Amsterdam’da Gezilecek Yerler Listesi ve Gezi Rehberi (60+ Mekan)

Amsterdam, Hollanda'da ziyaret edilecek en iyi 60 yeri keşfedin! İkonik simge yapılardan gizli mücevherlere kadar bu Amsterdam'da Gezilecek Yerler rehberimizde her şey var. Seyahatinizi bugün planlamaya başlayın!
0 / 5 Puan: 5

Puan:

Amsterdam’da gezilecek yerler listesini de içeren bir Amsterdam gezi rehberi arıyorsanız, doğru yere geldiniz 🙂 Hollanda’nın başkenti Amsterdam; kanalları, laleleri, müzeleri ve sarayları ve hayal edebileceğinizden çok daha inanılmaz deneyimler sunan bir Avrupa şehridir.

Şehir olası sel baskınını yönetmek için baraj yapılmış olan Amstel’in üzerine inşa edilmiş. Yani şehrin adı da Amstel barajından gelmektedir. Amsterdam, 12. yüzyılın sonlarında mütevazı bir balıkçı köyü olarak kurulmuş olsa da; 17. yüzyılın Hollanda Altın Çağı sırasında dünyanın en önemli limanlarından biri ve aynı zamanda büyük finans ve ticaret merkezi haline gelmiştir.

Şehir 19. ve 20. yüzyıllarda daha da büyüdü ve çok sayıda yeni mahalle kazandı. Sloten gibi çoğu mahalle UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer almaktadır ve korunmaktadır.

Aynı zamanda dünyanın da en romantik ve en güzel şehirlerinden biri olma ününe sahip olan Amsterdam; aynı zamanda stratejik konumu nedeniyle de çoğunlukla Asya ve Amerika uçuşları için Avrupa’daki mola noktasıdır. Bu nedenle Amsterdam uçak bileti bulmak oldukça kolaydır ama bu yoğunluğun sonucunda Amsterdam otel bulma konusunda zor şehirlerden biridir.

Bu yüzden turistler aktarma süreleri boyunca Amsterdam turu yaparak, meşhur yemekleri yiyerek ve şehri gezerek zamanlarını verimli harcıyorlar. Wikipedia‘ya göre Amsterdam her yıl milyonlarca turist ağırlamaktadır.

Amsterdam fiyat açısından klasik bir Avrupa şehirlerinden biraz fazladır. Bunun sebebi oldukça turistik olmasından da kaynaklanıyor. Genellikle Amsterdam alkol fiyatları ile hemen yanıbaşındaki Almanya’nın fiyatlarını karşılaştırdığınızda durumu farkedebilirsiniz.

Bizler de bu muhteşem şehirdeki serüveninizi kolaylaştırmak adına detaylı bilgi içeren kapsamlı bir Amsterdam gezi rehberi ve Amsterdam’da gezilecek yerler listesi hazırladık. Dilerseniz listedeki tüm yerlere aşağıdaki Amsterdam’da gezilecek yerler haritası üzerinden de ulaşabilir ve telefonunuza kaydedebilirsiniz.

İndirimleri Yakala
Bütçenize Uygun Tatil & Seyahat Kampanyaları ve İndirim Kodları

Sıkı bir bütçenin sizi dünyayı keşfetmekten alıkoymasına izin vermeyin. İndirim kodlarımız, bütçe bilincine sahip gezginler için en iyi seyahat ve tatil fırsatlarını sunar.

Şimdi Keşfedin

Grachtengordel

Amsterdam Grachtengordel
Amsterdam Grachtengordel – © Fotoğraf: Grillot Edouard / Unsplash

Ağustos 2010’da UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne eklenen, Amsterdam‘ın merkezinde bulunan Grachtengordel; on yedinci yüzyıldan kalma kanallarıyla ve klasik Amsterdam mimarisi dar evleriyle ünlü tarihi bir mahalledir.

“Grachtengordel” adı Hollandaca “kanal kuşağı” anlamına gelir ve kanalların şehri selden korumak için inşa edildiği gerçeğini ifade eder. Günümüzde kanallar popüler turistik yerlerdir ve yüzme, tekne gezintisi ve yürüyüş gibi boş zaman etkinlikleri için kullanılmaktadır. Amsterdam’da gezilecek en iyi yerler genellikle bu civardadır.

Dam Meydanı

Amsterdam Dam Meydanı
Amsterdam Dam Meydanı – © Fotoğraf: Charl Van Rooy / Unsplash

Dam Meydanı, Amsterdam’ın merkezinde halka açık bir meydandır. Adını 16. yüzyılda Vondelpark’ı sellerden korumak için inşa edilen Amsterdam Barajı’ndan almıştır. Meydan, şehrin stratejik bir noktasında, Nieuwmarkt ve Zeedijk bölgeleri arasında yer alır.

17. yüzyıldan beri halka açık etkinlikler için kullanılmaktadır. Bugün birçok kafe, bar ve restoranın yanı sıra sanat galerileri ve anıtlarıyla Amsterdam’ın en popüler turistik yerlerinden biridir. Meydanda ayrıca Hollanda’nın eski Başbakanı Philips van Agt’ın bir anıtı da bulunuyor.

Amsterdam Kraliyet Sarayı

Amsterdam Kraliyet Sarayı 
Amsterdam Kraliyet Sarayı – © Fotoğraf: Travelpixs / Shutterstock

Amsterdam Kraliyet Sarayı, Amsterdam’daki bir bina kompleksidir. Hollanda hükümdarı ve ailesinin resmi konutudur. Saray ayrıca önemli devlet törenleri ve toplantılarının yanı sıra bir kütüphane ve sanat koleksiyonuna da ev sahipliği yapmaktadır.

Saray, 1625 yılında Hendrick de Keyser tarafından daha eski bir kalenin bulunduğu yere inşa edilmiştir. 1640’tan 1648’e kadar, Orange-Nassau Evi’nin yönetimi sırasında ülkenin başkenti olarak hizmet etti.

1806’da Amsterdam, Napolyon tarafından ilhak edildikten sonra saray, Avrupa’daki ana imparatorluk konutu oldu. 1815’te Hollanda hükümetinin merkezi oldu ve 1890’a kadar öyle kaldı. O zamandan beri esas olarak kraliyet törenleri için kullanılıyor.

Rijksmuseum

Amsterdam Rijksmuseum
Amsterdam Rijksmuseum – © Fotoğraf: Resul Muslu / Shutterstock

Amsterdam’daki Rijksmuseum, dünyanın en ikonik sanat eserlerinden bazılarına ev sahipliği yapan dünyanın en ünlü müzelerinden biridir. Sergilenen toplam iki milyondan fazla nesneyle bu müzenin herkes için bir şeyler sunacağı kesin.

Müze 1853’te kuruldu ve kısa sürede şehrin en popüler turistik yerlerinden biri haline geldi. Koleksiyon, eski Mısır heykellerinden çağdaş Hollanda sanatına kadar yüzyıllara yayılıyor ve her zaman görülecek yeni bir şeyler var.

Daha rahat bir ziyaret arıyorsanız, Rijksmuseum’da dinlenebileceğiniz ve Amsterdam’ın manzaralarının ve seslerinin keyfini çıkarabileceğiniz birkaç bahçe vardır. Ya da kendinizi daha enerjik hissediyorsanız, tarihin en ünlü resim ve heykellerinden bazılarını bulacağınız müzenin ana salonuna gidin.

Anne Frank’ın Evi

Amsterdam Anne Frank’ın Evi 
Amsterdam Anne Frank’ın Evi&Nbsp;– © Fotoğraf: Dennis Van De Water / Shutterstock

Anne Frank’ın Evi, Amsterdam’da 1941’de doğan Anne Frank’ın hayatı ve eserlerinin anısına Amsterdam’da bulunan bir müzedir. Anne Frank’in ve ailesinin iki yıl boyunca Nazilerden saklandığı ve yakalanıp Auschwitz’e sürülmeden önce kaldığı ev buradadır. 1945’te onun ölümünden sonra aileye iade edildi ve o zamandan beri müze olarak halka açık.

Ev, her biri Anne’nin hayatının farklı bir dönemini temsil eden dört bölüme ayrılmıştır: çocukluk, saklanma, hapis ve ölüm sonrası şöhret. Ziyaretçiler Anne Frank’ın yatak odasını keşfedebilir, yazı masasını inceleyebilir ve günlüğü gibi orijinal belgeleri görüntüleyebilir. Ayrıca Auschwitz’de hapsedilen ancak hayatta kalan Anne’nin babası Otto Frank’a adanmış bir bölüm de var.

Amsterdam Müzesi

Amsterdam Müzesi
Amsterdam Müzesi

Amsterdam Müzesi, Amsterdam’a gelen her ziyaretçinin mutlaka görmesi gereken bir müzedir. 16. yüzyıldan günümüze geniş bir sanat koleksiyonuna sahip olan müzede Rembrandt, Vincent van Gogh ve Piet Mondrian gibi ünlü sanatçıların eserleri yer alıyor. Güzel mimarisi ve süslü süslemeleri ile binanın kendisi de görülmeye değer.

Müze 1892’de kuruldu ve sanat, arkeoloji, tarih ve doğa tarihi koleksiyonlarına sahip. Ayrıca Rembrandt ve Johannes Vermeer’in çalışmaları da dahil olmak üzere geniş bir resim koleksiyonu içerir.

De Wallen (Red Lights)

Amsterdam De Wallen (Red Lights)
Amsterdam De Wallen (Red Lights) – © Fotoğraf: Noralí Emilio / Unsplash

Amsterdam’ın kalbinde yer alan De Wallen, eskiden genel olarak seks işçiliği ile tanınan, soylulaştırılan ve şimdi modaya uygun mağazalar, restoranlar ve barlara ev sahipliği yapan bir Red Light (Kırmızı Işık) bölgesidir. Etrafta dolaşmak ve keşfetmek için harika bir yer ve görülecek ve yapılacak pek çok ilginç şey var.

Bölge, küçük, özel apartmanlarda çalışan fahişeler tarafından kırmızı ışık bölgesi olarak kullanıldığı 17. yüzyıla kadar uzanan uzun ve renkli bir tarihe sahiptir.

Singel Kanalı

Amsterdam Singel Kanalı 
Amsterdam Singel Kanalı – © Fotoğraf: Azhrjl / Unsplash

Singel Kanalı, Amsterdam’ın merkezinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bir su kanalıdır. 1629 – 1633 yıllarında şehrin iki ana kanalı olan Amstel ve Singel’i birbirine bağlamak için inşa edilmiştir. Damrak’taki Amstel Nehri’nden Zeedijk’teki Singel Nehri’ne uzanan kanal 2,2 km uzunluğundadır.

Kanal, en son 1984-1985 yıllarında olmak üzere iki kez yenilenmiştir. Kanalın en ilginç yanı, bugün hala faaliyette olan 17 adet kanalıdır. Singel Kanalı ayrıca bir dizi restoran ve kafenin yanı sıra çeşitli sanat galerileri ve müzelere ev sahipliği yapmaktadır. Güneşli bir günde yapacak bir şey arıyorsanız, Amsterdam’ın birçok kanalından birinde yürüyüşe çıkın!

Spui Meydanı

Amsterdam Spui Meydanı
Amsterdam Spui Meydanı – © Fotoğraf: Harry Beugelink / Shutterstock

Spui Meydanı, Amsterdam’ın kalbinde çok sayıda mağaza, restoran ve kafenin bulunduğu, araç trafiğine kapalı, hareketli bir alandır. Şehri keşfetmekle geçen yoğun bir günün ardından insanları izlemek ve dinlenmek için mükemmeldir. Meydan ayrıca Rijksmuseum, Van Gogh Müzesi ve Concertgebouw’a ev sahipliği yapmaktadır.

Meydan, Hendrick de Keyser tarafından tasarlandı ve 1630 ile 1635 yılları arasında inşa edildi. 1628 yılında inşa edilen Devlet Kilisesi de dahil olmak üzere 17. yüzyıla kadar uzanan çeşitli binalarla çevrilidir.

Oude Kerk (Eski Kilise)

Amsterdam Oude Kerk (Eski Kilise) 
Amsterdam Oude Kerk (Eski Kilise) – © Fotoğraf: Nattee Chalermtiragool / Shutterstock

Amsterdam’daysanız ve ziyaret etmek için güzel bir eski kilise arıyorsanız, Oude Kerk’e gidin. Bu heybetli Gotik bina, sadece çarpıcı mimarisi için değil, aynı zamanda arkasındaki ilginç tarih için de kesinlikle görülmeye değer.

14. yüzyılda inşa edilen Oude Kerk, 1672’de bir yangında yok olana kadar Amsterdam’daki ana Protestan kilisesi olarak hizmet vermiştir. Bina, birçok orijinal taş kullanılarak yeniden inşa edilmiştir ve o zamandan beri UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak belirlenmiştir.

Dindar biri olsanız da olmasanız da, Oude Kerk’ü ziyaret etmek Amsterdam’da mutlaka yapılması gereken bir şey. Sadece mimari harika değil, aynı zamanda arkasındaki tarih de büyüleyici.

De Nieuwe Kerk (Yeni Kilise)

Amsterdam De Nieuwe Kerk (Yeni Kilise)
Amsterdam De Nieuwe Kerk (Yeni Kilise) – © Fotoğraf: Kavalenkava / Shutterstock

De Nieuwe Kerk (Yeni Kilise), 16. yüzyıldan kalma bir Amsterdam simgesidir ve şehrin en popüler turistik yerlerinden biridir. Kilise aslen 1576’daki Büyük Yangında yıkılan daha eski ve daha küçük bir kilisenin yerine inşa edildi.

Ünlü mimar Hendrick de Keyser, benzersiz bir üçgen biçimli çatıya sahip olan kiliseyi tasarladı. Kilise her gün sabah 9’dan akşam 5’e kadar açıktır ve giriş ücretsizdir. Öne çıkan özellikler arasında, bir zamanlar Piet Hein’a ait olan 17. yüzyıldan kalma büyük bir mezar taşı olan Çarmıha Gerilme’yi tasvir eden güzel bir vitray pencere ve kilisenin ünlü uzun org borusu yer alıyor.

Nieuwmarkt ve De Waag Binası

Amsterdam Nieuwmarkt Ve De Waag Binasi
Amsterdam Nieuwmarkt Ve De Waag Binası – © Fotoğraf: Wut_Moppie / Shutterstock

Nieuwmarkt, Amsterdam’ın en popüler alışveriş bölgelerinden biridir. Hediyelik eşya, yiyecek ya da sadece bazı insanları izlemek için arıyorsanız, ziyaret etmek için harika bir yer. Meydan küçük dükkanlar ve kafelerle dolu ve burada bir öğleden sonra geçirmek çok kolay.

Buraya yakın olan De Waag binası, Amsterdam’ın kalbinde yer alan heybetli bir yapıdır. 1586 yılında kentin tahıl ambarı olarak inşa edilmiş ve 1806 yılına kadar bu amaca hizmet etmiştir. Daha sonra gümrük binası olarak kullanılmıştır. 1928’de bina, 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar tabloların sergilendiği bir müzeye dönüştürüldü. Bina, en son 2007’de olmak üzere, başlangıcından bu yana birkaç kez yenilenmiştir. Bugün, Hollanda tarihi ve sanatı üzerine sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

Müzeler ve kafelerden daha canlı bir şey arıyorsanız, De Wallen’e gidin. Bu bölge, barları ve gece kulüpleri ile tanınır, bu nedenle, Nieuwmarkt’taki mağazalara göz atarak saatler geçirdikten sonra biraz eğlence arıyorsanız, burası mükemmel.

Leidseplein Meydanı

Amsterdam Leidseplein Meydanı 
Amsterdam Leidseplein Meydanı – © Fotoğraf: Kjell Leknes / Shutterstock

Amsterdam‘ın red-light bölgesinin kalbinde yer alan Leidseplein Meydanı, gece hayatı ve eğlence için hareketli bir merkezdir. Meydan, sansasyonel Rijksmuseum’un hakimiyetindedir, ancak sanattan daha ilginç bir şey arıyorsanız, ziyaret edilecek çok sayıda başka yer vardır.

Seks dükkanları ve gözetleme şovlarıyla dolu dar sokaklarda yürüyüşe çıkın ya da bir fincan kahve ve biraz Hollanda ziyafeti için kalabalık kafelere gidin. İster bütün gece parti yapmak ister kaosa ara vermek isteyin, Leidseplein Meydanı, Amsterdam seyahatinizin vazgeçilmez durağıdır.

Muiderslot (Amsterdam Kalesi)

Muiderslot (Amsterdam Kalesi) 
Muiderslot (Amsterdam Kalesi) – © Fotoğraf: Steve Photography / Shutterstock

Muiderslot, Amsterdam metropol bölgesinde yer alan küçük ve güzel bir köydür. Köyün yaklaşık 2.000 kişilik bir nüfusu vardır ve ziyaretçilerine çeşitli ilgi çekici yerler ve aktiviteler sunar.

Muiderslot birçok antikacı ve sanat galerisinin yanı sıra çok sayıda restoran, kafe ve bara ev sahipliği yapmaktadır. Köyde ayrıca halka açık bir park, birkaç kilise ve bir rekreasyon merkezi bulunmaktadır. Ziyaretçiler köyde yürüyüş yapmanın keyfini çıkarabilir veya yakındaki kanalda yüzmek veya çevredeki ormanda yürüyüş yapmak gibi bölgede mevcut olan birçok eğlence fırsatından yararlanabilir.

Bugün müze olan kalede, otantik mobilya, silah ve zırhların yanı sıra dönemin günlük yaşam örnekleriyle 17. yüzyıl havasını soluyabilirsiniz. Muiderslot, merkeze olan uzaklığına rağmen ihtişamı nedeniyle Amsterdam’da gezilecek yerler listenizde yer almalıdır.

Montelbaanstoren Kulesi

Amsterdam Montelbaanstoren Kulesi 
Amsterdam Montelbaanstoren Kulesi – © Fotoğraf: Andrew Mayovskyy / Shutterstock

Montelbaanstoren Kulesi, Amsterdam’da bir dönüm noktasıdır. Hollandalı mimar Piet Oudolf tarafından tasarlanmış ve 1963 yılında tamamlanmıştır. Kule, Rijksmuseum Meydanı’na yakın Montelbaan Weg üzerinde yer almaktadır.

Kule, 95 metre (309 fit) yüksekliğinde bir gözlem güvertesine sahiptir. Güverte, kanallar ve şehir manzarası da dahil olmak üzere Amsterdam’ın mükemmel manzaralarını sunmaktadır. Ziyaretçiler ayrıca alt kattaki kafeyi ziyaret edebilir veya daha iyi bir manzara için asansörle yukarı çıkabilir.

Munttoren (Nane Kulesi)

Amsterdam Munttoren (Nane Kulesi)
Amsterdam Munttoren (Nane Kulesi) – © Fotoğraf: Mihai Andritoiu / Shutterstock

Munttoren, Amsterdam şehir merkezinde çalışan bir saat kulesidir. Kule 1656’dan beri kullanılıyor ve Amsterdam’da hala ayakta duran en eski kamu binalarından biri. Kule başlangıçta işgalcileri uzak tutmak için şehir duvarının bir parçası olarak inşa edildi ve şimdi bir restoran ve gözlem güvertesine ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçiler, Amsterdam ve çevresini görmek için zirveye tırmanabilir.

Sloten Yel Değirmeni (Kuiperijmuseum)

Amsterdam Sloten Yel Değirmeni (Kuiperijmuseum)
Amsterdam Sloten Yel Değirmeni (Kuiperijmuseum) – © Fotoğraf: De Jongh Photography / Shutterstock

Kuiperijmuseum (Hollandaca “Kuiper kemer müzesi”), Hollanda’nın Amsterdam kentinde bulunan ve uzay araştırmaları tarihine adanmış bir müzedir. 1978’de kuruldu ve o zamandan beri şehrin en popüler turistik yerlerinden biri haline geldi.

Müze, astronomi, uzay araştırmaları ve gezegen bilimi tarihi ile ilgili sergilerin yanı sıra gezegenler ve aylar etrafında yörüngede dönen çeşitli uzay araçlarına ilişkin sergiler içerir.

Westerkerk Kilisesi

Amsterdam Westerkerk Kilisesi
Amsterdam Westerkerk Kilisesi – © Fotoğraf: Mihaiulia / Shutterstock

Westerkerk Kilisesi, Gotik mimarisinin muhteşem bir örneğidir ve Amsterdam’ın en popüler turistik yerlerinden biridir. 15. yüzyılın başlarında inşa edilen kilisenin Amsterdam’ın en yüksek yapısı olan kulesi 133 metre yüksekliğindedir.

Kilise ayrıca etkileyici bir org galerisine sahiptir ve ünlü Amsterdams Madonna da dahil olmak üzere şehrin en ünlü dini heykellerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

St. Nicholas Bazilikası

Amsterdam Aziz Nikolaos Bazilikası 
Amsterdam Aziz Nikolaos Bazilikası – © Fotoğraf: Littlewormy / Shutterstock

St. Nicholas Bazilikası, Amsterdam’da güzel bir mimari simge yapıdır. Bazilika 16. yüzyılda inşa edilmiş ve halk arasında denizcilerin koruyucu azizi olduğuna inanılan aziz Nicholas’a adanmıştır.

Bazilika, Amsterdam şehir merkezinde bulunur ve tramvay veya otobüsle kolayca ulaşılabilir. İçeride ziyaretçiler güzel bir mozaik zemin ve etkileyici vitray pencereler bulacaklar. Bazilika ayrıca, azizin hayatı ve efsanesiyle ilgili çeşitli ilginç eserler içeren, Aziz Nikolaos’a adanmış bir müzeye de ev sahipliği yapmaktadır.

Stedelijk Müzesi

Amsterdam Stedelijk Müzesi
Amsterdam Stedelijk Müzesi

Stedelijk Müzesi, 16. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar zengin bir sanat koleksiyonuna ve geniş bir Hollanda sanatı koleksiyonuna sahip bir müzedir. Müze, üç katlı galerilerle ilginç bir düzene sahiptir.

Birinci ve ikinci katlar 19. ve 20. yüzyıl sanatına ayrılmışken, zemin kat 16. ve 18. yüzyıllar arasındaki Hollanda resmine ayrılmıştır. Üçüncü kat, ağırlıklı olarak çağdaş sanata ayrılmıştır. Müze ayrıca Piet Mondrian ve Frans Hals’ın eserleri de dahil olmak üzere çok çeşitli Belçika ve Hollanda sanatına sahiptir. Kalıcı koleksiyon, yıl boyunca özel sergilerle tamamlanmaktadır.

Amsterdam Yahudi Tarihi Müzesi

Amsterdam Yahudi Tarihi Müzesi 
Amsterdam Yahudi Tarihi Müzesi – © Fotoğraf: Dutchmen Photography / Shutterstock

Amsterdam Yahudi Tarihi Müzesi, Amsterdam’daki Yahudi cemaatinin 16. yüzyıldan günümüze kadar olan tarihinin izini sürüyor. Sergiler, 2. Dünya Savaşı sırasında Hollandalı Yahudilere yönelik zulüm ve zorunlu göç, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Amsterdam’da bir Yahudi cemaatinin kurulması ve Amsterdam’daki canlı çağdaş Yahudi yaşamı dahil olmak üzere çok çeşitli konuları kapsamaktadır.

Ziyaretçiler ayrıca bireysel sergilerin açıklamalarını okuyabilir ve Holokost’tan kurtulan birini canlandırmak veya Amsterdam’ın eşsiz Sefarad mirasını öğrenmek gibi etkileşimli etkinliklere katılabilir.

Red Light Secrets Müzesi

Amsterdam Red Light Secrets Müzesi 
Amsterdam Red Light Secrets Müzesi – © Fotoğraf: Jordan Merrick / Unsplash

Red Light Secrets Museum, Amsterdam’ın tarihi ve kültürü hakkında bilgi edinmek için harika bir yerdir. Müze, kırmızı ışık bölgesinde yer almaktadır, bu nedenle fuhuş ve seks işçiliğinin tarihini farklı bir bakış açısıyla keşfedebilirsiniz.

Müzede, fuhuşun bir bütün olarak toplum üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra fahişe kadınlara nasıl davranıldığını tartışan sergiler göreceksiniz. Müze ayrıca fahişe kadınlar ve müşterileri tarafından yapılan sanat eserlerine adanmış bir galeriye de sahiptir.

Bu sergi, seks işçiliğine benzersiz bir bakış açısı sunarak, ziyaretçilere kendilerini genellikle marjinalleştirilmiş ve ana akım toplumdan dışlanmış hisseden insanlar tarafından yapılan sanatı görme fırsatı veriyor.

Amsterdam Seks Müzesi

Amsterdam Seks Müzesi 
Amsterdam Seks Müzesi – © Fotoğraf: Alexey Pevnev / Shutterstock

Amsterdam Seks Müzesi, Hollanda’nın Amsterdam kentinde seks ve cinselliğe adanmış bir müzedir. Erotikten insan anatomisine kadar her konuda sergilerin yer aldığı bu müze, Hollanda kültürünün cinsel yaşamı üzerinden genel bir bakış elde etmenin harika bir yoludur.

Müze, eski porno posterleri, seks oyuncakları ve erotik sanat dahil 6.000’den fazla esere ev sahipliği yapıyor. Müze ayrıca ziyaretçilerin farklı cinsel fantezileri ve uygulamaları keşfetmelerine olanak tanıyan etkileşimli sergilere de sahiptir.

Müze, 25 Ağustos 2006’da Hollanda Cinsel Araştırma Derneği’nin eski evinde açıldı. Amsterdam Centraal’daki Westerkerk semtinde yer almaktadır.

Amsterdam Ulusal Denizcilik Müzesi

Amsterdam Ulusal Denizcilik Müzesi
Amsterdam Ulusal Denizcilik Müzesi – © Fotoğraf: Joyfull / Shutterstock

Amsterdam Ulusal Denizcilik Müzesi, dünyanın en eski denizcilik müzelerinden biridir ve en büyüklerinden biridir. Müze, dünyanın her yerinden gelen gemiler de dahil olmak üzere 300’den fazla gemiden oluşan bir koleksiyona sahiptir.

Müze, gemi modelleri, resimler ve fotoğraflar dahil olmak üzere çeşitli denizcilik ürünlerini sergiliyor. Müze, kalıcı koleksiyonuna ek olarak, belirli denizcilik konularına odaklanan geçici sergilere düzenli olarak ev sahipliği yapmaktadır.

Verzets Direniş Müzesi (Resistance Museum)

Amsterdam Verzets Direniş Müzesi (Resistance Museum)
Amsterdam Verzets Direniş Müzesi (Resistance Museum)

Verzets Direniş Müzesi (VRM), Amsterdam’ın en popüler turistik yerlerinden biridir. Feitenlaan’da, Rijksmuseum ve Anne Frank Evi’nin yakınında yer almaktadır. VRM, 1988 yılında Hollanda direniş hareketinin gazileri tarafından kuruldu.

Müze, silahlar, üniformalar, propaganda malzemeleri ve gizli belgeler de dahil olmak üzere 10.000’den fazla nesneden oluşan bir koleksiyona sahiptir. Ayrıca direniş hareketinin tarihi ve Nazi işgaline karşı mücadelenin bireysel kahramanları üzerine sergiler var.

Yeniden yaratılan sokaklarda savaş yıllarının atmosferini yaşayabilir, işgalin insanların hayatını nasıl etkilediğini görebilirsiniz. Direniş Müzesi, zor kararlar vermek zorunda kalan insanların hikayeleriyle dolu. Müzede ayrıca “Junior Section” adlı çocuklar için bir bölüm daha bulunmaktadır.

Rembrandt Evi Müzesi

Amsterdam Rembrandt Evi Müzesi 
Amsterdam Rembrandt Evi Müzesi – © Fotoğraf: Fibphoto / Shutterstock

Rembrandt Evi Müzesi, Amsterdam’da Hollandalı ressam Rembrandt’ın en geniş resim koleksiyonuna ev sahipliği yapan bir müzedir. Müze 2 Haziran 1936’da açıldı ve o zamandan beri 25 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edildi. Müze, Amsterdam’ın merkezindeki Zeedijk’te yer almaktadır ve toplam 9.000 metrekarelik (9 dönüm) bir alana sahiptir.

Müzenin bulunduğu bina ilk olarak 1654 yılında bir tütün şirketinin deposu olarak inşa edilmiş. Daha sonra müzik okulu ve daha sonra sanat okulu olarak kullanılmış, ardından Rembrandt Evi Müzesi’ne ev sahipliği yapmıştır.

Müze, Rembrandt’ın eserlerinin yanı sıra Frans Hals ve Jan Lievens gibi çağdaşlarının eserleri de dahil olmak üzere 1.600’den fazla tablo içeriyor. Koleksiyon ayrıca eşi Saskia ve oğlu Titus’un portreleri de dahil olmak üzere Rembrandt’ın ölümünden sonra yapılan birkaç parçayı da içeriyor.

Van Gogh Müzesi

Amsterdam Van Gogh Müzesi 
Amsterdam Van Gogh Müzesi – © Fotoğraf: Jeafish Ping / Shutterstock

Van Gogh Müzesi, Amsterdam’da Vincent van Gogh’un eserlerine adanmış birinci sınıf bir müzedir. Müze, onun resim, çizim ve heykellerinden oluşan geniş bir koleksiyonun yanı sıra geniş bir film ve fotoğraf arşivine sahiptir. Yılda 1 milyondan fazla ziyaretçisi ile Amsterdam’ın en popüler turistik yerlerinden biridir.

Öne çıkanlar arasında ikonik Ayçiçekleri tablosunun yanı sıra çok sayıda otoportre ve diğer sanatçıların portreleri yer alıyor. Müze ayrıca geniş bir mektup, defter ve diğer kişisel eşya koleksiyonuna sahiptir.

Houseboat Müzesi

Amsterdam Houseboat Müzesi
Amsterdam Houseboat Müzesi – © Fotoğraf: Sbworldphotography / Shutterstock

Amsterdam’ın Tekne Ev Müzesi, tarih, tekneler veya sadece iyi bir kahkaha ile ilgileniyorsanız, ziyaret etmek için eğlenceli ve ilginç bir yerdir. Müzede, müzeye dönüştürülmüş mavnalar üzerine inşa edilmiş birkaç ev var. Farklı odaları ve sergileri keşfedebilir veya rehberli bir tura çıkabilirsiniz.

Tesis bünyesinde ayrıca bir kafe ve hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır. Müze ayrıca hepimizin merak ettiği gibi suyun ve elektriğin nasıl sağlandığını, atık suların nereye gittiğini ve gemide hava soğuk, nemli ve karanlık olup olmadığı gibi soruların cevaplarını veriyor.

NEMO Bilim Müzesi

Amsterdam Nemo Bilim Müzesi 
Amsterdam Nemo Bilim Müzesi – © Fotoğraf: Ksenija Toyechkina / Shutterstock

Nemo Bilim Müzesi, Amsterdam’ın en yeni cazibe merkezidir ve ziyaretçilerine bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında etkileşimli bir deneyim sunar. Müze, hem çocuklara hem de yetişkinlere ilham vermek için farklı bilim dallarından nesneler ve modeller sergiliyor.

Müze, kalıcı serginin yanı sıra birkaç ayda bir değişen geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçiler ayrıca müzedeki eğitim programlarına da katılabilirler.

EYE Film Müzesi

Amsterdam Eye Film Müzesi 
Amsterdam Eye Film Müzesi – © Fotoğraf: Evaldas Jankauskas / Shutterstock

EYE Film Müzesi, film koruma, sergileme ve eğitim alanlarında uzmanlaşmış dünyaca ünlü bir kurumdur. Amsterdam’ın merkezinde bulunur ve halka açıktır. Müze, şimdiye kadar yapılmış en eski uzun metrajlı filmlerden bazıları da dahil olmak üzere 30.000’den fazla film eserinden oluşan etkileyici bir koleksiyona sahiptir.

Kalıcı sergi, dünyanın dört bir yanından öncü filmlerin yanı sıra yakın zamanda restore edilmiş klasiklerden bir seçki içeriyor. Ayrıca restore edilmiş filmleri İngilizce veya Felemenkçe yorumlarla izleyebileceğiniz bir sinema da vardır.

Foam Fotoğraf Müzesi

Amsterdam Foam Fotoğraf Müzesi
Amsterdam Foam Fotoğraf Müzesi – © Fotoğraf: Daniel Lewensztain / Free Guided Tour At Foam, 2019

Foam Fotoğraf Müzesi, fotoğraf tarihine ve malzemelerine adanmış bir müzedir. Müze, fotoğrafçılığın ilk günlerinden günümüze kadar geniş bir fotoğraf ekipmanı ve hatıra koleksiyonuna sahiptir. Müzede ayrıca ziyaretçilerin köpük ve diğer özel efektlerle çekilmiş fotoğrafları görebilecekleri bir galeri de bulunuyor.

Allard Pierson Müzesi

Amsterdam Allard Pierson Müzesi
Amsterdam Allard Pierson Müzesi – © Fotoğraf: Nina Alizada / Shutterstock

Allard Pierson Müzesi, Hollandalı ressam ve heykeltıraş Allard Pierson’ın sanatına ve yaşamına adanmıştır. Müze, Amsterdam’ın merkezinde birinci sınıf bir konumda Art Nouveau tarzı bir binada yer almaktadır. Kalıcı koleksiyonda Pierson’ın tabloları, heykelleri, çizimleri, baskıları ve fotoğrafları ile çağdaşlarının eserleri yer alıyor. Burada genellikle özel sergiler düzenlenmektedir.

Bu müze, Mısır, Suriye, Küçük Asya, Yunanistan, Etrurya, Roma İmparatorluğu ve Yakın Doğu gibi eski uygarlıklardan arkeolojik örnekler sergiliyor. Eserlerin birçoğu M.Ö. 10.000 yılına kadar uzanıyor ve 1000 yılına kadar günlük yaşam hakkında da bilgiler yer alıyor.

Geelvinck Pianola Müzesi

Amsterdam Geelvinck Pianola Müzesi
Amsterdam Geelvinck Pianola Müzesi

Geelvinck Piyano Müzesi, Amsterdam’da bulunur ve dünyanın en ünlü piyanolarından bazılarını sergiler. Müze, 18. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar çok çeşitli enstrümanların yanı sıra bir kütüphane ve erken piyano yapımı üzerine bir sergiye sahiptir.

Şehirdeki en küçük müzelerden biri olmasının yanı sıra, çeşitli otomatik piyanolar ve diğer ilgili eşyalara da ev sahipliği yapmaktadır. Müze arşivinde 25.000’den fazla müzik bestesi saklanmaktadır ve bunların çoğu müzenin çeşitli enstrümanlarından duyulabilmektedir.

Enstrümanın tarihi ve teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmenin yanı sıra, ziyaretçiler ayrıca onun tarihsel geçmişini keşfedebilecek ve uygulamalı bir deneyime katılabilecekler.

Hermitage Amsterdam Müzesi

Hermitage Amsterdam Müzesi
Hermitage Amsterdam Müzesi – © Fotoğraf: Roy Harris / Shutterstock

Hermitage Amsterdam Müzesi, 2.000 yılı aşkın tarihi kapsayan dünyaca ünlü bir sanat koleksiyonudur. Müze, Hollanda’dan ve yurt dışından geniş bir resim, heykel, tekstil ve mücevher koleksiyonuna sahiptir. Ayrıca, Tang Hanedanlığı’na kadar uzanan benzersiz bir Çin sanatı koleksiyonuna sahiptir.

Müze 1640 yılında kuruldu ve o zamandan beri Rembrandt, Rubens, Van Gogh ve Monet’nin eserleri de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından iki milyondan fazla nesne topladı.

Amsterdam Çanta ve Cüzdan Müzesi

Amsterdam Çanta Ve Cüzdan Müzesi
Amsterdam Çanta Ve Cüzdan Müzesi- © Fotoğraf: Dutchmen Photography / Shutterstock

Amsterdam Çanta ve Cüzdan Müzesi, çanta ve cüzdanların tarihine adanmış bir müzedir. Müze, dünyanın her yerinden geniş bir antika, eski ve modern çanta ve cüzdan koleksiyonuna sahiptir. Çanta yapımı ve cüzdan tasarımının tarihi üzerine sergiler de var. Müze, Amsterdam’ın tarihi Jordaan semtinde yer almaktadır.

Van Loon Müzesi

Amsterdam Van Loon Müzesi – © Fotoğraf: Abramov Anton / Shutterstock
Amsterdam Van Loon Müzesi&Nbsp;

Van Loon Müzesi, Amsterdam’ın merkezinde yer alır ve 16. yüzyıla kadar uzanan geniş bir sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapar. Müzede bir dizi kalıcı serginin yanı sıra aylık olarak değişen dönen gösteriler de var.

Sergilenen dikkat çekici parçalardan bazıları Rembrandt, Vermeer ve Jan Steen’in tablolarını içeriyor. Van Loon Müzesi, sanatın yanı sıra oldukça büyük bir mücevher ve gümüş eşya koleksiyonuna da sahiptir.

Tropenmuseum

Amsterdam Tropenmuseum – © Fotoğraf: Dutchmen Photography / Shutterstock
Amsterdam Tropenmuseum&Nbsp;

Tropenmuseum Amsterdam, Amsterdam şehrinde bulunan ve 10 Haziran 1912’de kurulmuş bir müzedir ve tropik hastalıkların tarihine ve bunların önlenmesine adanmıştır. Müze, tıbbi ekipman, resimler, fotoğraflar ve el yazmaları da dahil olmak üzere 100.000’den fazla nesneden oluşan bir koleksiyona sahiptir.

Huis Marseille Fotoğrafçılık Müzesi

Amsterdam Huis Marseille Fotoğrafçılık Müzesi
Amsterdam Huis Marseille Fotoğrafçılık Müzesi

Huis Marsilya Fotoğraf Müzesi, fotoğraf tarihine ve bunun sanat üzerindeki etkisine adanmıştır. Müze, 18. yüzyıldan günümüze geniş bir kamera, lens, baskı ve diğer fotoğraf malzemeleri koleksiyonuna sahiptir. Koleksiyon, fotoğrafın başlangıcından günümüze kadar olan gelişimini kapsayan beş galeri halinde düzenlenmiştir. Baskı yöntemleri ve erken dönem fotoğraf albümleri üzerine sergiler de var.

Hortus Botanicus Botanik Bahçesi

Amsterdam Hortus Botanicus Botanik Bahçesi 
Amsterdam Hortus Botanicus Botanik Bahçesi – © Fotoğraf: Christophe Cappelli / Shutterstock

Hortus Botanicus Botanik Bahçesi, Amsterdam’da bulunan dünyaca ünlü bir botanik bahçesidir. 1630’da kurulan bu bahçe, Avrupa’nın en eski ve en büyük bahçelerinden biridir. 25.000’den fazla farklı bitki türüne ev sahipliği yapan bahçe, yılda 1 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlıyor.

Bahçenin öne çıkan özellikleri arasında eşsiz tropik ağaç koleksiyonuna sahip Orangery, binlerce gülle dolu Gül Bahçesi ve çok çeşitli egzotik palmiyelere sahip Palmiye Evi bulunmaktadır.

Amsterdam Ormanı (Amsterdamse Bos)

Amsterdam Ormanı (Amsterdamse Bos)
Amsterdam Ormanı (Amsterdamse Bos) – © Fotoğraf: Dennis Van De Water / Shutterstock

Amsterdamse Bos (Amsterdam Ormanı), Amsterdam belediyesinde bir doğa koruma alanıdır. Orman yaklaşık 40 hektarlık bir alanı kaplamaktadır ve tabiat anıtı olarak belirlenmiştir. Amstel Nehri ve Vondelpark’ı da içeren daha büyük Amsterdamse Bos rekreasyon alanının bir parçasıdır.

Amsterdamse Bos, Hollanda karaağaçları, kayın ağaçları, meşe ağaçları, böğürtlen çalıları, yabani güller, tilkiler, tavşanlar ve geyikler dahil olmak üzere çeşitli flora ve faunaya ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca orman içinde balık tutmak ve yüzmek için kullanılan birçok gölet ve dere vardır.

Amstelpark

Amsterdam Amstelpark
Amsterdam Amstelpark – © Fotoğraf: David Peperkamp / Shutterstock

Amsterdam, tarih kokan bir şehirdir. Amsterdam’da ünlü kanallardan asırlık mimariye kadar görülecek ve yapılacak çok şey var. Ama dinlenmek ve Hollanda atmosferini içinize çekmek için bir yer arıyorsanız, o zaman Amstelpark mükemmeldir.

Şehir merkezinin hemen dışında yer alan Amstelpark, ağaçlar ve tepelerle dolu güzel bir parktır. Oyun alanı, göl ve gölet gibi birçok olanak mevcuttur. Ayrıca Amstelpark’a yürüme mesafesinde çok sayıda restoran ve kafe bulabilirsiniz. Sadece oturup dinlenmekten başka yapacak bir şey arıyorsanız, o zaman Amsterdam’da sizi bekleyen pek çok ilgi çekici yer var.

Westerpark

Amsterdam Westerpark
Amsterdam Westerpark – © Fotoğraf: Fons Heijnsbroek / Unsplash

Westerpark, Amsterdam-Zuid ilçesinde, IJ nehrinin hemen kuzeyinde bulunan halka açık büyük bir parktır. Bisikletle kolayca ulaşılabilen parkta bisikletten balık tutmaya ve yürüyüşe kadar çok çeşitli aktiviteler mevcuttur. Ayrıca birkaç çardak ve bahçenin yanı sıra kümes hayvanlarının bulunduğu bir gölet ve çocuklar için bir oyun alanı vardır.

Westerpark, arkadaşlarınızla veya ailenizle dinlendirici bir gün geçirmek için mükemmeldir. Park 1800’lerin sonunda kuruldu ve başlangıçta şehrin sakinleri için bir doğa koruma alanı olarak hizmet etti.

Bugün, Westerpark yürüyüşçüler, bisikletçiler ve koşucular için popüler bir destinasyondur. Parkta ayrıca Concertgebouw (bir konser salonu), Amsterdam Arena (bir arena) ve Kraliyet Sarayı da dahil olmak üzere bir dizi tarihi bina bulunmaktadır.

Vondelpark

Amsterdam Vondelpark 
Amsterdam Vondelpark – © Fotoğraf: Windwalk / Shutterstock

Amsterdam’daki Vondelpark, şehrin en sevilen parklarından biridir. Park aslen 17. yüzyılda Hollandalı soylular için bir avlanma yeri olarak inşa edilmiştir. Bugün Vondelpark, hayvanat bahçesi, tiyatro ve göl kıyısındaki gezinti yolu gibi bir dizi ilgi çekici yere ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıca, parkın içinden geçen birçok yoldan yararlanabilen koşucular ve bisikletçiler arasında da popülerdir. Ziyaretçiler, aşırı bir ücret ödemeden Vondelpark’ta birkaç saat dinlenmenin tadını çıkarabilirler.

Nescio Yaya Köprüsü

Amsterdam Nescio Yaya Köprüsü 
Amsterdam Nescio Yaya Köprüsü – © Fotoğraf: Dutchmen Photography / Shutterstock

Nescio Yaya Köprüsü, Amsterdam’daki Amstel Nehri üzerinde uzanan güzel bir köprüdür. Köprü 2002 yılında inşa edildi ve adını Hollandalı doktor, bilim adamı ve filozof Nicolaas Neesseios’tan (1628-1693) alıyor. Köprü, yayalara şehrin harika manzarasını sunar ve turistlerin fotoğraf çekmesi için popüler bir mekandır.

Python Köprüsü

Amsterdam Python Köprüsü
Amsterdam Python Köprüsü – © Fotoğraf: Todamo / Shutterstock

Sporenburg’u Borneo Adası’na bağlayan Python Köprüsü, Amsterdam’ın en eşsiz köprülerinden biridir. Sporenburg dağlarının eteklerinde yer alan köprü 2001 yılında inşa edilmiş ve 2002 yılında Uluslararası Yaya Köprüsü Ödülü’nü kazanmıştır.

Magere Köprüsü

Amsterdam Magere Köprüsü 
Amsterdam Magere Köprüsü – © Fotoğraf: Kavalenkava / Shutterstock

Magere Köprüsü, Amsterdam, Hollanda’da bulunan bir köprüdür. Hendrik Petrus Berlage tarafından tasarlanmış ve 1876 ile 1879 yılları arasında inşa edilmiştir. Köprü, Amstel Nehri’ni geçerek Zuid-Oost (Güneydoğu) ve Batı ilçelerini birbirine bağlar. Köprü, adını 1872’den 1873’e kadar Amsterdam belediye başkanı olan Gerardus Johannes Magere’den almıştır.

Köprünün her iki yanında dörder olmak üzere yedi kemeri vardır. Toplam uzunluğu 184 metre, genişliği 9 metredir. Köprü çelik çerçeveli, taş ve tuğladan yapılmıştır. Her iki tarafta, insanların köprüden aşağıdaki nehre atlamasını önlemek için dikenlerle kaplı beş dökme demir korkuluk vardır.

Torensluis Köprüsü

Amsterdam Torensluis Köprüsü
Amsterdam Torensluis Köprüsü – © Fotoğraf: Raphael Nogueira / Unsplash

Amsterdam’ın iki yarısını birbirine bağlayan Torensluis Köprüsü, şehrin en ikonik yerlerinden biridir. 1883 yılında tamamlanan, aslen ücretli bir köprüydü ve demir köprü yapımının ilk örneklerinden biriydi. Köprü artık ücretsiz ve UNESCO Dünya Mirası Listesi ilan edildi.

Köprünün tasarımı, yine Hollandalı mühendisler tarafından tasarlanan Verrazzano Köprüsü’nün ilkelerine dayanmaktadır. Torensluis Köprüsü, taretler ve heykeller de dahil olmak üzere Art Nouveau süslemeleriyle de ünlüdür. Yakındaki cazibe merkezleri arasında Rijksmuseum ve Anne Frank Evi bulunmaktadır.

Attic Müzesi

Amsterdam Our Lord In The Attic Müzesi 
Amsterdam Our Lord In The Attic Müzesi – © Fotoğraf: Stockphotovideo / Shutterstock

Amsterdam‘daki Attic Müzesi (Çatı Katı Müzesi), İsa peygambere ve onun yaşamına, öğretilerine ve eylemlerine adanmış küçük ama ilgi çekici bir müzedir. Koleksiyon, İncil zamanlarından modern çağa kadar uzanıyor ve din veya tarihle ilgileniyorsanız, görülmeye değer.

Sergiler iyi organize edilmiş ve Mesih’in hayatı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için sergilenen pek çok bilgi var. Müze ayrıca, ailelerin birlikte keşfetmesini kolaylaştıran çok sayıda etkileşimli sergiyle çocuklara da uygundur.

Albert Cuyp Pazarı

Amsterdam Albert Cuyp Pazarı 
Amsterdam Albert Cuyp Pazarı – © Fotoğraf: Fokke Baarssen / Shutterstock

Albert Cuyp Pazarı, Amsterdam’ın en popüler pazarlarından biridir ve yiyecek, hediyelik eşya ve kıyafet aramak için harika bir yerdir. Taze ürünler, et, deniz ürünleri, peynir ve unlu mamullerin bulunduğu çok sayıda tezgah var. Ayrıca ev eşyaları, tablolar ve heykeller de bulabilirsiniz.

Bloemenmarkt Çiçek Pazarı

Amsterdam Bloemenmarkt Çiçek Pazarı 
Amsterdam Bloemenmarkt Çiçek Pazarı – © Fotoğraf: Neirfy / Shutterstock

Bloemenmarkt Çiçek Pazarı, Amsterdam’ın canlı çiçek pazarını keşfetmek için mükemmel bir yerdir. Çeşitli çiçekler, bitkiler ve yeşillikler satan 100’den fazla tezgahla benzersiz bir şey bulacağınız garanti. Çiçeklerin yanı sıra taze meyve ve sebzelerin yanı sıra zanaat ürünleri satan satıcılar da var.

Dappermarkt Pazarı

Amsterdam Dappermarkt Pazarı 
Amsterdam Dappermarkt Pazarı – © Fotoğraf: Dutchmen Photography / Shutterstock

Dappermarkt, Amsterdam’ın en popüler turistik yerlerinden biridir ve bunun nedenini anlamak kolaydır. Pazar, dantel şallardan el boyaması fincanlara kadar her şeyi satan büyüleyici butiklerle dolu. Ayrıca suşiden Hollanda hamur işlerine kadar bir dizi yemek seçeneği var.

A’dam Lookout

Amsterdam A’dam Lookout 
Amsterdam A’dam Lookout – © Fotoğraf: Konstantin Tronin / Shutterstock

Amsterdam’ın etkileyici bir panoramic manzarasını arıyorsanız, A’dam Lookout gidilecek en iyi yer. Deniz seviyesinden 615 fit yükseklikte, şehrin en yüksek noktalarından biridir ve tüm bölgenin rakipsiz 360 derecelik manzarasını sunar. Ayrıca, gezmeye ara vermek isterseniz yakınlarda çok sayıda yürüyüş parkuru ve bisiklet parkuru vardır.

Micropia Mikrop Müzesi

Amsterdam Micropia Mikrop Müzesi
Amsterdam Micropia Mikrop Müzesi

Amsterdam‘daki mikrop müzesi Micropia, insan yaşamının günlük işleyişindeki temel işlevlerine rağmen genellikle hastalık ve hastalıklarla ilişkilendirilen mikroplar hakkında doğru bilgiyi dağıtma fikriyle ortaya çıkmış. 30 Eylül 2014’te açılan müze bu alanda ilk müze olduğunu iddia ediyor.

Micropia‘nın iki ana odak noktası var: Birincisi mikroplara olumlu bir bakış açısı oluşturmak. Diğeri ise bilim ile halk söylemlerinin arasındaki boşluğu doldurmak için çeşitli grupları bir araya getiren uluslararası bir mikrobiyoloji platformu olmak. Micropia‘daki sergilerin çoğu, mikropların günlük yaşamdaki varlığına odaklanıyor. Müzenin ilginç yanını anlatabileceğimiz en basit örnek: Kiss-O-Meter. Öpüşürken birbirinize ne kadar mikrop bulaştırdığınızı görebiliyorsunuz.

ARTIS Amsterdam Hayvanat Bahçesi

Artis Amsterdam Hayvanat Bahçesi 
Artis Amsterdam Hayvanat Bahçesi – © Fotoğraf: Edwin Butter / Shutterstock

Amsterdam’ın kalbinde yer alan ARTIS Amsterdam Hayvanat Bahçesi, şehrin en popüler cazibe merkezlerinden biridir. Dünyanın her yerinden 2.000’den fazla hayvanla, Amsterdam’ın doğal vahşi yaşamını görmek istiyorsanız ziyaret etmek için harika bir yerdir.

Hayvanat bahçesinde ayrıca yağmur ormanı, savan ve kutup ayısı muhafazası dahil olmak üzere çok çeşitli sergiler bulunmaktadır. Kendinizi enerjik hissediyorsanız, aslanları beslemek veya maymun barlarına tırmanmak gibi etkinliklere katılmak için birçok fırsat da var.

Amsterdam Peynir Müzesi (Cheese Museum)

Amsterdam Peynir Müzesi (Cheese Museum)
Amsterdam Peynir Müzesi (Cheese Museum) – © Fotoğraf: Pamela Loreto Perez / Shutterstock

Amsterdam Peynir Müzesi, peynire adanmış eğitici ve etkileşimli bir müzedir. Müze, eski cheesemaker aletleri, peynir presleri ve hatta hayvan şeklindeki peynir heykelleri dahil olmak üzere peynirle ilgili geniş bir nesne koleksiyonuna sahiptir. Müze ayrıca peynirin tarihi ve nasıl yapıldığı hakkında multimedya sergilere de sahiptir.

Amsterdam Hash Marihuana & Kenevir Müzesi

Amsterdam Hash Marihuana &Amp; Kenevir Müzesi 
Amsterdam Hash Marihuana &Amp; Kenevir Müzesi – © Fotoğraf: Photo Oz / Shutterstock

Amsterdam Hash Esrar ve Kenevir Müzesi, halkı esrarın tarihi ve kültürü hakkında eğitmeye adanmıştır. Müze, tarih boyunca resimler, videolar ve eserler dahil olmak üzere çok çeşitli sergilere sahiptir. Bu müzeyi ziyaret edenler, tarımsal giysilerden ilaçlara, hem bitkisel hem de hayvansal ürünlere kadar binlerce yıllık kenevir ve haşhaş üretimini öğrenecekler.

Kenevir bahçesinin yanı sıra, ziyaretçiler 1836’da saf kenevirden yapılmış bir İncil ile büyülenecekler. Esrar ve kenevirle ilgili kitap ve dergilerin yer aldığı bir kütüphane de vardır. Müze, Amsterdam’ın kalbinde, Red Light District’ten sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Amsterdam Body Worlds Anatomi Müzesi

Amsterdam Body Worlds Anatomi Müzesi
Amsterdam Body Worlds Anatomi Müzesi

Eşsiz ve eğitici bir deneyim arıyorsanız, Amsterdam’ın Body Worlds Anatomy Museum kesinlikle görülmeye değer. Müze iki ayrı binadan oluşuyor – daha büyük olan insan anatomisi ve daha küçük olan hayvan anatomisi üzerine sergiler barındırıyor.

Sergiler kesinlikle büyüleyici ve bütün bir öğleden sonrayı onları keşfederek geçirmek çok kolay. Çocuklarınız varsa, onları hayvanlar bölümüne götürdüğünüzden emin olun – tüm farklı hayvanları ve vücut kısımlarını öğrenmeye bayılacaklar.

Heineken Experience Bira Müzesi

Amsterdam Heineken Experience Bira Müzesi 
Amsterdam Heineken Experience Bira Müzesi – © Fotoğraf: Anton Ivanov / Shutterstock

Bir bira aşığıysanız ve Amsterdam’ın zengin bira üretim tarihini keşfetmek istiyorsanız, Heineken Experience Bira Müzesi başlamak için harika bir yerdir. Müzede, eski bira posterleri, ünlü bira üreticilerinin heykelleri ve hatta biranın nasıl yapıldığını keşfetmenizi sağlayan bir sanal gerçeklik odası da dahil olmak üzere 150.000’den fazla öğe sergileniyor. Ayrıca koltuğunuzun rahatlığında geleneksel Hollanda biralarını sipariş edebileceğiniz bir restoran da bulunmaktadır.

Amsterdam Centraal Tren İstasyonu

Amsterdam Centraal Tren İstasyonu
Amsterdam Centraal Tren İstasyonu&Nbsp;– © Fotoğraf: Cloudvisual / Shutterstock

Amsterdam Merkez Tren İstasyonu, Amsterdam ziyaretçileri için ana giriş noktası olarak hizmet veren önemli bir ulaşım merkezidir. İstasyon, şehir merkezinde, Rijksmuseum ve Museumplein bölgesinin bitişiğinde yer almaktadır. Ayrıca Van Gogh Müzesi, Anne Frank Evi ve Rembrandt Evi Müzesi gibi diğer birçok popüler turistik yere de yakındır.

Amsterdam Merkez Tren İstasyonu’nda yerel otobüsler, banliyö trenleri ve şehirlerarası trenler dahil çok sayıda ulaşım seçeneği mevcuttur. Dokunmatik ekranlı bilet makineleri ve self servis terminalleri dahil olmak üzere çeşitli biletleme seçenekleri de mevcuttur. İstasyonda çok çeşitli mağaza ve restoranların yanı sıra bankalar ve eczaneler gibi çeşitli kamu kolaylıkları bulunmaktadır.

Amsterdam Schiphol Havalimanı (AMS)

Amsterdam Amsterdam Schiphol Havalimanı (Ams) 
Amsterdam Amsterdam Schiphol Havalimanı (Ams) – © Fotoğraf: Ben Koorengevel / Unsplash

Amsterdam Schiphol Havalimanı, Hollanda’nın en büyük havalimanıdır ve aynı zamanda Avrupa’nın en işlek havalimanlarından biridir. Havalimanı toplam 2.401 hektar alana sahiptir ve 14 Ekim 1928’de hizmete açılmıştır. Havalimanı, Amsterdam’ın 12 km güneybatısında yer almaktadır.

Amsterdam Schiphol Havalimanı’nın iki terminali vardır: Terminal 1 ve Terminal 2. Amsterdam Schiphol Havalimanı, mağazalar, restoranlar, postane, bankalar ve klinik gibi bir dizi imkan sunmaktadır. Havalimanında hizmet veren çok sayıda araç kiralama şirketi de bulunuyor.

Amsterdam için kaç gün yeter?

Eğer özellikle görmeniz gereken bir müze yoksa ve sadece şehir içerisinde tur atarak Amsterdam’ın şehir hayatını keşfetmek istiyorsanız genellikle 1 hafta sonu bile yeterli olacaktır. Ama eğer Amsterdam’da gezilecek yerler listemizde yer alan yerleri tüm detayları ile birlikte gezerek, çok kapsamlı bir gezi planlıyorsanız, şehrin tadını çıkarmak için birkaç hafta zaman geçirmeniz gerekir.

Amsterdam’da nereler gezilmelidir?

Avrupa’nın en popüler turistik destinasyonlarından biri olan Amsterdam turistler için çok sayıda yapılacak şey barındırıyor. Kuponigo olarak Amsterdam’da gezilecek yerler listesi üzerinde sizlere onlarca sayıda yapılacak şey ve gezilecek yerleri listeledik. Olası bir Amsterdam ziyaretinizde buraları ziyaret edebilirsiniz.

Amsterdam neyi ile meşhur?

Oldukça çok sayıda tarihi ve kültürel hazineyi bünyesinde barındıran Amsterdam aynı zamanda yaşamın içinden de çok sayıda deneyim barındırıyor. Bunların arasında bira, lale, peynir ve mantar adı verilen tehlikeli uyuşturucu madde öne çıkıyor.

Amsterdam’da nerede kalınır?

Amsterdam şehir merkezinde çok sayıda otel ve hostel bulunmaktadır. Bunun yanında dilerseniz Schiphol Havalimanı üzerinde yer alan nispeten daha ucuz ve daha modern olan otelleri de tercih edebilirsiniz. Havalimanı ve Amsterdam şehir merkezi arası trenle yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir.

0 / 5 Puan: 5

Puan:

Son İndirimleri Kaçırmayın!
Kuponigo’nun en son tekliflerinden haberdar olun!

Kuponigo by BudgetFitter Türkiye’de bireylerin sevdikleri şeylere daha az harcama yapmalarına ve daha fazla para biriktirmelerine yardımcı olarak daha fazla tasarruf etmelerini sağlıyor. Sizler için özel oluşturulan indirim kodları ve güncel kampanyalara sitemizden erişebileceğiniz gibi, bizi ayrıca Google Haberler'de takip edebilir ve Kuponigo E-Posta İndirim Bülteni'ne abone olabilirsiniz.

E-Posta Bültenine Abone Ol Google Haberler'de Abone Ol
Size söz veriyoruz, başkalarının yaptığı gibi size asla spam e-posta göndermeyeceğiz.
Bunu Sevdiklerinizle Paylaşın
Fatih Ozdemir
Fatih Ozdemir

Kuponigo by BudgetFitter'in Kurucusu ♥️ #Eurovision Fanı 🎤 Londra Sakini 🇬🇧 FozDigital London'da UI/UX Designer, WordPress/Shopify Developer and SEO/Affiliate Marketing Expert 👨‍💻🚀

Yanıtlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Kuponigo’daki indirim kodu, indirim kuponu ve fırsatlarla her gün tasarruf edin

Ücretsiz Kuponigo Türkiye E-Posta Bülteni'ne abone olarak en son fırsatlardan, kampanyalardan, indirim kodlarından, kupon kodlarından haberdar olun.