliyor.

Aziz Sava Tapınağı

Belgrad Aziz Sava Katedrali 
Belgrad Aziz Sava Katedrali – © Fotoğraf: Vladimir Nenezic / Shutterstock

Aziz Sava Tapınağı, dünyanın en büyük Sırp Ortodoks kilisesi ve Belgrad’ın en ikonik yerlerinden biridir. Görkemli bina, Hıristiyanlığı ülke çapında yaymakla tanınan Sırbistan’ın koruyucu azizi Aziz Sava’ya bir övgüdür.

Aleksandar Deroko tarafından tasarlanan ve 2004 yılında tamamlanan tapınak, 1595 yılında Aziz Sava’nın kalıntılarının yakıldığı yerde bulunuyor (Efsaneye göre Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu Aziz Sava’nın kemiklerini Osmanlı Sadrazamı Sinan Paşa burada yakmıştır). Bu durum burayı Sırp Ortodoks Hıristiyanları için özellikle önemli bir yer haline getiriyor.

Aziz Sava‘nın hayatından sahneleri tasvir eden güzel freskler ve vitray pencereler ile kilisenin içi de dışı kadar etkileyici. Dindar biri olsanız da olmasanız da, Belgrad’da Aziz Sava Tapınağı’nı ziyaret etmek mutlaka yapılması gereken bir yerdir. Şehrin en popüler turistik yerlerinden biridir ve Sırp kültürü ve tarihine büyüleyici bir bakış açısı sunar.

Başmelek Aziz Mihail Katedrali

Belgrad Başmelek Aziz Mihail Katedrali
Belgrad Başmelek Aziz Mihail Katedrali – © Fotoğraf: Vladimir Nenezic / Shutterstock

Belgrad’da nefes kesici bir turistik yer arıyorsanız, St. Michael Katedrali‘nden başkasına bakmayın. Bu Sırp Ortodoks katedrali, şehrin en popüler turistik yerlerinden biridir.

Katedralin dışı güzel fresklerle süslenirken, içi karmaşık mozaikler ve çarpıcı ikonografiyle doludur. 12. yüzyılda inşa edilen ve yüzyıllar boyunca önemli bir dini mekan olarak hizmet veren katedral, aynı zamanda zengin bir tarihe sahiptir. Dünyanın en büyük Ortodoks kiliselerinden biridir ve 10.000’den fazla kişi kapasitelidir.

Dindar biri olsanız da olmasanız da, Belgrad’a geldiğinizde St. Michael Katedrali kesinlikle görülmeye değer. Sizi hayran bırakacak gerçekten etkileyici bir yapı.

Avala Dağı ve Avala Kulesi

Belgrad Avala Kulesi
Belgrad Avala Kulesi – © Fotoğraf: Ljubomir Zarkovic / Shutterstock

Belgrad şehir merkezinin sadece birkaç kilometre güneyinde, şehrin en popüler yerlerinden biri olan Avala Dağı yer alır. Dağ, şehrin ve çevredeki kırsalın muhteşem panoramik manzarasını sunan 202 metre yüksekliğindeki bir TV kulesi olan Avala Kulesi‘ne ev sahipliği yapmaktadır.

1965 yılında inşa edilen kule, 1999 yılında Belgrad’ın NATO tarafından bombalanması sırasında yıkılmıştır ve 4 yıl süren yeniden yapımının ardından 2010 yılında seyir terasıyla birlikte ziyarete açılmıştır. .

Avala Dağı, şehrin koşuşturmacasından kaçmak ve biraz temiz havanın tadını çıkarmak için harika bir yerdir. Dağa tırmanan çok sayıda yürüyüş ve yürüyüş parkuru vardır, bu da burayı keyifli bir yürüyüş veya canlandırıcı bir yürüyüş için mükemmel bir yer haline getirir.

Zirvede, ayrıca Yugoslavya’nın bağımsızlık mücadelesinde hayatını kaybedenlerin anısına 22 metre yüksekliğinde bir heykel olan Avala Anıtı’nı bulacaksınız. İster doğada dinlendirici bir gün, ister macera dolu bir gezi arıyor olun, Avala Dağı kesinlikle görülmeye değer.

Sırbistan Ulusal Meclis Binası

Belgrad Sırbistan Ulusal Meclis Binası
Belgrad Sırbistan Ulusal Meclis Binası – © Fotoğraf: Predrag Mladenovic / Shutterstock

Sırbistan Ulusal Meclis binası, Belgrad’da gezilecek en güzel ve ilginç yerlerden biridir. Bina, mimar Aleksandar Janković tarafından tasarlandı ve 1884 yılında tamamlandı. Kırmızı tuğla cepheli ve beyaz taş süslemeli Neo-Rönesans tarzı bir yapıdır.

Mermer merdivenler, vitray pencereler ve karmaşık metal işleri ile binanın içi de dışı kadar güzeldir. Ziyaretçiler toplantı salonunu gezebilir ve Sırp parlamentosunun nerede toplandığını görebilirler. Bina aynı zamanda Belgrad ve halkının tarihi hakkında sergilerin yer aldığı Belgrad Şehir Müzesi‘ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Tarihi bina, Ekim 2000’de Milošević’in kaybettiği cumhurbaşkanlığı seçimini geri almaya çalıştığı ve 2008’de Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesi sırasında çeşitli protestolara sahne olmuş ve hasar görmüştür.

Belgrad Kraliyet Sarayı

Belgrad Kraliyet Sarayı
Belgrad Kraliyet Sarayı

Belgrad Kraliyet Sarayı, Sırbistan’daki en önemli tarihi yapılardan biridir. 1918’e kadar Sırp kraliyet ailesinin koltuğuydu ve o zamandan beri Sırp parlamento binası olarak kullanılıyor. Saray, Belgrad’ın merkezinde, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği yere bakan bir tepenin üzerinde yer almaktadır.

Sarayın en eski kısmı, müstahkem bir kale olduğu 12. yüzyıla kadar uzanıyor. 14. yüzyılda genişledi ve Sırp yöneticilerin ikametgahı oldu. 19. yüzyılda Neo-Rönesans tarzında yeniden modellenmiştir. Sarayın iç mekanları 2. Dünya Savaşı sırasında ağır hasar görmüş, ancak daha sonra restore edilmiştir.

Pergolalar, park terasları, havuzlar, köşk ve konser terası ile çevrili saray Sırp-Bizans mimarisi tarzında tasarlanmıştır. Aynı kompleksin içerisinde Kral I. İskender‘in oğulları için inşa ettirdiği ve Beyaz Saray da yer alıyor. Ayrıca yaklaşık 35.000 kitap barındıran Kraliyet Kütüphanesi, Chippendale tarzında kurulmuş Tören Yemek Salonu ve aile kilisesi de binanın içerisindedir.

Bugün ziyaretçiler, halka açık olan bazı devlet odaları ve salonlar da dahil olmak üzere saray kompleksinin bazı bölümlerini gezebilirler. Saray günümüzde Sırbistan Veliaht Prensi Alexander ve ailesinin resmi ikametgahı olduğu için turizm sezonu boyunca yalnızca hafta sonları ve çarşamba günler ziyarete açıktır. Kraliyet sarayı, Belgrad’ın en popüler turistik yerlerinden biridir.

Belgrad Eski Saray

Belgrad Eski Ve Yeni Saray Binaları 
Belgrad Eski Ve Yeni Saray Binaları – © Fotoğraf: Vladimir Nenezic / Shutterstock

Belgrad’daki Eski Saray, şehrin en ikonik yerlerinden biridir. Mevcut bina, Savoy Prensi Eugene tarafından yaptırıldığı 18. yüzyılın başlarına kadar uzanıyor. Ancak, site Orta Çağ’dan beri işgal edilmiş ve bir zamanlar Sırp kraliyet ailesinin oturduğu yermiş.

Bugün Eski Saray, Belgrad Şehir Meclisi’ne ev sahipliği yapıyor. Popüler bir turizm merkezidir ve ziyaretçiler gösterişli iç mekanları gezebilir ve zengin tarihi hakkında bilgi edinebilir. Eski Saray aynı zamanda yıl boyunca pek çok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyor ve bu da onu canlı ve hareketli bir ziyaret yeri yapıyor.

Belgrad Yeni Saray (Novi Dvor)

Belgrad Yeni Saray
Belgrad Yeni Saray – Fotoğraf: Tupungato / Getty Images

Belgrad’daki Yeni Saray, şehrin en güzel ve etkileyici yapılarından biridir. Saray 1884 yılında Kral I. Milan tarafından eşi Kraliçe Natalie için yaptırılmıştır. Belgrad’ın merkezinde bir tepenin üzerinde yer alır ve bahçelerle çevrilidir.

Saray iki katlıdır ve beyaz taştan yapılmıştır. Sarayın içi çok lüks ve büyük bir merdiven, bir kütüphane ve bir balo salonu içeriyor. Yeni Saray turlar ve etkinlikler için halka açıktır.

Sırbistan Ulusal Müzesi

Belgrad Sırbistan Ulusal Müzesi
Belgrad Sırbistan Ulusal Müzesi – © Fotoğraf: Marinada / Shutterstock

Sırbistan Ulusal Müzesi, ülkenin en önemli müzelerinden biridir. 1844’te kuruldu ve geniş bir Sırp sanatı ve eseri koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Müze, Belgrad’ın kalbinde yer almaktadır ve şehre gelen herhangi bir ziyaretçinin mutlaka görmesi gereken bir yerdir.

1844 yılında kurulan müze, ülkenin en eski müzelerinden biridir. Müzenin koleksiyonları arasında Orta Çağ’a kadar uzanan tablolar, heykeller, madeni paralar ve diğer eserler yer almaktadır.

Müzenin koleksiyonları arasında Miloš Obrenović, Paja Jovanović ve Uroš Predić gibi Sırbistan’ın en ünlü sanatçılarından bazılarının eserleri yer alıyor. Ayrıca Roma sikkeleri ve çanak çömlek de dahil olmak üzere bir dizi önemli arkeolojik eser sergilenmektedir.

Sırp Ulusal Müzesi, Sırp tarihi veya kültürüyle ilgilenen herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir. Ulusal Müze Pazartesi hariç her gün açıktır ve tüm ziyaretçiler için giriş ücretsizdir.

Belgrad Havacılık Müzesi

Belgrad Havacılık Müzesi 
Belgrad Havacılık Müzesi © Fotoğraf: Saiko3P / Shutterstock

Havacılık Müzesi, Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’nın yakınlarında yer alır ve 200’den fazla uçaktan oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapar. Müze, 20. yüzyılın başlarındaki başlangıcından günümüze kadar Sırp havacılığının tarihini kapsıyor.

Müze, uçaklar, motorlar ve diğer havacılık hatıraları dahil olmak üzere çok çeşitli sergilere sahiptir. Ziyaretçiler ayrıca müzenin kütüphanesinden ve araştırma olanaklarından da yararlanabilirler.

Ziyaretçiler ünlü Sırp pilotları hakkında bilgi edinebilir, tarihi uçakları görebilir ve hatta bir uçuş simülatörü yolculuğuna çıkabilir. Müze pazartesi hariç her gün açık olup, 7 yaş altı çocuklar için giriş ücretsizdir.

Belgrad Askeri Müzesi

Belgrad Askeri Müzesi 
Belgrad Askeri Müzesi – © Fotoğraf: Rpbaiao / Shutterstock

Sırbistan’ın başkentinin kalbinde yer alan Belgrad Askeri Müzesi, etkileyici bir neo-rönesans binasında yer almaktadır. Kalemegdan Parkı’ndaki müze, Orta Çağ’dan günümüze Sırbistan’ın askeri tarihini anlatıyor. Zemin kattaki sergiler, sergilenen silah ve zırhlarla Sırbistan’ın ortaçağ askeri tarihine odaklanıyor.

Birinci kat, Sırbistan’ın Osmanlı İmparatorluğu’ndan özerklik kazandığı 1804-1815 Sırp Devrimi’ni kapsamaktadır. İkinci kat 1912-1913 Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı ile ilgilidir. Üçüncü kat, Yugoslavya’nın Nazi Almanyası tarafından işgal edildiği 2. Dünya Savaşı’na ayrılmıştır. Sergide işgale karşı savaşan Yugoslav Partizanların kişisel eşyaları var. Dördüncü kat, 2. Dünya Savaşı sonrasından günümüze kadar olan dönemi kapsamaktadır.

Belgrad Askeri Müzesi, Sırp tarihi ve genel olarak askeri tarih ile ilgilenen herkesin mutlaka görmesi gereken bir yerdir. Belgrad’daki en popüler müzelerden biridir ve yoğun turizm sezonunda kalabalıklaşır, bu nedenle erken geldiğinizden veya yoğun olmayan saatlerde ziyaret ettiğinizden emin olun.

Sırbistan Tarihi Müzesi

Sırbistan Tarihi Müzesi
Sırbistan Tarihi Müzesi

Sırbistan Tarih Müzesi, tarih meraklıları ve ülkenin karmaşık geçmişiyle ilgilenenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Müze, ülkenin sanatı, kültürü ve siyaseti üzerine sergilerle Orta Çağ’dan 20. yüzyıla kadar Sırp tarihini anlatıyor.

Müzenin öne çıkan özelliklerinden biri, ülke için yeni bir bağımsızlık çağını başlatan 1804 Sırp Devrimi’nin sergilenmesi. Sırbistan’ın çatışmadaki rolünü ayrıntılarıyla anlatan I. Dünya Savaşı ve ülkenin Nazi işgaline karşı direnişini kapsayan II. Dünya Savaşı, diğer kayda değer sergiler arasındadır.

Ziyaretçiler ayrıca müzede Yugoslavya’nın sosyalist dönemi ve 1990’ların Balkan Savaşları gibi daha yakın tarihler hakkında bilgi edinebilirler. Müzenin koleksiyonları, Sırp tarihinin her döneminden resimler, heykeller, fotoğraflar ve eserler içermektedir.

Nikola Tesla Müzesi

Belgrad Nikola Tesla Müzesi 
Belgrad Nikola Tesla Müzesi – © Fotoğraf: E2Dan / Shutterstock

Nikola Tesla Müzesi, Belgrad’da ziyaret edilecek en iyi yerlerden biridir. Müze, 20. yüzyılın en önemli mucitlerinden biri olan Nikola Tesla’nın hayatı ve eserlerine adanmıştır. Sırp mimar Dragiša Brašovan tarafından tasarlanan tarihi bir villanın etrafına inşa edilmiş ve açıldığında Yugoslavya’nın ilk teknik müzesi olmuştur.

Müze, Tesla’nın kişisel eşyalarından oluşan geniş bir koleksiyonun yanı sıra hayatı ve çalışmaları hakkında 50.000’den fazla kitap ve belge içeren bir kütüphaneye ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçiler ayrıca Tesla’nın AC motoru ve uzaktan kumandalı teknesi de dahil olmak üzere en ünlü icatlarından bazılarını görebilir.

Belgrad Etnografya Müzesi

Belgrad Etnografya Müzesi 
Belgrad Etnografya Müzesi – © Fotoğraf: Sanga Park / Shutterstock

Belgrad’daki Etnografya Müzesi, Sırbistan’daki geleneksel kültür ve yaşam tarzı hakkında bilgi edinmek için en iyi yerlerden biridir. Müze, mobilya, giysi ve ev eşyaları dahil olmak üzere geniş bir halk eseri koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Müze, geleneksel giyim ve sanattan halk müziği ve dansa kadar Sırp yaşamının farklı yönleriyle ilgili çok çeşitli sergilere sahiptir. Müzede ayrıca halka açık bir kütüphane ve arşiv bulunmaktadır.

Ziyaretçilerin bazı geleneksel gelenekleri ilk elden deneyimlemelerine olanak tanıyan etkileşimli sergiler de var. Müze, atmosferine katkıda bulunan eski bir Türk hamamında yer almaktadır.

Yugoslavya Müzesi

Belgrad Yugoslavya Müzesi 
Belgrad Yugoslavya Müzesi – © Fotoğraf: Mirko Kuzmanovic / Shutterstock

Yugoslavya Müzesi, Belgrad’ın en popüler turistik yerlerinden biridir. Müze, monarşi günlerinden cumhuriyet olarak son yıllarına kadar ülkenin tarihini anlatıyor. Müze, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir parçası olduğu zamandan komünist bir devlet olarak geçirdiği yıllara kadar ülkenin çalkantılı geçmişini anlatıyor.

Müze, eski kraliyet sarayında yer alır ve Bosna Savaşı sırasında ülkenin komünist lideri olan Tito hakkında sergiler sunar. Dünya Savaşı’ndan sonraki başlangıcından 1990’ların başındaki nihai dağılmasına kadar Yugoslavya’nın hikayesini anlatıyor.

Müze iki bölüme ayrılmıştır: Birinci bölüm 1945-1980 dönemini, ikinci bölüm ise 1981-1991 dönemini kapsamaktadır. Müze, Yugoslavya hakkında öğrenmeyi eğlenceli ve ilgi çekici hale getiren birçok etkileşimli sergiye sahiptir.

Tito büstü ve Mavi Tren gibi Yugoslavya’nın en ünlü eserlerinden bazılarını da görebilirsiniz. Yugoslavya’nın zengin tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, Yugoslavya Müzesi başlamak için harika bir yerdir.

Belgrad Çağdaş Sanat Müzesi

Belgrad Çağdaş Sanat Müzesi 
Belgrad Çağdaş Sanat Müzesi – © Fotoğraf: N.m.bear / Shutterstock

Belgrad’daki Çağdaş Sanat Müzesi, Balkanlar’da türünün önde gelen kurumlarından biridir. 1948 yılında kurulan müze, 20. yüzyılın ikinci yarısından kalma zengin ve çeşitli sanat eserleri koleksiyonuna sahiptir.

Müzenin koleksiyonu, en önemli Sırp ve Yugoslav sanatçıların yanı sıra Pablo Picasso, Andy Warhol ve Jackson Pollock gibi uluslararası sanatçıların eserlerini içeriyor. Müze ayrıca 21. yüzyıldan büyüyen bir çağdaş sanat koleksiyonuna sahiptir.

Belgrad Çağdaş Sanat Müzesi, kalıcı koleksiyonunun yanı sıra yıl boyunca geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor. Bu sergiler hem yerel hem de uluslararası sanatçıları sergiliyor ve ziyaretçilere en yeni çağdaş sanatı görme fırsatı sunuyor.

Müze, Belgrad’ın kalbinde, diğer birçok önemli cazibe merkezinin yakınında yer almaktadır. Toplu taşıma ile kolayca erişilebilir ve yakınlarda çok sayıda park yeri vardır. Pazartesi hariç her gün açık olan müzeye giriş tüm ziyaretçiler için ücretsizdir.

Belgrad Meçhul Kahraman Anıtı

Belgrad Meçhul Kahraman Anıtı
Belgrad Meçhul Kahraman Anıtı – © Fotoğraf: Marko25 / Shutterstock

Meçhul Kahraman Anıtı, Belgrad’ın en popüler turistik yerlerinden biridir. Anıt, I. Dünya Savaşı sırasında ölen askerlerin anısına heykeltıraş Ivan Meštroviç tarafından yaptırılmıştır.

Anıt, mermer bir kaide üzerinde ebedi bir alevle çevrili bronz bir asker heykeli ve “Meçhul Kahramanlarımıza” yazan bir yazıttan oluşmaktadır. Anıt, Belgrad’ın merkezindeki Avala Tepesi’nin tepesinde yer alır ve şehrin harika bir manzarasını sunar. Ziyaretçiler ayrıca daha iyi bir manzara için anıtın bulunduğu tepeye teleferikle çıkabilirler.

Prenses Ljubica Evi

Prenses Ljubica'Nın Konağı
Prenses Ljubica’Nın Konağı

Prenses Ljubica Evi, Belgrad’a gelen her ziyaretçinin mutlaka görmesi gereken bir yerdir. Sırp prenses Ljubica Obrenović’in 19. yüzyıldan kalma güzel evi müzeye dönüştürüldü ve 1800’lerde Belgrad kraliyet ailesinin yaşamına büyüleyici bir bakış açısı sağlıyor.

Ev, Sırp Ortodoks mimarisinin güzel bir örneğidir ve bir zamanlar Sırbistan’ın ilk kralının eşi Prenses Ljubica Obrenoviç’in eviydi. Ziyaretçiler evi gezebilir ve prenses ve onun Belgrad’daki hayatı hakkında bilgi edinebilir.

Evin zemin katı, prensesin orada yaşadığı zamanki gibi bırakılmış ve bir dizi orijinal mobilya içermektedir. Arkeoloji, tarih, sanat, koruma ve restorasyona ayrılmış bölümlerin yanı sıra geniş bir bilimsel koleksiyon içerir.

Konak, günümüzde kraliyet ailesinin zengin dünyasını deneyimleyebileceğiniz bir müze olarak hizmet veriyor. Üst katta, düzenli olarak değişen ve ziyaretçilere Sırp tarihi ve kültürü hakkında daha fazla bilgi edinme şansı veren geçici sergiler var. Alt kattaki sergiler ise Osmanlı İmparatorluğu’ndan Batı Avrupa kültürüne derin izler taşıyor.

Tasmajdan Parkı (Taş Meydan)

Belgrad Tasmajdan Parkı (Taş Meydan)
Belgrad Tasmajdan Parkı (Taş Meydan) – © Fotoğraf: Mirko Kuzmanovic / Shutterstock

Tasmajdan Parkı, Belgrad’ın en popüler parklarından biridir ve şehrin koşuşturmacasından uzaklaşmak istiyorsanız ziyaret etmek için harika bir yerdir. Park, Belgrad’ın merkezinde yer alır ve yaklaşık 30 hektarlık bir alanı kaplar.

Antik Romalılar burada hüküm sürdükleri sürece burada taş madenciliği yapılmış ve Türk hakimiyeti döneminde de bu durum devam etmiştir. Bu nedenle parka Türkçe “Taş Meydan” adı verilmiş. Bugün parkın yanında bulunan St. Mark’s Ortodoks Kilisesi de turistik bir cazibe merkezidir.

Parkta, çevrede yürüyüş yapmak veya koşmak, birçok banktan birinde dinlenmek veya kortlardan birinde tenis oynamak da dahil olmak üzere yapılacak pek çok şey vardır.

Aziz Mark Kilisesi

Belgrad Aziz Mark Kilisesi
Belgrad Aziz Mark Kilisesi – © Fotoğraf: Rasica / Shutterstock

Aziz Mark Ortodoks Kilisesi (Kutsal Havari ve Evangelist Mark Kilisesi), Belgrad’ın en popüler turistik yerlerinden biridir. Kilise 12. yüzyılda inşa edilmiştir ve Sırp ortaçağ mimarisinin güzel bir örneğidir. Kilise şehrin merkezinde yer alır ve Tasmajdan Parkı ile çevrilidir.

Kilisenin bir dizi güzel freskleri ve ikonları vardır ve iç kısmı süslü bir şekilde dekore edilmiştir. Kiliseyi ziyaret edenler, eski bir manastırın kalıntılarını içeren çevreyi de gezebilirler. Kilise yüzyıllar boyunca birkaç kez hasar gördü ve yeniden inşa edildi, ancak Belgrad halkı için her zaman bir ibadet yeri oldu.

Beş kubbeli olan kilisenin mimarisi neo-Bizans kültürünün güzel bir örneğidir ve yapımında Kosova‘daki Gračanica Manastırı örnek alınmıştır. Sırp İmparatoru Çar Dušan‘ın mezarı da bu kilisededir ve muhafızlar tarafından sürekli korunmaktadır.

Ziyaretçiler kilise arazisini keşfedebilir ve binanın dışını hayranlıkla izleyebilir, ancak kilisenin içinde fotoğraf çekilmesine izin verilmediğinin de farkında olmalıdırlar.

Icko’nun Evi

Belgrad Icko’nun Evi
Belgrad Icko’nun Evi – © Fotoğraf: Marija Vujosevic / Shutterstock

Icko’nun Evi, Belgrad’a gelen herhangi bir gezgin için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Ev, şehrin en popüler turistik mekanlarının çoğunun yakınında, Zemun’da yer almaktadır. Icko’nun Evi 18. yüzyılın başlarında inşa edilmiştir ve Sırp barok mimarisinin kalan birkaç örneğinden biridir.

Ev güzel bir şekilde restore edilmiştir ve şimdi bir müze ve kültür merkezi olarak hizmet vermektedir. Ziyaretçiler evi gezebilir ve zengin tarihi hakkında bilgi edinebilir. Icko’s House, gerçekten Belgrad’ın bir mücevheridir ve şehre yapılacak herhangi bir gezide kaçırılmaması gereken bir yerdir.

Ev adını 1802-1803 yılları arasında Zemun’da yaşayan ve o dönemde Osmanlı İmparatorluğu’na karşı 1. Sırp Ayaklanması’nın hazırlıklarında rol oynayan bir tüccar olan Petar Icko’dan almıştır.

Ruzica Kilisesi

Belgrad Ruzica Kilisesi
Belgrad Ruzica Kilisesi – © Fotoğraf: Milos Dumic / Shutterstock

Ruzica Kilisesi, Belgrad’daki en önemli Sırp Ortodoks kiliselerinden biridir. Kalemegdan Parkı içinde yer alan barut deposu ve aynı zamanda askeri kilise olarak kullanılmıştır. Yapım yılı kesin olarak bilinmemekle birlikte yapılan araştırmalar 1400’lü yıllarda yapıldığını gösteriyor.

Osmanlı Devleti’nin 1521’de Belgrad’ı fethinden sonra Ruzica Kilisesi camiye çevrilmiştir. Kilise birçok kez yeniden inşa edildi ve en son 19. yüzyılda yenilendi. Güzel freskleri ve ikonalarıyla tanınan Ruzica Kilisesi popüler bir turizm merkezidir.

Zemun

Belgrad Zemun
Belgrad Zemun – © Fotoğraf: Finn Stock / Shutterstock

Zemun, Sırbistan’ın en popüler turistik yerlerinden biridir. Kasaba, Tuna Nehri’nin sağ kıyısında, Belgrad’ın karşısında yer almaktadır. Zemun, Taurunum olarak bilindiği Roma dönemine kadar uzanan uzun ve zengin bir tarihe sahiptir. Orta Çağ’da Macaristan Krallığı’nın önemli bir sınır kalesiydi.

Zemun’daki en dikkat çekici yerler arasında dar sokakları ve geleneksel Sırp mimarisi ile eski şehir merkezinin yanı sıra Belgrad ve Tuna nehrinin muhteşem manzaralarını sunan Gardos Kulesi yer alır.

Zemun’u ziyaret edecek en iyi zaman, havanın daha ılıman olduğu ilkbahar veya sonbahardır. Zemun’da Eski Kent’i ziyaret etmek, gezinti yolunda yürüyüş yapmak ve Gardoš Kulesi’nden manzarayı hayranlıkla seyretmek dahil görülecek ve yapılacak pek çok şey vardır. Ayrıca sokaklarda sıralanmış birçok restoran ve kafeden birinde geleneksel Sırp mutfağının tadını çıkarabilirsiniz.

Gardos Kulesi (Milenyum Kulesi)

Belgrad Gardos Kulesi (Milenyum Kulesi)
Belgrad Gardos Kulesi (Milenyum Kulesi) – © Fotoğraf: N.m.bear / Shutterstock

Harika bir Belgrad manzarası arıyorsanız, gidilecek en iyi yer Gardos Kulesi. Şehrin Zemun semtinde yer alan bu kule, hem şehrin hem de nehrin muhteşem panoramik manzarasını sunmaktadır.

Panoniyen Ovası’ndaki Macar yerleşiminin 1000. yıldönümünü kutlamak için 1896 yılında inşa edilen bu anıt, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na kadar uzandığı için bazen Milenyum Kulesi olarak da anılır. 1867 yılında kule saat kulesine çevrilmiştir.

Bugün Gardos Kulesi, Belgrad tarihinin ve kültürünün bir simgesidir. Ziyaretçiler asansörle kulenin tepesine çıkabilir veya egzersiz yapmak için merdivenleri tırmanabilir. Girmek için küçük bir ücret var, ancak inanılmaz manzaralar için buna değer.

Büyük Savaş Adası

Belgrad Büyük Savaş Adası
Belgrad Büyük Savaş Adası – © Fotoğraf: Fotokon / Shutterstock

Büyük Savaş Adası, Belgrad’ın hemen kuzeyinde, Tuna Nehri’nin ortasında yer alan küçük bir adadır. Ada, bir dizi tarihi ve kültürel cazibe merkezine ev sahipliği yapmaktadır ve bu da onu hem tarih meraklıları hem de kültür elçileri için harika bir yer haline getirmektedir.

Bir zamanlar bir Roma askeri kampının yeriydi ve daha sonra Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun Sırbistan’ı işgali sırasında önemli bir savaş alanıydı. Bugün, keyifli bir yürüyüş veya piknik öğle yemeği için mükemmel olan güzel bir parktır. Ziyaretçiler ayrıca Great War Island Park’ta keyifli bir gezintinin keyfini çıkarabilir veya birçok simgesel yapıya yakından bakmak için adanın etrafında bir tekne gezisine çıkabilir.

Adada çok sayıda bank ve masa vardır, bu nedenle dinlenecek bir yer bulmak kolaydır. Ayrıca çocuklar için bir oyun alanı ve yakıt ikmali yapmanız gerekirse küçük bir kafe de bulunmaktadır. Dinlenmek için bir yer arıyorsanız veya sadece biraz temiz havanın tadını çıkarmak istiyorsanız, Büyük Savaş Adası kesinlikle görülmeye değer.

Ada Ciganlija

Belgrad Ada Ciganlija
Belgrad Ada Ciganlija – © Fotoğraf: Boky / Shutterstock

Ada Ciganlija, Belgrad’ın merkezinin güneyinde, Sava Nehri’nin üzerinde bulunan ve yarımadaya dönüştürülmüş bir nehir adasıdır. Adını Sırpça Çingene kelimesinden alan bu doğa harikası yer; kumlu plajları, minik gölleri, festivalleri, rekreasyon alanları, bisiklet parkurları, dev su kaydırakları ve su kayaklarıyla adeta bir turizm cennetidir. Özellikle yaz aylarında Belgrad’ı ziyaret edecekseniz mutlaka Belgrad gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

7 km uzunluğunda plajla çevrili olan gölü, Mavi Bayrak’la ödüllendirilmiştir ve sıcak yaz günlerini şehirde geçirmek için tüm olanakları sunmaktadır. Yaz aylarında Belgradlılar ağaçlık bir park olan bu adaya akın ediyorlar. Sonbahar ve kış aylarında çoğunlukla ıssızdır, ama kafeler ve gece kulüpleriyle çevrili güzel bir gezinti yerine dönüşür. Kış aylarında ise göl genellikle donmaktadır.

Golf sahası ve kablolu kayak pisti de dahil olmak üzere 50’den fazla açık hava spor sahasına sahiptir. Futbol sahaları, tenis kortları, hentbol, ​​voleybol ve basketbol sahalarının yanı sıra beyzbol, ragbi ve hokey sahaları ile bungee-jumping, duvara tırmanma ve paintball gibi ekstrem sporlar için tesisler de bulunmaktadır.

Ada Köprüsü

Belgrad Ada Köprüsü
Belgrad Ada Köprüsü – © Fotoğraf: Wr7 / Shutterstock

Yeni Belgrad Köprüsü olarak da bilinen Ada Köprüsü, Belgrad’daki Sava Nehri üzerinde uzanan askılı bir köprüdür. 1967-1970 yılları arasında inşa edilen köprü, Yeni Belgrad’ın simgelerinden biridir.

Ada Köprüsü 1.040 metre uzunluğunda ve 520 metre ana açıklığa sahip. Köprü, iki trafik şeridi ve iki yaya kaldırımıyla Sava Nehri’ni kaplıyor ve geceleri renkli LED ışıklarla aydınlatılıyor. Hem yerel halk hem de turistler için popüler bir mekandır, bu yüzden iyi bir yer bulmak için oraya erken gittiğinizden emin olun.

Belgrad Ulusal Tiyatrosu

Belgrad Ulusal Tiyatrosu
Belgrad Ulusal Tiyatrosu – © Fotoğraf: Nenad Nedomacki / Shutterstock

Belgrad’daki Ulusal Tiyatro, şehrin önde gelen tiyatro ve opera binasıdır. Şehrin merkezinde yer almaktadır ve en popüler turistik yerlerden biridir. 1869 yılında inşa edilen tiyatro 1.800 kişiliktir.

Ülkenin en prestijli sahne sanatları topluluklarından ikisi olan Sırp Ulusal Tiyatro Opera ve Balesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatro ayrıca yıl boyunca bir dizi başka kültürel etkinliğe de ev sahipliği yapıyor ve bu da onu sanatla ilgilenen herkes için ziyaret etmek için harika bir yer yapıyor.

Bina, siyasi olaylar nedeniyle yüzyıllar boyunca birçok bombalamaya maruz kalmıştır. Ancak restorasyonlar nedeniyle bugün ayakta kalıyor ve seyircisine tiyatro, drama, opera ve bale sunuyor.

Sava Promenade (Sava Kordonu)

Sava Promenade
Sava Promenade – © Fotoğraf: Ljubomir Žarković / Shutterstock

Sava Promenade, Belgrad’ın en popüler turistik yerlerinden biridir. Sava Nehri kıyısı boyunca uzanan yürüyüş yolu, nehrin ve şehir silüetinin muhteşem manzaralarını sunmaktadır.

Ziyaretçiler patika boyunca keyifli bir yürüyüş yapabilir, birçok banktan birinde dinlenebilir veya restoranlardan birinde yemek yiyebilir. Gezinti yeri aynı zamanda insanları izlemek ve Belgrad’ın canlı atmosferinin tadını çıkarmak için harika bir yerdir.

Savamala — Beton Hala (Concrete Hall)

Beton Hala (Concrete Hall)
Beton Hala (Concrete Hall) – © Fotoğraf: Lazar Gugleta / Unsplash

Savamala, hem turistler hem de yerel halk için Belgrad’ın en popüler bölgelerinden biridir. Bu büyük ölçüde, modaya uygun bir bar, kulüp ve müzik mekanına dönüştürülen terk edilmiş devasa bir depo olan Beton Hala‘dan kaynaklanıyor.

Ziyaretçiler bir içkinin tadını çıkarabilir veya canlı müzik ya da DJ’ler eşliğinde gece boyunca dans edebilirler. Alan artık, hepsi birbirine yürüme mesafesinde olan barlar, kulüpler ve restoranlar ile şehrin en iyi gece hayatından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Rahatlamak ve güzel vakit geçirmek için bir yer arıyorsanız, Beton Hala tam size göre.

Belgrad Hayvanat Bahçesi (Beo zoo vrt)

Belgrad Hayvanat Bahçesi (Beo Zoo Vrt)
Belgrad Hayvanat Bahçesi (Beo Zoo Vrt)

1936 yılında dönemin Belgrad belediye başkanı Vlada Ilic tarafından kurulan Belgrad Hayvanat Bahçesi (Beo zoo vrt), Kalemegdan Parkı’nın içinde yer alan bir hayvanat bahçesidir. 1936’da kurulmuş ve Sırbistan’ın en büyük hayvanat bahçesidir ve aynı zamanda güneydoğu Avrupa’daki en eski hayvanat bahçelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Belgrad’ın tamamında olduğu gibi iki kez bombalanan hayvanat bahçesindeki hayvanlar, bu saldırılar sonucunda telef olmuştur. Bazıları ise yuvalarından kaçarak, civardaki evlerde yaşayan insanları tehdit etmiştir. Bu olay sonucunda ne yazık ki çözüm olarak hayvanların tamamı katledilmiştir.

Vahşi ve üzücü geçmişine rağmen günümüzde hala turistler ve yerli halk tarafından oldukça ilgi görmektedir. Hayvanat bahçelerini her ne kadar pek tasvip etmesek de, bilgi almanız adına Belgrad gezilecek yerler listemize eklemek istedik.

Jevremovac Botanik Bahçesi

Jevremovac Botanik Bahçesi
Jevremovac Botanik Bahçesi – © Fotoğraf: Eugene D. / Unsplash

Jevremovac Botanik Bahçesi, Belgrad’ın en güzel yerlerinden biridir ve kesinlikle görülmeye değerdir. Bahçe 1874 yılında kuruldu ve 3.000’den fazla farklı bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

12 hektarlık bir alanı kaplayan bahçede sera, kütüphane ve herbaryum bulunmaktadır. Ayrıca çok sayıda gölet ve çeşmenin yanı sıra çok çeşitli ağaç ve çiçekler de vardır. Ziyaretçiler bahçelerde keyifli bir yürüyüş yapabilir veya sunulan rehberli turlardan birine katılabilir.

Bahçe, bitki koruma ve araştırmalarının yanı sıra eğitim ve halka erişimde önemli bir rol oynamaktadır. Ziyaretçiler güzel bahçelerin, seraların ve sergilerin keyfini çıkarmanın yanı sıra eğitim programlarına ve etkinliklere katılabilirler.

Belgrad Nikola Tesla Havalimanı (BEG)

Belgrad Nikola Tesla Havalimanı (Beg)
Belgrad Nikola Tesla Havalimanı (Beg)

Belgrad Nikola Tesla Havalimanı, Sırbistan’ın Belgrad kentine hizmet veren ana uluslararası havalimanıdır. Belgrad şehir merkezinin 18 kilometre batısında, Surčin belediyesinde yer almaktadır. Havaalanı adını Sırp-Amerikalı mucit ve elektrik mühendisi Nikola Tesla’dan alıyor.

Havalimanının iç hat uçuşları için Terminal 1 ve dış hat uçuşları için Terminal 2 olmak üzere iki terminali vardır. Aynı zamanda bir VIP terminaline sahiptir. Havaalanı, Sırbistan’ın ulusal bayrak taşıyıcısı olan Air Serbia için bir merkez ve düşük maliyetli havayolları Wizz Air ve EasyJet için bir üs olarak hizmet veriyor.

Özet

Belgrad, Doğu Avrupa’nın en güzel ve değeri bilinmeyen şehirlerinden biridir. Çarpıcı mimarisi, canlı kültürü ve sıcakkanlı yerel halkıyla hızla popüler bir turizm merkezi haline gelmesine şaşmamalı.

Tarihi anıtlarını keşfetmekten şehrin en iyi bar ve restoranlarından bazılarını ziyaret etmeye kadar, Belgrad’da ziyaret edilecek o kadar çok harika yer var ki bu, onu her gezgin için mutlaka görülmesi gereken bir yer haline getiriyor.

İster bir hafta sonu kaçamağı, ister daha uzun bir tatil yeri arıyor olun, Belgrad’da herkes için bir şeyler vardır; bu nedenle Belgrad’da yapılacaklar listenize mutlaka buraları ekleyin!

Bunu Sevdiklerinizle Paylaşın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir