Abone Olun & Tasarruf Edin

Ankara en iyi avm listesi

Ankara Alışveriş Merkezleri Listesi (10+ En İyi AVM Hangisi?)

Her bir Ankara alışveriş merkezi nasıl bir kitleye hitap ediyor? Ankara alışveriş merkezleri listemizde Ankara'nın en büyük ve en popüler alışveriş merkezlerini keşfedin.


Bu yazımızda Ankara alışveriş merkezleri adına ne varsa bir bir analiz ettik ve başka yerlerde bulamayacağınız özel bir arşiv oluşturduk. Üstelik internetteki en kapsamlı Ankara avm’leri listesi olarak da yeni bilgilerle sürekli de güncel tutuyoruz.

Türkiye’nin ikinci büyük şehri olan Ankara en iyi avm denince, İstanbul’dan sonra akıllara gelen en önemli şehirlerden biri. Ankara’daki alışveriş merkezi anlayışını çok eski kalıp kendini yenilemeyenler, eski olup tekrardan restore edilenler ve yeni yapılanlar şeklinde 3 ayrı kategoriye ayırmak mümkün. An itibariyle Ankara’daki mevcut alışveriş merkezi sayısı 50’yi geçiyor.

Ankara alışveriş merkezlerinin içinde en iyisi hangisi? Hangi Ankara alışveriş merkezleri, hangi kitleye hitap ediyor? Gelin sizlerle birlikte Ankara’nın en büyük ve en çok ilgi gören alışveriş merkezlerine Ankara avm’ler listesi içerisinde göz atalım.

Toplu taşıma kullanarak seyahat etmeyi sevenler için de altlarına ek olarak toplu ulaşım alternatiflerini de ekledik. Eğer bilgilerde bir yanlışlık ya da eksiklik olduğunu düşünüyorsanız yorum bölümünde belirtebilirsiniz.

Kentpark Ankara

Kentpark Ankara
Kentpark Ankara – Ankara Alışveriş Merkezleri Listesi

10 yılı aşkın süredir Ankaralıların hizmetinde olan Kentpark AVM; ofisler dahil 242.000 metrekarelik kapalı alan ve 80.000 metrekarelik kiralanabilir alanıyla Ankara’nın en büyük alışveriş merkezlerinden biridir. İmkanları ve ulaşım kolaylığı nedeniyle Ankara en iyi avm listemizin de başında yer alıyor.

Çankaya semtinde Eskişehir Yolu üzerinde (Dumlupınar Bulvarı) 200’ün üzerinde markayla hizmet veren Kentpark; sineması, fitness salonu, göleti, bowling salonu, çocuk oyun alanı, dans okulu, kapalı otoparkı ve merkezi konumu itibariyle de oldukça popüler bir yer haline gelmiştir.

Karşısında Orta Doğu Teknik Üniversitesi‘nin kampüsü ve yanında bir diğer alışveriş merkezi Cepa AVM‘nin de yer aldığı bu alışveriş merkezine M2 metrosunun Orta Doğu Teknik Üniversitesi durağında inerek ulaşabilirsiniz. Bunun dışında Ankara’nın merkezi noktalarından kalkan otobüs ve minibüslerle de rahatlıkla ulaşmak mümkün.

Ankamall

Ankamall
Ankamall – Ankara Alışveriş Merkezleri Listesi

İlk kez 1999 yılında Migros Ankara Alışveriş Merkezi adı altında açılıp çok fazla ilgi görünce 2006’da yenilenerek Ankamall AVM olarak hizmet vermeye başlayan bu yer, Ankaralıların kalbinin attığı yerlerden biri olarak biliniyor.

Yenimahalle ilçesinin Akköprü semtinde Mevlana Bulvarı üzerinde 330’u aşkın markayla yer alan Ankamall AVM; 120.000 metrekarelik kiralanabilir alanı, 6.000 araçlık ücretsiz otoparkı, kafeleri, restoranları, sinema salonları ve çocuklar için oyun alanlarıyla her gün çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Nispeten eski ve karışık bir yapısı olan Ankamall mağazalar açısından fark yaratıyor.

Başkent Millet Bahçesi‘ne ve tarihi Akköprü köprüsüne yakın olması ve merkezi konumu nedeniyle oldukça ulaşılabilir olan bu alışveriş merkezine M1 metrosunun Akköprü durağında inerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bunun dışında Ankara’nın merkezi noktalarından kalkan otobüs ve minibüslerle de rahatlıkla ulaşmak mümkün.

Panora

Panora
Panora – Ankara Alışveriş Merkezleri Listesi

350.000 mozaiğin bir araya gelmesiyle oluşan ortasındaki Piri Reis haritasıyla öne çıkan Panora AVM; gök kubbesi gibi mimari özellikleriyle öne çıkıyor.

Çankaya‘nın Oran semtinde 200’ün üzerinde mağaza ile alışveriş imkanı sunan Panora‘da aynı zamanda 75.000 ton su kapasiteli iki büyük akvaryum, 40.000 metrekarelik peyzaj alanı PanoraPark, Cinemaximum, Panora Sanat Merkezi, Actor Studio, Mars Athletic Club ve Joyland ile eğlence adına da çok sayıda seçenek sunuyor. Ayrıca bu alışveriş merkezinin açılış ve kapanış saatlerinden bağımsız olarak hizmet veren, Türk, Çin, İtalyan, Akdeniz mutfağı gibi dünya lezzetlerinden örnekleri bulabileceğiniz teras bölümü de bulunuyor.

Her ne kadar raylı sistem ulaşımıyla direkt bağlantısı olmasa da Panora AVM‘ye özel araçlarınız ve diğer toplu taşıma araçlarını kullanarak erişebilirsiniz.

Metromall

Metromall
Metromall – Ankara Alışveriş Merkezleri Listesi

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ise en büyük üstü açılabilir alışveriş merkezi olan Metromall Alışveriş Merkezi; Ankara için 2017 yılında açılan oldukça yeni ve modern bir seçenek oldu.

Etimesgut ilçesinin Eryaman semtinde yer alan ve 200’den fazla mağazasıyla çevresindeki geniş nüfusun dikkatlerini üzerine çeken alışveriş merkezi; 3000 araçlık ücretsiz otoparkı, restoranları, sinema salonları ve eğlence merkezleri ile de öne çıkıyor.

Eryaman Stadyumu ve Sincan Harikalar Diyarı parkına da yakın bir konumda yer alan bu alışveriş merkezine M3 metrosunun Devlet Mahallesi durağında inerek ulaşabilirsiniz. Bunun dışında Ankara’nın merkezi noktalarından kalkan otobüs ve minibüslerle de rahatlıkla ulaşmak mümkün.

Gordion

Gordion
Gordion – Ankara Alışveriş Merkezleri Listesi

Forum Ankara Outlet gibi Türkiye’deki “Forum” ile başlayan alışveriş merkezleriyle bilinen dünyaca ünlü Multi grubunun bir yatırımı olan Gordion AVM, Ankara’nın ilk yeşil alışveriş merkezi olarak biliniyor.

Çankaya ilçesinin Çayyolu semtinde yer alan Gordion AVM, 50.000 metrekarelik kiralanabilir alanında 150’den fazla mağaza ve yeme içme alternatifiyle ziyaretçilerini ağırlıyor. Aynı zamanda alışveriş merkezinde gurmelere hitap eden mağaza ve marketler de bulunuyor.

Ankara’nın güneybatısında yer alan alışveriş merkezine M2 metrosunun Çayyolu istasyonu üzerinden rahatlıkla ulaşabilmek mümkün. Ayrıca bölgeye ulaşan diğer toplu taşıma araçlarını da tercih edebilirsiniz.

Anatolium Ankara

Anatolium Ankara
Anatolium Ankara – Ankara Alışveriş Merkezleri Listesi

2011 yılında oldukça yeni ve modern bir yaklaşımla Ankaralıların hizmetine açılan Anatolium AVM, 34.000 metrekarelik alanda yerli ve yabancı 100’e yakın mağazasıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. Ulaşım açısından dezavantajlı olsa da yine de Ankara en iyi avm listemize girmeyi başarıyor.

Mamak ilçesinde Doğukent ve Natoyolu Bulvarı‘nın kesişiminde yer alan alışveriş merkezi; elektronik, ev tekstili, hazır giyim, restoran, kafe, çocuk ve eğlence alanlarıyla öne çıkıyor. Ayrıca Ankara’nın IKEA‘sı da burada yer alıyor.

Ankara’nın en uzak noktasından dahi 25 dakikada ulaşılabilen bu alışveriş merkezine ne yazık ki raylı sistem ulaşımıyla erişmek mümkün değil. Şehrin merkezi noktalarından kalkan otobüs ve minibüslerle ya da özel araçlarınızla ulaşabilirsiniz.

[lasso ref=”150-stanbul-alveri-merkezleri-listesi-en-yi-avmler” id=”50476″ link_id=”3331″]

Next Level

Next Level
Next Level – Ankara Alışveriş Merkezleri Listesi

2013 yılında modern bir vizyonla Ankara’ya kazandırılan Next Level AVM, alışveriş opsiyonlarının yanı sıra kültür sanat ve yaşama dair seçenekleriyle de öne çıkıyor.

Ankara’nın merkezi noktalarından biri olan Söğütözü semtindeki Eskişehir ve Konya yollarının kesişim noktasında bulunan Next Level, çok sayıda mağazası ve yeme içme opsiyonları da sunuyor. Çok fazla mağaza seçeneği sunamasa da modern mimarisiyle dikkatleri çekiyor.

En eski Ankara alışveriş merkezlerinden biri olan Armada‘nın da karşısında konumlanan Next Level Alışveriş Merkezi‘ne M2 metrosunun Söğütözü durağında inerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Ankara’nın merkezi noktalarından kalkan otobüs ve minibüslerle de rahatlıkla ulaşmak mümkün.

Cepa

Cepa
Cepa – Ankara Alışveriş Merkezleri Listesi

2007 yılında açılan Cepa AVM, gün ışığı alan ön ve arka atriumlarıyla, geniş ve ferah dolaşım alanlarıyla ve sıcak iç mimarisiyle ziyaretçisini ağırlıyor.

Çankaya ilçesinde Eskişehir Yolu üzerinde (Dumlupınar Bulvarı) 200’ün üzerinde markayla hizmet veren Cepa‘da giyimden gıdaya, ev eşyasından oyuncağa, kısaca her türlü ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Yanıbaşındaki komşusu Kentpark AVM ve karşısındaki Orta Doğu Teknik Üniversitesi‘nin kampüsü ile birlikte oldukça merkezi bir noktada yer alan bu alışveriş merkezine M2 metrosunun Orta Doğu Teknik Üniversitesi durağında inerek ulaşabilirsiniz. Bunun dışında Ankara’nın merkezi noktalarından kalkan otobüs ve minibüslerle de rahatlıkla ulaşmak mümkün.

Forum Ankara Outlet

Forum Ankara Outlet
Forum Ankara Outlet – Ankara Alışveriş Merkezleri Listesi

Merkezi noktalara uzaklığı nedeniyle bir türlü Ankaralıların gönlünde taht kurmayı başaramayan Forum Ankara Outlet; yine de ünlü markaların uygun fiyatlı outlet ürünlerini sattığı 86.300 metrekarelik yüksek kapasitesiyle Ankara en iyi avm listemize girmeyi başarıyor.

Ankara’nın kuzeyinde, Keçiören ilçesinde 2008 yılında kendine has yarı açıkhava konsepti ile açılan Forum Ankara Outlet; Türkiye’de genellikle “Forum” ile başlayan alışveriş merkezleri zincirleriyle bilinen Multi şirketinin bir yatırımı olarak karşımıza çıkıyor.

Tesco Kipa hipermarketi, Bauhaus Yapı Marketi ve Media Markt gibi yüksek kapasiteli önemli mağazalarıyla öne çıkan alışveriş merkezinde çok sayıda yeme içme opsiyonu da yer alıyor.

Raylı sistem ile ulaşmanın mümkün olmadığı alışveriş merkezine gitmek için en rahat yol özel araçlar ve diğer toplu taşıma araçlarıdır.

Armada

Armada
Armada – Ankara Alışveriş Merkezleri Listesi

İlk kez 2002 yılında hizmete açılan Armada AVM için Ankara’nın en eski ve bilinen Ankara alışveriş merkezlerinden biridir desek yanlış olmaz. 2012 yılında büyüme ve yenilenme projesiyle yeniden restore edilen Armada; çevresindeki diğer büyük projelerin etkisiyle eski popülerliğini yitirmiş olsa da; çevresindeki iş merkezleri nedeniyle çoğunlukla beyaz yakalılardan oluşan hala niş bir kitleye sahip.

Çankaya‘nın Söğütözü semtinde 125.000 metrekarelik geniş bir alana yayılan Armada, ortasından bir köprü ile diğer ek binasına bağlanıyor. 250’ye yakın mağaza ve yeme içme alternatifi bulunan alışveriş merkezi, özellikle her iki tarafındaki gurme restoran ve kafeleri ile öne çıkan Hayat Sokağı projesiyle dikkat çekiyor.

Yeni komşusu Next Level Alışveriş Merkezi‘nin de karşısında konumlanan Armada Alışveriş Merkezi‘ne M2 metrosunun Söğütözü durağında inerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Ankara’nın merkezi noktalarından kalkan otobüs ve minibüslerle de rahatlıkla ulaşmak mümkün.

Diğer Ankara alışveriş merkezleri

Yukarıdaki Ankara en iyi avm listesine tam olarak koyamadığımız diğer Ankara alışveriş merkezlerini de bir arada toplamak istedik. Liste modern mimari, ulaşım alternatifi, hacim ve mağaza sayısı baz alınarak alfabetik olarak oluşturulmuştur.

365 (Yıldız), Acity Outlet (Yenimahalle), Antares (Etlik), Arcadium (Çayyolu), Atakule (Çankaya), ATG (Çankaya), Atlantis (Batıkent), Bilkent Center (Bilkent), Göksu (Eryaman), Kuzu Effect (Oran), Nata Vega (Mamak), Optimum Outlet Ankara (Eryaman), Podium (Yenimahalle), Taurus (Balgat), Tepe Prime (Çankaya), Vega (Subayevleri)

Diğer orta ölçekli Ankara alışveriş merkezleri

Ankara da tıpkı İstanbul gibi tam bir avm cenneti. Bu nedenle Ankara en iyi avm listemize koyamadığımız çok sayıda alışveriş merkezini bir arada toplamak istedik. Bu listedeki Ankara alışveriş merkezleri modern mimari, ulaşım alternatifi, hacim ve mağaza sayısı baz alınarak alfabetik olarak listelenmiştir.

Ankor (Eryaman), Ankuva (Bilkent), Ansera (Çankaya), Akvaryum (Batıkent), Arya (Eryaman), Batıpark (Yenimahalle), Concept Eryaman (Eryaman), Dolphin (Eryaman), Emporia (Etimesgut), FTZ (Keçiören), Galaxy (Eryaman), Galeria (Eryaman), Galleria (Çayyolu), Gimart Outlet (Yenimahalle), Grossmall (Keçiören), Karum (Kavaklıdere), Kızılay (Kızılay), Nişantaşı Pazarı (Oran), Mesa Plaza (Çayyolu), Metrokent (Etimesgut), Meydan (Batıkent), Minasera (Çayyolu), One Tower (Oran), Turkuaz (Çayyolu), Üstün Dekocity (Erler)

Yapımı devam edenler

Bazı Ankara alışveriş merkezlerinin yapımı ise devam ediyor. Umuyoruz ki bunlardan biri tamamlandıktan sonra Ankara en iyi avm listemize girmeyi başarabilir. Bu listedeki Ankara alışveriş merkezleri inşaat ya da proje halinde olmaları baz alınarak alfabetik olarak listelenmiştir.

Ankara Park City (Batıkent)

Kapanan Ankara alışveriş merkezleri

Bu listemizdeki yerler de belki Ankara en iyi avm listesine girebilecek kadar başarılı olabilirlerdi, ama olamadılar. İşte Ankara’nın tutunamayarak kapanan Ankara alışveriş merkezleri:

Carrefoursa AVM (Batıkent), Park Vera AVM (Yenimahalle)

Abone Olun & Tasarruf Edin

Fatih Ozdemir
Fatih Ozdemir

İstanbul'dan Londra'ya gelir gelmez, tasarruf yapmanızı sağlayacak ekonomik ipuçları ve püf noktalarıyla dolu bir web sitesi olan Kuponigo'yu kurdum. Web geliştirme ve tasarım konusundaki yeteneğimle güzel ve işlevsel web siteleri hazırlarken, yazılarımla da insanlara tasarruf etmeleri için güç veriyorum. Klavyeye yapışmadığım zamanlarda, daha az sıradan bir hayata denk geleceksiniz - belki arada sırada şehirden kaçmak ya da söylenen bir iki Eurovision marşı.

Düşüncenizi Paylaşın